Προς το περιεχόμενο

Ασχολήθηκα με πληροφορική !έκανα λάθος επιλογή επαγγέλματος τελικά !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

Φίλε το ριγμένος είναι σχετικό …

Ναι όταν οι γύρο μου απόφοιτοι λυκείου διευθυντές παίρνουν 50 με 60κ το χρόνο εγω αισθάνομαι ριγμένος  

Φοβερά λεφτά τα 50κ 😂😂😂

Στα σοβαρά τώρα είναι σχεδόν νομοτελειακό πως αν κάποιος σπουδάζει με βασικό στόχο "να βγάλει λεφτά" είναι σχεδόν σίγουρο ότι όχι μόνο δε θα πετύχει αλλά θα είναι και μια ζωή στην κλάψα και την μιζέρια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Speculoos είπε

Φοβερά λεφτά τα 50κ 😂😂😂

Στα σοβαρά τώρα είναι σχεδόν νομοτελειακό πως αν κάποιος σπουδάζει με βασικό στόχο "να βγάλει λεφτά" είναι σχεδόν σίγουρο ότι όχι μόνο δε θα πετύχει αλλά θα είναι και μια ζωή στην κλάψα και την μιζέρια.

οντοσ δεν ειναι φοβερα λευτα αλλα ειναι κατι καλυτερο απο τα 12...

η να παω στο δημοσιο των 700 το μηνα χωρισ δωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πληροφορική είναι για αυτούς που έχουν πάθος με την συγκεκριμένη επιστήμη. Όποιος κάνει το επάγγελμα απλά επειδή περιμένει ότι θα βγάλει πολλά λεφτά κάνεις λάθος.

Και αυτό ισχύει για όλες τις δουλείες , κάνε αυτό που αγαπάς και κάντο καλά.

Τώρα για τα άλλα που αναφέρεις ( απόφοιτοι λυκείου διευθυντές  κτλ) ναι υπάρχουν αλλά είναι μικρότερο δείγμα και είναι λογική παλιάς γενιάς. Σιγά σιγά εξαφανίζεται 

Πάρε ένα στατιστικό δείγμα απο τον κύκλο σου για να καταλάβεις όντως αν έκανες λάθος που ασχολήθηκες με τον κλάδο.

Και εμένα ο κολλητός μου δεν έβγαλε το λύκειο επειδή είχε μαγαζί ο πατέρας του και βγάζει τα διπλάσια απο εμένα , αλλά και εγώ είμαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση ανάμεσα σε κάτι δεκάδες γνωστούς. Οπότε μην κοιτάς μεμονωμένα περιστατικά , δες λίγο τι γίνεται στην χώρα μας

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

αυτο που κάνω είναι να κυνηγάω με το "μαστίγιο" προγραμματιστες που παίρνουν 1000 το μήνα για να τελειώνουν τα εργα τους στην ωρα τους (pm) και επιδη έμενα δεν μου άρεσε ο κώδικας πηγα εκει αλλα στην κυριολεξία τα λυπαμε τα παιδια γιατι τα περισοτερα εχουν τελειωσει πολυτεχνειο (1200)μισθο και ειναι στην ιδια μοιρα με τα ιεκ ...

Οπότε βασικά δεν είσαι πληροφορικάριος, project management μπορεί να κάνει και κάποιος χωρίς τις γνώσεις που έλαβες εσύ από τις σπουδές σου..
Το λάθος σου είναι που βασικά ασχολήθηκες με κάτι που δεν σου αρέσει και φυσικά δεν σε ενδιαφέρει να γίνεις καλύτερος.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, totem_lost είπε

Οπότε βασικά δεν είσαι πληροφορικάριος, project management μπορεί να κάνει και κάποιος χωρίς τις γνώσεις που έλαβες εσύ από τις σπουδές σου..
Το λάθος σου είναι που βασικά ασχολήθηκες με κάτι που δεν σου αρέσει και φυσικά δεν σε ενδιαφέρει να γίνεις καλύτερος.

οχι φιλε μου project management δεν μπορει να κανει οποιοσ και οποιοσ και οποσδηποτε δεν μπορει να κανει καποιοσ ασχετος ...

και φυσικα με ενδιαφερει να γινομε καλυτεροσ καθε μερα ... απλα βλεπω την απεναντη πλευρα που ο συλογοσ καθαριζει για ολουσ ειτε ειναι καλοι ειτε οχι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά αν πιστεύεις ότι δεν βγάζεις τα λεφτά που θέλεις από την δουλειά σου μπορείς να αλλάξεις καριέρα, δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος άνθρωπος που έκανε λάθος επιλογή ή που θα ήθελε να πάει σε έναν άλλο κλάδο για να βγάζει περισσότερα.

Το σκεπτικό σου όμως είναι λάθος εξαρχής γιατί λες άλλοι βγάζουν περισσότερα από σενα, αλλά έτσι είναι η αγορά. Η σκέψη σου θα έπρεπε να ήταν δεν με νοιάζουν τι κάνουν οι άλλοι εγώ πως μπορώ να εξελιχθώ στην δουλειά μου, να μάθω περισσότερα, να μην μείνω σε αυτά που ξέρω και να προσπαθήσω να βρω ακόαμ καλύτερη δουλειά και εργασιακές ευκαιρίες.

Το να κάθεσαι και να σκέφτεσαι ότι κάποιος βγάζει περισσότερα γιατί έτυχε να είναι συμβολαιογράφος ο πατέρας του ή γιατί είχε ήδη μαγαζιά ή γιατί είχε άκρες σε κόμμα δεν θα σε ωφελήσει σε τίποτα το μόνο που θα κάνει είναι να σε κρατάει πίσω.

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να βγάλει ένας συμβολαιογράφος 80k το συμβόλαιο που θα συντάξει θα πρέπει να αφορά συναλλαγή άνω των 30 εκατομμυρίων. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είσαι πάνσοφος για να καταλάβεις ότι τέτοια συμβόλαια ειδικά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα είναι εξαιρετικά σπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, elorant είπε

Για να βγάλει ένας συμβολαιογράφος 80k το συμβόλαιο που θα συντάξει θα πρέπει να αφορά συναλλαγή άνω των 30 εκατομμυρίων. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είσαι πάνσοφος για να καταλάβεις ότι τέτοια συμβόλαια ειδικά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα είναι εξαιρετικά σπάνια.

2% αρα 8εκατ  αμα στηθεί εξω απο ενα υποθυκοφυλακειο θα δεις ποσα αλαζουν χερια καθε μερα 

Επεξ/σία από kostakis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν υπάρχει 2% προμήθεια. Οι προμήθειες είναι κλιμακωτές ανάλογα με το ύψος του συμβολαίου. Όσο ανεβαίνει το ποσό πέφτει η προμήθεια.

Είπες ότι με την υπογραφή ενός συμβολαίου έβγαλαν 80k. Άρα με 0,25% προμήθεια το συμβόλαιο θα έπρεπε να είναι 32 εκατομμύρια.

Από την αντίδραση σου καταλαβαίνω ότι το νούμερο μάλλον είναι στη φαντασία σου. Μην πιστεύεις οτιδήποτε σου λένε οι "φίλοι" σου.

Ένας senior προγραμματιστής στην Google βγάζει 500k το χρόνο μαζί με bonus και δικαιώματα μετοχών. Αντίστοιχα χρήματα δίνουν τα hedge funds σε προγραμματιστές C++ στην Νέα Υόρκη. Αν ψάχνεσαι για φράγκα ιδού πεδίον δόξης λαμπρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Φοβερά λεφτά τα 50κ 😂😂😂

 

δεν είναι φοβερά τα λεφτά για ελλάδα αυτή τη στιγμή τα 50Κ ? και μάλιστα για υπάλληλο; 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, kostakis81 said:

2% αρα 8εκατ

Για τις 80K? Έτσι υπολογίζεις και τους μισθούς σου; Μήπως βγάζεις 17,5K και δεν το ξέρεις, γι' αυτό σου φαίνονται λίγα; 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

οχι φιλε μου project management δεν μπορει να κανει οποιοσ και οποιοσ και οποσδηποτε δεν μπορει να κανει καποιοσ ασχετος ...

και φυσικα με ενδιαφερει να γινομε καλυτεροσ καθε μερα ... απλα βλεπω την απεναντη πλευρα που ο συλογοσ καθαριζει για ολουσ ειτε ειναι καλοι ειτε οχι ...

Απο εδώ το φέραμε ...απο εκεί το φέραμε ...μετά απο 5 σελίδες μάθαμε ότι ο OP είναι Project manager....

Συνήθως μιλάμε για κάποιον που που τελείωσε μια σχολή ...του "έκατσαν" κανα 2 φάσεις καλές με άτομα άσχετα που δεν ήξεραν που πάνε τα 4  και τώρα το παίζει μούρη επειδή μπόρεσε και ανέβηκε τα σκαλοπάτια χάρις στην ασχετοσύνη των υπολοίπων ....πιθανόν να κουράστηκε κανά 2-3 φορές στην ζωή του και αυτό ήταν όλο....τώρα στα "ψηλά" ...κοιτάζει διαγράμματα ,μελετάει ορολογίες φιλολογικού χαρακτήρα για αποδόσεις, ποιότητα κώδικα κτλ και αν πες στραβώσει ο διάολος το ποδάρι του και του ανατεθεί προσωπικά να στήσει μια εφαρμογούλα θα δηλώσει "αναρρωτική"...

Όπως είπε κάποιος απο τους προλαλήσαντες ....μην κοιτάς μόνο την τυχερή πορεία σου και νομίζεις ότι ο κόσμος είναι φτιαχμένος αγγελικά πλασμένος και όλοι είναι ηλίθιοι που δεν σε έφτασαν....και αυτά τα παλικαράκια που το κυνηγάς....κάποια απ'αυτά σου κρατάνε την ομάδα...αν φύγουν θα ψάχνεσε.....και μετά να δεις σε χρόνο dt πως αλλάζει το έργο...

Η ζωή δεν είναι θέμα ικανοτήτων .... είναι θέμα τύχης και όπως διάβασα στο Linkedin ...don't choose a job ...choose a Boss

Σαν την άλλη την τυχάρπαστη που το μόνο που έμαθε ήταν μια ορθογραφία αλλά ένεκεν που ήταν στο ίδιο γραφείο με την αφεντικίνα και ανταλλάσαν "γυναικείες εμπειρίες" τώρα την βάλαν σε ΘΕΣΗ και μας το παίζει και μούρη....

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

δεν είναι φοβερά τα λεφτά για ελλάδα αυτή τη στιγμή τα 50Κ ? και μάλιστα για υπάλληλο; 

και τα 27 ειναι πολυ παραπανω απο το Μ.Ο ενος υπαλληλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...