Προς το περιεχόμενο

Η Intel λανσάρει τους πρώτους 10ης γενιάς επεξεργαστές Core για laptops


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
38 minutes ago, Dr.Tesla said:

Βλέπω .5 ghz κάτω γενικότερα ( base-boost) , αλλά μιλάμε για node shrink .

Στα Coffee Lake νομίζω ότι τα base clocks είναι 2.0-2.3 στα U Series. Καλά δεν υπάρχει θέμα από την στιγμή που το αποτέλεσμα θα είναι σημαντικά καλύτερο ακόμα και με αυτή την πτώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Στα Coffee Lake νομίζω ότι τα base clocks είναι 2.0-2.3 στα U Series. Καλά δεν υπάρχει θέμα από την στιγμή που το αποτέλεσμα θα είναι σημαντικά καλύτερο ακόμα και με αυτή την πτώση.

image.png.ff178a4249d49cb7226c317dcce3c012.png

 

Τυχαίνει να έχω στα χέρια τον 8250u και το ξέρω. :)

Περιμένω να δω και να θα ρίξουν καμία low voltage ddr4 3200 πάνω. LPD4x-3733 είναι ακόμα άφαντες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Dr.Tesla said:

 

Τυχαίνει να έχω στα χέρια τον 8250u και το ξέρω. :)

Οι U Series 8259 και 8269 έχουν 2.3 και 2.6 αντίστοιχα κι ο 8559 έχει 2.7Ghz, base clocks όλα σε 4c/8t.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Οι U Series 8259 και 8269 έχουν 2.3 και 2.6 αντίστοιχα κι ο 8559 έχει 2.7Ghz, base clocks όλα σε 4c/8t.

Αυτά που τελειώνουν σε 8/9 είναι τα κομμάτια για τα NUC και τις αντίστοιχες συσκευές.

Τα 8130-8250-8550 και 8145-8265-8565 , άντε και σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις 8350/8365 8650/8665 να βρεθούν σε λάπτοπ της αγοράς. 

o 8750h έχει 2,2 base και ο 7700HQ 2.6 , δεν παίζει να ήταν τόσο τα u.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Intel πηγαινε να δεις αν ερχομαστε. Και στα laptops η amd την εχει αφησει χρονια πισω και δεν υπαρχει επιστροφη απο τον πατο που βρισκεται. Ας προσεχε. Αν μπουμε στο θεμα αγορα νεου υπολογιστη θα δουμε οτι στο 99% ολοι προτεινουν amd και οχι αδικα. Τα 7 χρονια αρμεγματος θα της βγουν ξινα.

Καλά μην λέμε ότι θέλουμε. Οκ στα desktop έιναι η amd πολύ καλύτερη σαν επιλογή πλέον. Αλλά στα mobile chips, ακόμα η amd ούτε δυνατό μοντέλο έχει και στα battery friendly chips απέχει από τα αντίστοιχα της Intel.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια χρόνια την έχει αφήσει πίσω την intel η amd στα mobile? μην λέμε ότι να'ναι. Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει βγάλει κάν 6core η AMD στα laptop...

Τα chipακια φαίνονται πολύ δυνατά, εμένα με χαροποιεί ιδιαίτρα το πολύ χαμηλό base clock. Πολλές φορές τώρα στα laptop έριχνα επίτηδες τα clock για την απόλυτη ησυχεία αλλά αυτονομία μπαταρίας.

Και μην ξεχνάμε ότι η mobile αγορά είναι τεράστια και είναι πολλοί αυτοί που θέλουν δυνατά chip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξ... κάπου πήρε το μάτι μου ότι ίσως η Qualcomm κάνει Snapdragons για laptops. Ισχύει;;; Δε βρίσκω και το άρθρο, κάπου στο CNET ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε τα κινητά έχουν 6πηρυνα μοντέλα κι εμείς ακόμα μιλάμε για 4 πηρύνες όταν η amd είχε τέτοια μοντέλα αλλά χαμηλότερων επιδόσεων γιατί το είδα σε φορητό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, galistaboy said:

σε τι τιμη θα μας ερθουν;;;;

Ανάλογα το laptop, ξεχωριστά δεν τους αγοράζεις έτσι κι αλλιώς...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, galistaboy είπε

σε τι τιμη θα μας ερθουν;;;;

θα πεσει λιγο η τιμη στους  Coffee Lake η θα μεινει στον ουρανο μεχρι να τελειωσουν;;;

Θα μείνουν στο Θεό. Το ίδιο έγινε και με τις προηγούμενες σειρές. Δεν ρίχνει τιμή η Intel. Ίσως το κόστος του μονολιθικου chipset είναι μεγάλο για να ρίξει τιμές όπως στους ryzen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, infamousjohn είπε

Στην Ελλάδα ακόμα πουλάνε προσφορές με ιντελ 4ης γενιάς. Τι μαλώνετε....

Γιατί το λες αυτό? 😛

 

 

Screenshot_Skroutz_20190802-105118.png

 

Screenshot_Skroutz_20190802-105631.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...