Προς το περιεχόμενο

ταινιες στο σαλονι


emperor4her

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, θελω νa φτιαξω ενα pc για το σαλονι.. με ενδιαφερει να τραβαω ταινιες απο lan και να παιζουν στην tv.. 

τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει? για 4κ παντα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, emperor4her είπε

καλησπερα, θελω νa φτιαξω ενα pc για το σαλονι.. με ενδιαφερει να τραβαω ταινιες απο lan και να παιζουν στην tv.. 

τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει? για 4κ παντα.. 

'Ο,τι είπε και ο απο πάνω. Απλά αν θες 4k θα πρέπει να βεβαιωθείς οτι και το ρούτερ δίνει gigabit και η συσκευή που θα πάρεις να έχει gigabit. Κυρίως για χρόνους απόκρισης και γρήγορο copy paste. Επίσης για android tv box, πρόσεξε τα specs του ώστε να υποστηρίζει 4k και πάνω.

Υπολόγισε γύρω στο 150€ ΜΑΞΙΜΟΥΜ. Για υπολογιστή θα πήγαινες σίγουρα πιο ψηλά, βάλε και την αναζήτηση συμβατοτήτων μεταξύ hardware.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας! 

εχω tv box στο δωματιο, το οποιο μαλιστα το ειχα παρει απο απεξω 30Ε και παιζει κυριολεκτικα τα παντα!

για καποιο λογο, το pc μου φαινεται πιο ευχρηστο ομως στο σαλονι..  Πχ θα κατεβασω τορρεντ, θα βρω πιο ευκολα υποτιτλους, θα χαζεψω και κανα chrome.. Γενικα το pc μου φαινεται πιο ευχριστο απο το tv box.

οποτε αναρωτιεμαι, χωρις να ξερω σιγουρα, πχ με κανα 300αρι, με μεταχειρ απο αγγελίες εδω δεν θα ειμαι κομπλε? 

αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι χρειαζεται ακριβως.. πχ: δυνατο επεξεργαστη? πολλους πυρινες? καλη καρτα γραφικων? 

Κατι σε φαση i5, 5ης-6ης γενιας, 8gb ram, και μια vga στα 150 πως θα ειναι?

το λαν ειναι σωστα καλωδιομενο, με gigabit port, και cat6e καλωδια.. σε αντιγραφες που κανω παει σταθερα στα 100mb/s

 

Υ.Γ. τα κανινουρια pi με windows τι λενε? διαβαζω παιζουν σε 4κ ανετα.

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, emperor4her είπε

καλησπερα, θελω νa φτιαξω ενα pc για το σαλονι.. με ενδιαφερει να τραβαω ταινιες απο lan και να παιζουν στην tv.. 

τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει? για 4κ παντα.. 

Pc έχεις αλλού? Η tv είναι συνδεδεμένη στο lan? Μπορείς να στήσεις ένα DLNA server στο άλλο pc (π.χ. serviio) και να βλέπεις ταινίες στην tv μέσω lan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε ένα NUC Intel, πολύ χαμηλή κατανάλωση,  με windows 10 και θα παίζεις τα πάντα για πολλά χρόνια. Και θα τρέχουν όλα out of the box. (netflix, kodi) και ό,τι άλλο θέλεις.

Επεξ/σία από studiokristo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω συστημα με τον 2400g που παιζει ακομα και υψηλου bitrate 4k h265 ταινιες ανετα. Γενικα θες η καρτα γραφικων να εχει αποκωδικοποιητη h265. Με εναν 2200g εισαι μια χαρα. 

Ετσι προχειρα στο σκρουτζ ειδα καινουργια βγαινουν γυρω στα 280 τα απαραιτητα για να κανεις τη δουλεια σου (το tower δηλαδη με τον 2200g πανω)

Εγω θα επαιζα με μεταχειρισμενα βεβαια απο insomnia και μπορει να σου βγει ενα πενηνταρικο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stratospr είπε

Pc έχεις αλλού? Η tv είναι συνδεδεμένη στο lan? Μπορείς να στήσεις ένα DLNA server στο άλλο pc (π.χ. serviio) και να βλέπεις ταινίες στην tv μέσω lan.

Ναι, εχω στο γραφειο μου, αλλα δεν με βολεψε η λυση αυτη.. θελω ενα αυτονομο συστημα στο σαλονι. serviio και plex κανουν τα δικα τους κατα καιρους.. ποτε δεν βλεπουν καποια ταινια, ποτε το ενα ποτε το αλλο.. 

το καλυτερο που δοκιμασα ειναι kodi, το οποιο δουλευει κομπλε σε ενα λαπτοπακι που εχω, αλλα και θελω κατι πιο δυνατο γιατι αυτο ειναι core2duo! τοσο παλιο!

10 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Πάρε ένα NUC Intel, πολύ χαμηλή κατανάλωση,  με windows 10 και θα παίζεις τα πάντα για πολλά χρόνια. Και θα τρέχουν όλα out of the box. (netflix, kodi) και ό,τι άλλο θέλεις.

δεν ξερω καν τι ειναι αυτο θα το τσεκαρω!

9 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Εγω εχω συστημα με τον 2400g που παιζει ακομα και υψηλου bitrate 4k h265 ταινιες ανετα. Γενικα θες η καρτα γραφικων να εχει αποκωδικοποιητη h265. Με εναν 2200g εισαι μια χαρα. 

Ετσι προχειρα στο σκρουτζ ειδα καινουργια βγαινουν γυρω στα 280 τα απαραιτητα για να κανεις τη δουλεια σου (το tower δηλαδη με τον 2200g πανω)

Εγω θα επαιζα με μεταχειρισμενα βεβαια απο insomnia και μπορει να σου βγει ενα πενηνταρικο κατω.

κατι τετοιο ειχα σκεφτει και εγω να κανω! μαλιστα εχω ηδη τροφοδοτικο, κουτι, ασυρματο air mouse, εχω και μια nvidia gtx 970 που νομιζω δεν θα εχει θεμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τοτε τσαμπα θα βγει αφου υπαρχουν ολα αυτα. Βαζεις και εναν πιο φθηνο ριζεν (τον 1200 στο πενηνταρικο) και εισαι μια χαρα (Αν φυσικα η 970 εχει h265 decoder)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Ε τοτε τσαμπα θα βγει αφου υπαρχουν ολα αυτα. Βαζεις και εναν πιο φθηνο ριζεν (τον 1200 στο πενηνταρικο) και εισαι μια χαρα (Αν φυσικα η 970 εχει h265 decoder)

Πως το βλεπω αυτο? Παντως h265, που τραβαει η gopro μου τα παιζει χωρις καποιο λαγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, emperor4her είπε

ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις σας! 

εχω tv box στο δωματιο, το οποιο μαλιστα το ειχα παρει απο απεξω 30Ε και παιζει κυριολεκτικα τα παντα!

για καποιο λογο, το pc μου φαινεται πιο ευχρηστο ομως στο σαλονι..  Πχ θα κατεβασω τορρεντ, θα βρω πιο ευκολα υποτιτλους, θα χαζεψω και κανα chrome.. Γενικα το pc μου φαινεται πιο ευχριστο απο το tv box.

οποτε αναρωτιεμαι, χωρις να ξερω σιγουρα, πχ με κανα 300αρι, με μεταχειρ απο αγγελίες εδω δεν θα ειμαι κομπλε? 

αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι χρειαζεται ακριβως.. πχ: δυνατο επεξεργαστη? πολλους πυρινες? καλη καρτα γραφικων? 

Κατι σε φαση i5, 5ης-6ης γενιας, 8gb ram, και μια vga στα 150 πως θα ειναι?

το λαν ειναι σωστα καλωδιομενο, με gigabit port, και cat6e καλωδια.. σε αντιγραφες που κανω παει σταθερα στα 100mb/s

Υ.Γ. τα κανινουρια pi με windows τι λενε? διαβαζω παιζουν σε 4κ ανετα.

Το concept - pc στο σαλόνι έχει ξεπεραστεί εδώ και χρόνια. Κατ'εμέ δεν βολεύει τόσο όσο νομίζεις και θα αναγκάζεσαι να τραβάς πληκτρολόγια ποντίκια που δεν είναι όμορφα να φαίνονται. Είχα τέτοιο και το έδιωξα. Πάρε κάτι σε pi όπως λένε όλοι, ή tv box. Άποψη μου να αποφύγεις τα windows λόγω του ότι είναι σχετικά βαριά για τη δουλειά που θες αλλά ακόμα κι αν επιμένεις κοίτα σε nuc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Πως το βλεπω αυτο? Παντως h265, που τραβαει η gopro μου τα παιζει χωρις καποιο λαγκ.

Κατέβασε κάποιο sample 4k με κάνα 50ρι mbps bitrate και κωδικοποίηση h265 και αν δεις να ανεβαίνει η χρήση της 970 τότε έχει decoder, αν πάλι δεις να ζορίζεται ο επεξεργαστής δεν έχει, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει η 970 h265 decoder. Γενικα δε θα χεις κανένα θέμα, απλώς σε extreme καταστάσεις όπως είναι το sample που ανέφερα προηγουμένως θα έχεις lag. 

 

Επεξ/σία από GiwrgosP-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και σε pc αν έχεις τα φράγκα να πας. Αν η 970 έχει h265 decoder παίρνεις μια φθηνά μητρική και έναν r3 1200 όπως σου είπε ένα παιδί εδώ και 2x4 gb ram,120gb ssd και έχεις μηχανάκι σούπερ για πολύ περισσότερες δουλειές από ένα tv box... Ούτε παρωχημένο είναι pc στο σαλόνι ούτε τίποτα...ασύρματο πληκτρολόγιο, ποντίκι και τέλος... Αν πάλι θες κάτι πιο μικρό πας εδώ

https://www.skroutz.gr/s/15608979/Gigabyte-GB-BLPD-5005.html?from=catspan&keyphrase=j5005

Όπου ο συγκεκριμένος επεξεργαστής έχει encode και decode h265 και 10bit... Τον έχω στο δικό μου σαλόνι και πάει εξαιρετικά, μάλιστα εγώ τον έχω fanless. Για έναν μέσο χρήστη είναι υπεραρκετος αυτή την στιγμή σε ότι κάνει. Επαναλαμβάνω αν μπορείς να δώσεις τα 300 κάνεις εξαιρετικό pc για σαλόνι, μην μπεις σε λογική tv box... Ναι πολύ φθηνά αλλά δεν μπορείς να κάνεις ούτε τα μισά που κανείς σε ένα pc... Είμαι διακοπές αλλιώς πολύ ευχαρίστως να σου έστελνα μια φωτογραφία από το δικό μου κάτω από την tv... μικρό αθόρυβο διακριτικό και δυνατό... Εγώ πήρα σαν βάση αυτό το case https://www.skroutz.gr/s/444052/Antec-ISK-110-VESA.html#reviews και μια μητρική asrock j5005 itx έβαλα ram,ssd και με 15 ευρώ Windows 10 και τέλος. Υπάρχει και αυτή η οδός, να το χτίσεις εσύ...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Φυσικά και σε pc αν έχεις τα φράγκα να πας. Αν η 970 έχει h265 decoder παίρνεις μια φθηνά μητρική και έναν r3 1200 όπως σου είπε ένα παιδί εδώ και 2x4 gb ram,120gb ssd και έχεις μηχανάκι σούπερ για πολύ περισσότερες δουλειές από ένα tv box... Ούτε παρωχημένο είναι pc στο σαλόνι ούτε τίποτα...ασύρματο πληκτρολόγιο, ποντίκι και τέλος... Αν πάλι θες κάτι πιο μικρό πας εδώ

https://www.skroutz.gr/s/15608979/Gigabyte-GB-BLPD-5005.html?from=catspan&keyphrase=j5005

Όπου ο συγκεκριμένος επεξεργαστής έχει encode και decode h265 και 10bit... Τον έχω στο δικό μου σαλόνι και πάει εξαιρετικά, μάλιστα εγώ τον έχω fanless. Για έναν μέσο χρήστη είναι υπεραρκετος αυτή την στιγμή σε ότι κάνει. Επαναλαμβάνω αν μπορείς να δώσεις τα 300 κάνεις εξαιρετικό pc για σαλόνι, μην μπεις σε λογική tv box... Ναι πολύ φθηνά αλλά δεν μπορείς να κάνεις ούτε τα μισά που κανείς σε ένα pc... Είμαι διακοπές αλλιώς πολύ ευχαρίστως να σου έστελνα μια φωτογραφία από το δικό μου κάτω από την tv... μικρό αθόρυβο διακριτικό και δυνατό... Εγώ πήρα σαν βάση αυτό το case https://www.skroutz.gr/s/444052/Antec-ISK-110-VESA.html#reviews και μια μητρική asrock j5005 itx έβαλα ram,ssd και με 15 ευρώ Windows 10 και τέλος. Υπάρχει και αυτή η οδός, να το χτίσεις εσύ...

Σωστός, ένα mini Pc με χαμηλή κατανάλωση, αθόρυβο και με 300 ευρώ το πολύ θα παίζεις τα πάντα με Windows. Ούτε να παλεύεις με Android tv boxes, ούτε να μαθαίνεις τα pi. Αν έχεις τα λεφτά και ο χρόνος σου είναι χρήμα, Windows Pc με κλειστά μάτια. @dimoskoutr, για να μην ανοίγω νέο θέμα, μπορείς να μας φτιάξεις ένα τέτοιο πλήρες συστηματάκι ; (Μικρό με χαμηλή κατανάλωση).

Επεξ/σία από studiokristo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...