Προς το περιεχόμενο

Εποχιακή απασχόληση & ένσημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω μερικές απορίες σχετικά με τη δουλειά μου και με αυτά που θα έπρεπε να μου αναλογούν. 

Δουλεύω σερβιτόρος, από 10 έως 12 ώρες με 30€ σταθερό μεροκάματο. (yes I know)

Πριν πιάσω δουλειά είχα μιλήσει και μου είχε πει πως θα παίρνω τόσα (στα οποία συμφώνησα) και θα μου κολλάει 5 μέρες ένσημα από 4ωρα, που για την περίπτωση μου με βολεύει για να καλύψω την ασφάλιση μου και το εποχιακό επίδομα.

Με τούτα και με κεινα μου λέει πως δεν μπορεί να μου βάζει τόσα γιατι μπλα μπλα μπλα κλπ. 

Ήθελα να ρωτήσω, με βάση τον νόμο πόσο είναι το ημερομίσθιο για άνω των 25 ετών;

Μετά το 8ωρο η υπερωρία χρεώνεται παραπάνω; 

Πόσα πληρώνει ένας εργοδότης για να καλύψει τα ένσημα; 

Επίσης, κάθε πότε μπαίνουν στο ΙΚΑ να παω να τα τσεκάρω;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CyberMarco είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω μερικές απορίες σχετικά με τη δουλειά μου και με αυτά που θα έπρεπε να μου αναλογούν. 

Δουλεύω σερβιτόρος, από 10 έως 12 ώρες με 30€ σταθερό μεροκάματο. (yes I know)

Πριν πιάσω δουλειά είχα μιλήσει και μου είχε πει πως θα παίρνω τόσα (στα οποία συμφώνησα) και θα μου κολλάει 5 μέρες ένσημα από 4ωρα, που για την περίπτωση μου με βολεύει για να καλύψω την ασφάλιση μου και το εποχιακό επίδομα.

Με τούτα και με κεινα μου λέει πως δεν μπορεί να μου βάζει τόσα γιατι μπλα μπλα μπλα κλπ. 

Ήθελα να ρωτήσω, με βάση τον νόμο πόσο είναι το ημερομίσθιο για άνω των 25 ετών; η προηγούμενη κυβερνηση κατάργησε τον υποκατώτατο μισθό και άρα το διαχωρισμο ανω κατω 25 :P

Μετά το 8ωρο η υπερωρία χρεώνεται παραπάνω; η πρώτη ώρα υπερεργασία , οι υπόλοιπες ως το 12ωρο ειναι υπερωρίες

Πόσα πληρώνει ένας εργοδότης για να καλύψει τα ένσημα; 

Επίσης, κάθε πότε μπαίνουν στο ΙΚΑ να παω να τα τσεκάρω; συνήθως εμφανιζονται μετά απο 3 μήνες πχ τώρα αμα μπεις θα δειχνει του Μαιου ξερω γω

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

απαντάω σε όσα γνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...