Προς το περιεχόμενο

Μύθοι και αλήθειες για τον προγραμματισμό


marinakksta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/7/2019 στις 8:13 ΜΜ, marinakksta είπε

 Μπορεί αυτό που έχεις στο μυαλό σου να μην έχει σχέση με την πραγματικότητα. 

  • Αν δεν έχεις τρέλα με τον προγραμματισμό από μικρός, δε θα σου αρέσει και δε θα είσαι καλός σε αυτό που θα κάνεις.Οτιδήποτε αν δεν σου αρεσει δν θα το κανεις καλα. Δεν ειναι προαπαιτουμενο να εισαι ερωτευμενη με το θεμα , βοηθαει ομως. δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.
  • Ένας που θα ξεκινήσει να ασχολείται με τον προγραμματισμό στα 19-20 δεν θα είναι τόσο καλός με κάποιον που θα ξεκινήσει απτά 14-15. Θεωρητικα εχει 4-5 χρονια ενασχολησης που θα βοηθησουν το ατομο στο ξεκινημα στην σχολη και θα δωσουν ενα boost σε καποιον σε σχεση με καποιον που δεν εχει δει υπολογιστη στην ζωη του. Μεχρι εκει ομως.
  • Χρειάζεται προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις προγραμματισμό.( εννοώντας ότι δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να ξεκινήσω να μάθω γλώσσες αλλά θα ξεκινήσω στο φροντιστήριο φέτος) Χρειαζεται να το ψαχνεις λιγο αλλα τιποτα το εξωπραγματικο. Στην σχολη στο πανεπιστημιο θα αναγκαστεις να ψαχτεις και θα το κανεις. μην αγχωνεσαι απο τωρα, αλλα αν θες προσπαθησε να εξοικιωθεις αν εχεις χρονο με τα απολυτως βασικα. 
  • Ο προγραμματισμός απαιτεί μαθηματική ευχέρεια καθώς χρειάζονται δύσκολες μαθηματικές πράξεις. Πραξεις οχι, τις κανει το PC. Θεωρητικα μαθηματικα χρειαζεται, που θα τα μαθεις στην σχολη . και οχι ολοι οι τομεις προγραμματισμου. Δουλευω σε τραπεζικα συστηματα. Μαθηματικα , μονο βασικη κρυπτογραφια και ολα εχουν γινει ηδη απο υπαρχουσες βιβλιοθηκες.
  • Ο προγραμματισμός (ειδικότερα στην Ελλάδα) δεν προσφέρει καλό μισθό. Παντελως λαθος
  • Αυτός που θα επιλέξει τον προγραμματισμό ως επάγγελμα πρέπει να συνηθίσει η ζωή του μπροστά από μια οθόνη. αναγκαστικα θα περνας το 8ωρο σου μπροστα σε οθονη , οσο προγραμματιζεις. 
  • Ένας προγραμματιστής δουλεύει υπερβολικές πολλές ώρες και μετατρέπεται σε ένα 'ηλεκτρονικό ζόμπι' που στη διάρκεια της ζωής του θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας( όρασης, σπονδυλικής στήλης κλπ). Γελαει ο κοσμος με αυτο είναι τελειως λαθος. Οι προγραμματιστες δουλευουν , εκτος απο μερικες φορες τον χρονο που σκανε προβληματα παραγωγης κτλ συνηθως 8ωρο και απο αυτο καθαρη δουλεια μαξ 6ωρο.
  • Ένας προγραμματιστής στο εξωτερικό αμείβεται καλύτερα από ότι ένας στην Ελλάδα. Σε ολα τα επαγγελματα θα παιρνεις πιο πολλα σε προηγμενες χωρες του εξωτερικου. 
  • Τα ωράρια ενός προγραμματιστή είναι αρκετά ευέλικτα. Αναλογα την δουλεια. Οι προγραμαμτιστες εχουν την δυνατοτητα αναλογα την εταιρεια κτλ να δουλευουν ευελικτα, απο το σπιτι ή ακομη και ωραρια που δεν παιζουν αλλου . Παραδειγμα: συναδελφος δουλευει δευτερα τριτη πεμπτη και τις αλλες μερες αλλου. Το συνηθεστερο ειναι το 8ωρο 9-5 ή freelancer απο το σπιτι που καθοριζεις εσυ το ωραριο σου. 
  • Οι θέσεις εργασίας για προγραμματιστές junior είναι πολύ περιορισμένες (συνεπώς προοπτική επ. αποκατάστασης δεν υπάρχει). Ισχυει ακριβως το αντιθετο. Υπαρχουν παρα πολλες θεσεις αδειες στις εταιρειες και λιγοι προγραμματιστες. Απαξ και θελησεις τωρα να βρεις δουλεια, βρισκεις σε 5-10 μερες για πλακα. Το εζησα με τον αδερφο μου (χωρις πτυχιο ακομη, χωρις στρατο επισης βρηκε σε 2 βδοαμαδες ευκολα ) Βαριεμαι να βρω το λινκ (googlαρε) αλλα το 55% των εταιρειων πληροφορικής εχουν ΕΛΛΕΙΨΗ ατομων και κενα γραφεία. Σε ολες τις εταιρειες που δουλεψα υπαρχει μεγαλη ελλειψη ατομων και δυσκολια να βρουν με αποτελεσμα αδεια γραφεία. Ειδικα δεν βρισκουν junior devs.  Το αποτελεσμα ειναι να βρισκεις ευκολα δουλεια και να ανεβαινουν οι μισθοι γρηγορα για οσους δουλευουν. Αυτο ισχυει τωρα βεβαια. σε 5 χρονια , δεν ξερω τι θα ισχυει. 

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποια ακριβώς από τα παραπάνω ισχύουν και ποια όχι. 

Οι απαντησεις μου με bold :-) 

και ενα γενικο σχολιο : βαλε το καλα στο μυαλο σου οτι δεν σπουδαζεις προγραμματισμο. Σπουδαζεις την επιστημη της πληροφορικης και ενα εργαλειο της ειναι ο προγραμματισμος. Πληροφορικη ειναι ο τροπος σκεψης και 

Με την ιδια λογικη ο γιατρος δεν σπουδάζει να κανει ένα πραγμα πχ ραμματα.. Ειναι γιατρος με συνολικοτερες γνωσεις και ξερει να τα χρησιμοποιει ως ενα εργαλειο του.  

Στις 30/7/2019 στις 6:33 ΜΜ, Dinos_12345 είπε

Η απάντηση σε όλα τα ερωτήματα σου, είναι, αναλόγως.

1) Εξαρτάται πόσο ασχολούταν αυτός από τα 15 και πόσο αυτός από τα 20. Αυτός που ασχολείται από τα 15, έχει ένα πλεονέκτημα αλλά πρώτον είναι λίγοι αυτοί που το κάνουν και οι συγκεκριμένοι, αν είναι καλοί, θα ήταν το ίδιο καλοί και αν άρχιζαν στα 19.

2)Στο φροντιστήριο δεν θα μάθεις καμία γλώσσα προγραμματισμού. Θα μάθεις ψευδογλώσσα, αυτό μόνο. Γενικά θέλει πολύ (δεν μπορώ να το τονίσω όσο πρέπει), πολύ αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις να προγραμματίζεις. Αναλόγως πάντα το τι προγραμματίζεις, μπορεί αυτή η προσπάθεια να είναι παραπάνω ή πιο λίγο. 

3)Αν προγραμματίζεις γραφικά, συστήματα δεδομένων(Data analysis, Data science κλπ), Machine Learning συστήματα, θέλει να τραβάς με τα μαθηματικά. Αν κάνεις ιστοσελίδες ή εφαρμογές Android, στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, δεν θες κάτι τρελό.

4)Στην Ελλάδα δεν έχει τρελούς μισθούς σε Junior θέσεις, αργότερα ανεβαίνουν αλλά σε καμία περίπτωση δεν πάνε σε δεδομένα εξωτερικού. Γενικά, βγάζουμε περισσότερα λεφτά και πιο γρήγορα, από τα υπόλοιπα επαγγέλματα (υπάρχουν εξαιρέσεις)

5)Αναλόγως το τι προγραμματίζεις. Σϊγουρα πρέπει να συνηθίσεις να ψάχνεις και να διαβάζεις γιατί ο κλάδος καλπάζει. Το πόσο χρόνο θα διαθέσεις είναι δική σου υπόθεση, πρέπει στις αρχές να λιώσεις πάνω σε αυτό που θες να πετύχεις για να γίνεις ανταγωνιστική.

6)Οι ταινίες του Hollywood κάνουν κακό. 😛

7)Σχεδόν πάντα, ναι. Αναλόγως την χώρα βέβαια. Ένας προγραμματιστής στο Λονδίνο, μπορεί να χτυπάει 2 χιλιάρικα τον μήνα αλλά το κόστος ζωής είναι υψηλότερο.

8)Αν δουλεύεις remotely, ναι, αλλιώς εξαρτάται από την εταιρία.

9)Στην Ελλάδα είναι περιορισμένες αλλά μπορεί να στείλεις σε mid-level θέση και να σε πάρουν, επειδή δεν είναι απόλυτα τα requirements και το Junior είναι πολύ ευέλικτος όρος. Πχ με 20 χρόνια εμπειρίας σε Desktop Applications, θεωρείσαι Junior developer αν μιλήσουμε για Android development, επειδή το μόνο κοινό που έχουν, είναι η γλώσσα προγραμματισμού.

Συμφωνω γενικως αλλα τα 2χιλιαρικα ειναι καλος μισθος αθηνας οχι λονδινου. Εκει απο 6-7-8 και πανω με αλλο κοστος ζωης βεβαια. Ο βασικος τους ειναι 2000. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, masteripper είπε

Εξαρτάται πόσο καλά θέλεις να μάθεις...(!)

Αν θες όντως να μάθεις και να μην το "συζητάμε"

1. Βασικό (ο 1ος τόμος είναι Must...o 2oς είναι λίγο εξηζητημένο ...αν θες να κάνεις οικονομία μπορείς να μην τον αγοράσεις...)

https://www.amazon.com/Access-2002-Developers-Handbook-Set/dp/0782140114/ref=dp_ob_title_bk

2. Μαζί τον 1ο τόμο απο πάνω πάνε αγκαλιά....κανονικά θα έπρεπε να είναι 1 βιβλίο

https://www.amazon.com/VBA-Developers-Handbook-2nd-Getz/dp/0782129781/ref=sr_1_3?qid=1564639674&refinements=p_27%3AKen+Getz&s=books&sr=1-3&text=Ken+Getz

3. Κάποιο βιβλίο για database Design (Normalization ...MUST) ...

4. SO, EE,utterAccess και τα διάφορα Forum που ασχολούνται με Access

5. Πολύ Google search ...αλλά αν δεν διαβάσεις τα παραπάνω 1,2,3 δεν θα ξέρεις πως να κάνεις την ερώτηση και θα παίρνεις αρλούμπες.

6 Ρωτάς εδώ ... :)

Αυτά τα βιβλία δεν είναι πολύ παλιά; 

Δεν έχει αλλάξει η Access εδώ και 15+ χρόνια; 

Απ ' ότι ξέρω ακόμα και η μηχανή της έχει αλλάξει (Jet) τα τελευταία χρόνια (όχι, φυσικά, ότι δεν θα είναι τα περισσότερα ίδια).

 

ΥΓ. Είδα και τις τιμές τους!

Επεξ/σία από dolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, dolph είπε

Αυτά τα βιβλία δεν είναι πολύ παλιά; 

Δεν έχει αλλάξει η Access εδώ και 15+ χρόνια; 

Απ ' ότι ξέρω ακόμα και η μηχανή της έχει αλλάξει (Jet) τα τελευταία χρόνια (όχι, φυσικά, ότι δεν θα είναι τα περισσότερα ίδια).

Το θέμα είναι αν θες να μάθεις ή θες να ασχοληθείς με το αν είναι παλιά και τι γίνεται με τα καινούργια.

Η ουσιαστική διαφορά των παλιών με των καινούργιων εκδόσεων είναι :

.accdb vs .mdb...άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

Ribbon ...αυτό άξιζε ...αλλά κατέστρεψαν τα User Menu/Shortcuts(γίνονται πιο δύσκολα απλώς προς χάριν του Ribbon)...1 ΣΚ διάβασμα/πειραματισμός και καθάρισες

Κάποια events σε Reports (click)

Κάποια ανούσια template σε Φορμες που σε τελική ανάλυση μπερδεύουν παρά βοηθάνε.

Κάποια εφφέ σε κουμπάκια...έχουν σκίαση και κάτι μπούρδες...οι Newbies τρελλαίνονται αλλά εγώ με 15+ χρόνια εμπειρία απλώς βρίσκω 1 ωραίο Icon ...το κοτσάρω στο κουμπάκι και όλοι αναρωτιούνται πως το έκανα τόσο όμορφο..... :)

Τα DAO.Attachments fields (DAO.Recordset2) Που τελικά είναι δύσχρηστα για σοβαρή δουλειά...η χαρά του Newbie για εικόνες ..αλλά όταν θες κάτι παραπάνω πέφτει το κλάμα της αρκούδας.....

Κάποιες μικροαλλαγές στην σχεδίαση/τοποθετηση των Control στις φόρμες που εν τέλει κάνει τις φόρμες  ογκώδεις και πανάσχημες ...ειδικά σε Continuous Forms

Ντεμεκ ..περισσότερη ασφάλεια που σε αναγκάζει να γράφεις Custom κώδικα ώστε να δώσεις στο τελικό χρήστη/πελάτη να καταλάβει ότι πρέπει να ενεργοποιήσει την VBA

AAaa ...το απόλυτο σπάσιμο...χρησιμοποιείς τον WIzard για έτοιμο κώδικα σε κουμπιά και τα κάνει Macro...και άντε μετά ψαξε και βρες την επιλογή για μετατροπή σε VBA....

Θεωρώ τυχερό τον ευατό μου που μέσα στο "@#$" της παλιάς δουλειάς μου υπήρχαν αυτά τα βιβλία και ξεστραβώθηκα και μπόρεσα να ανταπεξέλθω μοναχός μου ...αυτοδίδακτος στις απαιτήσεις που μου παρουσιάστηκαν....και πολύ θα τα ήθελα στην προσωπική μου βιβλιοθήκη.

 

 

Επεξ/σία από masteripper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, conkal είπε

Συμφωνω γενικως αλλα τα 2χιλιαρικα ειναι καλος μισθος αθηνας οχι λονδινου. Εκει απο 6-7-8 και πανω με αλλο κοστος ζωης βεβαια. Ο βασικος τους ειναι 2000. 

Καλά τα 2 είναι understatement αλλά τα 6-7-8, να μου πεις που τα δίνουν γιατί τόσα άτομα ξέρω που μένουν εκεί και δουλεύουν προγραμματιστές και τόσα δεν παίρνουν, ούτε κατά διάνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Καλά τα 2 είναι understatement αλλά τα 6-7-8, να μου πεις που τα δίνουν γιατί τόσα άτομα ξέρω που μένουν εκεί και δουλεύουν προγραμματιστές και τόσα δεν παίρνουν, ούτε κατά διάνοια.

Η αληθεια ειναι οτι πληροφορικους που να δουλευουν fulltime στο λονδινο δεν ξερω. Ξερω ομως σε αλλες πολεις της ευρυτερης περιοχης (Ιρλανδια, Β.Ιρλανδια, Σκωτια, Ολλανδια) Δουβλινο πχ που εχω αρκετους γνωστους , τα 4 με 5 ειναι σχετικα ευκολα στην 5-ετια και τα 7-8 εφικτα αν βρεις θεση σε καλη εταιρια πχ Microsoft , facebook κτλ Εχω φιλο στην facebook που βγαζει αυτα τα λεφτα. Ειχα επισης την ευκαιρια για συνεντευξη στην microsoft και ειχαν μισθο εκκινησης χωρις τα μπονους κτλ στα 60.000 το χρονο . δεν περασα πιο κατω απο την 2η συνεντευξη  προφανως για να ειμαι αθηνα ακομη... 

Τωρα για λονδινο εχω φιλη που δουλευει part time και βγαζει 2.500 λιρες -> 3000 ευρω. και δεν της φτανουν να ζησει βεβαια αλλα ειναι αλλη κουβεντα αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Καλά τα 2 είναι understatement αλλά τα 6-7-8, να μου πεις που τα δίνουν γιατί τόσα άτομα ξέρω που μένουν εκεί και δουλεύουν προγραμματιστές και τόσα δεν παίρνουν, ούτε κατά διάνοια.

6-7-8 δε παιρνει κανεις, τουλαχιστον απο συναδελφους που ξερω προσωπικα σε διαφορετικες θεσεις. 4.000 max παιρνουν εδω Στοκχολμη με αρκετη προυπηρεσια και το κρατος κανει τρελες κρατησεις.

Βεβαια εξαρταται και απο τη θεση, εδω παιρνουν περισσοτερα οι devops γτ θελει και το μεγαλυτερο all-around skill και ειναι πολυ μεγαλη η ζητηση.

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

6-7-8 δε παιρνει κανεις, τουλαχιστον απο συναδελφους που ξερω προσωπικα σε διαφορετικες θεσεις. 4.000 max παιρνουν εδω Στοκχολμη με αρκετη προυπηρεσια και το κρατος κανει τρελες κρατησεις.

Βεβαια εξαρταται και απο τη θεση, εδω παιρνουν περισσοτερα οι devops γτ θελει και το μεγαλυτερο all-around skill και ειναι πολυ μεγαλη η ζητηση.

Ξέρω ότι η φορολογία για 60+ χιλιάδες/χρόνο στην Αγγλία, είναι πολύ μεγάλη. Σε φάση, ένας με 50K και ένας με 80K, το effective income κάθε μήνα πρέπει να είναι πολύ κοντά. Πάντως υπάρχει υπερβολικό speculation για το τι παίζει με το κόστος ζωής στο Λονδίνο, όπου έχω φίλους με 2k τον μήνα καθαρά, που την βγάζουν κομπλέ και μένουν στην άκρη (ζευγάρι που μένει μαζί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ξέρω ότι η φορολογία για 60+ χιλιάδες/χρόνο στην Αγγλία, είναι πολύ μεγάλη. Σε φάση, ένας με 50K και ένας με 80K, το effective income κάθε μήνα πρέπει να είναι πολύ κοντά. Πάντως υπάρχει υπερβολικό speculation για το τι παίζει με το κόστος ζωής στο Λονδίνο, όπου έχω φίλους με 2k τον μήνα καθαρά, που την βγάζουν κομπλέ και μένουν στην άκρη (ζευγάρι που μένει μαζί)

Ναι ετσι ειναι, εχω κολλητο απο Ελλαδα που ειναι αρχιτεκτονας και παιρνει περιπου 2κ καθαρα, ζει με την δικια του και τα βγαζουν περα μια χαρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, masteripper είπε

Το θέμα είναι αν θες να μάθεις ή θες να ασχοληθείς με το αν είναι παλιά και τι γίνεται με τα καινούργια.

Η ουσιαστική διαφορά των παλιών με των καινούργιων εκδόσεων είναι :

.accdb vs .mdb...άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

Ribbon ...αυτό άξιζε ...αλλά κατέστρεψαν τα User Menu/Shortcuts(γίνονται πιο δύσκολα απλώς προς χάριν του Ribbon)...1 ΣΚ διάβασμα/πειραματισμός και καθάρισες

Κάποια events σε Reports (click)

Κάποια ανούσια template σε Φορμες που σε τελική ανάλυση μπερδεύουν παρά βοηθάνε.

Κάποια εφφέ σε κουμπάκια...έχουν σκίαση και κάτι μπούρδες...οι Newbies τρελλαίνονται αλλά εγώ με 15+ χρόνια εμπειρία απλώς βρίσκω 1 ωραίο Icon ...το κοτσάρω στο κουμπάκι και όλοι αναρωτιούνται πως το έκανα τόσο όμορφο..... :)

Τα DAO.Attachments fields (DAO.Recordset2) Που τελικά είναι δύσχρηστα για σοβαρή δουλειά...η χαρά του Newbie για εικόνες ..αλλά όταν θες κάτι παραπάνω πέφτει το κλάμα της αρκούδας.....

Κάποιες μικροαλλαγές στην σχεδίαση/τοποθετηση των Control στις φόρμες που εν τέλει κάνει τις φόρμες  ογκώδεις και πανάσχημες ...ειδικά σε Continuous Forms

Ντεμεκ ..περισσότερη ασφάλεια που σε αναγκάζει να γράφεις Custom κώδικα ώστε να δώσεις στο τελικό χρήστη/πελάτη να καταλάβει ότι πρέπει να ενεργοποιήσει την VBA

AAaa ...το απόλυτο σπάσιμο...χρησιμοποιείς τον WIzard για έτοιμο κώδικα σε κουμπιά και τα κάνει Macro...και άντε μετά ψαξε και βρες την επιλογή για μετατροπή σε VBA....

Θεωρώ τυχερό τον ευατό μου που μέσα στο "@#$" της παλιάς δουλειάς μου υπήρχαν αυτά τα βιβλία και ξεστραβώθηκα και μπόρεσα να ανταπεξέλθω μοναχός μου ...αυτοδίδακτος στις απαιτήσεις που μου παρουσιάστηκαν....και πολύ θα τα ήθελα στην προσωπική μου βιβλιοθήκη.

Ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ. Έχουν βγει και σε ηλεκτρονική μορφή αυτά τα βιβλία; 

Επεξ/σία από dolph
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dolph είπε

Ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ. Έχουν βγει και σε ηλεκτρονική μορφή αυτά τα βιβλία; 

Νομίζω όχι...ψαξτο αν είναι ...και αν τα βρεις ... :) ..ριξε μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Νομίζω όχι...ψαξτο αν είναι ...και αν τα βρεις ... :) ..ριξε μηνυμα

Στο Academia έχει το δεύτερο (της VBA) αν δεν κάνω λάθος.

https://www.academia.edu/29801473/VBA_Developers_Handbook_Second_Edition

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις τρέλα με τον προγραμματισμό από μικρός, δε θα σου αρέσει και δε θα είσαι καλός σε αυτό που θα κάνεις.

Δεν έχει καμία σχέση αυτό. Ξέρω παιδιά που ήταν φανατικά με τον προγραμματισμό και τελικά δεν κατάφεραν ούτε τη σχολή να τελειώσουν.

Ένας που θα ξεκινήσει να ασχολείται με τον προγραμματισμό στα 19-20 δεν θα είναι τόσο καλός με κάποιον που θα ξεκινήσει απτά 14-15.

Επίσης, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Στα 14-15 ενδεχομένως να θες να δεις αποτέλεσμα από τον κώδικά σου. Στα 19-20 θα έχεις το μυαλό να κάτσεις να διαβάσεις ώστε να είναι σωστός ο κώδικας.

Χρειάζεται προσωπική αναζήτηση και προσπάθεια για να μάθεις προγραμματισμό.( εννοώντας ότι δεν έχω κάνει κάποια αναζήτηση για να ξεκινήσω να μάθω γλώσσες αλλά θα ξεκινήσω στο φροντιστήριο φέτος)

Δεν είναι απαραίτητο. Κάθε είδος προϊόντος (εφαρμογή για κινητό, ιστοσελίδα κτλ) χρησιμοποιεί διαφορετική γλώσσα προγραμματισμού. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μάθεις την λογική του προγραμματισμού.

Ο προγραμματισμός απαιτεί μαθηματική ευχέρεια καθώς χρειάζονται δύσκολες μαθηματικές πράξεις.

Όχι. Με εξαίρεση αν χρησιμοποιείς τον προγραμματισμό επιστημονικά.

Ο προγραμματισμός (ειδικότερα στην Ελλάδα) δεν προσφέρει καλό μισθό.

Όχι. Οι ανάγκες για προγραμματιστές στην Ελλάδα είναι μεγάλη και από ένα σημείο και μετά οι μισθοί είναι πολύ καλοί. Προσοχή μην κάνεις το λάθος και ξεκινήσεις με 500-600 ευρώ. Εκτός αν τα έχεις πολύ ανάγκη.

Αυτός που θα επιλέξει τον προγραμματισμό ως επάγγελμα πρέπει να συνηθίσει η ζωή του μπροστά από μια οθόνη.

Αυτό ισχύει. Αν σκεφτείς ότι θα δουλεύεις 8 ώρες την ημέρα μπροστά από την οθόνη...

Ένας προγραμματιστής δουλεύει υπερβολικές πολλές ώρες και μετατρέπεται σε ένα 'ηλεκτρονικό ζόμπι' που στη διάρκεια της ζωής του θα αντιμετωπίσει προβλήματα υγείας( όρασης, σπονδυλικής στήλης κλπ).

Όχι δεν είναι απαραίτητο ότι δουλεύεις πολλές ώρες. Εξαρτάται από την εταιρεία, το φόρτο εργασίας και τα άτομα. Σχετικά με τα προβλήματα υγείας να ξέρεις ότι φταίει η καθιστική ζωή και όχι το επάγγελμα.

Ένας προγραμματιστής στο εξωτερικό αμείβεται καλύτερα από ότι ένας στην Ελλάδα.

Ναι.

Τα ωράρια ενός προγραμματιστή είναι αρκετά ευέλικτα.

Επίσης, εξαρτάται από την εταιρεία, το φόρτο εργασίας και τα άτομα.

Οι θέσεις εργασίας για προγραμματιστές junior είναι πολύ περιορισμένες (συνεπώς προοπτική επ. αποκατάστασης δεν υπάρχει).

Δεν ισχύει, θα ζοριστείς λίγο για να βρεις την πρώτη δουλειά αλλά γενικά θα ζοριστείς πολύ λιγότερο από άλλα επαγγέλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε σεις, τι VBA; Το βιβλιο που ποσταρατε ειναι του 97. Ειναι δυνατον να ξεκινησει να μαθαινει καποιος προγραμματισμο το 2019 με VBA; Εδω στα forum της γλώσσας υπαρχουν πολλοι 40ρηδες που ψαχνουν να βρουν την διαδοχη κατασταση γιατι το μονο που εχουν μαθει να γραφουν ειναι αυτο και ειναι σε απόγνωση γιατι καμια αλλη γλωσσα δε μοιαζει με αυτην. Δεν ειμαι hater, εγραφα κι εγω για μια περιοδο και ξερω ατομα που συνεχιζουν να γραφουν αλλα ειναι παραλογο να την προτεινει καποιος σαν γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...