Προς το περιεχόμενο

Σύντομα τα αυτοκίνητα της Tesla θα επιτρέπουν το streaming από το YouTube και το Netflix


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Fubar.gr είπε

Δέν ξέρω για τα κινέζινα android που κυκλοφορούν τελευταία, λογικά και αυτά θα έχουν κάποιο interlock.

Ειναι κλειδωμένα by default αλλά είναι μια απλη επιλογή στα Android Settings που το ξεκλειδώνει και μετά παίζουν τα πάντα ακόμα και εν ώρα οδήγησης... Έχω ένα (τρέχει Android 7.1.2) και πραγματικά με εξέπληξε πόσο εύκολο ήταν να το απενεργοποιήσω. Επισης οταν βάλεις όπισθεν κλείνει πάλι by default ότι παίζει εκεινη τη στιγμή αλλά αν του έχεις συνδέσει κάμερα για όπισθεν σου δείχνει εικόνα πίσω. Προφανώς η λογική της επιλογής ήταν του στυλ "αφου θα το σπάσει που θα το σπάσει κάποιος άσε να το βάλουμε σαν επιλογή μόνοι μας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

(Για κάποιους που δεν το κατανόησαν και δεν ειναι εκπαιδευμένοι στις υποσχέσεις του supreme leader)

Όταν το όχημα ειναι σταματημένο (πχ φόρτιση ή παρκαρισμένο) και όταν έχει συνδεση με κάποιο Wifi.

Δώρο το κίτρινο πλαίσιο γύρω απο την εικόνα. Επίσης τα "soon!" του Μάσκα, ξέρουμε τι σημαίνει.

Όσο για το streaming on road, πρεπει πρώτα να πάρει έγκριση το FSD (γιατί τώρα ειναι False Self Driving) και ΟΤΑΝ την πάρει, θα "δει" τι θα κάνει me to streaming (πιθανον offline storage)

Πάντως πρόσφατα έβαλα στην πλατη του συνοδηγου θήκη και tablet για οταν κανω ταξίδια με την ανιψιά μου. Κόστος άντε 140 ευρω, ηρεμία ανεκτίμητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, angel z είπε

Και μετά θα καρφωθεις στην πρώτη κολόνα που θα βρεις μπροστά σου αφού δεν θα κοιτάς τον δρόμο

Και να καρφωθει σε κολώνα, καλα να πάθει και καλά του ξεμπερδεματα με την ασφαλιστικη και το συνεργείο, αλλά αν πέσει πάνω σου/μου/του τι γίνεται; 

Μασκαρίστικες ιστορίες να κρατιεται ψηλά το hype και δυστυχως (για την ανθρώπινη λογική) δουλεύει ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ea6gka είπε

παρα πολυ επικθνδυνο, θεωρητικα θα απαγορευτει ταχιστα απο την τροχαια της εκαστοτε χωρας, εδω βγαινουμε για δουλεια στο δρομο και εχουμε δει τα οσα στο δρομο με τυπακια που χαζολογανε στα κινητα, φανταστειτε αν παιζουν και σειρες τι εχει να γινει, rampage! Και ελεος με την αποβλακωση, τηλεοραση στο σπιτι και οταν θελεις, τι παει να πει στο αμαξι να βλεπω netflix, στο αμαξι μπαινω για να παω απο το το Α -> Β ή για βολτα οχι για να βλεπω την Τοκυο στη διαδρομη....

Δεν θελω να στο χαλασω, απλα διαβασε το αρθρο !! !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, isay είπε

(Για κάποιους που δεν το κατανόησαν και δεν ειναι εκπαιδευμένοι στις υποσχέσεις του supreme leader)

Όταν το όχημα ειναι σταματημένο (πχ φόρτιση ή παρκαρισμένο) και όταν έχει συνδεση με κάποιο Wifi.

Γενικά ολο το σχόλιο είναι πατόκορφα ότι να ναι αλλά ενδεικτικά αφου δεν το γνωρίζεις να σου πω ότι  τα αυτοκίνητα αυτά έχουν συνδεσιμότητα με το ίντερνετ από την Tesla και δεν χρειάζεσαι WiFi. Η μόνη περίπτωση να μην σου παίζει είναι να πάρεις το αυτοκίνητο σε χώρα που δεν υποστηρίζεται από την Tesla και να σου κάτσει να μην δουλεύει η σύνδεση με roaming μέσω κάποιου τοπικού παρόχου εκεί. Ή ισως να εισαι κάπου να μην εχει καλο σήμα.  Σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί. Στην Ελλάδα π.χ. αν και δεν υποστηρίζεται σαν χώρα μια χαρά σου παίζουν όλα (χάρτες,  ίντερνετ,  spotify, κλπ). Η να μην έχεις να δώσεις τα 100 USD το χρόνο μετά τον 1ο χρόνο ( στα παλιότερα μοντέλα είναι δωρεάν για πάντα).

Φυσικά όταν είσαι σπίτι κλπ η σε κάποιο ασύρματο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. 

Επεξ/σία από Paladin-}LoA{-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2019 στις 12:03 ΜΜ, ea6gka είπε

παρα πολυ επικθνδυνο, θεωρητικα θα απαγορευτει ταχιστα απο την τροχαια της εκαστοτε χωρας, εδω βγαινουμε για δουλεια στο δρομο και εχουμε δει τα οσα στο δρομο με τυπακια που χαζολογανε στα κινητα, φανταστειτε αν παιζουν και σειρες τι εχει να γινει, rampage! Και ελεος με την αποβλακωση, τηλεοραση στο σπιτι και οταν θελεις, τι παει να πει στο αμαξι να βλεπω netflix, στο αμαξι μπαινω για να παω απο το το Α -> Β ή για βολτα οχι για να βλεπω την Τοκυο στη διαδρομη....

Αγιε μου Βασιλη, κανε σε παρακαλω ολοι οσοι σχολιαζουν ενα αρθρο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ να μην ξαναμπουν ποτε στο Internet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" Ability to stream YouTube & Netflix when car is stopped coming to your Tesla soon! Has an amazingly immersive, cinematic feel due to the comfy seats & surround sound audio. "

Ένας ωραίος τρόπος να περάσει κανείς την ώρα του μέχρι να φορτίσει το αυτοκίνητο. Από την άλλη, αν εγώ έκανα ταξίδι και έπρεπε να σταματήσω για να φορτίσω το αυτοκίνητο δεν υπάρχει περίπτωση αυτά τα 45' (από 20% μέχρι 80% φόρτισης) να ήθελα να τα ξοδέψω μέσα στο αυτοκίνητο😄

Επεξ/σία από Hk2004gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/7/2019 στις 6:01 ΜΜ, Paladin-}LoA{- είπε

Γενικά ολο το σχόλιο είναι πατόκορφα ότι να ναι αλλά ενδεικτικά αφου δεν το γνωρίζεις να σου πω ότι  τα αυτοκίνητα αυτά έχουν συνδεσιμότητα με το ίντερνετ από την Tesla και δεν χρειάζεσαι WiFi. Η μόνη περίπτωση να μην σου παίζει είναι να πάρεις το αυτοκίνητο σε χώρα που δεν υποστηρίζεται από την Tesla και να σου κάτσει να μην δουλεύει η σύνδεση με roaming μέσω κάποιου τοπικού παρόχου εκεί. Ή ισως να εισαι κάπου να μην εχει καλο σήμα.  Σπάνιο αλλά μπορεί να συμβεί. Στην Ελλάδα π.χ. αν και δεν υποστηρίζεται σαν χώρα μια χαρά σου παίζουν όλα (χάρτες,  ίντερνετ,  spotify, κλπ). Η να μην έχεις να δώσεις τα 100 USD το χρόνο μετά τον 1ο χρόνο ( στα παλιότερα μοντέλα είναι δωρεάν για πάντα).

Φυσικά όταν είσαι σπίτι κλπ η σε κάποιο ασύρματο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. 

Μερικοί θαυμαστες του supreme leader ακόμα να μάθετε να διαβάζετε αναμεσα σε αυτά που "πετάει" και τα κατεβάζετε αμάσητα. Η υπηρεσία θα παρέχεται όταν το αμάξι ειναι σταματημένο και συνδεμένο σε wifi. Εννοείται οτι πρεπει να εχεις και λογαριασμό netflix (γιατί είμαι σιγουρος οτι κάποιοι θα νομιζουν οτι θα ειναι τζάμπα)

Πρώτη πηγή σελίδα electroPRAVDA -> https://electrek.co/2019/07/27/tesla-youtube-netflix-streaming-soon-elon-musk/

Αναφορά σε κείμενο

Musk also previously said that Tesla’s video streaming would only work when paired with Wifi access in order not to use the bandwidth of the in-car cellular connection, which would become expensive for Tesla since it’s included in most vehicles

Αναφορά σε κείμενο

In order to make Tesla’s upcoming streaming feature more useful, Musk said that Tesla plans to deploy free Wifi at its Supercharger stations.

Στο ακριβώς από πάνω να τονίσω το "plans"

 

Δευτερη πηγή σελίδα ratiPRAVDA ->  https://www.teslarati.com/tesla-v10-firmware-smart-summon-release-date-august-2019/

Αναφορά σε κείμενο

In the same conversation regarding the V10 release, Musk provided an update on the all-electric car maker’s support for in-car video streaming while connected to WiFi. Specifically, when Tesla vehicles are in park, drivers will be able enjoy an old school, drive-in movie experience playing videos hosted by Netflix and YouTube as soon as next month.

Θύμισε μου ποιανου τα σχόλια ειναι "ότι να ναι" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isay είπε

Θύμισε μου ποιανου τα σχόλια ειναι "ότι να ναι" ;

Το δικό σου φυσικά. Γενικά πρέπει να έχεις κάποιο θέμα anger management, σου έχει κολλήσει και το supreme leader απο τα Star Wars και βγάζεις ένα μίσος ανελέητο άνευ λόγου και αιτίας. 

Είναι απόλυτα λογικό να χρειάζεσαι συνδρομή Netflix για να δεις ταινίες. Τι σε παραξενεύει σε αυτό; Παρόλο που στο Spotify δεν χρειάζεται απαραίτητα αφού στο δίνει με την αγορά του αυτοκινήτου,  το  Netflix είναι κάτι διαφορετικό που αφορά χρήση σε στάση,  φόρτιση κλπ. Είναι δηλαδή nice-to-have. Σιγά μην στο πλήρωνε!

Επιπλέον σιγά που θα άφηνε στην κεντρική οθόνη του αυτοκινήτου να παίζει ταινία την ώρα που κινείται. Σε όλα τα infotainment αυτοκινήτων απαγορεύεται αυτό, άλλο αν σε κάποια υπάρχει τρόπος να το παρακάμψεις. 

Γενικά, σου δίνει επιλογές ψυχαγωγίας κυρίως για οταν φορτίσει το αυτοκίνητο. Γιατί όπως και να το κάνουμε στο σπίτι σου θα πας στον καναπέ σου να δεις ταινία, όχι μέσα στο αμάξι. 

Τέλος, σε ευρωπαϊκές χώρες, και σε άσχετο χώρο να έχεις σταθμεύσει,  ανοίγεις hotspot το κινητό σου και βλέπεις. Μην κοιτάς το κόστος δεδομένων στην Ελλάδα. Εγώ πχ εδώ έχω 50GB το μήνα με κόστος 15 ευρώ. Αν έχω σταθμεύσει κάπου για μια ώρα να περιμένω κάποιον γιατί να μη βάλω μια ταινία να παίξει από το hotspot εφόσον έχω και συνδρομή Netflix; 

Γι αυτο σου λέω πάρε ένα λεξοτανιλ, χαλάρωσε λιγάκι και μη βγάζεις χολή. Υπάρχουν πολλοί που θα την τιμήσουν στο έπακρο την συγκεκριμένη υπηρεσία. Και ας μην τρώει δεδομένα από το embedded internet του αυτοκινήτου. Στην τελική θα σου δώσει WiFi στους σταθμούς φόρτισης όπως γράφεις. Και στην (ανεπτυγμένη) Ευρώπη σχεδον ολοι εχουν και αρκετα δεδομένα στο τηλέφωνο τους, και Netflix έχουν αρκετοί. Οπότε  χρήσιμο αυτό το feature που βγάζει και μπράβο του.

Σε άλλα πράγματα πρέπει να τον κατακρίνεις φίλε μου όχι σε αυτό. Γενικά ορισμένοι εδώ μέσα δεν ξέρετε να κρίνετε και καταδικαζετε τα πάντα άνευ λόγου και αιτίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Σε άλλα πράγματα πρέπει να τον κατακρίνεις φίλε μου όχι σε αυτό. Γενικά ορισμένοι εδώ μέσα δεν ξέρετε να κρίνετε και καταδικαζετε τα πάντα άνευ λόγου και αιτίας....

Η μπάλα στην εξέδρα για να μη φανεί οτι έκανες λάθος ή για να μη φανεί το smoke effect του Λονυ, ετσι;

Προσπάθησε να απαντήσεις ontopic σε αυτό που έγραψα νωρίτερα και έτρεξες να διαψεύσεις. Το yt/nfl θα είναι με τα mobile data του αυτοκινήτου ή με wifi κάπου έξω απο το αυτοκίνητο;

Συνοπτικά :

isay : Παίδες yt/nlx θα έχει (οταν εχει) μονο αν ειναι σταματημένο το όχημα και συνδεμένο σε wifi.

paladin : Δεν ξέρεις τι λες, γιατί τα οχηματα της tesla εχουν mobile data και δεν θελουν wifi

isay : Σε παραπέμπω σε γραπτά από (πληρωμένα από supreme leader) προσκείμενα sites που τεκμηριώνουν αυτό που έγραψα

paladdin : Μπλα μπλα μπλα,  μπάλα στην εξέδρα

Αν νομίζεις οτι η κριτική μου προς τον supreme leader σε ενοχλει πρώτον εχεις δικαιωμα να την αγνοήσεις και δευτερον μπορείς να κάνεις αναφορά το μηνυμα μου και να ζητήσεις βοήθεια απο τους συντονιστές. Συνεχίζω να θεωρώ οτι ο Λονυ εχει φτιάξει μια τεράστια φούσκα-απάτη πατώντας στην αφέλεια του κόσμου. Αφοδευμένο εχει το περιβάλλον, τους πελάτες και τους επενδυτές του και το μονο που τον νοιάζει ειναι να βγάλει χρήμα. Είναι ιστορικα αποδεδειγμένο οτι δεν μπορεί να τηρήσει χρονοδιαγράμματα και υποσχέσεις και οτι δεν τιμά αυτά που λεει. Αν εσύ τον θαυμάζεις, δικαίωμα και επιλογή σου αλλά αυτό δε σημαίνει οτι οι υπολοιποι που νοιαζόμαστε για τον συνάνθρωπο μας, δε θα του ασκουμε κριτική, πόσ μάλλον όταν οι ίδιες οι πράξεις του δίνουν απλετο υλικό. Το εχω γράψει πολλάκις οτι τον θαυμάζω ως πωλητή αλλά απο τα χέρια του δε θα αγόραζα ουτε οδοντογλυφίδα. Πιο πιθανό ειναι να αγοράσω φαρμάκο για τη φαλάκρα από τον γνωστό ΦΑΛΑΚΡΟ πολιτικό, παρά οδοντογλυφίδα από τον supreme leader. Και το ΦΑΛΑΚΡΟ πολιτικό κάποιοι τον πίστεψαν και τον ψήφισαν για βουλευτή. Δικαίωμα και επιλογή τους, δημοκρατία εχουμε.

Επιλογος : Μάθε να βλέπεις πίσω από το smoke effect, θα σε βοηθήσει πολύ να μην είσαι ευκολο θύμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...