Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Samy cjg50 και απαράδεκτη συμπεριφορά από PLAISIO


chris_g92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά την οθόνη του τίτλου από το πλαίσιο πριν 2 εβδομάδες που ήταν σε προσφορά. 

 Μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα. Όταν σβήνει η οθόνη (μπαίνει σε sleep) , όταν ενεργοποιηθεί ξανά πχ κουνας ποντίκι,για 2-3 λεπτά συνδέεται και αποσυνδέεται διαρκώς και παρουσιάζει κάποιες γραμμές που εμφανίζονται στην οθόνη όσο το κάνει αυτό.  Έπειτα λειτουργεί κανονικα. Έχω δοκιμάσει διαφορετικά HDMI  και dp καλώδια. Μου το κάνει σε pc , laptop , tvbox και στο PS4.

 Την έστειλα σε αυτούς για doa. Με ενημερώνουν ότι δεν βρήκαν αυτοί πρόβλημα και θα την πάνε στην Samsung μήπως εντοπίσουν εκείνοι το πρόβλημα. Μετά από αναμονή 1 εβδομάδας μου στέλνουν πάλι την ίδια και προφανώς με το ίδιο πρόβλημα. Επίσης όταν μου γύρισε έχει πλέον και 4-5 καμμένα πίξελ που πριν δεν υπήρχαν . Τους ενημέρωσα μου λένε να την ξαναστειλω. Τι κάνουμε τώρα ?

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από chris_g92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οθόνη πόσο καιρό την είχες πριν την πάς στο πλαίσιο? λες για 2 εβδομάδες, την είχες πχ 2 μέρες και την έδωσες πίσω ή την κράτησες 2 εβδομάδες και την έδωσες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, mpentenis είπε

Την οθόνη πόσο καιρό την είχες πριν την πάς στο πλαίσιο? λες για 2 εβδομάδες, την είχες πχ 2 μέρες και την έδωσες πίσω ή την κράτησες 2 εβδομάδες και την έδωσες?

Την παρέλαβα  ημέρα Τετάρτη και Παρασκευή πρωί τους είχα πάρε τηλ και ανέφερα το πρόβλημα . Μεσολάβησε σκ και τρίτη είχε πάει σε αυτούς . Ουσιαστικά 1.5 μέρα την κράτησα εγώ .

Επεξ/σία από chris_g92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Την παρέλαβα  ημέρα Τετάρτη και Παρασκευή πρωί τους είχα πάρε τηλ και ανέφερα το πρόβλημα . Μεσολάβησε σκ και τρίτη είχε πάει σε αυτούς . Ουσιαστικά 1.5 μέρα την κράτησα εγώ .

Chris τραβα ένα βίντεο όταν το κανει και δείξε το στο plaisio. Δικαιούσε άμεσο doa εντός 7 η 14 ημερών από την ημέρα αγοράς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Arkin είπε

Chris τραβα ένα βίντεο όταν το κανει και δείξε το στο plaisio. Δικαιούσε άμεσο doa εντός 7 η 14 ημερών από την ημέρα αγοράς 

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ την έστειλα εντός doa , μου την γύρισαν εκ νέου με πρόβλημα και μάλιστα με χειρότερα θέματα (καμμένα πιξελ). Όμως μέχρι να την κοιτάξουν και να επιστρέψει πλέον είμαι εκτός doa από την ημερομηνία αγοράς. Απλά δεν είναι δική μου ευθύνη που δεν εντόπισαν το πρόβλημα την πρώτη φορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chris_g92 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ την έστειλα εντός doa , μου την γύρισαν εκ νέου με πρόβλημα και μάλιστα με χειρότερα θέματα (καμμένα πιξελ). Όμως μέχρι να την κοιτάξουν και να επιστρέψει πλέον είμαι εκτός doa από την ημερομηνία αγοράς. Απλά δεν είναι δική μου ευθύνη που δεν εντόπισαν το πρόβλημα την πρώτη φορά .

Προφανώς δεν έχεις καμία ανάμειξη στο όλο θέμα. Βγάλε βίντεο και στείλε τους δικαίωσε άλλη οθόνη άμεσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την στιγμή που το ανέφερες άμεσα η οθόνη έπρεπε να παει DOA. Το οτι δεν το έκαναν δεν ειναι δικό σου πρόβλημα. Πες τους να την αλλαξουν αλλιώς πες τους οτι θα πας στον συνήγορο του καταναλωτή για καταγγελία. Το πλαίσιο ειδικά δουλεύει σαν σουπερ μάρκετ, αγοραζεις και τέλος, αν δεν είναι TurboX τρέχεις..... Δηλαδή αν την κρατούσαν 2 μήνες θα έλεγαν οτι την έχεις 2 μήνες οποτε σιγά μην την αλλάξουν? Να έχεις στα υπόψιν οτι εαν σου δώσουν νεα, η εγγύηση ξεκινάει απο την νεα και οχι απο την παλιά, μιας και παίρνεις νέο serial number!

http://www.synigoroskatanaloti.gr/docs/law/gr/YA-5338-N-2251.pdf

Άρθρο 5α παρ.1.

4. Σε περίπτωση αντικατάστασης του αγαθού ή ανταλλακτικού του, η εμπορική εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη τη διάρκεια της ως προς το νέο αγαθό ή ανταλλακτικό, εκτός αν σε αυτή ορίζεται διαφορετικά. Αν κατά τη διάρκεια ισχύος της εμπορικής εγγύησης, η οποία παρέχει επισκευή καταναλωτικού αγαθού, το αγαθό εμφανίσει κάποιο ελάττωμα και ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής του υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητή-σει την προσωρινή αντικατάστασή του για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...