Προς το περιεχόμενο

ταινιες στο σαλονι


emperor4her

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

 

@adtakhsείσαι φοβερός. 2 ερωτήσεις μόνο: α) Σα μηχάνημα θεωρείται σχετικά αθόρυβο; β) Δεν κατάλαβα για το κουτί, έχει τελικά wifi ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Μια χαρά σύστημα και πιο δυνατό από τον j5005... Όμως...ο j5005 μπορεί να είναι fanless, έχει ελάχιστη κατανάλωση και... Το Asrock που προτείνεις έχει σχετικά περιορισμένη αναβαθμισημότητα... Παίρνεις μέχρι εκεί που θα βγάλει bios update η Asrock... Το οποίο φυσικά μπορεί να είναι ας πούμε ένας 3400g ε που είναι υπεραρκετος για τώρα μην παρεξηγηθω... Αλλά αν φτιάξει ένα συστηματάκι σε ένα mini itx κουτάκι είτε με μητρική με embedded cpu είτε μητρική επεξεργαστή ξεχωριστά θα έχει το πλεονέκτημα ότι σε 3-4 χρόνια πχ. Που θα θελήσει να αλλάξει θα του μείνει κουτί τροφοδοτικό σίγουρα... Εγώ σας πούμε αύριο μεθαύριο θα αλλάξω μητρική με τον j5005 (που μου βγήκε πέρυσι 90 ευρώ), θα πάρω μια άλλη μεcpu και τέλος, ούτε πολύ φασαρία και κανένας περιορισμός στο το θα πάρω εκτός από το μέγεθος (mini itx)... Μπορεί να μην είναι μεγάλο κέρδος αλλά είναι ένα κέρδος και αυτό... Ας κρίνει... Υπολογιστή να προτείνω ευχαρίστως από αύριο όμως θα μου επιτρέψετε, το κουτάκι που έχω εγώ δεν υπάρχει Ελλάδα τώρα... Θέλει λίγο ψάξιμο...

Edit: Για να δούμε...

https://www.skroutz.gr/s/13976179/Corsair-VS-Series-VS450-White.html

https://www.skroutz.gr/s/13968530/Asrock-J4105-ITX.html (6-8% πιο αργός από τον j5005 αλλά μια χαρά αρκετός για όλα)

https://www.skroutz.gr/s/8220356/G-Skill-Ripjaws-4GB-DDR4-2400MHz-F4-2400C16S-4GRS.html?from=latest_keyphrases&keyphrase=g.skill+ripjaws+4gb+ddr4-2400mhz+f4-2400c16s-4grs  2 από δαυτα... Προσοχή στις ram γιατί οι gemimi lake είναι να το πω κομψά εκλεκτικοί στην συμβατότητα με τις ram... Στην δική μου μητρική άρα και σε αυτή που προτείνω παίζουν κανονικά αυτές οι ram...

https://www.skroutz.gr/s/11825339/Kingston-A400-240GB.html

https://www.skroutz.gr/s/4829746/CoolerMaster-Elite-110.html?from=catspan&keyphrase=elite+110

Μια γρήγορη σύνθεση στα αξημερωτα... Για τροφοδοτικό μπορούν να πουν και άλλα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα από μένα... Επίσης δύο κουβέντες για το σύστημα που προτείνω... Σαφώς είναι λιγότερο ισχυρό από τον 2200g, έχει sata3 ssd και όχι nvme που είναι πιο αργός όμως δεν παίζει να χρειαστεί nvme ώστε να καταλάβει διάφορα στην ταχύτητα τους... Έχει όμως όπως είπα και πριν πλεονέκτημα στο ότι αναβαθμίζεται και κρατάει κάποιος κουτί και τροφοδοτικό, έχει πλεονέκτημα ότι είναι πιο ήσυχο γιατί ο j4105 παίζει κανονικά και fanless και χωρίς άλλο ανεμιστήρα στο κουτί (εγώ δεν έχω ανεμιστήρα καθόλου στο σύστημα μου) και η σύνθεση βγαίνει και πιο φθηνή αν έκανα σωστά υπολογισμούς... Γενικά ακόμη και σε 2200g να πάει κάποιος πάντως προτείνω να κάνει σύστημα σε κουτί όχι με ενσωματωμένη μητρική όπως το Asrock αλλά κανονικά με ξεχωριστή μητρική, εκτός αν θέλει πάρα πολύ μικρό μέγεθος οπότε πάει σε nuc κατευθείαν ή στο κουτάκι μου αν το βρει από εξωτερικό (antec isk 110) και χτίζει κανονικά πάλι...

Ωπ και ένα τελευταίο μην ξεχάσω. Στην παραπάνω σύνθεση με τον 2200g που έκανε το παλικάρι μνήμες όχι μια 8gb αλλά δύο 4gb ώστε η κάρτα γραφικών του 2200g να εκμεταλλευτεί το dual channel. 😴 Σαν να νύσταξα...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, μιση μερα εκανα να μπω, και το πηγατε σε αλλο λεβελ! 🤣😂

εχω ηδη ενα 400αρι τροφοδοτικο, corsair νομιζω, εχω ενα φανταστικο air mouse, (οποιος δεν εχει δοκιμασει, να παρει αμεσα! ειναι φανταστικο για τη δουλεια του, oυτε πληκτρολογια ουτε ποντικια)!, εχω σιγουρα ssd σε καποιο ξεχασμενο συσρταρι.. επισης, αν το συστημα που θα παω, φοραει ddr3 μνημες, σε κανα χρονο που θα κανω αναβαθμιση το κανονικο μου pc, θα εχω να του πεταξω +2x8 ram. 

δυστυχως, εκανα βλακεια πριν κανα μηνα, που εδινε πολυ φιλος τον 4700κ, +16γβ ραμ +μια assus Μητρικη, 200ευρω πακετο και δεν τα πηρα.. θα ειχα ετοιμο super Μηχανακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε βάλε τα ρε συ τι θες να σου πούμε εμείς, μην τα βάζεις :) χα χα χα...

Ερώτηση-παγίδα: Καλά τα έχεις όλα αυτά. Γυναίκα, έχεις;;; Γιατί ο παράγοντας wife acceptance factor (κοινώς: μουρμούρα) είναι σημαντικός σε αυτά τα ζητήματα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ε τότε βάλε τα ρε συ τι θες να σου πούμε εμείς, μην τα βάζεις :) χα χα χα...

Ερώτηση-παγίδα: Καλά τα έχεις όλα αυτά. Γυναίκα, έχεις;;; Γιατί ο παράγοντας wife acceptance factor (κοινώς: μουρμούρα) είναι σημαντικός σε αυτά τα ζητήματα :)

+ 1000 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως εχω και δεν την αλλαζω μαγγες! χαχα

εχω gaming pc πανω στο γραφειο, ενυδρειο στο σπιτι, σκυλο, σαλονι μες την τεχνολογια και δεν λεει τιποτα! 😂 απ αυτα που ακουω τρυγυρω και εγω αναρωτιεμαι!!! 😂😂

στο θεμα μας τωρα, σκεφτομαι για αρχη να τσιμπισω ενα pi4, να δω τι παιζει με αυτα τα μπιχλιμπιδια, γιατι δεν εχω ασχοληθει ποτε.. αν με καλυψει, καλως.. αν οχι, θα φτιαξω ενα mini pc.. μαλιστα εχω βρει ηδη το κουτακι που μου αρεσει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...