Προς το περιεχόμενο

ΜΙΚΡΟΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΣΗ ΑΠΟ ΟΔΗΓΟ.


DAIDALUS0084

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους η ιστορια εχει ως εξης πριν απο 20 μερες σταματησα σε ενα κεντρικο ζαχαροπλαστειο με το μηχανακι μου για να παρω γλυκα, οπως ειμαι μεσα βλεπω αυτον που ειναι παρκαρισμενος πισω απο μενα να ξεπαρκαρει και να ριχνει κατω το μηχανακι μου κατεβαινει κατω και κοιταζει το αμαξι του αν εχει γρατζουνια, βγαινω εξω του λεω τι εκανες ρε φιλε το μηχανακι δεν το βλεπεις? μου λεει εγω?? ασε μας ρε μ......α μονο του επεσε,και μπαινει μεσα παταει γκαζι και φευγει!!!! εντωμεταξυ το μηχανακι μου ολη η μια πλευρα γδαρμενη απο το πεσιμο και σπασμενο και το ενα πλαγιο πλαστικο ,καλω την τροχαια και την ασφαλιστικη δηλωνω τα πραγματα οπως εγιναν και μου λενε να περιμενω απαντηση απο την ασφαλιστικη του. Μετα απο 15 μερες η απαντηση ηταν πως κανει αρνητικη δηλωση δεν εγινε ποτε το συμβαν που λεω και δεν ηταν καν παρον σε ολα αυτα.... Τι κανω απο δω και περα? η ασφαλιστικη μου λεει δεν μπορει να γινει τιποτα και αν θελω απλα να ψαξω για δικηγορο και παλι δυσκολα θα δικαιωθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλα με το ζαχαροπλαστείο μήπως έχει καταγραφή του γεγονότος απο κάποια κάμερα και συνεννοήσου με την ασφαλιστική σου να πάτε δικαστικώς. Αν έχεις νομική προστασία δεν πληρώνεις κάτι παραπάνω. Και δεν θα χρειαστεί να περιμένεις δικαστήρια γιατί μόλις ανοιχθεί ο φάκελος και ενημερωθεί η ασφαλιστική του, θα σε καλέσουν για εξώδικο συμβιβασμό.

Ο βλάκας έλληνας οδηγός πιστεύει οτι τα βάζει απο την τσέπη του γιαυτό δεν αναλαμβάνουν ποτέ ευθύνες. Γίδια. Για ένα γλυκό πήγες και εσύ και σου βγήκε ξινό.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορεις να κανεις τιποτα, εκτος απο το να προσθεσεις νομικη προστασια στο επομενο ασφαλιστηριο σου..διαφορετικα κατι τετοιοι καφροι θα τη βγαζουν παντα καθαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα στην ασφάλεια μας έχουμε νόμική προστασία. Εμένα μου έτυχαν δυο περιστατικά σε σύντομο χρονικό διάστημα που και στα δυο έφταιγαν οι άλλοι αλλά έκαναν αρνητική. Φυσικά δικαιώθηκα μετά από 3 χρόνια εννοείται γιατι... ελληνικά δικαστήρια... αλλά δεν πλήρωσα τίποτα λόγω της νομικής προστασίας.

Τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις μήνυση και να πληρώσεις από την τσέπη σου δικηγόρο κτλ. αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει ο κόπος και το χρήμα...

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στις 11 Ιουλίου πήγα σε μια κοινωνική υποχρέωση σε έναν φίλο που είναι Στρατιωτικός και μένει σε φυλασσόμενο χώρο μέσα σε στρατιωτική εγκατάσταση…

Είναι απόγευμα και παρκάρω δίπλα σε ένα κόκκινο παλιό Ντάτσουν (μου έκανε εντύπωση γιατί είχα να δω χρόνια) ο ιδιοκτήτης του ήταν βαφέας... όπου σε κάποιο διαμέρισμα στην δίπλα πολυκατοικία έκανε εργασίες…

Το ίδιο βράδυ όταν έφυγα βρίσκω την πόρτα του οδηγού και το πλαστικό πόμολο ανοίγματος της πόρτας  γρατσουνισμένα… προφανώς από κάποια πόρτα που άνοιξε με μεγάλη δύναμη…

Ευτυχώς μου άφησε τα διαπιστευτήρια του… κόκκινο χρώμα επάνω στο γκρι μεταλλικό δικό μου…

Αμέσως το μυαλό μου πήγε στο κόκκινο αγροτικό… και δεν είχα άδικο…

Με τον φίλο πήγαμε στην πύλη… πήραμε off the record τα στοιχεία του αγροτικού (ονοματεπώνυμο – πινακίδα)…

Ο μάγκας ήταν από διπλανή πόλη και σου λέει που θα με βρει εμένα τώρα…

Την επομένη πήγα στην πολυκατοικία που γινόταν οι επισκευές…

Βρήκα τον ενοικιαστή… για να επιβεβαιώσω ότι πρόκειται για τον ίδιο… και έτυχε να είναι και συγγενείς του…

Για να μην πολυλογώ… υπάρχει μια παραφιλολογία ότι αν σε χτυπήσουν σε κλειστό ή ανοικτό φυλασσόμενο χώρο δεν σε αποζημιώνει η ασφάλεια…

Όσο και αν ρώτησα κανένας δεν μου απαντούσε με βεβαιότητα αν ισχύει ή όχι…

Γιατί αν έκανα δήλωση ότι ο τάδε με χτύπησε… αν σκάλωναν στο ότι η ζημία έγινε σε φυλασσόμενο χώρο μπορεί να με απέρριπταν και να έχανα την ευκαιρία να επισκευάσω την πόρτα έστω και με πλάγιους τρόπους…

Οπότε πήγα σιγά σιγά μέσω του συγγενή του και τελικά αύριο μετά από 20 ημέρες θα πάει και θα κάνει δήλωση…

Είναι να μην σου τύχη…

Αλλά όλοι οι ασφαλιστές που ρώτησα μου είπαν αν έχω μάρτυρα… ώστε αν υπάρχει και ο άλλος αρνείται.. σε όποιο δικαστήριο και να πας δικαιώνεσαι…

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν μερικά χρόνια είχα ένα σοβαρό ατύχημα με μηχανή που χρειάστηκε να νοσηλευτώ σε νοσοκομείο για περίπου ένα μήνα λόγω ενός ανοιχτού κατάγματος στο πόδι και έκάνα 2 επεμβάσεις.Αφού βγήκα απο το νοσοκομείο και σιγά σιγά άρχισα να  ψάχνω το πώς πρέπει να κινηθώ μέσω της ασφαλιστικής μου(είχα νομική προστασία) ο ασφαλιστής μου με ενημέρωσε οτι έπρεπε να την είχα "ενεργοποιήσει'" εντός 30 ημερών οπότε και πλέον ηταν αργα...κάτι το οποίο ηταν αδύνατον γιατί είχα πιο σοβαρά θέματα αφενός να ασχοληθώ και αφετέρου λόγω του οτι δεν ήξερα κάν οτι ίσχυε κάτι τέτοιο.

Η νομική προστασία αν δεν υπάρχει δεν χάθηκε και ο κόσμος , ας βρεί ο ts έναν δικηγόρο που ξέρει απο τέτοια θέματα και  θα τον συμβουλέψει πώς να κινηθεί, αλλιώς θα το κυνηγήσει ένας δικηγόρος που θα βάλεις εσύ και αλλιώς ένα οποιοσδήποτε δικηγόρος της ασφαλιστικής σου...το λέω γιατί πολύ απλά οι ασφαλιστικές μεταξύ τους έχουν μία κοινή γραμμή δεν θα κάτσει η μία να βγάλει τα μάτια της άλλης γιατί κάποια στιγμή θα συμβεί και το αντίστροφο...όσο αφορά τα έξοδα των δικαστηρίων που θα γλίτωνε αν έιχες νομική εφόσον δικαιωθεί θα τα πάρει πίσω και με το παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απλα το ξεχναω? η ζημια μου δεν ειναι μικρη  ειναι περιπου στα 800 ευρω αν μπω στην διαδικασια να βαλω δικηγορο δεν πληρωνουν και τα εξοδα αν χασουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

Γιατι απλα το ξεχναω? η ζημια μου δεν ειναι μικρη  ειναι περιπου στα 800 ευρω αν μπω στην διαδικασια να βαλω δικηγορο δεν πληρωνουν και τα εξοδα αν χασουν ?

Ναι τα πληρωνουν,  αλλα μεχρι να τα παρεις θα πληρωνεις εσυ :( και βαλε και το ενδεχόμενο να χάσεις :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, darkman είπε

Ναι τα πληρωνουν,  αλλα μεχρι να τα παρεις θα πληρωνεις εσυ :( και βαλε και το ενδεχόμενο να χάσεις :( 

γιατι να χασω? και δεν εχω προβλημα να τα πληρωσω αρκει καποια στιγμη να ξερω οτι θα τα παρω.... δεν θελω να του περασει του απαταιωνα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

γιατι να χασω? και δεν εχω προβλημα να τα πληρωσω αρκει καποια στιγμη να ξερω οτι θα τα παρω.... δεν θελω να του περασει του απαταιωνα.....

Πιστεψε με δεν ειναι τοσο απλο το θεμα το να μην παρεις φραγκο εχει μεγαλες πιθανότητες αυτα τα πραγματα θελουν λεφτα και χρονο και στο τελος μπορει να μην εχεις και το αποτελεσμένα που θες :( 

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...