Προς το περιεχόμενο

Επειγον για ανακτητη στοιχειων


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας φιλος αλλαξε σκληρο στο συστημα του λογω του οτι τα ψιλοεφτυσε, αλλα ο μακακας δεν θυμαται κωδικο και email απο το facebook του με αποτελεσμα να μην μπορει να μπει.

Υπαρχει καποιος τροπος η καποιο προγραμμα να βαλω τον παλιο σκληρο σαν εξωτερικο και να κανω ανακτηση τα στοιχεια?

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνει ανάκτηση σε τι αρχεία?
Κρατούσε αρχεία με τους κωδικούς του? (τύπου excel?)

Προσωπικά παλαιότερα είχα χρειαστεί να βρω κάτι αρχεία και το είχα κάνει με το easeus data recovery.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε

Να γίνει ανάκτηση σε τι αρχεία?
Κρατούσε αρχεία με τους κωδικούς του? (τύπου excel?)

Προσωπικά παλαιότερα είχα χρειαστεί να βρω κάτι αρχεία και το είχα κάνει με το easeus data recovery.

 

Δυστυχως δεν τα ειχε σε καποιο αρχειο. Μαλλον τα ειχε αποθηκευμενα στον chrome. Εμπαινε κατευθειαν δηλαδη facebook χωρις να πληκτρολογησει κατι. Το ειχε βαλει αυτοματο

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.το facebook εχει διαδικασια ανακτησης κωδικου. "ξεχασα τον κωδικο μου " Σου στελνουν εμαιλ με οδηγιες και το επανεκκινεις. 

2. Τροπος δευτερος , βαλε παλι τον παλιο δισκο πανω στο πισι και bootαρε τον πηγαινε στον chrome και ζητα τους κωδικους στο μενου με τις ρυθμισεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, conkal είπε

1.το facebook εχει διαδικασια ανακτησης κωδικου. "ξεχασα τον κωδικο μου " Σου στελνουν εμαιλ με οδηγιες και το επανεκκινεις. 

2. Τροπος δευτερος , βαλε παλι τον παλιο δισκο πανω στο πισι και bootαρε τον πηγαινε στον chrome και ζητα τους κωδικους στο μενου με τις ρυθμισεις. 

οσον αφορα τον δευτερο τροπο. αυτο ειναι το θεμα. ο σκληρος εχει βαρεσει αρκετα bad sector και πεταει bsods. ουτε το email του θυμαται ο στοκος. μπορω να βαλω το δικο μου και να το κανουμε ετσι?

Αλλιως θα προσπαθησω με καποιο τροπο να μπουταρω εστω και σε safe mode

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ταλαιπωρηθείς περισσότερο. Πες του οτι δεν γίνεται και άστον να μάθει απο την επιπολαιότητα του. Την επόμενη φορά θα τα σημειώνει όλα σε χαρτάκια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Μην ταλαιπωρηθείς περισσότερο. Πες του οτι δεν γίνεται και άστον να μάθει απο την επιπολαιότητα του. Την επόμενη φορά θα τα σημειώνει όλα σε χαρτάκια.

αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Alex-V είπε

μπορω να βαλω το δικο μου και να το κανουμε ετσι?

Αλλιως θα προσπαθησω με καποιο τροπο να μπουταρω εστω και σε safe mode

Δικο σου μαιλ προφανως οχι. 

δοκιμασε σε safe mode και αν δεν βγαλεις ακρη απλα παρατα το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά παρατηρώ απο πολλούς μία επιπολαιότητα όταν φτιάχνουν online accounts. Βάζουν έναν κωδικό που εκείνη τη στιγμή στα γρήγορα για να μπουν και μετά δεν τους νοιάζει τι γίνεται. Ακόμα και σε email ή web banking. Είναι απίστευτο αυτό. Έχω φάει και εγώ τις άπειρες ώρες να βοηθάω με reset και τέτοια αλλά πλέον δεν έχω την υπομονή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Last resort... αv δεν βαριέσαι. Βάζεις τον δίσκο ως εξωτερικό σε ένα PC. Ανάλογα τα windows που είχε στον δίσκο πας στο path του Google Chrome που έχει το working profile:


C:\Users\[yourusername]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default


Κάνεις copy όλο τον folder Default σε ένα USB Stick. Πας στο PC του φίλου σου. Πηγαίνεις στο path του Google Chrome και από το USB Stick κάνεις Copy-and-Replace το Default folder που έχει. Όταν ξεκινήσεις τον Chrome ξανά θα θυμάται όλα τα passwords.

Απλά ελπίζω να μην έχει BAD SECTORS και το Default folder. Αλλιώς πάρε από το Default folder του προβληματικού δίσκου μόνο το αρχείο Login.data

Επεξ/σία από skapodis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει για πολλους zx - για να μην πω η πλειοψηφια . πιστευω ομως παραπανω ειναι στους ανθρωπους κατα ποσο τυπικοι και οργανωτικοι ειναι.
ξερω ατομο που τα εχει σε Α4 μεσα σε ζελατινα σε ντοσιε.
ξερω και αλλους που κανουν το signup , enable auto login και δεν ξερουν απο τι γραμμα ξεκιναει το email τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, skapodis είπε

Last resort... αv δεν βαριέσαι. Βάζεις τον δίσκο ως εξωτερικό σε ένα PC. Ανάλογα τα windows που είχε στον δίσκο πας στο path του Google Chrome που έχει το working profile:


C:\Users\[yourusername]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default


Κάνεις copy όλο τον folder Default σε ένα USB Stick. Πας στο PC του φίλου σου. Πηγαίνεις στο path του Google Chrome και από το USB Stick κάνεις Copy-and-Replace το Default folder που έχει. Όταν ξεκινήσεις τον Chrome ξανά θα θυμάται όλα τα passwords.

Απλά ελπίζω να μην έχει BAD SECTORS και το Default folder. Αλλιώς πάρε από το Default folder του προβληματικού δίσκου μόνο το αρχείο Login.data

Είσαι σίγουρος πως κάτι τέτοιο παίζει? Έχω την εντύπωση πως οι κωδικοί είναι σε encrypted αρχείο. Αν πάντως θυμάται τον κωδικό του email του και το είχε βάλει στον chrome για να κάνει sync τότε αν τον βάλει και στο καινούργιο chrome είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Είσαι σίγουρος πως κάτι τέτοιο παίζει? Έχω την εντύπωση πως οι κωδικοί είναι σε encrypted αρχείο. Αν πάντως θυμάται τον κωδικό του email του και το είχε βάλει στον chrome για να κάνει sync τότε αν τον βάλει και στο καινούργιο chrome είναι οκ.

Το έχω κάνει πολλές φορές σε εκ νέου εγκατάσταση OS όπου ο πελάτης μου θέλει ο Chrome να μπαίνει αυτόματα στα site που χρησιμοποιούσε. Αν πας στο PC ενός φίλου σου... κάνε copy το δικό σου Default folder εκεί (αφού κάνεις backup του φίλου σου)...

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...