Προς το περιεχόμενο

Ασχολήθηκα με πληροφορική !έκανα λάθος επιλογή επαγγέλματος τελικά !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Θα ήθελα ένα πλαίσιο συλλόγου τύπου τεε που να προστατεύει τους επαγγελματίες του κλάδου ως προς την ασφάλιση και τις ελάχιστες αμοιβές …

Να μην μπορείς να δώσεις μια εφαρμογή ,ένα site χωρίς να υπάρχει υπογραφή πληροφορικαριου σε στυλ τεε πάλι (προς αποφυγη του κάθε πικραμένου (κανω site με 100 ευρο)

πανεπιστημιο πειραια πηγα και παλι δεν καταλαβες ...

αν και το τει πειραια ειναι πλεων πανεπιστημιο δυτικησ αττικης 

δεν μιλω επι προσωπικου αλλα επι συλογικου καλου 

πραγματικά  ό,τι να ναι..

η ελάχιστη αμοιβή των μηχανικών (που δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ακόμα) ίσχυε για τις περιπτώσεις που η δουλειά τους οδηγούσε σε λήψη άδειας ή σχετίζονταν με πολεοδομικές διαδικασίες. ως ένα σημείο, δικαιολογούταν και για την ευθύνη που έπαιρνε ο μηχανικός, μιας και αν το κτίριο έπεφτε, θα τον κυνηγούσαν.. η δουλειά τους ελέγχεται πολεοδομικά και έχει ως άμεση συνέπεια κάποιου είδους άδεια.

αν πήγαινα σε ένα μηχανικό και του ζητούσα μια μελέτη θέρμανσης γιατί έτσι γούσταρα, για να τη βάλω στη βιβλιοθήκη μου, δεν υπήρχε ελάχιστο ποσό αμοιβής..

 

τώρα εσύ κάθεσαι και θες τι? να εγκρίνονται οι ιστοσελίδες πριν αναρτηθούν και να φέρουν σφραγίδα και υπογραφή πληροφορικάριου? μη φας, έχουμε γλαρόσουπα.. δυο μέρες να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί, μια απλούστατη ιστοσελίδα με Joomla την φτιάχνει.. 

στη τελική, ισχύει ότι ειπώθηκε. αν φοβάσαι τους ιεκ, γίνε καλύτερος. μην προσπαθείς να τους αφήσεις στην απ έξω μέσω σωματείων.

 

αν πήρες λάθος επαγγελματικό κλάδο, άλλαξέ τον. τι θες να σου κάνουμε εμείς τώρα? δώσε εξετάσεις, σπούδασε, και άλλαξε αντικείμενο.. 

 

και εγώ παρήγγειλα το σάντουιτς με λουκάνικο και μου έπεσε βαρή.. δεν μπαίνω να κλαφτώ που ο απέναντί μου το πήρε με γαλοπούλα και τώρα κοπανάει τα πλήκτρα, ενώ εγώ έχω νταγκλάρει...

Επεξ/σία από johnieXoX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Φιλε κωστακη η ευκαιρια ειναι μπροστα στα ματια σου και δεν το προσεξες...

Ξεκινα να φτιαχνεις την συντεχνια (αυτο το πλαισιο συλλογου τυπου τεε ή οπως αλλιως μπορει να λεγεται)

πριν κανας αλλος πληροφορικαριος του φορουμ σου παρει την ιδεα και χασεις το προεδριλικι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν καταλαβαίνεις την διαφορά μεταξύ εσόδου και κέρδους.

Σε ένα φάρμακο που κοστίζει 50 ευρώ ο φαρμακοποιός εισπράττει τα 12,5. Αυτό είναι έσοδο. Κέρδος είναι αυτό που θα του μείνει όταν θα βγάλει τα έξοδα του. Το οποίο στην καλύτερη περίπτωση θα είναι το 1/3. Άρα δηλαδή το τελικό περιθώριο κέρδους είναι λίγο πάνω από 10%. Γι αυτό όλος ο κλάδος φυτοζωεί. Τα μόνα φαρμακεία που είναι κερδοφόρα είναι όσα βρίσκονται σε πυκνοκατοικημένες περιοχές.

Και please, χρησιμοποίησε έναν γαμημένο ορθογράφο γιατί μας έχεις βγάλει τα μάτια. 38 χρονών μαντράχαλος και γράφεις σαν 12χρονος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, devil-ji είπε

Φιλε κωστακη η ευκαιρια ειναι μπροστα στα ματια σου και δεν το προσεξες...

Ξεκινα να φτιαχνεις την συντεχνια (αυτο το πλαισιο συλλογου τυπου τεε ή οπως αλλιως μπορει να λεγεται)

πριν κανας αλλος πληροφορικαριος του φορουμ σου παρει την ιδεα και χασεις το προεδριλικι :P

εχουν προλαβει αλλοι αγαπητε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, elorant είπε

Δεν καταλαβαίνεις την διαφορά μεταξύ εσόδου και κέρδους.

Σε ένα φάρμακο που κοστίζει 50 ευρώ ο φαρμακοποιός εισπράττει τα 12,5. Αυτό είναι έσοδο. Κέρδος είναι αυτό που θα του μείνει όταν θα βγάλει τα έξοδα του. Το οποίο στην καλύτερη περίπτωση θα είναι το 1/3. Άρα δηλαδή το τελικό περιθώριο κέρδους είναι λίγο πάνω από 10%. Γι αυτό όλος ο κλάδος φυτοζωεί. Τα μόνα φαρμακεία που είναι κερδοφόρα είναι όσα βρίσκονται σε πυκνοκατοικημένες περιοχές.

Και please, χρησιμοποίησε έναν γαμημένο ορθογράφο γιατί μας έχεις βγάλει τα μάτια. 38 χρονών μαντράχαλος και γράφεις σαν 12χρονος.

το κερδοσ ειναι ανα τεμαχειο ... θεωρω οτι δεν εχει αλλα εξοδα αλλα πιανεισ τι θελω να πω 

Ρε φιλε θ αμου πουλησεις πνευμα τέτοιου είδους

Και εγώ σου λέω ότι δεν έχει ενοίκιο ουτε ρεύμα ουτε τίποτα και βγάζει μονο από το καθαρό κέρδος που είναι το 35% τι θέλεις να πεις τώρα

Φαρμακοποιός είσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος υπαρξης αυτου του θεματος πλεον.
Ξεκινησαμε απο την κατσικα του γειτονα που παραγει περισσοτερο γαλα απο τη δικη μας και καταληξαμε σε σχεδον πολιτικη συζητηση.

Χαοτικο σκεπτικο για εναν 38 ετων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, -Dimitris- said:

Δεν υπαρχει λογος υπαρξης αυτου του θεματος πλεον.
Ξεκινησαμε απο την κατσικα του γειτονα που παραγει περισσοτερο γαλα απο τη δικη μας και καταληξαμε σε σχεδον πολιτικη συζητηση.

Χαοτικο σκεπτικο για εναν 38 ετων.

συμφωνώ... κλασσικό τρολοθρεντ.... θα περίμενα να είχε βγει πριν το σαββατοκύριακο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ποσα λεφτά πρεπει να πάιρνεις ενα που πατάει κουμπιά? κάτι 3χίλιαρα που άκουσα ειναι ηδη τρελλα λεφτα για οποιονδήποτε δεν έχει άμεσο κίνδυνο υγειας στην εργασία του. αν τωρα κάποιος ειναι επιχειρηματίας μαζι με το ρισκο του χρέους μπορεί να κερδισει και πολλα περισσοτερα αλλα υπαλληλοι με μισθο 3-4κ είναι αδιανόητο να παραπονιούνται στην ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

πτιχιο πανεπιστιμιου ? τοτε εισαι οκ 

οχι απλα περιμενω να μην εχουν συλογο που να τουσ λεει τι να βγαζουν σαν κερδοσ υποχρεωτικα ...

 

γιατί πτυχίο πανεπιστημίου? πτυχίο πολυτεχνείου, φίλε κώστα. 

ή μήπως εσύ από το πα.πει. ξέρεις περισσότερα από έναν του εμπ? 

δε νομίζω (κωσ)τάκη..

από πολυτεχνείο και πάνω λοιπόν να υπογράφουν.. να δω τι θα πεις τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ Πληροφορική τελείωσα στο ΤΕΙ Κρήτης αλλα επειδή από άποψη προγραμματισμού ήμουν μέτριος με έφεση στα media είδα ότι είχα δυο δρόμους. Ή το παίζω τεχνικός H/W κάτι το οποίο έκανα με επιτυχία για δυο χρόνια αλλά δεν μου άρεσε , είτε άλλαζα καριέρα. Έτσι έκανα μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση και από τοτε είμαι e-learning developer / instructional designer.

Just my 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δηλαδη ποσα λεφτά πρεπει να πάιρνεις ενα που πατάει κουμπιά? κάτι 3χίλιαρα που άκουσα ειναι ηδη τρελλα λεφτα για οποιονδήποτε δεν έχει άμεσο κίνδυνο υγειας στην εργασία του. αν τωρα κάποιος ειναι επιχειρηματίας μαζι με το ρισκο του χρέους μπορεί να κερδισει και πολλα περισσοτερα αλλα υπαλληλοι με μισθο 3-4κ είναι αδιανόητο να παραπονιούνται στην ελλάδα.

Εντάξει μην τα ισοπεδωσουμε όλα, δεν είμαστε και γιατροί , αλλά δεν πατάς κάτι κουμπιά μόνο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

το κερδοσ ειναι ανα τεμαχειο ... θεωρω οτι δεν εχει αλλα εξοδα αλλα πιανεισ τι θελω να πω 

Ρε φιλε θ αμου πουλησεις πνευμα τέτοιου είδους

Και εγώ σου λέω ότι δεν έχει ενοίκιο ουτε ρεύμα ουτε τίποτα και βγάζει μονο από το καθαρό κέρδος που είναι το 35% τι θέλεις να πεις τώρα

Φαρμακοποιός είσαι ?

 

Δεν προσπαθώ να σου πουλήσω πνεύμα. Προσπαθώ να σου πω, τεκμηριωμένα, ότι έχεις μια πολύ αφελή άποψη για το πως βγαίνουν λεφτά. Το αρχικό σου παράδειγμα για τους συμβολαιογράφους ήταν λάθος και σου απέδειξα γιατί. Το παράδειγμα σου για τους φαρμακοποιούς επίσης ήταν λάθος.

Είναι προφανές ότι δεν καταλαβαίνεις ούτε τα βασικά σχετικά με το κέρδος. Οπότε τι να κάτσω και να συζητήσω μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

λαθοσ κανεισ 25 η 35 υποχρεωτικο κερδος εχουν 

διατιμιση μπορεισ ν ακανεισ με βαση τα man days που χρειαζονται 

Μικτο κερδος ειναι αυτο, δηλαδη ειναι κερδος απο το οποιο πρεπει να βγουν ρευματα, νερα, τηλεφωνα, μισθοι, ασφαλιστρα, ενοικια και αλλα διαφορα.

Δεν αντιλεγω, την εχουν αρκετα καλα τα παιδια των φαρμακοποιων αλλα οι γονεις τους την ειχαν πολυ καλυτερα προ κροσης, οι (περισσοτεροι) σημερα βγαζουν ενα σεβαστο αλλα (σχετικα) μικρο ποσο και το κυριοτερο ΣΙΓΟΥΡΑ επειδη το επαγγελμα ειναι κλειστο.

Απλα πλεον δεν ειναι καθολου ευκολο να περιουσια ως φαρμακοποιος (παλια μπορουσες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, elorant said:

Δεν προσπαθώ να σου πουλήσω πνεύμα. Προσπαθώ να σου πω, τεκμηριωμένα, ότι έχεις μια πολύ αφελή άποψη για το πως βγαίνουν λεφτά. Το αρχικό σου παράδειγμα για τους συμβολαιογράφους ήταν λάθος και σου απέδειξα γιατί. Το παράδειγμα σου για τους φαρμακοποιούς επίσης ήταν λάθος.

Είναι προφανές ότι δεν καταλαβαίνεις ούτε τα βασικά σχετικά με το κέρδος. Οπότε τι να κάτσω και να συζητήσω μαζί σου.

όχι, εσύ δεν κατάλαβες... τα λεφτά βγαίνουν επειδή θα έρθει το ΤΕΕ και θα επιβάλει όλοι οι πληροφορικάριοι να πληρώνονται €5.000 ανά γραμμή κώδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...