Προς το περιεχόμενο

Honda cbr 125 κόφτης


TikiTaka23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, telis είπε

Σου εξήγησα την λογική στο ποστ μου. Δεν θέλεις να την καταλάβεις, δικό σου θέμα. 

Εγώ πάντως είχα το 1999 την τότε γρηγορότερη μοτοσυκλέτα παραγωγής, την cbr 1100xx με 164 άλογα, η οποία σχεδόν 300αριζε. Ε, στα 140 πήγαινες τόσο χαλαρά, γιατί απλά είχε τεράστια περιθώρια σε κρατήματα, φρένα, ελιγμούς. 

Για το 125αρακι του θέματος τα όρια του είναι πολύ χαμηλά για να ψάξεις κόφτες για 10 χλμ παραπάνω 

Και εγώ σου εξήγησα, είπα να ψάξουμε την τελική, δεν είπα να πάμε στο χωριό μας 300χιλ με τελική.

Πέραν αυτού, βλέπω στο yt 140αρια τελικές, δεν ξέρω τι παίζει, πολλα μου φαίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλά κάνει και ψάχνει ο φίλος την τελική.

Δε σημαίνει ότι θα πηγαίνει με την τελική αλλά χαμηλότερη τελική από την προβλεπόμενη μπορεί να υποδηλώνει κάποια βλάβη.

Είναι κάτι που κάνω κι εγώ στα οχήματα που οδηγώ. Είναι πληροφορίες που θέλω να ξέρω, πχ τελική, κατανάλωση, λίτρα ρεζερβουάρ.

έχω φίλο που δεν ήξερε πόσα λίτρα ρεζερβουαρ έχει. αν είναι δυνατόν.

απ ότι έχω ακούσει πάντως, αυτό το μηχανάκι πιάνει τελική 125+, δεν ξέρω αν ισχύει.

Αλλά σίγουρα τα 100 δεν είναι νορμαλ για το συγκεκριμένο.

το τι δείχνουν τα κοντερ στο youtube αφήστε το. εγώ οδηγούσα μηχανάκι που έκλεβε πάνω από 10Km. Μόνο με gps το τεστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

καλά κάνει και ψάχνει ο φίλος την τελική.

Δε σημαίνει ότι θα πηγαίνει με την τελική αλλά χαμηλότερη τελική από την προβλεπόμενη μπορεί να υποδηλώνει κάποια βλάβη.

Είναι κάτι που κάνω κι εγώ στα οχήματα που οδηγώ. Είναι πληροφορίες που θέλω να ξέρω, πχ τελική, κατανάλωση, λίτρα ρεζερβουάρ.

έχω φίλο που δεν ήξερε πόσα λίτρα ρεζερβουαρ έχει. αν είναι δυνατόν.

απ ότι έχω ακούσει πάντως, αυτό το μηχανάκι πιάνει τελική 125+, δεν ξέρω αν ισχύει.

Αλλά σίγουρα τα 100 δεν είναι νορμαλ για το συγκεκριμένο.

το τι δείχνουν τα κοντερ στο youtube αφήστε το. εγώ οδηγούσα μηχανάκι που έκλεβε πάνω από 10Km. Μόνο με gps το τεστ

Φαντάζομαι ο φίλος δεν αναφέρεται στα 100 του GPS αλλά στα 100 του κοντέρ, όπως αναφέρονται και τα βίντεο στο YouTube που δείχνουν 140

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Φαντάζομαι ο φίλος δεν αναφέρεται στα 100 του GPS αλλά στα 100 του κοντέρ, όπως αναφέρονται και τα βίντεο στο YouTube που δείχνουν 140

καλά όλοι στο κοντερ αναφέρονται.

επειδή όμως έχω δει αρκετές αποκλίσεις, όσες φορές θέλησα να μετρήσω τελική το έκανα με gps. Σε μερικά κοντερ η απόκλιση μπορεί να είναι 3km στα 100 αλλά έχω δει και πάνω από 10.

οπότε όταν συζητάμε για τελικές πρώτα έλεγχος με gps (όλα τα κινητά έχουν πλεον) και μετά συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την άποψη μου επειδή ήταν το πρώτο μου μηχανάκι πριν από κάτι χρόνια. Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο πρώτο μοντέλο αλλά εγώ αυτό είχα και δνε νομίζω να έχουν και τεράστιες διαφορές. Το μηχανάκι που το είχα καινούργιο σε ίσιο δρόμο έβγαζε μέχρι 120. Σε καμια καλή κατηφόρα και καλό άνεμο να έπιανε 130 αν θυμάμαι καλά. Μέχρι εκεί. Κόφτες σε αυτά τα χιλιόμετρα δεν συνάντησα πότε απλά δεν άνοιγε άλλο αυτό ήταν.

Τώρα αυτό που έχεις δεν ξέρεις τι χρήση έχει γίνει πιο πριν (με λίγα λόγια πόσο το έχουν πιει). Πάνε το σε έναν μηχανικό καλύτερα. Λάδια τσεκαρες αν καίει. Μπορεί με μια αλλαγή κύλινδρο πιστόνι να ξανά συνέλθει το μηχανακι. 

Γενικά δεν είναι φυσιολογικό αυτό που σου κάνεις αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

 

Α και πριν βιαστειτε για κοντερισια χιλιόμετρα μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2019 στις 8:16 ΜΜ, Haldol είπε

 

Ρε τι λέτε όλοι το αν δε πρέπει να το ψάξω για 20 χλμτρα παραπάνω? Είπαμε το μηχανάκι έχει τελική καπου στα 120. Εδώ βγάζει το innova τόσο δε θα βγάλει το cbr? Λύση πάντως δεν βρήκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TikiTaka23 είπε

Ρε τι λέτε όλοι το αν δε πρέπει να το ψάξω για 20 χλμτρα παραπάνω? Είπαμε το μηχανάκι έχει τελική καπου στα 120. Εδώ βγάζει το innova τόσο δε θα βγάλει το cbr? Λύση πάντως δεν βρήκα. 

Να πας να μετρήσεις την συμπίεση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Incjection η καρμπυρατερ

2. Ανεβαζει στροφες και οχι χλμ,το καταλαβαινεις κατι να το κοβει,μπερδευει?

3. Καπνιζει λαδια?

4.Το γραναζωμα ειναι το μαμισιο η αλλαγμενο

5. Εχει αλλαγμενο κατι σε εισαγωγη η εξατμιση?

6.Το τσεκαρες σε μαστορα?

7. Σπασε την 4η στα τερματα και δεν αν ανεβαζει κ αλλα χλμ εστω και ελαχιστα

8. Αν θες κ αλλο γκαζι ξεκινα με ψιλοβελτιωσουλες οπως φιλτρο,εξατμιση και ενα λιγο μεγαλυτερο καρμπ(εαν ειναι καρμπυρατερατο).

υ.γ.

8. Εχω κανει ανοιγμα με το rs που πηρα φοιτητης(rs50-80αρι 2004 μοντελο) με 3-4 τετοια και μετα στην 3η γεια σας χεχεχε

Επεξ/σία από Gatilaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

1. Incjection η καρμπυρατερ

2. Ανεβαζει στροφες και οχι χλμ,το καταλαβαινεις κατι να το κοβει,μπερδευει?

3. Καπνιζει λαδια?

4.Το γραναζωμα ειναι το μαμισιο η αλλαγμενο

5. Εχει αλλαγμενο κατι σε εισαγωγη η εξατμιση?

6.Το τσεκαρες σε μαστορα?

7. Σπασε την 4η στα τερματα και δεν αν ανεβαζει κ αλλα χλμ εστω και ελαχιστα

8. Αν θες κ αλλο γκαζι ξεκινα με ψιλοβελτιωσουλες οπως φιλτρο,εξατμιση και ενα λιγο μεγαλυτερο καρμπ(εαν ειναι καρμπυρατερατο).

υ.γ.

8. Εχω κανει ανοιγμα με το rs που πηρα φοιτητης(rs50-80αρι 2004 μοντελο) με 3-4 τετοια και μετα στην 3η γεια σας χεχεχε

1. injection

3. Οχι

4. Μαμισιο

5. αλλαγμενο τελικό εξάτμισης 

6. Δε το τσέκαρα ακόμη οχι

7. Αυτο ακριβώς έκανα! Έσπασα την 4η στα τέρματα και μετα δεν ανεβαζε ούτε με 5η ούτε 6η.

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Να πας να μετρήσεις την συμπίεση

Στον κύλινδρο εννοείς; 

54 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχεις ξεκινήσει με ένα καλό σέρβις? 

Μήπως έχει αλλαχθεί κανένα γρανάζι? 

Δεν έχω κάνει ακόμα μεγάλο σέρβις, γρανάζια δεν έχουν αλλαχτεί οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TikiTaka23 δε μπορώ να ακούω τους πιλότους με τα 1000ρια...εννοείται πως το cbrακι παει πανω απο 100..στο παλιο χτύπαγα 140 ευκολα οταν ημουν 50 κιλα και 100 με 140 ειναι 40% διαφορά

 

δεν ειπες κατι συγκεκριμένο όμως, άσχετα  απο τα χιλιόμετρα σε τι στροφές παίζεις; σε τι στροφές βγάζεις τα 100;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να θυμάστε, there is no replacement for displacement. 

δεν θα καβαλούσα ένα 100αρι στα όρια του. μπορεί να είναι honda αλλά..

 

Δεν μας είπες σε τι στροφές φτάνεις με 5η, και είναι ίδιες οι στροφές που φτάνεις με μικρότερες ταχυτητες κουμπωμένες. σε 40.000χλμ θα κοίταζα και συμπίεση σε εναν τοσο μικρό κινητήρα μιας και δεν ξέρεις τις οδηγικές συνήθειες του προηγούμενου, αλλά και τι συντήρηση του έκανε και αν.

όταν βάλανε EFI στις μοτοσυκλέτες τις κόψανε πολύ για να αντικατροπτρίζουν και τα διπλώματα που προορίζονται στην Ευρώπη (κλασσικό παράδειγμα το cb500 που δεν πάει μία λόγο ευρωπαικών προδιαγραφών)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...