Προς το περιεχόμενο

My COSMOTE App: Νέα δυνατότητα άμεσης φραγής πενταψήφιων αριθμών υψηλής χρέωσης


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Τη δυνατότητα άμεσης φραγής πενταψήφιων αριθμών Υπηρεσιών Πολυμεσικής Πληροφόρησης (ΥΠΠ), μέσω του My COSMOTE App, δίνει στους πελάτες της η COSMOTE, με στόχο την προστασία τους από ανεπιθύμητες υψηλές χρεώσεις.

Εντελώς δωρεάν, εύκολα και γρήγορα, μέσω του ανανεωμένου My COSMOTE App, οι πελάτες της εταιρείας μπορούν μόνοι τους, οποιαδήποτε στιγμή και για όσο διάστημα επιθυμούν, από το κινητό τους να κάνουν φραγή σε όλους ή σε επιλεγμένους πενταψήφιους αριθμούς ΥΠΠ οι οποίοι χρεώνουν τους πελάτες για την αποστολή ή την λήψη SMS.

874231541_MyCOSMOTEApp_5_2.jpg.65937d675eee8c8c6161ab555129f5e8.jpg1763572622_MyCOSMOTEApp_5.JPG.f6f92e8b15a492cf10b8d6b93c74301e.JPG

Συγκεκριμένα, μέσω του My COSMOTE app, οι χρήστες μπορούν εντελώς δωρεάν:

  •  να βλέπουν στο κινητό τους τη λίστα όλων των πενταψήφιων ΥΠΠ
  •  να κάνουν άμεσα φραγή ή άρση φραγής σε όλα τα SMS που λαμβάνουν στο κινητό τους με χρέωση στη λήψη (πχ. συνδρομητικά)
  •  να κάνουν άμεσα φραγή ή άρση φραγής συγκεκριμένων πενταψήφιων αριθμών από τους οποίους λαμβάνουν ή στέλνουν SMS με υψηλή χρέωση. Αυτούς τους αριθμούς τους επιλέγουν οι ίδιοι από λίστα που είναι διαθέσιμη στο My COSMOTE app.

Η δυνατότητα φραγής πενταψήφιων αριθμών υψηλής χρέωσης μέσω του My COSMOTE App έρχεται να προστεθεί στους ήδη διαθέσιμους τρόπους αιτημάτων φραγής που παρέχει η εταιρεία, όπως είναι η ηλεκτρονική αίτηση στο cosmote.gr ή τηλεφωνικά στο 13888. 

Με περισσότερους από 1 εκατομμύριο ενεργούς χρήστες, το My COSMOTE App εξελίσσεται συνεχώς και εμπλουτίζεται με νέες δυνατότητας, επιτρέποντας στους συνδρομητές να διαχειρίζονται εύκολα όλες τις συνδέσεις τους, σε σταθερή, κινητή και καρτοκινητή, αλλά και να μπορούν να έχουν ένα πλήθος λειτουργιών απευθείας από τα κινητά τους.

Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης

Οι Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης (ΥΠΠ) μέσω SMS είναι υπηρεσίες περιεχομένου, που παρέχονται από αδειοδοτημένους από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) παρόχους περιεχομένου, οι οποίοι έχουν και την αποκλειστική ευθύνη για το περιεχόμενο και τον τρόπο παροχής τους. Το περιεχόμενο ενδεικτικά, μπορεί να αφορά σε συμμετοχή σε τηλεοπτικά προγράμματα και ραδιοφωνικές εκπομπές, υπηρεσίες αστρολογίας, παιχνίδια, υπηρεσίες ενηλίκων, ringtones, wallpapers κ.ά. Οι ΥΠΠ μέσω SMS διακρίνονται σε δύο κατηγορίες, με βάση τον τρόπο χρέωσης: Υπηρεσίες χρεώσιμες κατά την αποστολή SMS και Υπηρεσίες χρεώσιμες κατά τη λήψη SMS. Περισσότερα στο https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/multimediainformation.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" να κάνουν άμεσα φραγή ή άρση φραγής σε όλα τα SMS που λαμβάνουν στο κινητό τους με χρέωση στη λήψη"

Αυτά τα 5ψηφια δεν θα επρεπε (για την προστασια του καταναλωτη) να ειναι ηδη φραγμενα απο τον καθε παροχο (οχι μονο κοσμοτε) και να επιλεγει ο χρηστης προτου αρχισουν οι χρεωσεις (και αφου εχει ενημερωθει για τις χρεωσεις) ποια να του ερχονται/χρεωνουν;;;

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostis76 είπε

" να κάνουν άμεσα φραγή ή άρση φραγής σε όλα τα SMS που λαμβάνουν στο κινητό τους με χρέωση στη λήψη"

Αυτά τα 5ψηφια δεν θα επρεπε (για την προστασια του καταναλωτη) να ειναι ηδη φραγμενα απο τον καθε παροχο (οχι μονο κοσμοτε) και να επιλεγει ο χρηστης προτου αρχισουν οι χρεωσεις (και αφου εχει ενημερωθει για τις χρεωσεις) ποια να του ερχονται/χρεωνουν;;;

Οχι. Ο καθενας να κανει υπευθυνη χρηση του τηλεφωνου του, και παλι καλα που δινεται αυτη η ευκολια απο την κοσμοτε. 

  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα απο την υπευθυνη ή οχι χρηση που κανει ο καθενας μας (και συμφωνω απολυτα σε αυτο), εγω αναφέρομαι σε αυτή την περίπτωση:

https://www.newsit.gr/ellada/apates-sms-katapeltis-i-dioksi-ilektronikou-egklimatos/2842365/

Νομιζω εχει συζητηθει και εδω στο παρελθον, αλλα δεν το βρισκω τωρα...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο παλιά έπαιρνες τηλέφωνο τον πάροχο και στα έκοβαν. Τώρα πλέον τα έβαλαν και στο App.

ΟΚ, όμορφο αλλά δεν άλλαξε και ο κόσμος σήμερα

 

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδηση θα ήταν μετά από 10 χρόνια εξαπάτησης των καταναλωτών, με χιλιάδες θύματα και βαρβάτα πρόστιμα... Τα ΥΠΠ να καταργούνταν μια και καλή στην Ελλάδα, γιατί είναι απάτες! Ποιος άραγε έχει κάνει συνειδητή εγγραφή σε μια τέτοια υπηρεσία (που κοστίζει 24,8€/μήνα) για ringtones και wallpapers;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλω να πω ότι αυτές οι χρεώσεις γίνονται με την ευλογία των παροχών. 

Δεν μπορεί να σού έρχονται SMS και να σού κλέβουν την κάρτα.χωρις καμια εγγραφή πουθενά και χωρίς να δίνεις την κατάθεση σου. Έγινε και σε μενα αυτη η απάτη μέρα μεσημέρι χωρίς καν να ειχα smartphone. η WIND κοροϊδεύει στην επικοινωνία Μαζί τους μου έλεγε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Μου δώσανε ενα σταθερό της εταιρείας απάτη που δεν το σήκωνε κανενας. Έπρεπε να ζητήσω την φραγή 5 ψηφίων για να μην μου τρώει ξανά την κάρτα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kontinos είπε

Οχι. Ο καθενας να κανει υπευθυνη χρηση του τηλεφωνου του, και παλι καλα που δινεται αυτη η ευκολια απο την κοσμοτε. 

Δεν έχεις ιδέα πως λειτουργούν οι εταιριες στην Ελλάδα τότε. Σε γράφουν μόνοι τους, ακομα και όταν κοιμάσαι, γράφουν αυθαίρετα, ακομα και τηλέφωνα με μόνη χρήση τον συναγερμό, ή κατηγορούν ότι ο χρήστης με το 3310 κατέβασε εφαρμογή ή πάτησε σε σύνδεσμο αποδοχή στο Ίντερνετ (yeah right).

Εμένα ενώ κοιμόμουν μου στείλανε το πιν και το βάλανε το επόμενο λεπτό. Είμαι μόνος στο σπίτι και ο Φανης το φάντασμα δεν ξέρει τον κωδικό μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Δεν έχεις ιδέα πως λειτουργούν οι εταιριες στην Ελλάδα τότε. Σε γράφουν μόνοι τους, ακομα και όταν κοιμάσαι, γράφουν αυθαίρετα, ακομα και τηλέφωνα με μόνη χρήση τον συναγερμό, ή κατηγορούν ότι ο χρήστης με το 3310 κατέβασε εφαρμογή ή πάτησε σε σύνδεσμο αποδοχή στο Ίντερνετ (yeah right).

Εμένα ενώ κοιμόμουν μου στείλανε το πιν και το βάλανε το επόμενο λεπτό. Είμαι μόνος στο σπίτι και ο Φανης το φάντασμα δεν ξέρει τον κωδικό μου...

Οι εταιρίες αυτές δεν βρίσκονται στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, l337 είπε

Οι εταιρίες αυτές δεν βρίσκονται στην Ελλάδα.

Πρέπει να βρίσκονται Κύπρο. Αλλά δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα. Δεν πρέπει να υπακούν στην νομοθεσία της χώρας δραστηριοποίησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Πρέπει να βρίσκονται Κύπρο. Αλλά δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα. Δεν πρέπει να υπακούν στην νομοθεσία της χώρας δραστηριοποίησης;

Κύπρο είναι, ναι. Αλλά έχουν ασυλία από την εεττ. Οπότε καλή η γκρίνια και η μίρλα (δεν εννοώ εσένα με αυτό) αλλά καλό είναι εκείνος που έχει πρόβλημα να εστιάσει στον πραγματικό φταίχτη και να κάνει κάτι με ουσία (όσον αφορά τον φταίχτη) αντί να γκρινιάζει στα forum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kontinos είπε

Οχι. Ο καθενας να κανει υπευθυνη χρηση του τηλεφωνου του, και παλι καλα που δινεται αυτη η ευκολια απο την κοσμοτε. 

Αυτό πες το στα 342523452345234 γερόντια εκεί έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα οι εταιριες κινητης που ειναι ξενων ευρωπαικων συμφεροντων και οχι ελληνικες επιχειρησεις , γνωριζουν αυτες τις εταιριες ΥΠΠ που χρεωνουν χωρις να το γνωριζει ο καταναλωτης .....και δεν βαζει επιλογη στον καταναλωτη εκτος απο φραγη να τους αντιγυριζει την χρεωση ....να δουμε εαν ξαναστειλουν......αλλα στην χωρα δαιμονοποιησαμε τον δημοσιο τομεα μονο ...αλλα στον ιδιωτικο παιζει μεγαλυτερη απατεωνια σε ολα τα επιπεδα ακομα και γερμανικων συμφεροντων οπως ο κοσμοτε (στην γερμανια ολα ρολοι ,στην ελλαδα απατεωνιες) !!! Απο τις εταιριες κινητης και τον τυροπιτά της γειτονιας ,μεχρι τις τραπεζες ...και το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι σε καμια ΔΟΥ ο πολιτης βγαζει τα απωθυμενα του και δικαιως ....αλλα στις τραπεζες τραβαει χαρτακι προτεραιοτητας και κανει και μοκο περιμενωντας στην ουρα ....δεν λυπαμαι κανεναν πλεον ...ολοι παραπονιουνται και ολοι εχουν δυο και τρια κινητα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2019 στις 1:00 ΠΜ, georgetsl είπε

γνωριζουν αυτες τις εταιριες ΥΠΠ που χρεωνουν χωρις να το γνωριζει ο καταναλωτης .....και δεν βαζει επιλογη στον καταναλωτη εκτος απο φραγη να τους αντιγυριζει την χρεωση ....να δουμε εαν ξαναστειλουν......

Αυτό το πρόσθετο όποιος το φτιάξει το αγοράζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...