Προς το περιεχόμενο

Τρέξιμο χωρίς μπλούζα


cumulus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε άνθρωπε μου ότι θες. Βαρεμένοι υπάρχουν πολλοί. Εδώ κυνηγάνε τις μάνες που θηλάζουν (επίτηδες το γράφω να δω τι θα ακολουθήσει).

Ε, και μην ξεχνιώμαστε. Ισότητα έχουμε. Όπως μπορούν οι άνδρες να τρέχουν γυμνόστηθοι, έτσι μπορούν και οι γυναίκες. Ξέρω κορίτσια, δεν βολεύει συνήθως αλλά πρέπει. Για την ισότητα. 

1 ώρα πριν, smpt είπε

Πάντως σε κάποιο αγώνα, δεν θυμάμαι ποιον, είχαν ακυρώσει αθλητή που έτρεχε χωρίς μπλούζα. 

Στους αγώνες υπάρχουν κανονισμοί για την ένδυση. Δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε εδώ. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 ώρες πριν, costacurta είπε

Δεν ξέρω για τρέξιμο αλλά οδήγηση χώρις μπλούζα απαγορεύεται και τιμωρείται με πρόστιμο. 

Εμ δεν ξέρετε εμ παραπληροφορειται.

 

Για πες μας από που απαγορεύεται και τι πρόστιμο έχει? θέλω το άρθρο του κοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xacti είπε

 

Για πες μας από που απαγορεύεται και τι πρόστιμο έχει? θέλω το άρθρο του κοκ. 

 

Υπάγεται στο άρθρο :

 

Μη έχει εξασφαλίσει κατά την οδήγηση 

Πλήρη ελευθερία κινήσεων του ωστε να ενεργεί ελεύθερα τους αναγκαιους χειρισμούς. (100 ευρώ και 30 ημέρες ποινή) 

 

Εσύ μην φοράς και οταν σε γράψουν ζητά το άρθρο του κοκ και θα δεις τι απάντηση θα πάρεις.

  • Thanks 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσένα ποιος σου λέει ότι θέλουμε να μπαίνεις μετά π.χ στο ψιλικατζιδικο η το λεωφορείο και να στάζεις και να δείχνεις γυμνός; Άντε ελάτε στα συγκαλα σας. Φορά ένα φανελάκι και τέλος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1 ώρα πριν, costacurta είπε

Δεν αναφέρεται καθαυτό σε άρθρο του κοκ ότι δήλ απαγορεύεται να είσαι γυμνός αλλά είναι ευκολως εννοουμενα όταν σου λέει περί ελευθερίας κινήσεων.

Αφού δεν αναφέρεται δεν μπορεί να σε γράψει κανένας και δεν είναι καθόλου ευκόλως εννοούμενο ότι το να μην φοράς μπλούζα περιορίζει τις κινήσεις σου. Σοβαρά τώρα? 

Επίσης δεν οδηγώ ποτέ χωρίς μπλούζα και είμαι από αυτούς που φοράνε ζώνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι στο ίδιο άρθρο κοκ υπάγεται και ο γνωστός νόμος περί παντόφλα σαγιονάρα όπου μπορεί να κολλήσει ο πάτος της παντοφλας στη πίσω πλευρά του πεντάλ και να προκαλέσει ατύχημα. Επίσης απαγορεύεται και τιμωρείται με πρόστιμο. 

Τώρα βέβαια μιλάμε βάση τι γράφει ο κώδικας κάτι που αποτελεί και το τυπικό του θέματος. Στην πράξη είναι λίγο ακραίο να σε γράψουν για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, di maria kun είπε

άρθρο κοκ υπάγεται και ο γνωστός νόμος περί παντόφλα σαγιονάρα

Άντε πάλι. Ας τα ξαναγράψω άλλη μια φορά γιατί αναπαράγετε μια χαζομάρα που βγήκε από ένα ρεπορτάζ καναλιού και σας κόλλησε. Ο "γνωστός νόμος" ή το άρθρο κοκ που γράφετε μερικοί δεν έχετε ιδέα ποιος είναι ούτε τι γράφει, έτσι δεν είναι? αλλιώς θα το είχατε αναφέρει μέχρι τώρα. 

Αναφερόμαστε στο άρθρο 13 του ΚΟΚ παρ. 2 (και όχι σε νόμο) 

Αναφορά σε κείμενο

2. Ο οδηγός επιβάλλεται να έχει την, κατά τις σχετικές διατάξεις, προβλεπόμενη άδεια οδήγησης και την αναγκαία σωματική και διανοητική ικανότητα και να βρίσκεται σε κατάλληλη κατάσταση για να οδηγεί, οφείλει δε κατά το χρόνο της οδήγησης να είναι σε θέση να ελέγχει το όχημα του ή τα ζώα του. Ο οδηγός κάθε οχήματος υποχρεούται να έχει πλήρη ελευθερία των κινήσεών του, για να ενεργεί ελεύθερα τους αναγκαίους χειρισμούς. Ιδιαίτερα, απαγορεύεται να χρησιμοποιεί εν κινήσει ακουστικά, που έχουν συνδεθεί με φορητό ραδιόφωνο, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές, καθώς και κινητό τηλέφωνο το οποίο δεν είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.

δεν έχει κοπεί καμία κλήση μέχρι στιγμής ούτε για σαγιονάρες ούτε για άνευ μπλούζας. Μαντέψτε όμως πόσες κλήσεις έχουν κοπεί για κινητά.

Από τη στιγμή που δεν αναφέρεται ρητά στον ΚΟΚ η σαγιονάρα κανένας αστυνομικός δε θα σου κόψει κλήση. Αλλιώς με την ίδια λογική θα έπρεπε να κάνει το ίδιο και για τα ψηλοτάκουνα, για δίπατες και τρίπατες σόλες, για όσους καπνίζουν κλπ κλπ.

Δεν κάθεστε να διαβάσετε τον ΚΟΚ, αλλά όμως σας έχει μείνει στο μυαλό ένα ρεπορτάζ του κ@λου που βγήκε με "πιασάρικο" περιεχόμενο για να γεμίσει το χρόνο κάποιου δελτίου ειδήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Xacti είπε

 

Δεν κάθεστε να διαβάσετε τον ΚΟΚ, αλλά όμως σας έχει μείνει στο μυαλό ένα ρεπορτάζ του κ@λου που βγήκε με "πιασάρικο" περιεχόμενο για να γεμίσει το χρόνο κάποιου δελτίου ειδήσεων

Κάνεις λάθος 100%.Βασικα επεξηγείς ένα γενικης και αόριστης έννοιας κώδικα τροχαίας μέσα από την υποκειμενική προσωπική σου άποψη μεταφραζοντας το από την δική σου οπτική . Δεν αναφέρομαι σε κανένα ρεπορτάζ. Ρώτησα αστυνομικό που μου επιβεβαίωσε ότι ισχύει και το ένα και το άλλο παρόλο που είναι ακραίο και δεν του έχει συμβεί ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάποιος διαλέγει να τρέχει χωρίς μπλούζα. Εκτός του ότι κινδυνεύει από έντομα και από τον ήλιο, το να στάζεις ιδρώτα και να περνάς δίπλα από κόσμο ψεκαζοντας τον, είναι τουλάχιστον σιχαμένο. 

Αν από την άλλη βολεύει γιατί αισθάνεσαι ελευθερία, να βγάλουμε και το σορτς, και να βαράνε τα καλαμπαλικια σαν καμπάνες το Πάσχα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαρκελώνη έχω πετύχει παρατήρηση σε τουρίστα που κυκλοφορύσε χωρις μπλουζα , 200μ απο την παραλία.

Αρχικά του ζήτησαν ευγενικα να βαλει μπλουζα επειδη απαγορεύεται να κυκλοφορει χωρις μπλουζα μεσα στην πόλη και αρνηθηκε.

Του λενε αν δεν βάλεις μπλούζα θα πρέπει να σου κόψουμε πρόστιμο. Οποτε και έβαλε μπλουζα....

-----------------------------

Προσωπικά δεν μου αρέσει να τρέχει δίπλα μου ο άλλος, να τρέχουν ποτάμια ιδρωτα και να στάζει πάνω μου.

Πήγαινε σε ενα μαγαζί και παρε μπλουζα που στεγνωνει αμέσως. Δεν σε επηρεάζει στο τρέξιμο, οι κοιλιακοί σου φαίνονται μην αγχώνεσαι. 🤡

Μην γίνεσαι σαν κατι γελοίους στο γυμναστήριο που έρχονται χωρίς μπλουζα....  Έλεος.

-----------------------------

Το αν σου αρέσει να τρέχεις χωρις μπλούζα, είναι σαν το "δεν φοράω κρανος, ειναι δικό μου το κεφάλι", "καπνιζω οπου θέλω" και το "αφήνω τον σκύλο να χέζει όπου βρει και δεν τα μαζεύω". Ζούμε σε μια πόλη και δυστυχως πρεπει να συμβιβαστούμε σε κάποιο πράγματα όλοι.

 

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το να μην φοράς μπλούζα που σε εμποδίζει στην οδήγηση;Δεν πάει το μυαλό μου σε κάποια περίπτωση.(πραγματικά ρωτάω)

Απο την άλλη αν έχεις σπάσει το χέρι σου πχ πιο πολύ σχετικό μου κάνει .

Οδήγηση γκαρντασι δεν είναι παίρνω το αμάξι πάω στο περίπτερο αγοραζω τσιγάρα και όλα καλά άρα φορασω δεν φορέσω μπλούζα είναι το ίδιο. Στα πλαίσια της οδήγησης είναι και το τροχαίο. Σε περίπτωση λοιπόν τροχαίου εσύ ο ίδιος ο οδηγός έχεις περισσότερες πιθανότητες να τραυματιστείς αν δεν φοράς μπλούζα από το να φοράς. Δεν ασχολούμαι άλλο και αν θέλετε μην φοράτε κιόλας θα μας πέσουν τα μαλλιά με αυτά που διαβάζουμε (δεν πάει σε σένα αυτό μαν μόνο το πρώτο σκέλος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, costacurta είπε

Υπάγεται στο άρθρο :

Μη έχει εξασφαλίσει κατά την οδήγηση 

Πλήρη ελευθερία κινήσεων του ωστε να ενεργεί ελεύθερα τους αναγκαιους χειρισμούς. (100 ευρώ και 30 ημέρες ποινή) 

Εσύ μην φοράς και οταν σε γράψουν ζητά το άρθρο του κοκ και θα δεις τι απάντηση θα πάρεις.

Με έχουν σταματήσει καλοκαίρι χωρίς μπλούζα,2 φορές,για αλκοτεστ απόγευμα,δεν είπαν τίποτα.

Δηλαδή με μπλούζα έχεις ελευθερία κινήσεων και χωρίς δεν έχεις;

Εδώ χειμώνα και 3 παλτά να φοράς δεν σου λένε τίποτα.

Είπαμε γελάμε εδώ μέσα.

Άλλο η σαγιονάρα,καμμία σχέση.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται, αλλά δεν βλέπω και τον λόγο να τρέχει κάποιος γυμνός, τη στιγμή που υπάρχουν ειδικές μπλούζες τύπου dry fit. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω διαβάσει, και δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει, είναι πως όταν οδηγείς χωρίς μπλούζα επηρεάζεται η αποτελεσματικότητα της ζώνης. Είχα διαβάσει πολύ παλιότερα μια έρευνα από ένα πανεπιστήμιο (του Loughborough) που έγραφε κάτι τέτοιο αλλά όσο και αν την έψαξα προ ολίγου δυσυτυχώς δεν μπορώ να την βρω. Με επιφύλαξη το αναφέρω όπως και να 'χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πως τραυματίζεσαι αν δεν φοράς μπλούζα;Αν φοράς αμάνικη;Σκισμένη;Τοπάκι;

Αν φοράς μπουφάν την γλυτώνεις;

Νομίζω ότι το τραβάμε απο τα μαλλιά το όλο θέμα.

Μην ειρωνεύεσαι ρε μαν... Μπορείς να τραυματιστείς αν ασκηθεί ίδια πίεση σε περίπτωση ατυχήματος στο δέρμα από την ζώνη μέσω τριβής δεκάδες φορές περισσότερο από το αν φοράς κάτι. Δεν τραβάνε τπτ από τα μαλλιά. Θεωρώ τραγελαφικό να μας λένε περι οδήγησης χωρίς μπλούζα και να το πιστεύουν κιόλα. Τα μνημόνια μου μέσα δηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...