Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα αποκτήσουν δυνατότητα restore μέσω cloud όπως και το macOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με δεδομένο ότι πρέπει να τρέχουν σωστά σε άπειρους συνδυασμούς hardware, τα windows πραγματικά έχουν κάνει μεγάλη πρόοδο. Η Apple έδωσε περισσότερο βάρος τα τελευταία χρόνια στα mobile λειτουργικά, μετακίνησε προγραμματιστές εσωτερικά με αποτέλεσμα το παλιό καλό MacOS τα τελευταία χρόνια να μην έχει παρουσιάσει κάτι το σημαντικό. Ο καθένας στο είδος του λοιπόν, αλλά πραγματικά μου λείπουν τα Windows Mobile.

Επεξ/σία από studiokristo
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στα mac γίνεται... βάζεις λογαριασμό και σε άδειο δίσκο κάνεις εγκατάσταση εύκολα και γρήγορα...

Δεν το ήξερα, αρα πιθανό να γίνει έτσι και στα windows.. Πως ακριβώς δηλαδή όμως? Πάνω σε τι βάζεις λογαριασμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Αν θες να με ακούσεις, κόψε το και γράψου στους ανώνυμους αλκοολικούς....🤣

Να γραφτώ κι εγώ που στο γραφείο μου δεν υπάρχει κανένα λειτουργικό που να έχει τα επαγγελματικά μου προγράμματα εκτός από αυτό των "αλκοολικών"??? 

Μια χαρά τα Windows λοιπον. Όταν γίνουν και τα υπόλοιπα επαγγελματικα το συζητάμε..... 

Επεξ/σία από kostasff
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mjaros είπε

Θα κάνει restore και τα σκουπίδια στη registry;

Σε clean install?

1 λεπτό πριν, kostasff είπε

Να γράφω κι εγώ που στο γραφείο μου δεν υπάρχει κανένα λειτουργικό που να έχει τα επαγγελματικά μου προγράμματα εκτός από αυτό των "αλκοολικών"??? 

Μια χαρά τα Windows λοιπον. Όταν γίνουν και τα υπόλοιπα επαγγελματικα το συζητάμε..... 

Καμιά σχέση με αυτό που είπα αλλά αμα έχεις άδεια οπλοφορίας, τότε μπορείς να τουφεκάς ελεύθερα...👍😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο το όφελος? 

Να μην περιμένεις να κατεβεί το iso? 

Το ίδιο θα περιμένεις πάλι. 

Για restore όλης της τρέχουσας κατάστασης νόμιζα είναι, όπου ας είναι καλά το AOMEI Backupper

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Σε clean install?

Καμιά σχέση με αυτό που είπα αλλά αμα έχεις άδεια οπλοφορίας, τότε μπορείς να τουφεκάς ελεύθερα...👍😋

Δεν πειράζει. Το μήνυμα ελήφθη.....;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Δεν το ήξερα, αρα πιθανό να γίνει έτσι και στα windows.. Πως ακριβώς δηλαδή όμως? Πάνω σε τι βάζεις λογαριασμό?

Μπουτάρεις από π.χ. usb, τρέχεις έναν installer o οποίος φορτώνει drivers για δίκτυο και μόλις περάσεις τα στοιχεία του λογαριασμού συνδέεται και κατεβάζει τα win.

Πολλές διανομές linux κάπως έτσι τρέχουν πλέον αν έχεις επιλέξει να φτιάξεις minimal installation iso και τα υπόλοιπα αν το επιλέξεις στα κατεβάζει από το δίκτυο. (χωρίς λογαριασμούς βέβαια εκεί)

Επίσης πολλά motherboards δίνουν την δυνατότητα να κατεβάσεις κατευθείαν μέσα από το BIOS το update καθώς ανοίγουν την κάρτα δικτίου, συνδέονται στους servers της μαμάς εταιρείας και ελέγχουν αν υπάρχει αναβάθμιση.

Γενικά περνάμε σιγά σιγά στην εποχή που τα πάντα θα κατεβαίνουν απευθείας από το νετ.

 

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ποιο το όφελος? 

Να μην περιμένεις να κατεβεί το iso? 

Το ίδιο θα περιμένεις πάλι. 

Για restore όλης της τρέχουσας κατάστασης νόμιζα είναι, όπου ας είναι καλά το AOMEI Backupper

Δεν μιλάμε για restore έτοιμης εγκατάστασης τύπου ghost, το restore των win σου στήνει το σύστημα με drivers κλπ αλλά χωρίς εφαρμογές.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Δεν το ήξερα, αρα πιθανό να γίνει έτσι και στα windows.. Πως ακριβώς δηλαδή όμως? Πάνω σε τι βάζεις λογαριασμό?

Εδώ και χρόνια η apple έχει ενσωματώσει τον bootloader πάνω στο motherboard Που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις instal σε άδειο δίσκο βάζοντας μόνο το apple id σου... Από εκεί βλέπει πιο mac os έχεις και κατεβάζει το αντίστοιχο που μετά κάνει εγκατάσταση...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους παραπάνω που ψάχνουν το όφελος :

 

Έχεις κάνει για απειροστή φορά στη ζωή σου fresh install, τα έχεις όλα στην εντέλεια, και λες ΠΑΓΩΣΕ ΤΟ! Ό,τι και αν συμβεί μετά, κάνεις ένα fresh install και απλά το επαναφέρεις στο σημείο που το είχες έτοιμο το σύστημα και ready to go.

 

Δε ξέρω αν μπορώ να γίνω κατανοητός. Ένα save σε ένα σημείο που το είχες 100% λειτουργικό τέλος πάντων αποθηκεύεις. Δε γλυτώνεις το install αλλά είναι σημαντικό κάτι τέτοιο να υπάρχει σε server..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Για τους παραπάνω που ψάχνουν το όφελος :

Έχεις κάνει για απειροστή φορά στη ζωή σου fresh install, τα έχεις όλα στην εντέλεια, και λες ΠΑΓΩΣΕ ΤΟ! Ό,τι και αν συμβεί μετά, κάνεις ένα fresh install και απλά το επαναφέρεις στο σημείο που το είχες έτοιμο το σύστημα και ready to go.

Δε ξέρω αν μπορώ να γίνω κατανοητός. Ένα save σε ένα σημείο που το είχες 100% λειτουργικό τέλος πάντων αποθηκεύεις. Δε γλυτώνεις το install αλλά είναι σημαντικό κάτι τέτοιο να υπάρχει σε server..

Καμία σχέση εκτός και κατάλαβα λάθος 

Αυτό που λες είναι το system restore που υπάρχει χρόνια τώρα και γίνεται offline. 

Αν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο online πρέπει να ανεβάσω 50-200 GB και θα πάρει αιώνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Για τους παραπάνω που ψάχνουν το όφελος :

Έχεις κάνει για απειροστή φορά στη ζωή σου fresh install, τα έχεις όλα στην εντέλεια, και λες ΠΑΓΩΣΕ ΤΟ! Ό,τι και αν συμβεί μετά, κάνεις ένα fresh install και απλά το επαναφέρεις στο σημείο που το είχες έτοιμο το σύστημα και ready to go.

Δε ξέρω αν μπορώ να γίνω κατανοητός. Ένα save σε ένα σημείο που το είχες 100% λειτουργικό τέλος πάντων αποθηκεύεις. Δε γλυτώνεις το install αλλά είναι σημαντικό κάτι τέτοιο να υπάρχει σε server..

Αυτό δεν έχει πλέον νόημα στην εποχή του rolling release και του cloud.
Και δεν μιλάω μόνο για τα win αφού το Linux το υποστηρίζει χρόνια αυτό.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic:

Spoiler

 

Δεν υπάρχουν Windows 10.

Πχ τώρα είμαστε στα Windows 1903. Απλά χάρηκε η Microsoft με το hype και το κρατά . Το ίδιο χαίρονται και όσοι πουλάνε κάτι σάπιες πχ κάρτες γραφικών και γράφουν ότι υποστηρίζονται τα 10αρια (ενώ αν αναβαθμίσουν σε άλλη έκδοση ,αντίο).

 

On topic : Θα είναι δωρεάν ή «δωρεάν» με αγορά χώρου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...