Προς το περιεχόμενο

gigabyte ad27qd προβλημα με τα windows


ksideras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα 

 

αγορασα την οθονη χθες εβαλα 144 hz και 2560χ1440 sta windows μου λεει 143hz και 8 bit με τρεμοπαιγμα γραφει.. βαθος χρωματος... ξερει κανεις τι παιζει το hdr ειναι on και επισεις οταν αλαζω παραθηρο κανει κατι παλαβα με τα χρωματα μονο οταν ειναι rgb το χρωμα στα windows εχει προβλημα η οθονη ? δεν εχει καμμενα pixel και τα χρωματα της ειναι μια χαρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αγόρασα χθες και την περιμένω... Τώρα με σκότωσες και η τιμή της ήταν υψηλή, δεν την έχουν πολλοί γιατί είναι καινούργιο σχετικά μοντέλο, οπότε δύσκολα θα βρεις απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιβεβαιώνω ότι δεν έχω τέτοιο θέμα. Στα 144Hz, σε 2560 x 1440, δεν κάνει τρεμόπαιγμα με HDR on. Κάρτα γραφικών 1060, τελευταίοι drivers. Τελευταίο firmware update για την Aorus. Δοκίμασα με hdmi τα 144Hz τα ενεργοποιεί κανονικά, με display port ανοίγει και η επιλογή G-Sync (compatible), από το menu της nvidia στα 144Hz. Στα windows τα χρώματα με το HDR on είναι πιο μουντά σε σχέση με το HDR off. Τα bit δεν τα κοίταξα, αλλά αγόρασα το πάνελ γνωρίζοντας ότι δεν είναι πραγματικό 10bit, αλλά 8bit + 2bit (δες review). Με το HDR on στα windows ρίχνει την φωτεινότητα αρκετά συνολικά (για να μπορεί να τονίσει μάλλον τα σκούρα, ρίχνει και τα λευκά). Στα παιχνίδια δεν έχει πρόβλημα με το HDR on αλλά συνολικά δεν μου αρέσει όποτε το έχω off. Δοκίμασε να κάνεις αναβάθμιση το firmware της οθόνης, μέσω της εφαρμογής της. Από ότι είδα μέχρι στιγμής βγάζουν κάθε μήνα firmware. Ανέφεραν ότι με το AIM Assist -Blur Reduction- κάνει strobing. Σε μένα που το δοκίμασα δεν το κατάλαβα και δεν με ενοχλεί, αλλά με το φωτισμό του χώρου σου και το μάτι σου μπορεί να το βλέπεις πιο έντονα, καθώς στα review φαίνεται και το πιάνουν οι κάμερες. Βέβαια το πρόβλημα αυτό το έχει και ο ανταγωνισμός και είναι τελείως υποκειμενικό σε πιο μοντέλο φαίνεται ανάλογα με τον άνθρωπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ που την εδώ και ένα μήνα δεν έχω τέτοια θέματα, πέρα από κάποιο bleeding.

 

Τι κάρτα γραφικών έχεις και με τι καλώδιο είναι συνδεδεμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την  έχω  2  ημέρες  μου  φαίνονται  όλα  φυσιολογικά  . Το  HDR  το  έχω  off...δεν  γνωρίζω  πολλά  γι΄ αυτό  ...Η  σύνδεσή  είναι  με  μια 2070 σε  display port .

Αυτά  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε η οθόνη από ότι κατάλαβα μόλις άνοιξα την συσκευασία δεν άλλαξαν κάτι επάνω στην οθόνη δεν είδα ζελατίνες επισκεύασαν το ίδιο πάνελ γιναιτε κάτι τέτοιο/? παντός μια χαρά και τα χρώματα και το ips glow πολύ λίγο δεν ενοχλη καθόλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι το ίδιο serial number με αυτό που είχες πριν? Όταν την γύρισες σου έστειλαν αμέσως άλλη?

κοίτα προβληματική οθόνη είναι ανάλογα με τον κατασκευαστή ή τον εισαγωγέα αν θα στην αλλάξουν με καινούργια. Συνήθως παίρνουν τα προβληματικά και δίνουν ανακατασκευασμένα μέσα στην εγγύηση. Με την dell που έχω αλλάξει πολλές οθόνες εξαιτίας του ips glow, μου έφερναν ανακατασκευασμένες πάντα, αλλά το support ήταν πολύ καλό. Σε γνωστό μου, του είχαν φέρει μοντέλα με χειρότερο glow (το είδα και εγώ) και φαντάζομαι ήταν τυχαίο μέχρι να πέσει σε κομμάτι που να μην έχει. Έλεγξε την να δεις ότι δουλεύει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...