Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το game boost αμφιβάλλω αν σου δίνει παραπάνω απόδοση σε games ενώ κινδυνεύεις να κάνεις degrade ή ακόμα και να κάψεις τη CPU με 1,35V μακροπρόθεσμα αν χρησιμοποιήσεις all-core workloads. Βγάλε το game boost και πειραματίσου με PBO ή απλώς άφησέ το stock + XMP για RAM.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τις ψύκτρες γούστα είναι αυτά. Εγώ επειδή βαριέμαι που ζω και δεν έχω όρεξη για custom καταστάσεις κλπ ή ακόμα και να έχω το άγχος μη πεθάνει η αντλία μετά απο 3-4 χρόνια, σε ένα AIO, θα πέτάγα μια d15 ή μια dark rock pro και τέρμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Το game boost αμφιβάλλω αν σου δίνει παραπάνω απόδοση σε games ενώ κινδυνεύεις να κάνεις degrade ή ακόμα και να κάψεις τη CPU με 1,35V μακροπρόθεσμα αν χρησιμοποιήσεις all-core workloads. Βγάλε το game boost και πειραματίσου με PBO ή απλώς άφησέ το stock + XMP για RAM.

θα το δω φίλε μου. Ευχαριστώ.

 Είδα μεγαλύτερη απόδοση πάντως στο game boost σε σχέση με το stock ιδιαίτερα στο Battlefield V. Τα fps ειναι λίγο υψηλότερα.

 Αλλά επειδή με ανησυχείς, θα δοκιμάσω τα PΒΟ άλλη μια φορά ή και θα αφήσω τα stock γιατί και στα stock ειναι καλό το αποτέλεσμα. Δεν θα τα χαλάσω για 10-15 fps παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10-15 fps παραπάνω από το game boost δεν υπάρχει. Ακόμα και στα 4000 να κλόκαρε η CPU σου σε game (που λογικά σε default πάει 4100 τουλάχιστον), το 4250 είναι 6,25% παραπάνω. Για να αντιστοιχεί αυτό σε 15 fps, πρέπει ξέρω γω να έπιανες 200 fps και να πήγαν 212,5

Βασικά αμφιβάλλω αν κερδίζεις έστω και 2-3 fps με το game boost

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, malakudi είπε

10-15 fps παραπάνω από το game boost δεν υπάρχει. Ακόμα και στα 4000 να κλόκαρε η CPU σου σε game (που λογικά σε default πάει 4100 τουλάχιστον), το 4250 είναι 6,25% παραπάνω. Για να αντιστοιχεί αυτό σε 15 fps, πρέπει ξέρω γω να έπιανες 200 fps και να πήγαν 212,5

Βασικά αμφιβάλλω αν κερδίζεις έστω και 2-3 fps με το game boost

Όχι, υπήρχε διαφορα.

 Τώρα δεν μπορώ αλλά θα το βάλω, θα βάλω να δεις. Πήγαινε καλά το game boost ιδιαίτερα στα low fps στo battlefield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr2 είπε

Όχι, υπήρχε διαφορα.

 Τώρα δεν μπορώ αλλά θα το βάλω, θα βάλω να δεις. Πήγαινε καλά το game boost ιδιαίτερα στα low fps στo battlefield.

Αν ένα game έχει πάρα πολύ μεγάλο cpu usage (πάνω από 80%) και 10+ active threads πιθανό με το all core oc να έχεις καλύτερα mins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

10-15 fps παραπάνω από το game boost δεν υπάρχει. Ακόμα και στα 4000 να κλόκαρε η CPU σου σε game (που λογικά σε default πάει 4100 τουλάχιστον), το 4250 είναι 6,25% παραπάνω. Για να αντιστοιχεί αυτό σε 15 fps, πρέπει ξέρω γω να έπιανες 200 fps και να πήγαν 212,5

Βασικά αμφιβάλλω αν κερδίζεις έστω και 2-3 fps με το game boost

 

1 ώρα πριν, ilos είπε

Αν ένα game έχει πάρα πολύ μεγάλο cpu usage (πάνω από 80%) και 10+ active threads πιθανό με το all core oc να έχεις καλύτερα mins.

Λοιπόν.

 Ο φιλος @malakudi έχει δίκιο σίγουρα, εξάλλου εγώ είμαι νέος στο θέμα των RYZEN και πειραματίζομαι και όπως είπα δεν είμαι αυθεντιά, την πλάκα μου κανω και το μεράκι μου..

 Στα συμπεράσματά μου μάλλον φταίει όπως βλέπω τώρα, γιατί τώρα πρόλαβα να ασχοληθώ λίγο, μια εβδομάδα που έχω τη μητρική, το γεγονός πως ακόμα και σε default ρυθμίσεις έχει πάντα το all core ενεργοποημένο. Αυτό το παρατήρησα τώρα. Έκανα την αλλαγή και βλέπω πραγματι για να μην μακρυγορώ πως γίνεται τώρα καλύτερη διαχείριση των πυρήνων, και όπως αναμένεται σύμφωνα με τις προδιαγραφές αλλά και είπε ο @malakudi η απόδοση είναι εξίσου εξαιρετική με τις default και το άλλο mode, όχι το all core.

 Παρατήρησα και τους πυρήνες με το afterburner κατα το game, οταν δινει γκάζι ανεβάζουν ανεξάρτητα, τα volt φτανουν 1,36 και 1,40 αλλα παιζουν και παιζουν και τα ρολόγια οπότε πρακτικά θα προστατεύεται ο επεξεργαστής και θα αποδίδει και καλύτερα.

 Θα δοκιμάσω κι άλλα πράγματα όταν παρω μια καλυτερη ψυκτρα, μελετάω τωρα το θεμα στο διαδικτυο.

 Πάλι ευχαριστώ.

 Ζήτω οι RYzeN!!!!!

 Καλά που έκανα το ποστ γιατί θα είχα μείνει με το all core μονιμα αναμένο.

 Θα δοκιμασω και τα precision σταδιακα γιατί με το all core on δεν δούλευαν σωστά.

 Ε, θα μάθω, που θα πάει................ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έχουμε και λέμε X470 Gaming Pro Carbon Modded BIOS v2.0 (χρησιμοποιείτε με δική σας ευθύνη). 

Changelog

Advanced\PCI Subsystem Settings: 
Gen Speed Test Mode (Enabled/Disabled) - Now visible, don't really know what it does. Tried to use it in conjunction with PCIE_4 Switch to enable PCI-E 4.0, but to no avail.
PCIE_4 Switch (Auto/Forced) - Now visible, I don't think it does anything. Thought it would enable PCI-E 4.0

Spoiler

pcie4.jpg.74f198a41de3d0b92003fe0041187df9.jpggenspeed.jpg.131920b6ffb328c18aeb15b9605a6353.jpg

Advanced\Overclocking Profiles: 
Re-enabled the Overclocking Profiles (1-8). Tested a couple of them and they worked perfectly. No need for that flimsy USB anymore!

Spoiler

ocprofiles1.jpg.0f6de2fb04d64ca95129cfa27406dea7.jpgocprofiles.jpg.304b6de1f23491a381dccf71aaa6e194.jpg

Overclocking:
Memory Fast Boot (Enabled/Disabled) - Now visible and usable. When enabled it should skip RAM checking while POSTing and improove boot times. Tested it out and I think it does work. 
DRAM Timing Mode (Auto/Link) - Now visible and usable. I think it can allow different timings per channel. Haven't tested it yet.
DRAM Voltage (BIOS) - Now visible and usable. It sets the DRAM voltage while in the BIOS. It works.
DRAM Voltage (Training) - Now visible and usable. It sets the Training/Boot DRAM voltage. It also works.

Spoiler

memoryfastboot.jpg.cb663b0f9ae17f73d25fee7114a1fffc.jpg

 

Spoiler

dramtimingmode.jpg.6fb77a41a6ed491cce64d9b8c344e91a.jpgdramvoltage.jpg.1832649311fecaacbadae9bd8a117f2d.jpg

Overclocking\DigitALL Power: 
Loadline Setup Mode (All Options/Mode Options) - Now visible and usable. Changing it to "All Options" will provide far more control over the LLC. See the screenshots for reference. 

Spoiler

llcwindow.jpg.754a729fa80f042a67a0b878283ccfd8.jpgllcselect2.jpg.f090edf30833ac490ef99c03a22581b8.jpgllcselect.jpg.4f47caa3692489e2645f614200e9a3f6.jpg

Overclocking\Advanced CPU Settings: 
Downcore Control/CPU Core Control - Now enabled both of them, I guess some extra control over the CPU cores? Haven't tested them out, don't know if they override eachother. 

To κείμενο είναι στα Αγγλικά γιατί θα φάει ριπόστ και αλλού. Μην τα ξαναγράφω :P

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...