Προς το περιεχόμενο

ΜΙΚΡΟΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΣΗ ΑΠΟ ΟΔΗΓΟ.


DAIDALUS0084

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

Γιατι απλα το ξεχναω? η ζημια μου δεν ειναι μικρη  ειναι περιπου στα 800 ευρω αν μπω στην διαδικασια να βαλω δικηγορο δεν πληρωνουν και τα εξοδα αν χασουν ?

Αν κερδίσεις το δικαστήριο, το δικαστήριο δεν σου αποδίδει τα έξοδα του δικηγόρου, σου αποδίδει τα δικαστικά, έξοδα. Του δικηγόρου και του δικαστικού κλητήρα είναι περισσότερα από τη ζημιά που έχεις

Αν χάσεις βέβαια εννοείται ότι θα πληρώσεις 800 900 δικηγόρο + δικαστικά έξοδα συν τη ζημιά σου 800, στα λέω χοντρικά για να έχεις μία άποψη

Καλή τύχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί δεν μιλάς με την ασφαλιστική σου μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν απο το νομικό τους τμήμα επι πληρωμή? Ακόμα και αν δεν είναι η νομική προστασία στην ασφάλεια σου, δεν νομίζω να αρνηθούν να σε βοηθήσουν? Συνήθως, ακόμα και οι μεγάλες, συνεργάζονται με εξωτερικά δικηγορικά γραφεία, ίσως μπορούν να σε παραπέμψουν.

Αλλά πιστεύω πως επειδή η φύση της υπόθεσης είναι απλή, θα μπορούσες να βρεις και κάποιον νέο σχετικά δικηγόρο και να το αναλάβει με μικρή αμοιβή. Ναι οι δικηγόροι είναι ακριβοί αλλά πόσα θα πάρει για να συντάξει μερικές σελίδες φακέλου και να στείλει έναν κλητήρα? 2000? Δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού έχεις την πινακίδα άστο  να ξεχαστεί και μετά από την τροχαία μαθε που μένει...Πάρε υγρά μπαταρίας και λουστο...Έτσι θα πατσισεις την αδιαφορία και αναισθησία του αλλουνού...Έτσι έκαναν ένα βράδυ το αμάξι του πεθερου μου στην γειτονιά που το έπαιζε καουμπόης,συν του ότι του προκαραν και τα λάστιχα...Από τότε αρνάκι ο λύκος...Μόνο έτσι καταλαβαίνουν αυτοι

Επεξ/σία από stefan123
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, stefan123 είπε

και μετά από την τροχαία μαθε που μένει

Δε γίνεται αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2019 στις 11:35 ΠΜ, DAIDALUS0084 είπε

Καλημερα σε ολους η ιστορια εχει ως εξης πριν απο 20 μερες σταματησα σε ενα κεντρικο ζαχαροπλαστειο με το μηχανακι μου για να παρω γλυκα, οπως ειμαι μεσα βλεπω αυτον που ειναι παρκαρισμενος πισω απο μενα να ξεπαρκαρει και να ριχνει κατω το μηχανακι μου κατεβαινει κατω και κοιταζει το αμαξι του αν εχει γρατζουνια, βγαινω εξω του λεω τι εκανες ρε φιλε το μηχανακι δεν το βλεπεις? μου λεει εγω?? ασε μας ρε μ......α μονο του επεσε,και μπαινει μεσα παταει γκαζι και φευγει!!!! εντωμεταξυ το μηχανακι μου ολη η μια πλευρα γδαρμενη απο το πεσιμο και σπασμενο και το ενα πλαγιο πλαστικο ,καλω την τροχαια και την ασφαλιστικη δηλωνω τα πραγματα οπως εγιναν και μου λενε να περιμενω απαντηση απο την ασφαλιστικη του. Μετα απο 15 μερες η απαντηση ηταν πως κανει αρνητικη δηλωση δεν εγινε ποτε το συμβαν που λεω και δεν ηταν καν παρον σε ολα αυτα.... Τι κανω απο δω και περα? η ασφαλιστικη μου λεει δεν μπορει να γινει τιποτα και αν θελω απλα να ψαξω για δικηγορο και παλι δυσκολα θα δικαιωθω.

Ποτε δεν αφηνουμε μηχανακι πισω απο αυτοκινητο, η και αναμεσα σε αυτοκινητα.Ειδικα εαν δεν φαινεται καθολου απο τους καθρεπτες, πλαινους και κεντρικο.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2019 στις 2:32 ΜΜ, DAIDALUS0084 είπε

γιατι να χασω? και δεν εχω προβλημα να τα πληρωσω αρκει καποια στιγμη να ξερω οτι θα τα παρω.... δεν θελω να του περασει του απαταιωνα.....

Εσύ δεν έχεις νομική προστασία, εκείνος όμως δεν το ξέρει.

Από τη τροχαία τι σου είπαν; Πήγαινε στο διοικητή με το μάρτυρα σου, τα χαρτιά σου, τη ζημιά σου και το κόστος της.

 

Αναφορά σε κείμενο

ΑΡΘΡΟ 43 : Συμπεριφορά σε περίπτωση ατυχήματος

1. Αν συμβεί οδικό τροχαίο ατύχημα, από το οποίο επήλθε βλάβη σε πρόσωπα ή πράγματα, κάθε οδηγός ή άλλος που χρησιμοποιεί την οδό, ο οποίος ενεπλάκη με οποιονδήποτε τρόπο στο ατύχημα υποχρεούται: α) Να σταθμεύσει αμέσως στον τόπο του ατυχήματος χωρίς να δημιουργήσει πρόσθετους κινδύνους στην κυκλοφορία. β) Να λάβει μέτρα κυκλοφορωκής ασφάλειας οτον τόπο του ατυχήματος και, αν δεν μπορεί, να ειδοποιήσει για το ατύχημα την πλησιέστερη Αστυνομική Αρχή. γ) Να δώσει τα στοιχείο της ταυτότητός του ως και κάθε χρήσιμη σχετική με το όχημά του πληροφορία, αν οι εμπλακέντες στο ατύχημα ζητήσουν αυτά. Σε περίπτωση υλικών ζημιών, αν ο ζημιωθείς δεν είναι παρών τα εμπλακέντα στο ατύχημα πρόσωπα υποχρεούνται, μέσα σε είκοσι τέσσερις (24) ώρες, να του δώσουν τις πιο πάνω πληροφορίες κατά τον καταλληλότερο τρόπο ή δια του πλησιέστερου Αστυνομικού Τμήματος, το οποίο φροντίζει για την ενημέρωση του ζημιωθέντα.

3. Αυτός, που παραβαίνει τις διατάξεις της παρ. 1 και παρ. 2 περίπτωση γ’ του άρθρου αυτού, τιμωρείται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον ενός (1) μήνα, αν δε πρόκειται για οδηγό μηχανοκίνητου οχήματος ή μοτοποδήλατου και με αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού για χρονικό διάστημα ενός (1) έως τριών (3) μηνών, η οποία επιβάλλεται υποχρεωτικά από το δικαστήριο.

http://policenet.gr/forum/25438

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Εσύ δεν έχεις νομική προστασία, εκείνος όμως δεν το ξέρει.

Από τη τροχαία τι σου είπαν; Πήγαινε στο διοικητή με το μάρτυρα σου, τα χαρτιά σου, τη ζημιά σου και το κόστος της.

http://policenet.gr/forum/25438

Απο την τροχαια απο την πρωτη στιγμη που ηρθαν  μου ειπαν πως απο 1 ιουλιου εχει αλλαξει ο κοκ και δεν μπορουνε να κανουν τιποτα σε αυτη την περιπτωση  περα απο το να αναγραψουν τα γεγονοτα και να αναλαβουν οι ασφαλιστηκες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2019 στις 11:35 ΠΜ, DAIDALUS0084 είπε

Καλημερα σε ολους η ιστορια εχει ως εξης πριν απο 20 μερες σταματησα σε ενα κεντρικο ζαχαροπλαστειο με το μηχανακι μου για να παρω γλυκα, οπως ειμαι μεσα βλεπω αυτον που ειναι παρκαρισμενος πισω απο μενα να ξεπαρκαρει και να ριχνει κατω το μηχανακι μου κατεβαινει κατω και κοιταζει το αμαξι του αν εχει γρατζουνια, βγαινω εξω του λεω τι εκανες ρε φιλε το μηχανακι δεν το βλεπεις? μου λεει εγω?? ασε μας ρε μ......α μονο του επεσε,και μπαινει μεσα παταει γκαζι και φευγει!!!! εντωμεταξυ το μηχανακι μου ολη η μια πλευρα γδαρμενη απο το πεσιμο και σπασμενο και το ενα πλαγιο πλαστικο ,καλω την τροχαια και την ασφαλιστικη δηλωνω τα πραγματα οπως εγιναν και μου λενε να περιμενω απαντηση απο την ασφαλιστικη του. Μετα απο 15 μερες η απαντηση ηταν πως κανει αρνητικη δηλωση δεν εγινε ποτε το συμβαν που λεω και δεν ηταν καν παρον σε ολα αυτα.... Τι κανω απο δω και περα? η ασφαλιστικη μου λεει δεν μπορει να γινει τιποτα και αν θελω απλα να ψαξω για δικηγορο και παλι δυσκολα θα δικαιωθω.

Εσύ ήσουν νομίμος στην στάθμευση εκεί που το είχες αφήσει;

Μήπως πατάει εκεί;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2019 στις 2:32 ΜΜ, DAIDALUS0084 είπε

γιατι να χασω? και δεν εχω προβλημα να τα πληρωσω αρκει καποια στιγμη να ξερω οτι θα τα παρω.... δεν θελω να του περασει του απαταιωνα.....

Έχεις έναν μάρτυρα ο οποίος υποτίθεται θα έρθει να καταθέσει πως έγινε το συμβάν.

Αν ο άλλος είναι παλιοτόμαρο (όπως φάνηκε από την αντίδρασή του στο συμβάν), θα φέρει έναν ψευδομάρτυρα που υποτίθεται ήταν στο όχημα μαζί του και θα καταθέσει πως δεν έγινε τίποτα.

Ο λόγος του δικού σου μάρτυρα εναντίον του δικού του, το δικαστήριο κρίνει το παλιοτόμαρο αθώο λόγω αμφιβολίας. 

Επεξ/σία από Narayan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

Απο την τροχαια απο την πρωτη στιγμη που ηρθαν  μου ειπαν πως απο 1 ιουλιου εχει αλλαξει ο κοκ και δεν μπορουνε να κανουν τιποτα σε αυτη την περιπτωση  περα απο το να αναγραψουν τα γεγονοτα και να αναλαβουν οι ασφαλιστηκες.....

Λίγο που το έψαξα, καταργήθηκε το πταίσμα, αλλά το άρθρο 43 ισχύει κανονικά.

Να πας στην τροχαία, να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο (αξιωματικό) κι αν δεν μπορούν όντως να κάνουν τίποτα, να στο δώσουν γραπτώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 29/7/2019 στις 11:35 ΠΜ, DAIDALUS0084 είπε

οπως ειμαι μεσα βλεπω αυτον που ειναι παρκαρισμενος πισω απο μενα να ξεπαρκαρει και να ριχνει κατω το μηχανακι μου

Πως το είχες παρκάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2019 στις 2:32 ΜΜ, DAIDALUS0084 είπε

γιατι να χασω? και δεν εχω προβλημα να τα πληρωσω αρκει καποια στιγμη να ξερω οτι θα τα παρω.... δεν θελω να του περασει του απαταιωνα.....

Αν και δεν ξερω επακριβως τα νομικα-διαδιαστικα θα στα πω στο περιπου.

Kατ'αρχην καλως ηλθες στην ελληνικη δικαιοσυνη.

Παμε.

1. Κανεις μηνυση. Πλερω δικηγορο να τη συνταξει, τρεχα και αστυνομικο τμημα στησου να δωσεις καταθεση κλπ.

2. Οριζεται δικασιμος σε Χ μηνες/χρονια. Αν εργαζεσαι ως μισθωτος φαε 1 μερα αδεια απο τη δουλεια σου για να παραστεις στο δικαστηριο. Αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας υπολογισε ενα χαμενο μεροκαματο. Πλερω δικηγορο επισης, δικαστικα εξοδα κλπ. 99,9% θα παρει αναβολη η εκδικαση τις τουλαχιστον πρωτες 2-3 φορες.

3. Επαναληψη του βηματος 2 , Υ φορες μεχρι την εκδικαση της υποθεσης. Το ποσες αναβολες θα φας εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Αλλα υπολογιζε οχι κατω απο τρεις.

4. Η υποθεση εκδικαζεται μετα απο χρονια, οταν πιθανως δε θα εχεις καν το μηχανακι αυτο στην κατοχη σου πια και αφου θα εχεις πληρωσει τα κερατα σου σε δικηγορους, δικαστικα εξοδα, αδειες, χαμενα μεροκαματα, ταλαιπωρια να τρεχεις δικαστηριο καθε φορα και να στηνεσαι ολη μερα κλπ. Μπορει πια να ζεις σε αλλη πολη/χωρα, μπορει γενικα να εισαι σε μια φαση της ζωης σου που δε θα εχεις καν την ορεξη/χρονο που εχεις τωρα να ασχοληθεις με αυτο το θεμα. Αλλα τελος παντων.

Αν σταθεις τυχερος και εκδικαστει υπερ σου, θα παρεις πισω τα δικαστικα εξοδα και τους δικηγορους, αλλά υπαρχει η περιπτωση να χασεις και οχι μονο να μην παρεις μια αλλα και να πληρωσεις τα εξοδα του αλλου κι απο πανω. Αρα στο τελος της ημερας τι ρισκαρεις:

Καποιες χιλιαδες ευρω, ταλαιπωρια να τρεχεις καθε τοσο δικαστηρια, νευρα, διαμαχες κλπ αντι των 800 ευρω που πρεπει να πληρωσεις τωρα για να φτιαξεις το μηχανακι, ολα αυτα με την ελπιδα να πεις σε ενα απατεωνα μετα απο καμια 4ετια "οριστε τωρα, παρτα" και να παρεις πισω ενα 800ρικο. Κι ολα αυτα χωρις καν να ξερεις οτι θα εκδικαστει υπερ σου.

Στα της δικης. Λες οτι εχεις μαρτυρα. Εισαι σιγουρος οτι ο μαρτυρας διατιθεται να παρει θεση υπερ σου στο δικαστηριο; Οτι εχει δει περιστατικο, πινακιδες, οτι αναγνωριζει τον τυπο κλπ; Οτι οσα θα πει στο δικαστηριο ειναι αρκετα για να κερδισεις την δικη και να αντικρουσουν τα επιχειρηματα της αλλης πλευρας; Εισαι σιγουρος οτι ο αντιδικος σου δε θα κουβαλησει κι αυτος δικα του επιχειρηματα/πειστηρια/δικηγορους; Αμα φερει κανα χαρτι οτι ηταν πχ στη δουλεια του εκεινη τη μερα/ωρα ή οτιδηποτε αλλο βρει ευκαιρο, εισαι σιγουρος οτι ο δικαστης θα εκδικασει την υποθεση υπερ σου; Παραδειγμα φερνω, διοτι εσυ καλα λες οτι εχεις μαρτυρες, αλλα κι αυτος δε θα κατσει με σταυρωμενα τα χερια φανταζομαι.

Πολλες φορες τετοιες υποθεσεις κατοπιν της μυνησης καταληγουν σε εξωδικαστικο συμβιβασμο των δυο πλευρων, αλλα και παλι δεν ξερω αν σε συμφερει, ουτε σε κοβω να εχεις διαθεση για να βρεθει καποια "μεση λυση" στην περιπτωση που σου ζητησει συμβιβασμο η αλλη πλευρα. Και φυσικα δεν μπορεις να πονταρεις σε κατι τετοιο ξεκινωντας τη νομικη διαδικασια, γιατι μπορει να μην στο ζητησουν καν και να πανε απευθειας δικαστικως, αν πχ θεωρουν οτι εχουν μεγαλες πιθανοτητες να κερδισουν τη δικη.

Γιαυτο τραβα πληρωσε ενα 800ρι να φτιαξεις το μηχανακι σου και να ησυχασεις και την επομενη φορα στο ασφαλιστηριο δινεις αλλα 10 ευρω το χρονο για νομικη προστασια. Δες το οτι πηρες ενα μαθημα το οποιο κοστισε 800. Αλλα εμαθες να προστατευεις τον εαυτο σου απο εδω κι εμπρος.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα ημουν νομιμος , δεν παταει πουθενα λεει πως δεν εγινε ποτε το περιστατικο.

48 λεπτά πριν, Xacti είπε

Πως το είχες παρκάρει?

κανονικα φιλε μου νομιμα παρκαρα,δεν υποστηριξε κανεις οτι παρκαρα παρανομα ο αλλος οδηγος απλα εκανε τον τρελλο και ειπε οτι ολα αυτα δεν εγιναν ποτε και οτι τα εβγαλα απο το μυαλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
42 λεπτά πριν, DAIDALUS0084 είπε

κανονικα φιλε μου νομιμα παρκαρα

Δηλαδή? Ποιο είναι το κανονικά για σένα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταντας κουραστικος, προσπαθεις με καποιο τροπο να το πας καπου και να βγαλεις δηθεν λαυρακι ο κλασσικος Ελληνας που ειναι και αστυνομικος και τροχονομος και ντετεκτιβ και πραγματογνωμονας λιγο απ ολα δλδ, οταν σου λεω παρκαρα κανονικα εννοω κανονικα σε θεση σταθμευσης κενη μπροστα, καλεσα τροχαια με το μηχανακι πεσμενο και επισης καλεσα ασφαλιστικη εσυ τι λες αν ημουν καπου παρανομος δεν θα μου το ελεγαν ?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...