Προς το περιεχόμενο

Νέος στη Revolut


thetiesthatbind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ώς νέος χρήστης της Revolut θα ήθελα να ρωτήσω αν ουσιαστικά η χρήση της εξυπηρετεί και προτείνεται για αγορές και αναλήψεις σε περίπτωση ταξιδιού στο εξωτερικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 336
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι γιατί έχει μικρές προμήθειες ανάληψης μετρητών και χρήσης της κάρτας καθώς και προμήθεια συναλλάγματος. Απλά πρέπει να έχεις προνοήσει μερικές μέρες πριν το ταξίδι να έχεις στείλει με έμβασμα τα χρήματα που θα χρειαστείς γιατί συνήθως θέλουν 2 μερούλες για να εμφανιστούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, είμαι σχετικά νέος και εγώ στην υπηρεσία αλλά τρελά ευχαριστημένος.

Το σημαντικότερο είναι η διαφάνεια σε συναλλαγές και η άμεση ενημέρωση.

Ήθελα να μου επιβεβαιώσετε αν έχω κάνει τις σωστές κινήσεις.

 

1. Έχω βάλει να πληρώνω το paypal με τον λογαριασμό του revolut και να κάνει την μετατροπή η revolut. Είχα διαβάσει ότι συμφέρει καλύτερα έτσι.

 

2. Στο αγγλικό amazon έχω βάλει να πληρώνω με τον λογαριασμό του revolut με την λογική της μικρότερης προμήθειας. Όταν χρειάζεται του μεταφέρω το ποσό σε ευρώ από

την ελληνική τράπεζα. Έχω κάνει currency converter off από το amazon αλλά δεν είμαι σίγουρος στην επιλογή της κάρτας ποιά είναι η σωστή επιλογή?

Please tell us the currency of your card.
Euro (EUR)

 

Γενικότερα κάποια άλλη συμβουλή για την πο σωστή διαχείριση? Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Giannisrethymno είπε

Καλησπέρα στην παρέα, είμαι σχετικά νέος και εγώ στην υπηρεσία αλλά τρελά ευχαριστημένος.

Το σημαντικότερο είναι η διαφάνεια σε συναλλαγές και η άμεση ενημέρωση.

Ήθελα να μου επιβεβαιώσετε αν έχω κάνει τις σωστές κινήσεις.

1. Έχω βάλει να πληρώνω το paypal με τον λογαριασμό του revolut και να κάνει την μετατροπή η revolut. Είχα διαβάσει ότι συμφέρει καλύτερα έτσι.

2. Στο αγγλικό amazon έχω βάλει να πληρώνω με τον λογαριασμό του revolut με την λογική της μικρότερης προμήθειας. Όταν χρειάζεται του μεταφέρω το ποσό σε ευρώ από

την ελληνική τράπεζα. Έχω κάνει currency converter off από το amazon αλλά δεν είμαι σίγουρος στην επιλογή της κάρτας ποιά είναι η σωστή επιλογή?

Please tell us the currency of your card.
Euro (EUR)

Γενικότερα κάποια άλλη συμβουλή για την πο σωστή διαχείριση? Ευχαριστώ πολύ.

Σωστά τα έχεις κάνει. Όπου μπορείς βάζεις να κάνει τη μετατροπή η revolut. Πάντα να αποφεύγεις να σου κάνει τη μετατροπή το PayPal, amazon κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Μόνο για το τι νόμισμα είναι η κάρτα δεν είμαι σίγουρος αν βάζω ευρώ ή αγγλική λίρα 

Please tell us the currency of your card.
Euro (EUR)
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Giannisrethymno είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

Μόνο για το τι νόμισμα είναι η κάρτα δεν είμαι σίγουρος αν βάζω ευρώ ή αγγλική λίρα 

Please tell us the currency of your card.
Euro (EUR)
 

Πολλά καταστήματα τη διαβάζουν ως αγγλική και είναι. Από εκεί και πέρα η κάρτα σου είναι αυτό που της έχεις μέσα. Πχ ευρώ, λίρες, δολλάρια κλπ. Διάλεγε ένα νόμισμα για το οποίο δεν σου κάνει η πλατφόρμα που σε ενδιαφέρει συνάλλαγμα με δικές τις ισοτιμίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Amazon currency converter το έχω κλειστό. Οπότε λογικά του αφήνω ότι η κάρτα έχει ευρώ από τη στιγμή που εγώ του στέλνω ευρώ από την ελληνική μου τράπεζα. Έτσι λογικά όταν έρχεται η ώρα της μετατροπής κάνει την δουλειά του το revolut.

 

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ελπίζω να μην μπέρδεψα τις σκέψεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Giannisrethymno είπε

Το Amazon currency converter το έχω κλειστό. Οπότε λογικά του αφήνω ότι η κάρτα έχει ευρώ από τη στιγμή που εγώ του στέλνω ευρώ από την ελληνική μου τράπεζα. Έτσι λογικά όταν έρχεται η ώρα της μετατροπής κάνει την δουλειά του το revolut.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ελπίζω να μην μπέρδεψα τις σκέψεις μου.

Ο,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε. Πάντως να έχεις στο μυαλό σου τόσο σε atm, pos, online αγορές τη μετατροπή να στην κάνει πάντα η revolut και να αρνείσαι την προμήθεια που σου προτείνουν αυτοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι κάτοχος της revolut εδώ και κάποια χρόνια θέλω να ρωτήσω αν αξίζει η αλλαγή σε premium 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malamis1996 είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι κάτοχος της revolut εδώ και κάποια χρόνια θέλω να ρωτήσω αν αξίζει η αλλαγή σε premium 

Άμα ταξιδεύεις συχνά σίγουρα αξίζει διότι σου παρέχει ταξιδιωτική ασφάλιση. Επίσης βρίσκω αρκετά χρήσιμη την κάρτα η οποία διαγράφεται μετά από κάθε συναλλαγή, καθώς και το γρήγορο support. Και τέλος σου δίνει 400€ δωρεάν αναλήψεων το μήνα αντί για 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξιδεύω περίπου 2-3 φορές το χρόνο. Φέτος έχω προγραμματίσει 2 ταξίδια 1 στην Αγγλία και ένα στην Ρουμανία που έχουν διαφορετικό νόμισμα και πιστεύω πως θα με συμφέρει απο το να κάνω ταξιδιωτική ασφάλεια περίπου 19 € το ταξίδι.  Αν πάρω την καρτα μπορώ ένα πάσα στιγμή να σταματήσω να είμαι μέλος και μετά να ξανά γίνω. Για να μην πληρώνω άδικα κάποιους μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, malamis1996 είπε

Ταξιδεύω περίπου 2-3 φορές το χρόνο. Φέτος έχω προγραμματίσει 2 ταξίδια 1 στην Αγγλία και ένα στην Ρουμανία που έχουν διαφορετικό νόμισμα και πιστεύω πως θα με συμφέρει απο το να κάνω ταξιδιωτική ασφάλεια περίπου 19 € το ταξίδι.  Αν πάρω την καρτα μπορώ ένα πάσα στιγμή να σταματήσω να είμαι μέλος και μετά να ξανά γίνω. Για να μην πληρώνω άδικα κάποιους μήνες. 

Τότε σίγουρα σε συμφέρει καθώς έχει αρκετά πράγματα έξτρα το premium. Αναγκαστικά όμως πρέπει να είναι τουλάχιστον 12 μήνες παραμονής προφανώς για να μην παίρνει ο καθένας την premium κάρτα και μετά σταματάει τη συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι, παρέλαβα σήμερα την κάρτα και έχω την εξής απορία. Είναι ενεργοποιημένη ή πρέπει να γίνει μια αγορά για να δουλέψει;

Επίσης για να ενεργοποιήσω τις αγορές κλπ πάω στο App και κάνω "μπλε" τις επιλογές: Πληρωμες με καρτα που διερχεται απο μηχανημα, ανέπαφες και ηλεκτρονικες συναλλαγές; 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Καλησπέρα και πάλι, παρέλαβα σήμερα την κάρτα και έχω την εξής απορία. Είναι ενεργοποιημένη ή πρέπει να γίνει μια αγορά για να δουλέψει;

Επίσης για να ενεργοποιήσω τις αγορές κλπ πάω στο App και κάνω "μπλε" τις επιλογές: Πληρωμες με καρτα που διερχεται απο μηχανημα, ανέπαφες και ηλεκτρονικες συναλλαγές; 

Παλιά έλεγε ότι ήθελε μια αγορά μέσω chip για να ενεργοποιηθεί. Πλέον νομίζω δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. 

Πας στην εφαρμογή και ενεργοποιείτε τις επιλογές πληρωμής που σε ενδιαφέρουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...