Προς το περιεχόμενο

Τρέξιμο χωρίς μπλούζα


cumulus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλες φορες τρεχω στον περιβαλοντα χωρο του Ολυμπιακου σταδιου.Το καλοκαιρι λογω ζεστης και επειδη οι θαυμαστριες μου το απαιτουν 😛βγαζω τημ μπλουζα.Σημερα ενα αστυνομικος που ηταν σε περιπολικο μου εκανε παρατηρηση οτι απαγορευεται να τρεχω γυμνος και αν  καποιος θελει μπορει να μου κανει μηνυση.Ο ιδιος μου ειπε οτι δεν εχει προβλημα και ηταν ευγενεστατος.Ξερει κανεις πραγματικα αν ισχυει αυτο;

Παρακαλω οχι σχολια του τυπου δεν πανε να πιασουν κανενα εγκληματια,μπατσοι γουρουνια κλπ Απλα αν ισχυει δεν το ξανακανω,ομως μου φανηκε λιγο περιεργο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι το μεμπτό. Δεν υπάρχει παράβαση του 353 του ΠΚ , τι μήνυση να κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι γενικά απαγορεύεται να κυκλοφορείς "γυμνός", όπως επίσης και να οδηγάς χωρίς μπλούζα. Φανταστείτε να οδηγούσε μια γυναίκα με το σουτιέν μόνο!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leonidas_fs είπε

Νομίζω οτι γενικά απαγορεύεται να κυκλοφορείς "γυμνός", όπως επίσης και να οδηγάς χωρίς μπλούζα. Φανταστείτε να οδηγούσε μια γυναίκα με το σουτιέν μόνο!

Φυσικά και απαγορεύεται προσβολή δημοσιας αιδούς. Απλά πράγματα τώρα στο να φανταστώ το δεύτερο μέρος τις απάντησης σου το μόνο σίγουρο είναι εμένα με ανοιγμένο αερόσακο και με προφυλακτήρα να κρέμεται και το κλασσικο μόνιμο χαρούμενο χαμόγελο..... δυστυχώς κάποια πράγματα δεν είναι γραφτό να συμβούν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lakou είπε

Φυσικά και απαγορεύεται προσβολή δημοσιας αιδούς.

Όπως έγραψα και πιο πάνω δεν υπάρχει παράβαση του 353. Μην βγάζεις απ' το μυαλό σου θεωρίες.

Δεν απαγορεύεται ούτε το τρέξιμο χωρίς μπλούζα ούτε η οδήγηση. Απλά δεν προτείνεται. Στην πρώτη περίπτωση γιατι θα έχεις δερματολογικά θέματα και στη δεύτερη γιατί μπορεί να προκαλέσει αλλοίωση στην αποτελεσματικότητα της ζώνης ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ πως εμπίπτει στη νομοθεσία περί ακόλαστων πράξεων. Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν βρεθεί κάποιος/α περίεργη όπου  θεωρεί ότι προσβάλλονται τα ήθη του, απο την εμφάνιση σου.

Εφόσον απευθυνθεί σε όργανο, δυστυχώς αυτό, είναι υποχρεωμένο να ενεργήσει παρότι μπορεί να του φαίνεται γελοίο. Οπότε για να στα λέει ο αστυνομικός, μάλλον έχει βρεθεί κάποιος περίεργος και του έχει κάνει ιστορία στο παρελθόν  (κυκλοφορούν άπειροι ηλίθιοι γύρω μας όπως πιθανότατα ξέρετε). Παραδείγματα, γελοία μεν , αλλά ευκόλως κατανοητά που εμπεριέχουν την υποκειμενική ηθική και κοινωνικές αντιλήψεις:

  • Είναι τα παιδιά μου εδώ και κοίτα τι βλέπουν κλπ
  • Εσυ είσαι φέτες και πανέμορφος και περνάει θεούσα και κάνει σύσταση σε αστυνομικό ότι την κολάζεις με την εμφάνιση σου

Φυσικά στο δικαστήριο μάλλον θα δικαιωθείς, αλλά θα έχεις χάσει πολλές ώρες και χρήματα απο τη ζωή σου αδίκως.

---------

Νομικά περιγράφοντας :

η αξιολόγηση μιας πράξεως ως ‘‘ακόλαστης’’ διέρχεται από την εκτίμηση πλειόνων παραγόντων, όπως οι υπερισχύουσες εκάστοτε κοινωνικές αντιλήψεις, το περιρρέον πνεύμα της εποχής, οι ειδικές συνθήκες κάθε περίπτωσης κ.ά

εντάσσονται στο εννοιολογικό εύρος της ακολασίας:

i. τη δημόσια κυκλοφορία με ένδυμα που αφήνει ακάλυπτη την περιοχή του στήθους,

ii. τις απρεπείς χειρονομίες που απευθύνονται σε κάποιο πρόσωπο, με σκοπό τον εκφοβισμό ή την υποτίμησή του,

iii. ατομικές σεξουαλικές ενέργειες, όπως το δημόσιο αυνανισμό, και

iv. την επιχείρηση γενετήσιων πράξεων με ζώα.

Όλες οι παραπάνω περιπτώσεις έχουν ποινικό ενδιαφέρον, γιατί τελούνται με τρόπο δημόσιο ή πάντως γίνονται αντιληπτές στο κοινωνικό πεδίο και προσβάλλουν βάναυσα τη γενετήσια ευπρέπεια των υπολοίπων. Δε μπορούν ωστόσο να κριθούν ως ‘‘ασελγείς πράξεις’’, εφόσον είτε ελλείπει ο σκοπός ηδονισμού (i – ii), είτε εκείνος υπάρχει, πλην δεν απευθύνεται σε βάρος άλλου φορέα εννόμων αγαθών (iii – iv)

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Άραγε αυτές που κυκλοφορούν ημίγυμνες τις κάνουν παρατήρηση;

Για αυτό το τόνισα :

"τη δημόσια κυκλοφορία με ένδυμα που αφήνει ακάλυπτη την περιοχή του στήθους"

Έχεις δει καμία να τρέχει με τα στήθια έξω, να πηγαινουν πάνω κάτω κλπ? Και αν ναι που? (για ένα φίλο ρωτάω)

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάλατε και έψαξα για ένα περιστατικό που θυμόμουν. Λοιπόν μαγκες τσεκάρετε εδώ απόφαση ελληνικού δικαστηρίου και το δεδικασμένο που δημιουργεί καθώς και το σκεπτικό με το οποίο βγήκε η απόφαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Xacti είπε

Με βάλατε και έψαξα για ένα περιστατικό που θυμόμουν. Λοιπόν μαγκες τσεκάρετε εδώ απόφαση ελληνικού δικαστηρίου και το δεδικασμένο που δημιουργεί καθώς και το σκεπτικό με το οποίο βγήκε η απόφαση

θα κυκλοφορούμε χωρίς ρούχα και θα το εντάσσουμε στον "ακτιβισμό" για να αθωωθούμε μελλοντικά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...