Προς το περιεχόμενο

Νέος στη Revolut


thetiesthatbind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν γράφει;Δεν σου έχουν στείλει email  για τράπεζα στην Λιθουανία κλπ;

Αυτό έγινε πριν μήνες.

Πριν λίγο καιρό μου ζητούσε να προσθέσω φορολογικα στοιχεία ώστε να τη δήλωση ως επίσημη τράπεζα, λογαριασμό στο Ελληνικό Δημόσιο. 

Το οποίο είναι/ήταν προαιρετικο. (Αν ήθελα να φτιάξω ρεβολουτ για να την έχω σαν μια αλλαγή τράπεζα, θα άνοιγα στην Αλφαμπανκ...)

Και εδώ και κάποιες ημέρες τώρα, μου ζητάει φορολογίκα στοιχεία... επειδή πρέπει σα τράπεζα να ενημερώσει τις ελληνικές αρχές!

"As a financial institution, Revolut is required to report information directly to governmental tax authorities about the accounts held by our customers"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 336
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Αυτό έγινε πριν μήνες.

Πριν λίγο καιρό μου ζητούσε να προσθέσω φορολογικα στοιχεία ώστε να τη δήλωση ως επίσημη τράπεζα, λογαριασμό στο Ελληνικό Δημόσιο. 

Το οποίο είναι/ήταν προαιρετικο. (Αν ήθελα να φτιάξω ρεβολουτ για να την έχω σαν μια αλλαγή τράπεζα, θα άνοιγα στην Αλφαμπανκ...)

Και εδώ και κάποιες ημέρες τώρα, μου ζητάει φορολογίκα στοιχεία... επειδή πρέπει σα τράπεζα να ενημερώσει τις ελληνικές αρχές!

"As a financial institution, Revolut is required to report information directly to governmental tax authorities about the accounts held by our customers"

Αν δεν τα έδωσες τα στοιχεία τότε , σου τα ζηταει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν δεν τα έδωσες τα στοιχεία τότε , σου τα ζηταει τώρα.

Μα δεν έκανα αναβάθμιση σε "τράπεζα". 

Τότε δε ζητούσε αυτά τα στοιχεία.

Αναβαθμίζοντας σε "τράπεζα" όπως είχε ζητηθεί προαιρετικά, το καταλαβαίνω να δώσω ΑΦΜ...αλλά δεν προέβη σε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά υπακούει στους νομούς της ΕΕ. Προφανώς πιέστηκε από την ΕΚΤ να ζητήσει αφμ. Όποιος δεν θέλει να δώσει μπορεί απλά να μην το κάνει και να περιμένει να δει αν και εφόσον θα υπάρξουν συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,ισχυει ακομα οτι με την revolut μπορουμε να κανουμε αναληψεις απο atm στο τοπικο νομισμα στο εξωτερικο χωρις προμηθεια η μονο τα atm στην ελλαδα χρεωνουν προμηθεια?οποτε ακυρωνουν το βασικο πλεονεκτημα της καρτας...

Επεξ/σία από AZANZA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AZANZA είπε

Γεια σας,ισχυει ακομα οτι με την revolut μπορουμε να κανουμε αναληψεις απο atm στο τοπικο νομισμα στο εξωτερικο χωρις προμηθεια η μονο τα atm στην ελλαδα χρεωνουν προμηθεια?οποτε ακυρωνουν το βασικο πλεονεκτημα της καρτας...

Δεν είναι αυτό το βασικό πλεονέκτημα της ρεβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AZANZA είπε

Γεια σας,ισχυει ακομα οτι με την revolut μπορουμε να κανουμε αναληψεις απο atm στο τοπικο νομισμα στο εξωτερικο χωρις προμηθεια η μονο τα atm στην ελλαδα χρεωνουν προμηθεια?οποτε ακυρωνουν το βασικο πλεονεκτημα της καρτας...

Στην Ελλάδα χρεώνουν οι ελληνικές τράπεζες. Στο εξωτερικό μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει κάποια χρέωση σε ανάληψη από ΑΤΜ. Φυσικά μέσα στα ανάλογα δωρεάν πλαίσια του κάθε προγράμματος, 200€,400€,600€ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν είναι αυτό το βασικό πλεονέκτημα της ρεβο.

Ποιο ειναι?εγω νομιζα οτι το κυριωτερο ατου της ρεβο ηταν η αναληψη σε τοπικο νομισμα χωρις χρεωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το να κάνεις συνάλλαγμα  χωρίς προμήθειες και στην καλύτερη δυνατή ισοτιμία.

Ευχαριστώ..δλδ π.χ στη Βoυλγαρια,να κάνω αναλήψεις σε Λέβα χωρίς να χρεώνομαι την διαφορά μετατροπής συναλλαγματος που χρεωνουν στα atm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AZANZA είπε

Ευχαριστώ..δλδ π.χ στη Βoυλγαρια,να κάνω αναλήψεις σε Λέβα χωρίς να χρεώνομαι την διαφορά μετατροπής συναλλαγματος που χρεωνουν στα atm?

Πρωτα απο όλα δεν χρειάζεται να κάνεις αναλήψεις οπωσδήποτε  ,οπου περνάει η mastercard και η visa περνάει και η revolut.Θα αλλάζεις νομισμα μέσα απο την εφαρμογή και θα αγοράζεις ή θα κάνεις ανάληψη.Στην ανάληψη παντα θα ζητάς να κάνει την μετατροπή η τραπεζα σου και όχι η τοπική τράπεζα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω,απο ποιο εργαλειο της εφαρμογης αλλαζω νομισμα?δλδ πριν παω Βουλγαρια υα πρεπει βα εχω ενεργοποιησει το Λεβα?

Επεξ/σία από AZANZA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/6/2021 στις 6:06 ΜΜ, AZANZA είπε

Ευχαριστω,απο ποιο εργαλειο της εφαρμογης αλλαζω νομισμα?δλδ πριν παω Βουλγαρια υα πρεπει βα εχω ενεργοποιησει το Λεβα?

Φτιάξε νέο λογαριασμό με leva (από την αρχική σελίδα εκεί που λέει το υπόλοιπο του λογαριασμού σου και έχει το εικονίδιο της χώρας του νομίσματος) και μετέφερε χρήματα εκεί από τον euro λογαριασμό σου. 

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...