Προς το περιεχόμενο

διοικητικης επιστημης και τεχνολογιας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Γεια σας! ήθελα να κάνω μια ερώτηση, ξέρω είναι λίγο δύσκολη. Ήθελα να μου πείτε όσοι ξέρετε, αν από την σχολή διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στον προγραμματισμό, είτε πάνω στην ανάπτυξη εφαρμογών, είτε άλλου πάνω στον προγραμματισμό. 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωρίζω. Συγκεκριμένα μεταπτυχιακά για προγραμματισμό δε νομίζω ότι υπάρχουν και δεν έχει και νόημα. Μεταπτυχιακά που θα αναγκαστείς να προγραμματίσεις αρκετά (εξαρτάται το πεδίο), υπάρχουν (λίγα). Σ' αυτήν την περίπτωση -λογικά- θα πρέπει να γνωρίζεις προγραμματισμό πάντως. 

Δες τις προϋποθέσεις εισαγωγής (σε ποιους απευθύνονται δηλαδή) σε μεταπτυχιακά που πιθανόν να σε ενδιαφέρουν. Υπάρχουν αρκετά που γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι άλλων τμημάτων εκτός της πληροφορικής ή σχετικών τμημάτων. Καταλαβαίνεις πάντως ότι σε τέτοιου τύπου μεταπτυχιακά μην περιμένεις και πολλά σ' αυτό που ζητάς. Θα είναι πιο θεωρητικά/συμπυκνωμένα και πιθανόν να απογοητευτείς από το επίπεδο.

Γνώμη μου είναι να προτιμήσεις μεταπτυχιακά που τουλάχιστον αναφέρουν ότι θα απαιτηθεί να παρακολουθήσεις συγκεκριμένα προπτυχιακά μαθήματα. Ναι θα χάσεις χρόνο και πιθανό να ζοριστείς αρκετά σε ορισμένα (πάλι λίγα), αλλά έτσι καταλαβαίνεις (σε γενικές γραμμές) ότι το πρόγραμμα θα έχει νόημα σ' αυτό που θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, marios28 είπε

Δεν το γνωρίζω. Συγκεκριμένα μεταπτυχιακά για προγραμματισμό δε νομίζω ότι υπάρχουν και δεν έχει και νόημα. Μεταπτυχιακά που θα αναγκαστείς να προγραμματίσεις αρκετά (εξαρτάται το πεδίο), υπάρχουν (λίγα). Σ' αυτήν την περίπτωση -λογικά- θα πρέπει να γνωρίζεις προγραμματισμό πάντως. 

Δες τις προϋποθέσεις εισαγωγής (σε ποιους απευθύνονται δηλαδή) σε μεταπτυχιακά που πιθανόν να σε ενδιαφέρουν. Υπάρχουν αρκετά που γίνονται δεκτοί και απόφοιτοι άλλων τμημάτων εκτός της πληροφορικής ή σχετικών τμημάτων. Καταλαβαίνεις πάντως ότι σε τέτοιου τύπου μεταπτυχιακά μην περιμένεις και πολλά σ' αυτό που ζητάς. Θα είναι πιο θεωρητικά/συμπυκνωμένα και πιθανόν να απογοητευτείς από το επίπεδο.

Γνώμη μου είναι να προτιμήσεις μεταπτυχιακά που τουλάχιστον αναφέρουν ότι θα απαιτηθεί να παρακολουθήσεις συγκεκριμένα προπτυχιακά μαθήματα. Ναι θα χάσεις χρόνο και πιθανό να ζοριστείς αρκετά σε ορισμένα (πάλι λίγα), αλλά έτσι καταλαβαίνεις (σε γενικές γραμμές) ότι το πρόγραμμα θα έχει νόημα σ' αυτό που θες. 

Που μπορώ να δω μεταπτυχιακά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας στο internet μόνος σου μέσω των μηχανών αναζήτησης ή απευθείας στις σελίδες των παν/μιων.

Ρώτησε και γνωστούς σου (φίλους, δασκάλους κ.τ.λ.).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ναι ισχυει οτι υλη δεν θα με καλυψη.. αλλα αν ασχοληθω και μονος μου, μετα γινεται να κανω μεταπτυχιακο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν αρκετο προγραμματισμο και απ οσο ξερω εχουν κατευθυνση λογισμικου. Ειναι πολυ καλη σχολη αλλα γιατι θες να πας εκει και οχι Πληροφορικη πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εχω περασει να σου πω την αληθεια μηχανικων πληροφορικης στην θεσσαλονικη αλλα για οικονομικους λογους ειναι λιγο δυσκολο ... οχι αδυνατων αλλα δυσκολο... και φετος δηλωσα αυτην την σχολη με το 10% και αν οντως μπορω να γινω προγραμματιστης απο αυτην την σχολη , γιατι να μην παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε, εγω θα προτιμουσα καθαρα πληροφορικη για να μαθω καποια θεωρητικα πραματα πανω στην επιστημη των υπολογιστων. Η συγκεκριμενη σχολη που λες εχει αρκετα μαθηματα διοικησης που προσωπικα δεν με ενδιαφερουν. Αν σου αρεσει, να πας φυσικα. Προγραμματιστης μπορεις να γινεις και απο εκει, μάλιστα οταν εκανα πρακτικη  σε τραπεζα ειχα γνωρισει δυο ατομα απο την συγκεκριμενη σχολη που δουλευαν σε καλη εταιρεια σαν προγραμματιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτηκα μολις και αν με το καλο τελειωσω αυτην την σχολη να παω και σε ενα ιεκ πληροφορικης 2 χρονια ωστε να ειμαι ειδικευμενος στηον προγραμματισμο. εσυ τι θα εκανες στη νεθση μου ετσι οπως σου ειπα πριν. Να σημειωθει πως δουλευω και μονςο μυο πανω σε γλωσσες προγραμματισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η επιλογη σου ειναι Διοικητικης Επιστημης ή να ξαναδωσεις, πηγαινε διοικητικης, ειναι καλη σχολη. Εγω στην θεση σου με 10% θα δηλωνα καποιο τμημα πληροφορικης. Μια χαρα εξειδικευση θα εχεις στον προγραμματισμο και απο το ΔΕΤ, μην το σκεφτεσαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μπορω απο το δετ μετα με ενα μεταπτυχιακο, να μπορω να κανω οτι θα εκανε και απο τον μηχανικων πληροφορικης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...