Προς το περιεχόμενο

Φτηνοί αξιόπιστοι ssd


j2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κατι παλια μηχανηματα με windows 95 που εχουνε μηχανικους δισκους IDE 20GB

θελω να τους αλλαξω με ssd(για τα random IOPS) και εχω βρει adapter που κανει την IDE θυρα site sata χωρις να θελει drivers κτλπ.

Οποτε θελω 4 τεμαχια sata χωρητικοτητα μικρη(και 120GB μου φτανουνε) που να ειναι αξιοπιστοι φτηνοι και γρηγοροι.

Τι προτασεις υπαρχουνε ?

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βαλεις SSD σε συστημα με Windows 95 (και φανταζομαι Pentium, RAM μετρησιμη σε MB αντι για GB κλπ) ειναι σαν να βαζεις Ferarri να πηγαινοερχεται σε χωματοδρομο. Υπερβολικο, δεν θα αποδωσει αυτα που περιμενεις και λογω μη υποστηριξης TRIM απο το λειτουργικο θα φθείρεις τους δισκους με εξτρα δουλεια χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δε θα εχω ουτε τη μιση(και παρα πολυ λεω) αποδοση το ξερω αλλα μιλαμε για βιομηχανικα μηχανηματα(με real time win95 patches)

και οχι απλα για ενα σκετο υπολογιστη οποτε οτι κερδισω σε αποδοση κερδος θα ειναι.

crucial bx500 vs intel 545s vs crucial mx500 τι να παρω εκει γυρω στα 120GB ?

Η ram του καθε pc ειναι 1.5GB και εχουνε celeron 733mhz τα οποια θα αναβαθμισω με win xp embedded απο win95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, j2k είπε

Οτι δε θα εχω ουτε τη μιση(και παρα πολυ λεω) αποδοση το ξερω αλλα μιλαμε για βιομηχανικα μηχανηματα(με real time win95 patches)

και οχι απλα για ενα σκετο υπολογιστη οποτε οτι κερδισω σε αποδοση κερδος θα ειναι.

crucial bx500 vs intel 545s vs crucial mx500 τι να παρω εκει γυρω στα 120GB ?

Η ram του καθε pc ειναι 1.5GB και εχουνε celeron 733mhz τα οποια θα αναβαθμισω με win xp embedded απο win95

Πας καρφι για intel από τη σστιγμη που θα είναι main drive. Σε μεγαλύτερες χωρητικοτητες θα είχε νόημα να το ψάξεις αλλά θα καλύπτει παραπάνω από ότι θα χρειαστείς. 

Εναλλακτικά κοιτάς su800 , sx 850/950u  . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο.

Τα win95 απο οτι θυμαμε εχουνε fat16 filesystem.

Αυτο ποιο ειναι το μεγιστο μεγεθος partition που υποστηρηζει

και ποιο μεγιστο μεγεθος αρχειου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, j2k είπε

Η ram του καθε pc ειναι 1.5GB και εχουνε celeron 733mhz τα οποια θα αναβαθμισω με win xp embedded απο win95

Ένα δάκρυ κύλησε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαιρινο αστειο μου φαινεται αλλα οκ . 

Μην το κανεις, ποροφανως δεν εχει κανενα νοημα . Ουτε τα ΧΡ υποστηριζουν τριμ αν θυμαμαι σωστα (διορθωστε με ) και δεν εχει κανενα νοημα να βαλεις ssd σε adaptor ετσι και αλλιως. Δεν θα ειχε νοημα ακομη και να ειχες pentium4 @ 3.0GHZ++ me σατα 1 . Αν θες απλα να παιξεις και να πειραματιστεις βρες κανεναν παλιο σαπιο-ssd απο κανενα φιλο για να παιξεις και πες μας αν ετρεξε ή οχι για το πειραμα της υποθεσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τη μητρική/bios τα win95 υποστηρίζουν μέχρι 32 GB σε FAT16 και αυτά ΜΟΝΟ αν τα υποστηρίζει η μητρική/bios (κάποιες αρχαίες έχουν limitations στα 8 ή ακόμα και στα 3.2). Επίσης ότι βάλεις σε IDE/PATA θα τρέχει με την ταχύτητα του δίαυλου Ultra DMA 33/66/133 ανάλογα την μητρική. Γενικά κλαυτά Χαράλαμπε. Το πιο ghetto που θα έβαζα είναι καμια microsd 32άρα με κάτι σαν αυτό.

https://www.aliexpress.com/item/32886988607.html?spm=2114.search0302.3.10.26ef6bde2s8XSC&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0_10084_10083_10304_10546_10887_10307_321_453_10548_322_454_10618_536_10065_317_537_10068_319_10059_10103_10884_10696_10820,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=0a5ba195-2178-43f9-8555-35937dd6454b&algo_expid=0a5ba195-2178-43f9-8555-35937dd6454b-1

Επίσης για τα dos/win95/home pc μηχανάκια υπάρχει ολόκληρο retro market. Πηγαίνετε μια βόλτα στο ebay να δείτε πόσο πουλάνε πλέον παλιές κάρτες ήχου ή τίποτα voodoo κάρτες κλπ και θα πάθετε πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να το πω...όσο πιο απλά γίνεται....ΠΕΤΑ ΤΑ....όσο πιο γρήγορα μπορείς...το κόστος αντάπτορα + εργατοώρες+ καταστροφή των SSD Λόγω έλλειψης υποστήριξης+ εργατοώρες για RMA+εργατοώρες για επιστροφή+ρεύμα που λογικά καίνε τα μηχανάκια (λόγω παλαιότητα)+ κατασπαταλούμενες ώρες λόγω μικρής υπολογιστικής ισχύος ++++++++++ (πολλά ΣΥΝ)

Κάνε μια αναζήτηση για Refurbished Μηχανήματα με άδεια Windows 7 τουλάχιστον ....και ΠΕΤΑ ΤΑ. (αν βγάλεις λεφτά απο Retro θα βγείς 2πλα κερδισμένος...αλλά ΜΑΚΡΙΑ απο εσένα)

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλαμε για ρομποτικα μηχανηματα που κανουνε 50k+ και μου λετε δεν αξιζει να βαλω  ssd η να τα πεταξω ?

Υπολογιστη δε γινετε να αλλαξω ειναι συστημα real time δεν κανουνε τα απλα pc του εμποριου.

O υπολογιστης αυτος used κανει 2.5k

--

Πηρα 4xbx500 120GB και οτι γινει..

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...