Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
46 minutes ago, BlueAverage said:

καλησπερα και απο εμενα . Εχεις συνδεμενες λεντοταινιες ή rgb φανακια στην μητρικη? Στην δικια μου msi x470 pro carbon ειχα διενεξη του πληκτρολογιου- synapse με τις λεντοταινιες-mystic lights jrainbow. Οταν το εστησα χρησημοποιησα ενα απλο πληκτρολογιο με την παλια την στρογγυλη την θυρα και δεν ειχα συνδεσει τιποτα τυπου led επανω. Τα παντα δουλευαν τελεια. Βεβαια δεν εκανα φορματ οποτε το synapse υπηρχε εγκατεστημενο απο το προηγουμενο setup. Βαζω τις λεντοταινιες και το razer που το ειχα στην ακρη καθαρισμενο και ετοιμο. Τοτε αρχισαν τα τρελα παρατραγουδα. Τα led δεν αναβανε και  κολαγε το bios στο ram led οποτε αναγκαζομουν να κανω συνεχεια clear cmos. Μολις απεγκατεστησα το synapse δουλεψαν ολα μια χαρα. Και το μπουτάρισμα κανονικοτατο οπως πριν βαλω τα μπλιμπλικια και το razer, και τα μπλιμπλικια αναβουν μια χαρα, και το razer δουλευει χωρις κανενα προβλημα. Τωρα πλεον ολα καλα. Και παρολο που εχω bdie μνημες και ειναι στο qvl. Το μηχανημα δεν μου ειχε κανει τσικ απο την πρωτη στιγμη που το εστησα. Ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι υπαρχει τετοια διενεξη με το software του πληκτρολογιου και κανει τις μνημες και το bios κυριολεκτικα μπαχαλο. Στα αναφερω αυτα μηπως και συμπεφτει η κατασταση και βοηθησω. 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να τα γράψεις όλα αυτά. Όχι δεν έχει καμία σχέση με leds το δικό μου θέμα, είναι καθαρά memory training. Στα 3200-3600mhz δουλεύουν μια χαρά, στα 3733 που τις έχω ή γενικά όσο τις ζοριζω αρχίζουν τα κολπάκια...

1 hour ago, ilos said:

Αντί να τρως όλο αυτό το λούκι κάθε φορά μετά από shutdown, γιατί δε το έχεις με το xmp πχ και να φορτώνεις κάθε φορά το oc profile. Με τις hynix είχα και εγώ τα ίδια θέματα στην χ370, αλλά όχι μετά από shutdown - έπρεπε να βγει εντελώς το τροφοδοτικό από την μπρίζα.

Ναι αλλά μόλις το φορτώνω δε θα αποθηκεύεται; Ή μάλλον κάτι δεν πιάνω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Ναι αλλά μόλις το φορτώνω δε θα αποθηκεύεται; Ή μάλλον κάτι δεν πιάνω 😛

Ναι. Το σπάσιμο είναι πριν το shutdown να θυμάσαι να το ξαναγυρνάς σε xmp.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, ilos said:

Ναι. Το σπάσιμο είναι πριν το shutdown να θυμάσαι να το ξαναγυρνάς σε xmp.😂

Να θυμίσω σε αυτό το σημείο ότι χρειάζεται και φλασακι για να αποθηκεύσεις το προφίλ ε... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Δεν υπάρχει τέτοιο πράμα μέσα... 😕 

Όχι. Αλλά γενικά έχω δει καλύτερη συμπεριφορά σε B350 με bios για 3000 σχετικά με τη RAM σε σχέση με το latest 2000 only.

Ανέβασε αν θες ένα ss από τα memory settings στο ryzen master.

Πιθανόν κάτι κλωτσάει από τις ρυθμίσεις σου

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να τα γράψεις όλα αυτά. Όχι δεν έχει καμία σχέση με leds το δικό μου θέμα, είναι καθαρά memory training. Στα 3200-3600mhz δουλεύουν μια χαρά, στα 3733 που τις έχω ή γενικά όσο τις ζοριζω αρχίζουν τα κολπάκια...

Ναι αλλά μόλις το φορτώνω δε θα αποθηκεύεται; Ή μάλλον κάτι δεν πιάνω 😛

Παντως δεν μπορω να το καταλαβω αυτο που κανετε μερικοι. Στήνεται φοβερα μηχανηματα με δυνατους επεξεργαστες και γαματες καρτες γραφικων, σεβαστες μητρικουλες, γιατι εχετε σκοπο να κανεται και το overclocking σας και να το φτασεται το μηχανημα ψηλα. Και ενω εχετε γνωσεις και γνωριζεται για τους ryzen, πατε και κανετε την τσιγκουνια σας πού? στις μνημες. Βαζεται σαπια τσιπάκια hynix και και micron, τα οποια πολυ πιθανον να μην ειναι ουτε καν στο qvl, ενω εχουν ξεμεινει στα ραφια απο την εποχη του 7700κ και τις πουλανε κοψοχρονια για να φυγουν. Πως να εχεις καλο και σταθερο  overclocking μετα και να μην εχεις προβληματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, BlueAverage said:

Παντως δεν μπορω να το καταλαβω αυτο που κανετε μερικοι. Στήνεται φοβερα μηχανηματα με δυνατους επεξεργαστες και γαματες καρτες γραφικων, σεβαστες μητρικουλες, γιατι εχετε σκοπο να κανεται και το overclocking σας και να το φτασεται το μηχανημα ψηλα. Και ενω εχετε γνωσεις και γνωριζεται για τους ryzen, πατε και κανετε την τσιγκουνια σας πού? στις μνημες. Βαζεται σαπια τσιπάκια hynix και και micron, τα οποια πολυ πιθανον να μην ειναι ουτε καν στο qvl, ενω εχουν ξεμεινει στα ραφια απο την εποχη του 7700κ και τις πουλανε κοψοχρονια για να φυγουν. Πως να εχεις καλο και σταθερο  overclocking μετα και να μην εχεις προβληματα? 

Την παλεύεις άνθρωπε μου; 426€ πλήρωσα για 32GB Samsung bdie ram πέρσι.

22 minutes ago, akoinonitos said:

Ανέβασε αν θες ένα ss από τα memory settings στο ryzen master.

Πιθανόν κάτι κλωτσάει από τις ρυθμίσεις σου

Thanks man θα ανεβάσω το βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Την παλεύεις άνθρωπε μου; 426€ πλήρωσα για 32GB Samsung bdie ram πέρσι.

Thanks man θα ανεβάσω το βράδυ.

Ναι αλλά έχουν βγει και god tier binned bdies του 1000ρικού τώρα με 1.5v. Άρα καρμίρης είσαι και πάλι.😂

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδωπέρα ναούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ilos είπε

Ναι αλλά έχουν βγει και god tier binned bdies του 1000ρικού τώρα με 1.5v. Άρα καρμίρης είσαι και πάλι.😂

Τι άλλο θα διαβάσουμε εδωπέρα ναούμε.

λαθος καταλαβα εγω τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Πουλάω τις μνήμες μου ,ποιος θα τις πάρει να τις ξεφορτωθώ? Θα κάνω φιλική τιμη

Έλα πες την αλήθεια, θα πας σε e-die και θα καβατζωσεις τη διαφορά... 😆😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια
Πως θα καταλαβω αν δεν σηκωνει η μητρικη τις μνημες στα 3200; (xmp profile)

Τελευταιο bios, εχω βαλει και καρφωτα ρευματα (και παραπανω να δω) και παραπανω Vsoc (πχ 1,15) αλλα αρνειται να ανοιξει η μητρικη.

Βεβαια ειμαι ασχετος και δεν εχω ιδεα αν οι δοκιμες που εκανα εχουν σημασια :P

Μιλαμε για τις gskil ripjaws 3200 CL16 σε gigabyte gaming x570
4χ16 = 64GB ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GoMaR είπε

Καλημερα παιδια
Πως θα καταλαβω αν δεν σηκωνει η μητρικη τις μνημες στα 3200; (xmp profile)

Τελευταιο bios, εχω βαλει και καρφωτα ρευματα (και παραπανω να δω) και παραπανω Vsoc (πχ 1,15) αλλα αρνειται να ανοιξει η μητρικη.

Βεβαια ειμαι ασχετος και δεν εχω ιδεα αν οι δοκιμες που εκανα εχουν σημασια :P

Μιλαμε για τις gskil ripjaws 3200 CL16 σε gigabyte gaming x570
4χ16 = 64GB ram

bro ξεκινα απο  στοκ ποσο τις βλεπει 2133 η 2400 και ανεβαινε μεχρι να δεις που εισαι οκ και βλεπουμε ειναι και 64 συνολικα ετσι αλλα ζορια ο imc

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro ξεκινα απο  στοκ ποσο τις βλεπει 2133 η 2400 και ανεβαινε μεχρι να δεις που εισαι οκ και βλεπουμε ειναι και 64 συνολικα ετσι αλλα ζορια ο imc

Αυτό θα πρότεινα και εγώ, test στα 2133 να δεις ότι είναι οκ οι μνήμες (βάλε το να κάνει πάνω απο 3 κύκλους) και μετά ανεβαίνεις σιγά σιγά.

H gigabyte στο site της έχει λίστα με τις μνήμες που υποστηρίζει και περιλαμβάνει τις δικές σου με το 4 memory socket support τικαρισμένο. Επίσης δυσκολεύομαι να φανταστώ τον imc του 3900X να ζορίζεται από 4Χ16 στα 3200/16.

Η MSI στο site της λέει ότι οι μνήμες σου ( F4-3200C16D-16GVKB ) είναι SK Ηynix MFR. Θα μπορούσες να βάλεις οπότε τις παρακάτω ρυθμίσεις στο Ryzen Dram Calculator και να δοκιμάσεις διάφορες ταχύτητες.

1469680596_Annotation2019-10-25103434.png.dd9df48c6f93ae51079a8b2b9a1cdda3.png

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...