Προς το περιεχόμενο

PC για μαγαζι


ilias78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν κυρίου θέλω τα φώτα σας.

Φίλος θέλει ένα νέο PC για το νέο του κατάστημα. Δεν μας ενδιαφέρουν τα γραφικά όποτε κάρτα γραφικών βγαίνει εκτός. Οθόνη υπάρχει αλλά επειδή έχει έξοδο dvi θέλουμε μητρική που εκτός από hdmi (για το μελλον) να έχει κ θύρα dvi.

Το PC θα είναι κάνα 12ωρο ανοιχτό η μερα όποτε θέλουμε κουτάκι με σχετικά Καλό airflow. Συν ότι θα είναι τοποθετημένο χαμηλά κ όχι ψηλά σε παγκο-γραφειο.

Προγράμματα που θα τρέχει είναι office κ κάποιο πρόγραμμα παρακολούθησης αποθήκης τύπου erp. Budget δεν έχουμε ορίσει αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι ακριβό για τις απαιτήσεις που θελει. Κάτι Καλό κ φτηνό γιατί η αλήθεια είναι πως μόνο το erp να βάλεις είναι πανάκριβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει επώνυμο έτοιμο σύστημα οπως dell hp lenovo για να εχει υποστήριξη εφόσον πρόκειται για κατάστημα. Νομίζω dell μακράν καλύτερη επιλογή.

Τώρα αν δεν τον ενδιαφέρει αυτό μπορεί να κάνει custom οπότε γράψε ποιο κατάστημα βολεύει η σε ποια περιοχή είναι για να πάρεις πρόταση. Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα σε κατι All in One λύση.

Για παράδειγμα το παρακάτω.

https://www.skroutz.gr/s/19128570/Lenovo-ideacentre-AIO-520-24ICB-i3-8100T-8GB-256GB-No-OS.html

Χαμηλή κατανάλωση , καλή απόδοση για την δουλειά που το θες, πάνω στο γραφείο οπότε δεν θα μαζεύει σκόνη τόσο εύκολα.

Και την οθονη που θα σου μεινει την πουλας....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε λέτε καλύτερα έτοιμο παρά κάποιο φτιαχτο από εμάς? Γιατί είχα κατά νου να του φτιάξω κάτι σαν το δικό μου Αφού δεν έχει τρελές απαιτήσεις (ryzen 3 2200g, b450 mini μητρική, 8gb ram, ssd's 500gb, psu 500watt, mini tower)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα καλύτερα πήγαινε σε ένα μαγαζί πλαίσιο παμπλικ η κανένα τοπικό της γειτονιάς να σου βρουν αυτοί μια custom λύση. Για μαγαζί πχ θες redundancy για ssds και το ίδιο για ιούς δίσκους της παρακολούθησης. Κανένα aio δεν θα σου κάνει. Θα έχεις και άμεση υποστήριξη και όχι μέσω εταιρείας που δεν ξέρεις τπτ. 

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Ακόμα καλύτερα πήγαινε σε ένα μαγαζί πλαίσιο παμπλικ η κανένα τοπικό της γειτονιάς να σου βρουν αυτοί μια custom λύση. Για μαγαζί πχ θες redundancy για ssds και το ίδιο για ιούς δίσκους της παρακολούθησης. Κανένα aio δεν θα σου κάνει. Θα έχεις και άμεση υποστήριξη και όχι μέσω εταιρείας που δεν ξέρεις τπτ. 

Τι είναι αυτά που λες ρε συ; Μη γράφετε πατάτες. Είναι δυνατόν να έχει καλύτερη υποστήριξη το χψ πλαίσιο από τη Dell;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι έχω ακούσει εφιάλτες για την υποστήριξή της Dell υπάρχει και σχετικό θέμα. Δεν είναι τυχαίο που πανεπιστήμια περνούν από τέτοια κατάστηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Ναι είναι έχω ακούσει εφιάλτες για την υποστήριξή της Dell υπάρχει και σχετικό θέμα. Δεν είναι τυχαίο που πανεπιστήμια περνούν από τέτοια κατάστηματα. 

Σε προκαλω να ανοιξεις θεμα για το ποια ειναι η πιο εμπιστη επιλογη. Dell η Πλαισιο;

Τα πανεπιστημια ο,τι παρουν γινεται κατοπιν διαγωνισμου. Κανε μου τη χαρη ανοιξε ενα θεμα και παω να αγορασω ποπ κορν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα μιας Κ ψιλό καταλήξαμε σε αυτό HP elite desk 800 g1

https://support.hp.com/in-en/document/c03808397

Οι μόνες αλλαγές θα είναι να μπουν 10αρια windows, να προστεθούν ακόμα 4gb μνήμης (σύνολο 8gb) καθώς επίσης κ ένας ssd 240gb της Kingston για το λειτουργικο. 

Κόστος θα βγει με τις αλλαγές κάπου στα 300€. Γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Γι΄ αυτό τι γνώμη έχετε: http://bto.plaisio.gr/

Πρεπει να κάνεις printscreen δε μπορει κάποιος να δει το καλάθι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, radiohead είπε

Πρεπει να κάνεις printscreen δε μπορει κάποιος να δει το καλάθι σου.

Όχι, δεν έφτιαξα κάποια σύνθεση, απλά το πρότεινα σαν ιδέα για επιλογή hardware και συναρμολόγηση στο κατάστημα, για να μη φέρετε ευθύνη για τυχόν προβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...