Προς το περιεχόμενο

Internet χωρίς τηλέφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Επειδή βλέπω τώρα τελευταία ότι οι πάροχοι ειδικά σε μεγάλα προγράμματα δίνουν εξοπλισμό ο οποίος είναι κλειδωμένος ως εκεί που δεν πάει και επειδή δεν θέλω να εξαναγκαστώ να μείνω με τον εξοπλισμό του παρόχου. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω την σύνδεση του internet και να ζητήσω να μην μου βάλουν καθόλου σταθερό και να χρησιμοποιήσω τελείως δικό μου εξοπλισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι κατάλαβα δεν έχεις οτε ο οποίος είναι ο μόνος παρόχος που δίνει τα στοιχεία sip, οπότε ή ζητάς να στο γυρίσουν σε pstn (μέχρι να στο αλλάξουν αναγκαστικά μια για πάντα όπως ετοιμάζεται μελλοντικά σε voip) ή δεν βάζεις καθόλου σταθερό. Εξάλλου το ίντερνετ χρεώνουν σήμερα.

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Realakias είπε

Από ότι κατάλαβα δεν έχεις οτε ο οποίος είναι ο μόνος παρόχος που δίνει τα στοιχεία sip, οπότε ή ζητάς να στο γυρίσουν σε pstn (μέχρι να στο αλλάξουν αναγκαστικά μια για πάντα όπως ετοιμάζεται μελλοντικά σε voip) ή δεν βάζεις καθόλου σταθερό. Εξάλλου το ίντερνετ χρεώνουν σήμερα.

Είμαι τυχερός και έχω ακόμα pstn γραμμή. Επειδή παίζει να αλλάξω σπίτι και μάλλον αν μεταφέρω την γραμμή θα με πανε στο VoIP θέλοντας και μη, η ερώτηση είναι απλή. Μπορώ να έχω VDSL ιντερνετ στα 50/5, 100/10, 200/20 ότι υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή μου χωρίς σταθερό μόνο με πάγιο για το internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ovidius80 είπε

Είμαι τυχερός και έχω ακόμα pstn γραμμή. Επειδή παίζει να αλλάξω σπίτι και μάλλον αν μεταφέρω την γραμμή θα με πανε στο VoIP θέλοντας και μη, η ερώτηση είναι απλή. Μπορώ να έχω VDSL ιντερνετ στα 50/5, 100/10, 200/20 ότι υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή μου χωρίς σταθερό μόνο με πάγιο για το internet?

Όχι, αυτό δε γίνεται σε ελληνικό πάροχο. Όλες οι υπηρεσίες DSL πάνε πακέτο με τηλεφωνικό αριθμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, me3ikan είπε

Όχι, αυτό δε γίνεται σε ελληνικό πάροχο. Όλες οι υπηρεσίες DSL πάνε πακέτο με τηλεφωνικό αριθμό. 

Άρα με αναγκάζουν με το ζόρι να πληρώνω μια υπηρεσία που δεν χρησιμοποιώ, με δεσμεύουν σε δικό τους εξοπλισμό που δεν θέλω να χρησιμοποιήσω, μόνο και μόνο για να έχω ένα σταθερό τηλεφωνικό αριθμό? Δεν θα σωθούμε ποτέ. Πάντως την ερώτηση την έκανα γιατί σε αρκετά φόρουμ διάβασα κάποιους που όταν ζήτησαν από τον πάροχο την δυνατότητα να μην έχουν VoIP άρα να μπορούν να χρησιμοποιήσουν δικό τους εξοπλισμό (γιατί συνήθως εκεί κολλάει το θέμα) η απάντηση ήταν οτι δεν θα μπορούσαν να έχουν σταθερό.  Και ρωτάω γιατί κάτι τετοιο θα με βόλευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Σταθερό αριθμό και μόνο ίντερνετ να ζητήσεις θα σου βάλουν 

Δές της  wind τα πακέτα μόνο με ιντερνετ την Adsl 24 και τη Vdsl 50


Έχω το πακέτο το VDSL 50. Το θέμα μου είναι πώς στην περιοχή που θα πάω υποστηρίζει 100/10 και 200/20 και λόγω upload θέλω να βάλω γραμμή 200/20. Από ότι είδα όμως αυτό έρχεται μόνο με VoIP τηλέφωνο άρα κλειδωμένο modem/router DGA4130 το οποίο από ότι είδα δεν δίνει καν την δυνατότητα ΡΡΡοΕ passthrough ώστε να χρησιμοποιήσω το εταιρικό αποκλειστικά σαν modem και να βάλω το pfsense που έχω στήσει σαν router. Και όχι δεν με βολεύει να το βάλω πίσω από το εταιρικό ρουτερ για πολλούς και διαφόρους λόγους κυριότερος των οποίων είναι το double NAT και τα προβλήματα που θα χω να στησω το DynDNS. Και επίσης από την στιγμή που δεν χρησιμοποιώ καθόλου την τηλεφωνική γραμμή όλες οι παροχές που μου δίνει στο τηλέφωνο μου είναι άχρηστες και θα προτιμούσα να μου δώσει αντίστοιχη έκπτωση στο πάγιο για το Internet.

 

Επεξ/σία από ovidius80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Wind παίζει μόνο με τα δικά της router. Γι'αυτό με έχουν αφήσει 12 μέρες χωρίς τηλέφωνο και internet.

Και έχουν θέμα με τα 200άρια router, δεν μπορούν να συνεννοηθούν αν θα στα στείλουν σπίτι ή θα τα πάρεις απο κατάστημα εδώ και 1 μήνα σχεδόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλο παροχο εκτός του οτε δεν μπορείς να βάλεις ούτε δικό σου ρουτερ στην γραμμή. Βάζεις δικό σου ρουτερ πίσω από παροχου και κλείνεις DHCP στο παροχου για να αποφύγεις double Nat. Κατά τα άλλα όλοι κατά βάθος ξέρουμε ότι οι παροχοι χρεώνουν το ίντερνετ και όχι το τηλέφωνο. Ειδικά αν βάλεις 200αρα, διότι τηλέφωνο μπορείς να έχεις και με την 4αρα!  😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Realakias είπε

Με άλλο παροχο εκτός του οτε δεν μπορείς να βάλεις ούτε δικό σου ρουτερ στην γραμμή. Βάζεις δικό σου ρουτερ πίσω από παροχου και κλείνεις DHCP στο παροχου για να αποφύγεις double Nat. Κατά τα άλλα όλοι κατά βάθος ξέρουμε ότι οι παροχοι χρεώνουν το ίντερνετ και όχι το τηλέφωνο. Ειδικά αν βάλεις 200αρα, διότι τηλέφωνο μπορείς να έχεις και με την 4αρα!  😉

Το πρόβλημα είναι οτι στο DGA4130 που δίνει η Wind στην 200αρα ούτε αυτό μπορείς να κάνεις γιατί δεν έχει επιλογή για PPPoE passthrough. Και τώρα ρωτάω εγώ. Αν τους πεις οτι δεν σε νοιάζει να χεις καθόλου τηλέφωνο και θέλεις μόνο το internet, δεν μπορείς να βγάλεις off το δικό τους τελείως, να βάλεις ένα modem/router δικό σου και να κάνεις σκέτη την PPPoE σύνδεση? Μπορούν να στο αρνηθούν νόμιμα αυτό? Δηλαδή. Όλο το ζόρι να βάλεις το δικό τους modem - router είναι για να έχεις το VoIP τηλέφωνο και να μην μπορείς να πειράξεις τις ρυθμίσεις του VoIP. Σωστά? Αν λοιπόν δεν σε νοιάζουν οι ρυθμίσεις του VoIP και δεν το χρησιμοποιήσεις καθόλου για ποιον λόγο να μην βάλεις δικό σου εξοπλισμό?

 

Επεξ/σία από ovidius80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Μπορείς αλλά δεν θα έχεις σταθερό και σε περίπτωση βλάβης δεν μπορουν να δουνε πόσο συχρονίζεις 

Δεν με ενδιαφέρει να έχω σταθερό (ούτε τώρα έχω συνδεδεμένο σταθερό) και σε περίπτωση βλάβης θα βάζω το δικό τους για να δουν τον συγχρονισμό. Άλλωστε και τώρα κάνω το ίδιο. Βρήκα ένα Zyxel VMG1312 - B10D ίδιο με αυτό που μου έδωσαν και το έκανα bridge και έχω κρατήσει αυτό που μου δώσανε απέιραχτο με τις δικές τους ρυθμίσεις. Οπότε σε περίπτωση βλάβης δοκιμάζω πρώτα το δικό τους να δω πώς παίζει το δίκτυο, αν συνδέεται κλπ για να δω αν η βλάβη είναι δικιά μου ή του δικτύου και μετά τους παίρνω τηλέφωνο. Αυτή η πρακτική μεέχει γλυτώσει από πολλά νεύρα εδώ και χρόνια. Αν κάνω κάτι τετοιο χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση από την μεριά τους λόγω του οτι δεν θα μπαίνει το VoIP ή θα ναι σαν απλά να μην έχω βάλει τηλέφωνική συσκευή στο δίκτυο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Λογικά θα βλέπουν ότι έχεις άλλο εξοπλισμό πάνω στη γραμμή 

Αυτό δεν με απασχολεί. Και τώρα βλέπουν το pfsense κι οχι το zyxel. Μάλιστα όταν έκανα την αλλαγή και αφού μάλωσα κανα 10 λεπτο γιατί ζήταγα τους κωδικούς της PPPOE με πήραν τηλέφωνο να δουν αν έχω και καλά κάποιο πρόβλημα γιατί δεν έβλεπαν τον εξοπλισμό μου. Αυτό που με απασχολεί είναι αν θα πρέπει να τους το πω γιατί χρειάζεται να κάνουν κάποια ρύθμιση λόγω VoIP ή δεν χρειάζεται να τους το πω και να ρυθμίσω απλά την PPPoE με τους κωδικούς και τις υπόλοιπες ρυθμίσεις και να δουλέψει κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...