Προς το περιεχόμενο

Νέος στη Revolut


thetiesthatbind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, george1807 είπε

Δεν μπορείς όπως έχεις συνηθίσει μέσω e banking αλλά όλες αυτές δέχονται κανονικά πληρωμή μέσω κάρτας από τα site τους οπότε κάνεις την ίδια δουλειά.

Ναι το διάβασα αυτό ότι δέχονται πληρωμή μέσω κάρτας αλλά σκέφτομαι μήπως δεν δέχεται την Revolut επειδή είναι τράπεζα εξωτερικού και δεν συνεργάζεται με κάποια τράπεζα της Ελλάδας από όσο ξέρω τουλάχιστον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Η εφορία π.χ δεν δέχεται κάρτες εξωτερικού μέσω του taxisnet. Μπορείς να πληρώσεις μέσω μεταφοράς - εμβάσματος στους λογαριασμούς της εφορίας

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είσαι 100% σίγουρος, το έχεις δοκιμάσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
5 ώρες πριν, verylife78 είπε

Ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να στειλω λεφτα στον λογαριασμο στην revolut, περα της πιστωτικης?

Μέσω κάρτας από άλλη τράπεζα ή μέσω τραπεζικής μεταφοράς στο iban που έχεις στη revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, verylife78 είπε

εχει αλλαξει και σε αλλους το IBAN απο την εφαρμογη ή μονο σε εμενα???

απο GB89EVO εγινε LT42

τι παιχτηκε?

Ναι σε όλους. Brexit παίχτηκε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, 

Επειδή ζω Ελλάδα και πληρώνομαι απο το εξωτερικό και η Τράπεζα μου κρατάει κάθε φορά 3€ προμήθεια σκέφτομαι να ανοίξω έναν λογαριασμό στην Revolut.

Σκοπος είναι να ψωνίζω κυρίως με την κάρτα, και ενδεχομένως να μεταφέρω και κάποιο ποσό τον μήνα για να μπορώ να τραβάω μετρητά απο την Ελληνική. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής.

1) Το έμβασμα απο τον εργοδότη μου είναι αρκετά υψηλό (μπορεί να πάει και πάνω απο 5000). Ποιά είναι η προμήθεια; Αν είναι αυτό που διαβάζω 0,5% μάλλον δεν συμφέρει.
2) Διαβάζω ότι μέχρι 200 ευρώ ανάληψη σε ΑΤΜ δεν έχει προμήθεια (αλλά προφανώς χρεώνει ο ΔΙΑΣ) σωστά;
3) Για αγορές με την κάρτα σε Ελληνικά φυσικά ή ηλεκτρονικά καταστήματα, ισχύει το ίδιο όριο των 200 ευρώ (μιας και θεωρούνται μετρητά) η εκεί είναι ΟΚ;

Κάθε άλλο σχόλιο ευπρόσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Καλησπέρα, 

Επειδή ζω Ελλάδα και πληρώνομαι απο το εξωτερικό και η Τράπεζα μου κρατάει κάθε φορά 3€ προμήθεια σκέφτομαι να ανοίξω έναν λογαριασμό στην Revolut.

Σκοπος είναι να ψωνίζω κυρίως με την κάρτα, και ενδεχομένως να μεταφέρω και κάποιο ποσό τον μήνα για να μπορώ να τραβάω μετρητά απο την Ελληνική. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής.

1) Το έμβασμα απο τον εργοδότη μου είναι αρκετά υψηλό (μπορεί να πάει και πάνω απο 5000). Ποιά είναι η προμήθεια; Αν είναι αυτό που διαβάζω 0,5% μάλλον δεν συμφέρει.
2) Διαβάζω ότι μέχρι 200 ευρώ ανάληψη σε ΑΤΜ δεν έχει προμήθεια (αλλά προφανώς χρεώνει ο ΔΙΑΣ) σωστά;
3) Για αγορές με την κάρτα σε Ελληνικά φυσικά ή ηλεκτρονικά καταστήματα, ισχύει το ίδιο όριο των 200 ευρώ (μιας και θεωρούνται μετρητά) η εκεί είναι ΟΚ;

Κάθε άλλο σχόλιο ευπρόσδεκτο.

3 πως θεωρούνται μετρητα οι αγορές;Ψωνίζεις και πληρώνεις λογαριασμους χωρίς έξοδα.

2 σωστά ,δεν πληρώνεις τίποτα στην revolut αλλά πληρώνεις στο ΑΤΜ.Το ΑΤΜ δεν το αποφευγεις έστω και 1€ να βγάλεις.Υπάρχουν δυο τράπεζες που τα ΑΤΜ τους δεν χρεώνουν αλλά δεν τις θυμάμαι,κάποιος άλλος θα τις αναφέρει ,

1 δεν ξέρω να έχει έξοδα σε κατάθεση,που έχεις δει αυτό για το 0,5% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

3 πως θεωρούνται μετρητα οι αγορές;Ψωνίζεις και πληρώνεις λογαριασμους χωρίς έξοδα.

2 σωστά ,δεν πληρώνεις τίποτα στην revolut αλλά πληρώνεις στο ΑΤΜ.Το ΑΤΜ δεν το αποφευγεις έστω και 1€ να βγάλεις.Υπάρχουν δυο τράπεζες που τα ΑΤΜ τους δεν χρεώνουν αλλά δεν τις θυμάμαι,κάποιος άλλος θα τις αναφέρει ,

1 δεν ξέρω να έχει έξοδα σε κατάθεση,που έχεις δει αυτό για το 0,5% ?

Γενικα απ'ότι καταλαβαίνω έχουν αλλάξει τις πολιτικές τους τα τελευταία χρόνια και διάβαζα διάφορα site και μάλλον είναι outdated. Τώρα πλέον δεν το βλέπω στην σελίδα τους αυτό με το όριο εμβασμάτων (ήταν 5000 και μετά το πήγαν 6000) και το 0,5%. Οπότε αν ο εργοδότης μου μου βάλει πχ 5000 και θέλω να μεταφέρω 1000 στον ελληνικο λογαριασμό, και πες κάτι τυχαίνει και θέλω να μεταφέρω αλλα 1000 μετά απο 1 εβδομάδα, είναι free όλα;

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ZAKKWYLDE είπε

Γενικα απ'ότι καταλαβαίνω έχουν αλλάξει τις πολιτικές τους τα τελευταία χρόνια και διάβαζα διάφορα site και μάλλον είναι outdated. Τώρα πλέον δεν το βλέπω στην σελίδα τους αυτό με το όριο εμβασμάτων (ήταν 5000 και μετά το πήγαν 6000) και το 0,5%. Οπότε αν ο εργοδότης μου μου βάλει πχ 5000 και θέλω να μεταφέρω 1000 στον ελληνικο λογαριασμό, και πες κάτι τυχαίνει και θέλω να μεταφέρω αλλα 1000 μετά απο 1 εβδομάδα, είναι free όλα;

Απο την ρεβο ναι.Η ελληνική τράπεζα όμως χρεώνει εισερχόμενο έμβασμα,κοιτα στον τιμοκατάλογο πόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ZAKKWYLDE είπε

Καλησπέρα, 

Επειδή ζω Ελλάδα και πληρώνομαι απο το εξωτερικό και η Τράπεζα μου κρατάει κάθε φορά 3€ προμήθεια σκέφτομαι να ανοίξω έναν λογαριασμό στην Revolut.

Σκοπος είναι να ψωνίζω κυρίως με την κάρτα, και ενδεχομένως να μεταφέρω και κάποιο ποσό τον μήνα για να μπορώ να τραβάω μετρητά απο την Ελληνική. Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής.

1) Το έμβασμα απο τον εργοδότη μου είναι αρκετά υψηλό (μπορεί να πάει και πάνω απο 5000). Ποιά είναι η προμήθεια; Αν είναι αυτό που διαβάζω 0,5% μάλλον δεν συμφέρει.
2) Διαβάζω ότι μέχρι 200 ευρώ ανάληψη σε ΑΤΜ δεν έχει προμήθεια (αλλά προφανώς χρεώνει ο ΔΙΑΣ) σωστά;
3) Για αγορές με την κάρτα σε Ελληνικά φυσικά ή ηλεκτρονικά καταστήματα, ισχύει το ίδιο όριο των 200 ευρώ (μιας και θεωρούνται μετρητά) η εκεί είναι ΟΚ;

Κάθε άλλο σχόλιο ευπρόσδεκτο.

1) Δεν υπάρχει προμήθεια. Οι sepa συναλλαγές είναι δωρεάν ανεξάρτητου ποσού. Το 0,5% είναι για συνάλλαγμα και πάνω από 1000€ χρεώνει τόσο. Εσένα δεν σε αφορά. 

2) Στο δωρεάν πρόγραμμα μπορείς χωρίς χρέωση μέχρι 200€ από atm. Τα ΔΙΑΣ χρεώνουν 2-3€ ανά ανάληψη, μέχρι στιγμής η Optima Bank δεν έχει κάποια χρέωση. 

3) Εφόσον είναι αγορές έχεις απεριόριστο χωρίς καμία χρέωση

https://www.revolut.com/el-GR/legal/fees

Επεξ/σία από george1807
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...