Προς το περιεχόμενο

Έχετε να προτείνετε κάτι σαν ακουστικό τουτοριαλ?


hdonoblepsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα δεν ισχύει η ορολογία "ακουστικό τουτοριαλ" αλλά δεν ήξερα πως να το γράψω...

Εξηγώ

Μία υποχρέωση με αναγκάζει 3 φορές την εβδομάδα να κάνω μια απόσταση 4-5 ώρες την νύχτα με το αμάξι. Και επειδή δεν θέλω να ακούω μουσική γιατί ακούω έτσι και αλλιώς πολύ μουσική στην δουλειά μου, θέλω να ακούω κάτι με αφήγηση. Δηλαδή να κατεβάσω κάποια ηχητικά που θα τα περάσω στο mp3 του αυτοκινήτου και θα τα ακούω. Αυτό που θέλω να συνδυάσω είναι οτι είμαι ακουστικός τύπος, οι 4-5 ήρεμες, μοναχικές ώρες που είμαι στο αμάξι και η αστείρευτη όρεξή μου για προγραμματισμό, ιστοσελίδες κλπ. Αλλά δεν ξέρω που να βρώ αυτό που θέλω. Θα μπορούσα πχ να κατεβάσω αυτές τις εξαιρετικές διαλέξεις και να τις ακούω, αλλά εδώ θα πρέπει να βλέπω κιόλας (παραδείγματα, κώδικα) κλπ.  Δηλαδή σε τέτοιο στυλ αφήγηση θέλω. Έχετε να προτείνετε κάτι και απο που να κατεβάσω κάτι σαν αυτό που θέλω? Στα Ελληνικά όμως...

Θα προτιμούσα με σειρά προτεραιότητας...

  1. Κάποια tutorial θεωρητικά σχετικά με προγραμματισμό (τεχνικές, οδηγίες, αλγορίθμους κλπ).
  2. Κάποια tutorial σχετικά με γλώσσα προγραμματισμού (δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό ακουστικά)
  3. Κάποιες θεωρίες σχετικά με την ευρύτερη έννοια του προγραμματισμού και ιστοσελίδες (tips για seo, marketing κλπ)

Γενικά σε αυτό το στυλ (Να μάθω/βελτιώσω κάτι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρέσει πολυ η Ιστορια, εχω κατεβαζει σχεδον ολες τις εκπομπες του Πορτοσαλτε απο το ΣΚΑΙ "μαθαινοντας την Ιστορία μας" κι οποτε παω ταξιδι με αμαξι τις ακουω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα συγκεντρωθεις να ακουσεις και να κατανοησεις αυτο που ακους επι τοσες ωρες οταν πρεπει να εχεις παραλληλα τη προσοχη σου στο δρομο? εμενα θα με επαιρνε ο υπνος στο τιμονι να ακουω καποιον να μιλαει ετσι μονοτονα επι 5 ωρες..ακουγεται λιγο ριψοκινδυνο..αλλα εσυ ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο υπνος να μην σε παρει, και μονο το γεγονος οτι εχεις δυο διαδικασιες ταυτοχρονα που απαιτουν την προσοχη σου ειναι επικινδυνο.

Στην καλυτερη περιπτωση, απλως δεν θα δινεις αρκετη προσοχη στο διδακτικο υλικο και εκει που νομιζεις οτι εχεις καλυψει καποιο εδαφος, στην πραγματικοτητα θα εχεις ενα σωρο κενα και θα πρεπει να το ακουσεις/δεις ξανα.

Δυστυχως η μουσικη ειναι ιδανικη για την περιπτωση αυτη. Ειδικα κατι ηλεκτρονικα instrumental mixes που κυκλοφορουν στο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Και ο υπνος να μην σε παρει, και μονο το γεγονος οτι εχεις δυο διαδικασιες ταυτοχρονα που απαιτουν την προσοχη σου ειναι επικινδυνο.

Στην καλυτερη περιπτωση, απλως δεν θα δινεις αρκετη προσοχη στο διδακτικο υλικο και εκει που νομιζεις οτι εχεις καλυψει καποιο εδαφος, στην πραγματικοτητα θα εχεις ενα σωρο κενα και θα πρεπει να το ακουσεις/δεις ξανα.

Δυστυχως η μουσικη ειναι ιδανικη για την περιπτωση αυτη. Ειδικα κατι ηλεκτρονικα instrumental mixes που κυκλοφορουν στο youtube

Για στείλε πρόταση.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και είμαι off-topic αφού ο ts ζήτησε κάτι πολύ συγκεκριμένο στο οποίο και δεν απαντώ, αλλά είπα να πω κι εγώ μια πρόταση (για τον ts ή όποιον άλλο).

Μία εναλλακτική της μουσικής πρόταση για long driving hours είναι και τα audiobooks (σε ελληνικά αλλά και άλλες γλώσσες) ή ραδιοφωνικές θεατρικές παραγωγές, κυρίως του παρελθόντος, με αρκετά καλά (κλασσικά κυρίως) έργα.

Ενδεχομένως κάποιοι να βιαστούν να χαρακτηρίσουν τέτοιες επιλογές πολύ "κουλτουρέ" αλλά θεωρώ ότι αξίζει μια δοκιμή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, esertas είπε

Για στείλε πρόταση.......

Μου αρεσει το synthwave/retrowave. Ειναι καινουρια κομματια αλλα θυμιζουν αρκετα το στυλ της μουσικης του 80.

Εχω εδω μια Playlist που βαζω οσα μου αρεσουν

https://www.youtube.com/playlist?list=PLj9aPGlEKginZwqK7_Oee0AQ3tIUCuHDQ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Θα απαντησω λιγο συνοπτικα σε αυτα που απαντησατε, για να μην κανω συνεχεια παραθεσεις.

Α) δεν με πιανει νυστα. 

Β) θελω στα Ελληνικα

γ) δεν τιθεται θεμα συγκεντρωσης. Οταν λεω να μαθω δεν εννοω να μαθω κατι και να παω την αλλη μερα να το υλοποιησω. Εννοω να μαθω κατι θεωρητικο σαν tips, σαν οδηγιες κλπ... Για παραδειγμα εχθες ακουσα 3-4 podcast του insomnia. Εμαθα και κατι χρησιμο αλλα θελω να επιλεξω εγω κατι πιο συγκεκριμενο. Δηλαδη μου φανηκε χρησιμη πχ η κουβεντα για το νουμερο 112 αλλα μετα για το νεο huaway ή το nintendo switch δεν με ενδιεφερε. Δεν λεω οτι ενδιαφερομαι μονο για εκμαθηση κλπ. Απλα μια ομιλια ή συζητηση μιας ωρας που να καλυπτει πχ πως δουλευει το adwords ή τι ειναι ο αντικειμενοστραφης προγραμματισμος ή συζητηση γυρω απο ΤΝ. Οχι ομως συζητηση γυρω απο το νεο note 10 που θα βγει.

υ.γ. Το tedx θα το ψαξω αυριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...