Προς το περιεχόμενο

My COSMOTE App: Νέα δυνατότητα άμεσης φραγής πενταψήφιων αριθμών υψηλής χρέωσης


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη διαβασα και ελαβα αρκετες περιεργες αντιδρασεις, ειναι εντελως διαφορετικη η υπευθυνη (ανευθυνη) χρηση στην οποια αναφερομαι -και επιμενω σε αυτο- που προκαλει τετοιες χρεωσεις λογω τεχνολογικου αναλφαβητισμου/ χαζομαρας/ αδιαφοριας/ απροσεξιας του χρηστη, αλλα με προβλεπομενους τροπους, και αλλο η παρανομη χρεωση του χρηστη. Αν δεν μπορειτε να τα διαχωρισετε αυτα, τι να σας πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2019 στις 10:09 ΜΜ, l337 είπε

Οι εταιρίες αυτές δεν βρίσκονται στην Ελλάδα.

Πολυ σωστά. Νομιζω η πιο γνωστή απο αυτές έχει έδρα την Αυστρία.

Στην Αμερική το πρόβλημα εχει ξεκινήσει πολλά χρόνια, κάποια στιγμή ήρθε και Ευρώπη.

 

Καμία σχέση με Ελλάδα. Εμείς νομίζουμε οτι είμαστε λαμόγια για να "κορδωνόμαστε". Γατάκια είμαστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/7/2019 στις 7:30 ΜΜ, Sheogorath είπε

Δεν έχεις ιδέα πως λειτουργούν οι εταιριες στην Ελλάδα τότε. Σε γράφουν μόνοι τους, ακομα και όταν κοιμάσαι, γράφουν αυθαίρετα, ακομα και τηλέφωνα με μόνη χρήση τον συναγερμό, ή κατηγορούν ότι ο χρήστης με το 3310 κατέβασε εφαρμογή ή πάτησε σε σύνδεσμο αποδοχή στο Ίντερνετ (yeah right).

Εμένα ενώ κοιμόμουν μου στείλανε το πιν και το βάλανε το επόμενο λεπτό. Είμαι μόνος στο σπίτι και ο Φανης το φάντασμα δεν ξέρει τον κωδικό μου...

Ακριβώς το ίδιο συνέβη  μπροστά στα μάτια μου σε γνωστό μου, ψάχνοντας βρήκα ότι η εταιρία έχει έδρα την Κύπρο και μόλις τους στείλαμε mail με το συμβάν μας επέστρεψαν 10 ευρώ αντί για περίπου 4-5 που μας έφαγαν. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ή που διαλέγουν τυχαία νούμερα και κάνουν enable την υπηρεσία τους ή που υπάρχουν εφαρμογές-trojans που μόλις έρθει το sms με τον κωδικό κάνουν κρυφά ενεργοποίηση την υπηρεσία στο background.

Πάντως αν τους στείλεις mail σου επιστρέφουν τα χρήματα χωρίς πολλά πολλά, το μοντέλο τους θα πρέπει να είναι: ας το ενεργοποιήσουμε σε όποιους μπορούμε και όσοι μας πάρουν χαμπάρι τους τα γυρνάμε πίσω. Αυτά κατάλαβα, μπορεί να κάνω λάθος. 

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
21 hours ago, Γιαούρτι said:

χθες που έκανα update στην εφαρμογή της vodafone είδα ότι προσθέσαν κι αυτοί τη συγκεκριμένη δυναοτητα

Την είχαν πριν την Cosmote. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, niliyatsi είπε

Εντελώς δωρεάν, εύκολα και γρήγορα, μέσω του ανανεωμένου My COSMOTE App, οι πελάτες της εταιρείας μπορούν μόνοι τους, οποιαδήποτε στιγμή και για όσο διάστημα επιθυμούν, από το κινητό τους να κάνουν φραγή σε όλους ή σε επιλεγμένους πενταψήφιους αριθμούς ΥΠΠ οι οποίοι χρεώνουν τους πελάτες για την αποστολή ή την λήψη SMS.

Σας κοροϊδεύουν, παρόλα τα πρόστιμα που έφαγαν! Σε ξεγράφουν μετά από λίγο καιρό απροειδοποίητα... και ξαφνικά βλέπεις ότι είσαι συνδρομητής σε πενταψήφιους ΥΠΠ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...