Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιητής τάσης για τις οικοσκευές


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Κάνω το δικηγόρο του Διαβόλου. Αν είχες σταθεροποιητή, θα τη γλίτωνε το πλυντήριο ή απλά είναι φτιαγμένα για να καιγονται ?!?! 

κοιτα και εγω ηλεκτρονικος δεν ειμαι αλλα απο την samsung μου ειπαν οτι ηρθε μεγαλο φορτιο ρευματος και καηκε η πλακετα  ,μου την εδειξαν πραγματι φαινοταν σαν να  μπηκε στο τζακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ο επιτηρητης προστατευει ολη την εγκατασταση, ο σταθεροποιητης (εκτος αν πληρωσεις 4-5 χιλιαρικα να βαλεις ενα κεντρικο) προστατευει μονο τη συσκευη που εινα συνδεδεμενη σε αυτον

πες το Xρυσόστομε για να καταλάβομεν! :D

 

Oπότε λοιπόν επιτηρητής... το μόνο μειονέκτημα είναι το ότι θα κόβει το ρεύμα. Γιατί όμως λέτε πως δεν θα έχω 100% ασφάλεια με τον επιτηρητή, αφού δεν θα περνάνε οι μεγάλες τάσεις του ρεύματος;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zoranb είπε

Oπότε λοιπόν επιτηρητής... το μόνο μειονέκτημα είναι το ότι θα κόβει το ρεύμα. Γιατί όμως λέτε πως δεν θα έχω 100% ασφάλεια με τον επιτηρητή, αφού δεν θα περνάνε οι μεγάλες τάσεις του ρεύματος;

 

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

O σταθεροποιητής δίνει πάντα έξοδο 230V ενω ο Επιτηρητής απαγορεύει ακραίες τιμές. Ο επιτηρητής επιτρέπει στη συσκευή να δέχεται 250v ή 190V για αρκετή ώρα. Αυτό τη ζορίζει και την καταστρέφει μακροπρόθεσμα .

Το 300v την καίει αστραπιαία. Αυτή την περίπτωση προστατεύει ο επιτηρητής  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zoranb είπε

 Γιατί όμως λέτε πως δεν θα έχω 100% ασφάλεια με τον επιτηρητή, αφού δεν θα περνάνε οι μεγάλες τάσεις του ρεύματος;

μέχρι να λειτουργήσει ο επιτηρητής θα έχει γίνει η ζημιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αυτα τα μαραφετια οπως και τα πολυπριζα ασφαλειας, δε προστατευουν απο στιγμιαια υπερταση οταν επανερχεται το ρευμα μετα απο διακοπη? ειναι μονο για κεραυνους?

https://www.skroutz.gr/s/7932649/APC-Essential-SurgeArrest-PM1W-GR.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οπότε με λίγα λόγια.

Το ιδανικό είναι :

1. Επιτηρητής τάσης στον πίνακα; πχ εγώ που έχω 3φασικό θα βάλω 3φασικό επιτηρητή στην κεντρική παροχή; Οπότε θα μου κόβει τις υπερτάσεις / υποτάσεις σε όλο το σπίτι;

2. Σταθεροποιητή τάσης σε κάθε ευαίσθητη συσκευή; Έχει νόημα να βάλεις και επιτηρητή μετά; Δδλ σε ένα κλιματιστικό που πάει 18A πόση ισχύ θέλω; Αλήθεια πως δουλεύουν οι σταθεροποιητές; Που βρίσκουν την έξτρα ισχύ σε μια πτώση τάσης ;

Πολλές ερωτήσεις ε; 🤓

ΥΓ Εδώ στον Ωρωπό το καλοκαίρι και σε κακοκαιρίες τον χειμώνα,  είναι συνηθισμένο το φαινόμενο να έχουμε βύθιση τάσης σε μια φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε με λίγα λόγια.

Το ιδανικό είναι :

1. Επιτηρητής τάσης στον πίνακα; πχ εγώ που έχω 3φασικό θα βάλω 3φασικό επιτηρητή στην κεντρική παροχή; Οπότε θα μου κόβει τις υπερτάσεις / υποτάσεις σε όλο το σπίτι;

2. Σταθεροποιητή τάσης σε κάθε ευαίσθητη συσκευή; Έχει νόημα να βάλεις και επιτηρητή μετά; Δδλ σε ένα κλιματιστικό που πάει 18A πόση ισχύ θέλω; Αλήθεια πως δουλεύουν οι σταθεροποιητές; Που βρίσκουν την έξτρα ισχύ σε μια πτώση τάσης ;

Πολλές ερωτήσεις ε; 🤓

ΥΓ Εδώ στον Ωρωπό το καλοκαίρι και σε κακοκαιρίες τον χειμώνα,  είναι συνηθισμένο το φαινόμενο να έχουμε βύθιση τάσης σε μια φάση.

  1. Ναι
  2. Δεν την βρίσκει τη διόρθωση, την κάνει μόνος του.
    1. Ναι βάζεις σε κάθε συσκευή που έχει πολλά λεφτά και είναι ευαίσθητη
    2. Ο επιτηρητής πάει μόνο στον πίνακα. Μετά βάζεις τους σταθεροποιητές
    3. Χονδρικά τα 1000VA είναι 600W. Οπότε αν το κλιματιστικό έχει στιγμιαία μέγιστη ισχύ 2000w, θες σταθεροποιητή 3000w ή αλλιώς 5000VA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

2. Σταθεροποιητή τάσης σε κάθε ευαίσθητη συσκευή; Έχει νόημα να βάλεις και επιτηρητή μετά; Δδλ σε ένα κλιματιστικό που πάει 18A πόση ισχύ θέλω; Αλήθεια πως δουλεύουν οι σταθεροποιητές;

 

Και ένα λίγο πιο πρακτικό ερώτημα για σταθεροποιητή κλιματιστικού, υπάρχει κάποια κομψή λύση στα κλιματιστικά των οποίων η πρίζα είναι ψηλά στον τοίχο; ή πρέπει να τραβάς καλώδια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο επιτηρητης τασης δεν μπαινει ετσι απλα. Θελει και αλλα υλικα στον πινακα, πχ κανα ρελε ακομα. Αν δεν εχεις χωρο στον πινακα αλλαζει ολοκληρος, οποτε μιλαμε για μεγαλο εργο με σκαψιμο φτανει και τα 250-300€ ολα  μεσα. Υλικα εργατικα φπα.

300€ θελω για βαλω εγω με μια ερευνα που εκανα.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lofter είπε

Και ένα λίγο πιο πρακτικό ερώτημα για σταθεροποιητή κλιματιστικού, υπάρχει κάποια κομψή λύση στα κλιματιστικά των οποίων η πρίζα είναι ψηλά στον τοίχο; ή πρέπει να τραβάς καλώδια;

Πολύ καλή ερώτηση, με ενδιαφέρει κι εμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Οπότε με λίγα λόγια.

Το ιδανικό είναι :

1. Επιτηρητής τάσης στον πίνακα; πχ εγώ που έχω 3φασικό θα βάλω 3φασικό επιτηρητή στην κεντρική παροχή; Οπότε θα μου κόβει τις υπερτάσεις / υποτάσεις σε όλο το σπίτι;

2. Σταθεροποιητή τάσης σε κάθε ευαίσθητη συσκευή; Έχει νόημα να βάλεις και επιτηρητή μετά; Δδλ σε ένα κλιματιστικό που πάει 18A πόση ισχύ θέλω; Αλήθεια πως δουλεύουν οι σταθεροποιητές; Που βρίσκουν την έξτρα ισχύ σε μια πτώση τάσης ;

Πολλές ερωτήσεις ε; 🤓

ΥΓ Εδώ στον Ωρωπό το καλοκαίρι και σε κακοκαιρίες τον χειμώνα,  είναι συνηθισμένο το φαινόμενο να έχουμε βύθιση τάσης σε μια φάση.

Eνα υπερτασικο APC ενος socket 10€ βαλε στην σουκο του κλιματιστικου. Σαν μια προχειρη λυση. Επισης απ οσο ξερω τα κλιματιστικα εχουν ασφαλειες υπερτασης μια χρησης πανω τους. Οποτε ισως να παει και αχρηστο, κακο δεν κανει βεβαια. (16Α ειναι το υπερτασικο)

Αν βαλεις επιτηρητη θα κοβει τα παντα σε ολο το σπιτι. Καλο θα ηταν και ενα αντικεραυνικο στον πινακα πανω μαζι με τον επιτηρητη αν το κανεις.

η σωστη ερωτηση ειναι η εξης. Ποσο κοστιζει οτιδηποτε εχει πριζα σε ολο το σπιτι σου; Θεμα χρηματων ειναι καθαρα. Ασφαλιζεις με το Χ ποσο, το ταδε ποσο. Αν δεν εχεις oled και ακριβα ηχοσυστηματα και υπολογιστες ισως δεν το χρειαζεσαι

Επεξ/σία από Zerg13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...