Προς το περιεχόμενο

ultrawide


xakou1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Δημητρης Τ. είπε

τις μαυρες μπαρες της ultrawide στο youtube ή στα Games με ποιο τροπο μπορω να τις αποφυγω ?

For Chrome :https://chrome.google.com/webstore/detail/ultrawide-video/lngfncacljheahfpahadgipefkbagpdl?hl=en

For Firefox : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ultrawidify/

Επεξ/σία από omega
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, omega είπε

εχω κατεβασει το πρωτο για chrome αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα... τι κανω λαθος ?

Μπορει να βοηθησει και στα Games??

Νοιωθω εξαπατημενος γιατι games ταινιες και youtube μου τις εμφανιζει με μαυρες μπαρες ... επισης η ποιοτητα του μαυρου στις ταινιες που παρακολουθω ειναι απαισια... χρησιμοποιω rtx 2080 καρτα γραφικων και η οθονη που εχω ειναι η Asus Rog Swift PG348Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Δημητρης Τ. είπε

τις μαυρες μπαρες της ultrawide στο youtube ή στα Games με ποιο τροπο μπορω να τις αποφυγω ?

Για το youtube εισαι εδω δεν θα ξανα δεις μπαρες

https://chrome.google.com/webstore/detail/ultrawide-video/lngfncacljheahfpahadgipefkbagpdl

 

Για τα παιχνιδια το 99% δουλευει κανονικα θα πας εδω ειναι ο παραδεισος του ultrawide εχει fixes για τα παντα.

https://www.wsgf.org/

Για το youtube θελει να κανεις την παρακατω ρυθμιση

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και δηλαδή προτιμάτε να βλέπετε παραμορφωμένα τα video ή crop για να μη "νιώθετε εξαπατημένοι"? Ο αγοραστής ultrawide κανονικά πρέπει να ξέρει ακριβώς το ποσοστο υποστήριξής του ultrawide φορμά πριν αγοράσει...

Εγώ γι' αυτό δεν αγοράζω octopath traveler και dragon quest. Με ports της κακιάς ώρας δε θα δουν τα λεφτάκια μου. Μάλιστα το octopath το είχα πουλήσει για Switch με το σκεπτικό να το ξαναπιάσω στο PC όταν έβγαινε, αλλά μου φαίνεται θα το ξαναπάρω (μτχ) για Switch γιατί δε βλέπω να φτιάχνουν τίποτα.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Ναι και δηλαδή προτιμάτε να βλέπετε παραμορφωμένα τα video ή crop για να μη "νιώθετε εξαπατημένοι"? Ο αγοραστής ultrawide κανονικά πρέπει να ξέρει ακριβώς το ποσοστο υποστήριξής του ultrawide φορμά πριν αγοράσει...

Εγώ γι' αυτό δεν αγοράζω octopath traveler και dragon quest. Με ports της κακιάς ώρας δε θα δουν τα λεφτάκια μου. Μάλιστα το octopath το είχα πουλήσει για Switch με το σκεπτικό να το ξαναπιάσω στο PC όταν έβγαινε, αλλά μου φαίνεται θα το ξαναπάρω για Switch γιατί δε βλέπω να φτιάχνουν τίποτα.

Παίρνουν uw monitor και ασχολούνται με το πώς φαίνονται τα videάκια στο tube. Ήμαρτον και έλεος μαζί.

Στο κάτω κάτω, ας ανοίξουν τρία ή τέσσερα παράθυρα του αγαπημένου τους browser και ας επιδοθούν στο ευγενές άθλημα του multitasking.

Ας έχουν μαύρες μπάρες τα χαζοvideo. Η uw σε αποζημιώνει με άλλα πράγματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Παίρνουν uw monitor και ασχολούνται με το πώς φαίνονται τα videάκια στο tube. Ήμαρτον και έλεος μαζί.

Στο κάτω κάτω, ας ανοίξουν τρία ή τέσσερα παράθυρα του αγαπημένου τους browser και ας επιδοθούν στο ευγενές άθλημα του multitasking.

Ας έχουν μαύρες μπάρες τα χαζοvideo. Η uw σε αποζημιώνει με άλλα πράγματα.

Αδερφε την Ultrawide την αγορασα χαρην της δουλειας μου

Οταν σκας ενα χιλιαρικο για το μονιτορ και ενα χιλιαρικο για την καρτα γραφικων αν μη τι αλλο απαιτεις ποιοτητα εικονας και στo youtube και στα τελευταια games που υπαρχουν χωρις μαυρες και ασπρες μπαρες στις ιστοσελιδες και εφαρμογες που επισκεπτεσαι ... αυτα θα επρεπε να τονισετε στο σχετικο θρεντ και οχι οτι οποιος θελει να δει εικονα full screen σε ultrawide monitor ας ανοιξει 4-5 παραθυρα του αγαπημενου του browser κανοντας multitasking οπως εσυ πληκτρολογησες!!!!! ελεοςκαι ημαρτον επισης...

 

 

Επεξ/σία από Δημητρης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Δημητρης Τ. είπε

Αδερφε την Ultrawide την αγορασα χαρην της δουλειας μου

Οταν σκας ενα χιλιαρικο για το μονιτορ και ενα χιλιαρικο για την καρτα γραφικων αν μη τι αλλο απαιτεις ποιοτητα εικονας και στo youtube και στα τελευταια games που υπαρχουν χωρις μαυρες και ασπρες μπαρες στις ιστοσελιδες και εφαρμογες που επισκεπτεσαι ... αυτα θα επρεπε να τονισετε στο σχετικο θρεντ και οχι οτι οποιος θελει να δει εικονα full screen σε ultrawide monitor ας ανοιξει 4-5 παραθυρα του αγαπημενου του browser κανοντας multitasking οπως εσυ πληκτρολογησες!!!!! ελεοςκαι ημαρτον επισης...

Μερικά θέματα με πληροφορίες για τις ultrawide που ίσως σε φανούν χρήσιμες. Για ότι άλλο πάνω στο θέμα των UW στείλε μου πμ. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Δημητρης Τ. said:

Αδερφε την Ultrawide την αγορασα χαρην της δουλειας μου

Οταν σκας ενα χιλιαρικο για το μονιτορ και ενα χιλιαρικο για την καρτα γραφικων αν μη τι αλλο απαιτεις ποιοτητα εικονας και στo youtube και στα τελευταια games που υπαρχουν χωρις μαυρες και ασπρες μπαρες στις ιστοσελιδες και εφαρμογες που επισκεπτεσαι ... αυτα θα επρεπε να τονισετε στο σχετικο θρεντ και οχι οτι οποιος θελει να δει εικονα full screen σε ultrawide monitor ας ανοιξει 4-5 παραθυρα του αγαπημενου του browser κανοντας multitasking οπως εσυ πληκτρολογησες!!!!! ελεοςκαι ημαρτον επισης...

Αφού την πήρες για τη δουλειά σου τότε κάνε τη δουλειά σου και για τα υπόλοιπα περιορίσου σε παραμορφωμένα videos... Δε θα τη "γλύτωνες" έτσι κι αλλιώς αφού τη χρειάζεσαι για τη δουλειά σου. Πώς να δεις full screen ένα video 16:9 σε 21:9 χωρίς παραμορφώσεις ή κόψιμο? Κοινή λογική που ίσχυε και για το 16:9 vs 4:3 πριν καμιά 15ετία...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που ηθελα να δω βιντεακι του yt σε full screen

Και στο κατω κατω, ενα απο τα ωραια της uw ειναι οτι βαζεις στη μια μερια να παιζει ενα βιντεο και απ την αλλη κανεις κατι αλλο. 

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Πώς να δεις full screen ένα video 16:9 σε 21:9 χωρίς παραμορφώσεις ή κόψιμο?

αυτο ακριβως. Ειναι και σε τη μορφη το ανεβαζει ο δημιουργος του. (και με τι καμερα το τραβαει ασφαλως)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Δημητρης Τ. είπε

Αδερφε την Ultrawide την αγορασα χαρην της δουλειας μου

Οταν σκας ενα χιλιαρικο για το μονιτορ και ενα χιλιαρικο για την καρτα γραφικων αν μη τι αλλο απαιτεις ποιοτητα εικονας και στo youtube και στα τελευταια games που υπαρχουν χωρις μαυρες και ασπρες μπαρες στις ιστοσελιδες και εφαρμογες που επισκεπτεσαι ... αυτα θα επρεπε να τονισετε στο σχετικο θρεντ και οχι οτι οποιος θελει να δει εικονα full screen σε ultrawide monitor ας ανοιξει 4-5 παραθυρα του αγαπημενου του browser κανοντας multitasking οπως εσυ πληκτρολογησες!!!!! ελεοςκαι ημαρτον επισης...

Αυτά που περιγράφεις δεν αποτελούν προβλήματα μιας uw οθόνης.

Τι να κάνουμε τώρα, τα περισσότερα παιχνίδια και video υποστηρίζουν την αναλογία 16:9. Ευτυχώς, όλο και περισσότερα παιχνίδια έχουν native uw υποστήριξη, πολλά, όμως, εξακολουθούν να απαιτούν μικρά fixes.

Έχουμε τονίσει τα υπέρ και κατά μιας uw οθόνης, έχει δε επανειλημμένως διευκρινιστεί ότι οι uw δεν είναι για όλους και ότι ''παντρεύεσαι'' τα όποια προβλήματα υποστήριξης υπάρχουν.

Δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω θέλεις να πούμε; Αν σε ενοχλούν τα καταγεγραμμένα μειονεκτήματα των uw, πάρε μια ''κανονική'' οθόνη και τέλος.

Επίσης, πήρες την pg348q για τη δουλειά σου; Δεν την είχα για professionals την οθόνη. Ως αμιγώς gaming monitor κυκλοφόρησε.

Όπως βλέπεις, όσοι γράψαμε τελευταίως, έχουμε ακριβές ultrawide οθόνες, οπότε είμαστε στην ίδια πλευρά του τείχους. 

Προσωπικά, δεν μ' ενοχλούν οι μαύρες μπάρες ούτε σκοπεύω πότε ν' αλλάξω το uw για οτιδήποτε άλλο.

Για τα υπόλοιπα, στείλε p.m. στους ''ειδικούς''.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η οθόνη που το youtube δεν υποστηρίζει ultrawide ακόμα. Είναι και λογικό απο την άλλη. Δεν έχουν όλοι ultrawide οθόνες. Να χαιρόμαστε κιόλας που μερικοί developers υποστηρίζουν και τέτοιες αναλύσεις. Σε παλιότερα παιχνίδια, ούτε καν να το σκεφτείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19/20 παιχνιδια που βγαινουν υποστηριζουν κανονικα ultrawide οθονες. Συνηθως μονο κατι ιαπωνικα δεν ασχολουνται  να βγαλουν υποστηριξη , που δεν ασχολουμαι και γω μαζι τους ετσι και αλλιως

Ταινιες ολες ειναι καλυτερες σε ultrawide 

Ok τις σειρες τις βλεπεις σε 16:9 . Η μπορεις να τις δεις στην τηλεοραση σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Δημητρης Τ. είπε

Αδερφε την Ultrawide την αγορασα χαρην της δουλειας μου

Οταν σκας ενα χιλιαρικο για το μονιτορ και ενα χιλιαρικο για την καρτα γραφικων αν μη τι αλλο απαιτεις ποιοτητα εικονας και στo youtube και στα τελευταια games που υπαρχουν χωρις μαυρες και ασπρες μπαρες στις ιστοσελιδες και εφαρμογες που επισκεπτεσαι ... αυτα θα επρεπε να τονισετε στο σχετικο θρεντ και οχι οτι οποιος θελει να δει εικονα full screen σε ultrawide monitor ας ανοιξει 4-5 παραθυρα του αγαπημενου του browser κανοντας multitasking οπως εσυ πληκτρολογησες!!!!! ελεοςκαι ημαρτον επισης...

 

Πρώτον το συγκεκριμένο monitor είναι τριετίας με ότι αυτό συνεπάγεται για τα χρώματα. Έδωσες ένα χιλιάρικο για το συγκεκριμένο όταν βρίσκεις το ολοκαίνουργιο και κορυφαίο LG 34Gk950F γύρω στα 1140 ευρώ από Γερμανία. Εκτός και αν το budget σου έφτανε έως την Asus που πήρες οπότε δεκτό.

Δεύτερον αγόρασες ultrawide. Έπρεπε να το έχεις ψάξει ή ρωτήσει από πριν ειδικά όταν δίνεις τόσα λεφτά για οθόνη. Αυτά που περιγράφεις είναι γνωστοί "περιορισμοί". Και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί υπάρχουν λύσεις όπως είπαν τα υπόλοιπα παιδιά ειδικά για το youtube. Αλλά ότι χάνεις από σειρές youtube και οτιδήποτε άλλο που είναι σε 16.9 το κερδίζεις στις ταινίες όπου δεν έχεις μαυρες μπάρες. Επίσης τα περισσότερα παιχνίδια πλέον υποστηρίζουν ultrawide. 

Τρίτον οι ultrawide έχουν την λογική του multitasking σε μια μεγάλη οθόνη αντί να έχεις 2 ή 3. Οπότε το να τονίσουμε πράγματα που όποιος θέλει να αγοράσει μια ultrawide οθόνη, αλλά και το οποιοδήποτε hardware σε οποιαδήποτε τιμή, οφείλει να έχει κάνει πρώτα την έρευνα του ή έστω να ρωτήσει πριν προβεί στην αγορά, νομίζω είναι λίγο άκυρο σαν σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...