Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 3 μέρες έφτιαξα ένα pc με τον 3600 - tomahawk max - crucial ballistix bls2k8g4d30aesbk 3000 2x8gb  , με τσίγκλισε όμως ο δράκος της msi για bios update 7C02v33 και χωρίς να ψάξω για τυχόν προβλήματα το έβαλα και τώρα υπάρχει ένα θεματάκι με artifacs ή black screen  ή και τίποτα από αυτά  , αναλόγως τις ορέξεις , σε power on και restart  .

Πριν το bios update τα έκανα όλα optimized default αλλά δεν έκανα clear cmos .

Φτιάχνει με reset κ bootάρει χωρίς άλλα θέματα στα windows προς το παρόν .

Με το προηγούμενο bios 7C02v30 δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα , εκτός του γνωστού σε wake up και κάποιες στιγμές άλλαζε την ανάλυση / scale των windows ή κάτι τέτοιο για μερικά δευτερόλεπτα και έφτιαχνε μόνο του .

Στα default τα έχω όλα με xmp ram ενεργοποιημένο .

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί εδώ ίδιο πρόβλημα .

Τώρα με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι υπάρχουν αντίστοιχα κ στο εξωτερικό . Θα ψαχτώ λίγο , προς το παρών δεν θα κάνω κάτι . Ίσως δοκιμάσω κανά cmos clear /clean gpu drivers nvidia κλπ

Έβαλα κανά 3ωρο το memtest αλλά δεν έδειξε τίποτα για όσο το χα .

( Βλέπω να γράφουν ότι έχει βγει beta bios σχετικά με αυτό το πρόβλημα )  Πιστεύω δηλαδή να είναι θέμα του bios και όχι τίποτα άλλο .

Οπότε προσοχή  ( ειδικά σε ψιλοάπειρους όπως εμένα xD ) να μην? κάνετε update στην tomahawk max .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, V-a-c είπε

Πριν 3 μέρες έφτιαξα ένα pc με τον 3600 - tomahawk max - crucial ballistix bls2k8g4d30aesbk 3000 2x8gb  , με τσίγκλισε όμως ο δράκος της msi για bios update 7C02v33 και χωρίς να ψάξω για τυχόν προβλήματα το έβαλα και τώρα υπάρχει ένα θεματάκι με artifacs ή black screen  ή και τίποτα από αυτά  , αναλόγως τις ορέξεις , σε power on και restart  .

Πριν το bios update τα έκανα όλα optimized default αλλά δεν έκανα clear cmos .

Φτιάχνει με reset κ bootάρει χωρίς άλλα θέματα στα windows προς το παρόν .

Με το προηγούμενο bios 7C02v30 δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα , εκτός του γνωστού σε wake up και κάποιες στιγμές άλλαζε την ανάλυση / scale των windows ή κάτι τέτοιο για μερικά δευτερόλεπτα και έφτιαχνε μόνο του .

Στα default τα έχω όλα με xmp ram ενεργοποιημένο .

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί εδώ ίδιο πρόβλημα .

Τώρα με λίγο ψάξιμο βλέπω ότι υπάρχουν αντίστοιχα κ στο εξωτερικό . Θα ψαχτώ λίγο , προς το παρών δεν θα κάνω κάτι . Ίσως δοκιμάσω κανά cmos clear /clean gpu drivers nvidia κλπ

Έβαλα κανά 3ωρο το memtest αλλά δεν έδειξε τίποτα για όσο το χα .

( Βλέπω να γράφουν ότι έχει βγει beta bios σχετικά με αυτό το πρόβλημα )  Πιστεύω δηλαδή να είναι θέμα του bios και όχι τίποτα άλλο .

Οπότε προσοχή  ( ειδικά σε ψιλοάπειρους όπως εμένα xD ) να μην? κάνετε update στην tomahawk max .

Γενικά με την AMD και ειδικά για την msi, να διαβάζεις τα forum της (και στο overclock.net) 2 και 3 φορές κάθε φορά πριν κάνεις update. Παθών και μαθών με 1st gen ryzen.

Όχι ότι οι άλλοι βέβαια είναι καλύτεροι. Πχ η asus μου έχει γεμίσει το event viewer με 10000000 WHEA errors. Κάτι που οι άλλοι έχουν διορθώσει από τα πρώτα agesa για zen2. Αλλά αφού δεν επηρρεάζουν κάτι και το μηχάνημα είναι βράχος πλέον τα αγνοώ.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ilos είπε

Dafuq 8800 GT? Vintage εραστής?😎

Πούλησα την 290 με waterblock που ειχα και αναμενω να παρω καινούργια αλλα δεν ξερω τι χαχαχαχαχα.Δε λες παλι καλα που δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Πούλησα την 290 με waterblock που ειχα και αναμενω να παρω καινούργια αλλα δεν ξερω τι χαχαχαχαχα.Δε λες παλι καλα που δουλεύει

Εμένα μου κάνει εντύπωση που έχουν drivers για τις 8xxx για windows 10. Η  HD4870 αν και μεταγενέστερη κάρτα δεν έχει drivers για τα 10ρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alldaynews είπε

Τυχερός είμαι σου λέω άστα.Εχω πελαγώσει με κάρτα όμως πφφφφφφφφφ

Βλέπει την κάρτα στην θύρα που συνδέεται ο επεξεργαστης (τις δυο πάνω) ή την έχεις στο PCH;

Εμένα μια Χ370 δεν την βλέπει στου επεξεργαστή μια 8800GTS, και την έχω κάτω (μέχρι να πάρω άλλη).

Επιπλεον, ποιες μνήμες έχεις; Samsung D die; 16-16-16-39 μάλλον αυτό είναι. Δες να πειράξεις trfc αρχικά και μετα με το timings calculator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vadergr είπε

Έχει βάλει κανείς 3700Χ σε Β450?

Αν ναι, σε ποια μητρική?

“65αρης” είναι δεν έχεις πρόβλημα.

Εδω η Β350m pro4 σηκώνει ανετα τον 3900Χ στοκ. (Πηγή hardware unboxed).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...