Προς το περιεχόμενο

Νέος στη Revolut


thetiesthatbind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, george1807 είπε

Παλιά έλεγε ότι ήθελε μια αγορά μέσω chip για να ενεργοποιηθεί. Πλέον νομίζω δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. 

Πας στην εφαρμογή και ενεργοποιείτε τις επιλογές πληρωμής που σε ενδιαφέρουν

Σε ευχαριστω πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 336
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

Έχω έναν λογαριασμό σε ευρώ και έναν σε δολλάριο ΗΠΑ.

Παρατηρώ ότι έχουν το ίδιο IBAN. Είναι ο ίδιος λογαριασμός αλλά με 2 νομίσματα;

Επίσης έβαλα 10 ευρώ στον έναν και τα μετέτρεψα σε 11,08 δολλάρια ΗΠΑ στον άλλον.

Έχω παραγγείλει μια φυσική κάρτα, όταν πάω να πληρώσω κάτι στις ΗΠΑ θα μου πάρει από τα δολλάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2019 στις 4:33 ΜΜ, bill89 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

Έχω έναν λογαριασμό σε ευρώ και έναν σε δολλάριο ΗΠΑ.

Παρατηρώ ότι έχουν το ίδιο IBAN. Είναι ο ίδιος λογαριασμός αλλά με 2 νομίσματα;

Επίσης έβαλα 10 ευρώ στον έναν και τα μετέτρεψα σε 11,08 δολλάρια ΗΠΑ στον άλλον.

Έχω παραγγείλει μια φυσική κάρτα, όταν πάω να πληρώσω κάτι στις ΗΠΑ θα μου πάρει από τα δολλάρια;

Είναι το ίδιο iban και ανάλογα τι νόμισμα μεταφέρεις θα τα βάλει στο σωστό. Πχ άμα μεταφέρεις δολλάρια θα τα βάλει στο λογαριασμό με δολλάρια. Άμα πας ΗΠΑ θα σου τραβήξει πρώτα από το λογαριασμό σε δολλάρια και άμα δεν έχεις θα κάνει αυτόματα συνάλλαγμα από τον λογαριασμό με ευρώ για παράδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2019 στις 7:04 ΜΜ, george1807 είπε

Είναι το ίδιο iban και ανάλογα τι νόμισμα μεταφέρεις θα τα βάλει στο σωστό. Πχ άμα μεταφέρεις δολλάρια θα τα βάλει στο λογαριασμό με δολλάρια. Άμα πας ΗΠΑ θα σου τραβήξει πρώτα από το λογαριασμό σε δολλάρια και άμα δεν έχεις θα κάνει αυτόματα συνάλλαγμα από τον λογαριασμό με ευρώ για παράδειγμα.

Θεός! Σε ευχαριστώ πολύ!! Τώρα όλα βγάζουν νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω το club! Εκανα λοιπον κι εγω την εγγραφη στην καρτα,εστειλα και το εμβασμα των 10 €,ομως...προσπαθω να κανω id confirmation και δεν μου δεχονται ουτε αστυνομικη ταυτοτητα,γιατι ειναι χειρογραφη (με λατινικα κι ελληνικα,εκδ. το 2008), ουτε διπλωμα οδηγησης. Διαβατηριο δεν εχω. Στο chat μου προτεινανε να μου επιστρεψουν τα χρηματα, αλλα σκεφτομαι να την κρατησω κι οταν βγαλω νεου τυπου ταυτοτητα να επιβεβαιωσω επιτελους τα στοιχεια μου. Αλλος τροπος μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Χαιρετω το club! Εκανα λοιπον κι εγω την εγγραφη στην καρτα,εστειλα και το εμβασμα των 10 €,ομως...προσπαθω να κανω id confirmation και δεν μου δεχονται ουτε αστυνομικη ταυτοτητα,γιατι ειναι χειρογραφη (με λατινικα κι ελληνικα,εκδ. το 2008), ουτε διπλωμα οδηγησης. Διαβατηριο δεν εχω. Στο chat μου προτεινανε να μου επιστρεψουν τα χρηματα, αλλα σκεφτομαι να την κρατησω κι οταν βγαλω νεου τυπου ταυτοτητα να επιβεβαιωσω επιτελους τα στοιχεια μου. Αλλος τροπος μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει?

Δεν θα στο έλεγαν στο τσατ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε! Οχι δεν μπορω να πω,αμεσοι κι εξυπηρετικοι ηταν,ασχετα αν με αυτη τη λεπτομερεια,δε γινεται να ενεργοποιησω την καρτα. Κατι που επρεπε να μπω στο chat για να το μαθω,αφου οσες φορες τους ειχα στειλει τις φωτο,δεν καταλαβαινα γιατι δεν μου δεχονται την ταυτοτητα. Μου επιβεβαιωσαν οτι ο λογαριασμος θα ισχυει ανενεργος,μεχρι να τους στειλω ταυτοτητα μη χειρογραφη ή διαβατηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PSYHAS είπε

Ελα ντε! Οχι δεν μπορω να πω,αμεσοι κι εξυπηρετικοι ηταν,ασχετα αν με αυτη τη λεπτομερεια,δε γινεται να ενεργοποιησω την καρτα. Κατι που επρεπε να μπω στο chat για να το μαθω,αφου οσες φορες τους ειχα στειλει τις φωτο,δεν καταλαβαινα γιατι δεν μου δεχονται την ταυτοτητα. Μου επιβεβαιωσαν οτι ο λογαριασμος θα ισχυει ανενεργος,μεχρι να τους στειλω ταυτοτητα μη χειρογραφη ή διαβατηριο

Βγάλε ταυτότητα,πιο φτηνή απο το διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σκεφτομουν να κανω,αλλα διαβασα οτι προκειται να βγουν οι νεου τυπου ταυτοτητες,μαλλον μεσα στο 2020 κι ελεγα να περιμενω. Ομως τελικα ως εκ θαυματος,σημερα τελικα μου την ενεργοποιησαν κανονικα! Τι να πω,μπραβο τους,απο εξυπηρετηση τουλαχιστον σκιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα που λέτε πάω όλος χαρά να πληρώσω με Apple Pay έχοντας βάλει τη Revolut Card. Ένα καφεδάκι, 2€. Απορρίφθηκε! Δεν ξέρω και το λόγο γαμώτο. Περιμένω να μου έρθει η φυσική κάρτα μήπως έχει να κάνει με το Apple Pay. Θυμάμαι πάντως όταν είχα βάλει την Ticket Restaurant, τις 3 πρώτες φορές δεν είχε παίξει! Θέλει 3 να ζεσταθεί; 😋

Επεξ/σία από bill89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, bill89 είπε

Σήμερα που λέτε πάω όλος χαρά να πληρώσω με Apple Pay έχοντας βάλει τη Revolut Card. Ένα καφεδάκι, 2€. Απορρίφθηκε! Δεν ξέρω και το λόγο γαμώτο. Περιμένω να μου έρθει η φυσική κάρτα μήπως έχει να κάνει με το Apple Pay. Θυμάμαι πάντως όταν είχα βάλει την Ticket Restaurant, τις 3 πρώτες φορές δεν είχε παίξει! Θέλει 3 να ζεσταθεί; 😋

Εμένα λειτουργεί μια χαρά Apple pay με revolut. Λογικά κάτι παίζει με το Apple pay στο κινητό σου. Σου έβγαλε κάποιο μήνυμα στην εφαρμογή της revolut ως απορριφθησα συναλλαγή ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george1807 είπε

Εμένα λειτουργεί μια χαρά Apple pay με revolut. Λογικά κάτι παίζει με το Apple pay στο κινητό σου. Σου έβγαλε κάποιο μήνυμα στην εφαρμογή της revolut ως απορριφθησα συναλλαγή ή κάτι άλλο;

Ναι αυτό έκανε. Βέβαια το ξανά προσπάθησα για πληρωμή του e-food και έπαιξε. Και σήμερα στο Βενέτη πάλι έπαιξε. Σκέφτομαι μήπως φταίει το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/8/2019 στις 6:08 ΜΜ, george1807 είπε

Άμα ταξιδεύεις συχνά σίγουρα αξίζει διότι σου παρέχει ταξιδιωτική ασφάλιση. Επίσης βρίσκω αρκετά χρήσιμη την κάρτα η οποία διαγράφεται μετά από κάθε συναλλαγή, καθώς και το γρήγορο support. Και τέλος σου δίνει 400€ δωρεάν αναλήψεων το μήνα αντί για 200.

Η ταξιδιωτική ασφάλιση τι μου παρέχει?  

Μου παρέχει καιυγείανοσοκομεία και τέτοια δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, malamis1996 είπε

Η ταξιδιωτική ασφάλιση τι μου παρέχει?  

Μου παρέχει καιυγείανοσοκομεία και τέτοια δηλαδή? 

Ναι + καθυστερήσεις πτήσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...