Προς το περιεχόμενο

Εργασια σε σουπερμαρκετ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Curi0us είπε

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι πήγα να κάνω αίτηση (χωρίς να έχει μεσολαβήσει κάποιος) και έφαγα άκυρο όταν στην πρώτη ερώτηση απάντησα "δε σας έχει μιλήσει κάποιος για εμένα". Παρόμοια έχω ακούσει και από άλλους.

Κάτσε ρε φίλε, τι ερώτηση σου έκαναν και τους απάντησες έτσι; Αν όντως δεν πήγες συστημένος εκεί και τους έδωσες αυτή την απάντηση, λογικό να φας πόρτα, δεν είναι χαζοί εκεί, γνωρίζουν από πριν αν αυτός που προσέρχεται πηγαίνει συστημένος από άλλον υπάλληλο και παράγοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Donovan είπε

Από lidl έχει κανείς προσωπική εμπειρία ή από γνωστούς του;Ενδιαφέρομαι κι εγώ για 4ωρος 

Τυπικότατοι στις πληρωμές, αλλά το σκίσιμο όσον αφορά την δουλειά πάει αέρα πατέρα...

Για αυτό και δίνουν κάτι παραπάνω στο 4ωρο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Κάτσε ρε φίλε, τι ερώτηση σου έκαναν και τους απάντησες έτσι; Αν όντως δεν πήγες συστημένος εκεί και τους έδωσες αυτή την απάντηση, λογικό να φας πόρτα, δεν είναι χαζοί εκεί, γνωρίζουν από πριν αν αυτός που προσέρχεται πηγαίνει συστημένος από άλλον υπάλληλο και παράγοντα.

Αν η ερωτηση ηταν "Μας εχει μιλησει καποιος για σενα?" τι να απανταγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Curi0us είπε

Δε διαφέρουν πολύ αυτά που γράφεις με αυτά που ξέρω.

Έχω φίλο ο οποίος δουλεύει Σκλαβενίτη. Υπάλληλος στις αποθήκες. Δούλευε εκεί ο πατέρας του (επίσης απλός υπάλληλος) και τον έβαλε. Δουλεύουν και οι αδερφές του, οι σύζυγοι και τα παιδιά τους. Βολέψανε και 2-3 γνωστούς που είχαν υποχρέωση. Χώρια όλοι αυτοί, για πόσους άλλους μπορεί να έχουν μεσολαβίσει. Γύρω στα 15 άτομα λοιπόν μπήκαν εξαιτίας του πατέρα που ξεκίνησε πρώτος και είχε καλές σχέσεις με όλους όσους συνεργάστηκε. Πλέον συνταξιούχος.

Αυτό που μου έχουν πει, είναι οτι παίζει ρόλο πόσο ακουστά (για καλό) σε έχουν τα αφεντικά και για πόσα άτομα έχεις μεσολαβήσει. Και έχουν κατα κάποιο τρόπο μια λίστα αναμονής από συστημένα από το προσωπικό άτομα και ανάλογα με αυτή τη λίστα κάνουν προσλήψεις όταν χρειαστούν άτομα.

Οπότε μπορεί να μεσολαβίσει πχ υπουργός γνωστός τους για να σε προσλάβουν, αλλά να φας άκυρο, γιατί η κυρα Κατερίνα που καθαρίζει τα γραφεία τους κάθε πρωί και είναι πάντα πρόθυμη και δε παραπονιέται ποτέ, τους ζήτησε να πάρουν 4 ωρη την ανηψιά της που είναι φοιτήτρια.

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι πήγα να κάνω αίτηση (χωρίς να έχει μεσολαβήσει κάποιος) και έφαγα άκυρο όταν στην πρώτη ερώτηση απάντησα "δε σας έχει μιλήσει κάποιος για εμένα". Παρόμοια έχω ακούσει και από άλλους.

Πες μου εσυ μετα απο οσα γραφεις , και συμφωνω φυσικα , γιατι ολοι εξυμνουν την επιχειρηση αυτη ; Επειδη δε απολυει ; Επειδη δεν ανοιγει κυριακες ; Το σουπερ μαρκετ αυτο ειναι το αποκορυφωμα του ρουσφετιου και της οικογενειοκρατιας , μετα λεμε για το δημοσιο οτι δεν παιρνει αξιοκρατικα κοσμο.

Αντι μια τετοια περιοδο να δωσουν δουλεια σε 1 ατομο απο 15 οικογενειες . Δινουν σε 15 ατομα απο 3 οικογενειες...Για εμενα ειναι τραγικο κατι τετοιο.

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Donovan είπε

Από lidl έχει κανείς προσωπική εμπειρία ή από γνωστούς του;Ενδιαφέρομαι κι εγώ για 4ωρος 

Καλά λεφτά. Πολύ τυπικοί όσον αφορά υπερεργασία / υπερωρίες / νυχτερινά κτλ αλλά και πολύ δουλειά 

1 ώρα πριν, leolipop είπε

Πες μου εσυ μετα απο οσα γραφεις , και συμφωνω φυσικα , γιατι ολοι εξυμνουν την επιχειρηση αυτη ; Επειδη δε απολυει ; Επειδη δεν ανοιγει κυριακες ; Το σουπερ μαρκετ αυτο ειναι το αποκορυφωμα του ρουσφετιου και της οικογενειοκρατιας , μετα λεμε για το δημοσιο οτι δεν παιρνει αξιοκρατικα κοσμο.

Αντι μια τετοια περιοδο να δωσουν δουλεια σε 1 ατομο απο 15 οικογενειες . Δινουν σε 15 ατομα απο 3 οικογενειες...Για εμενα ειναι τραγικο κατι τετοιο.

Ο εργαζόμενος που θα προτείνει κάποιον τρίτο για δουλειά φέρει ευθύνη για αυτόν. Δηλαδή αν ο νέος είναι πέρα βρέχει θα έχει θέμα και ο παλιός άρα προσέχουν πολύ πριν προτείνουν κάποιον. Η επιχείρηση έτσι διασφαλίζει ότι όλο το προσωπικο θα τηρεί κάποια στάνταρ και δεν θα γίνει το μαγαζί δημόσιο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ctasis είπε

Καλά λεφτά. Πολύ τυπικοί όσον αφορά υπερεργασία / υπερωρίες / νυχτερινά κτλ αλλά και πολύ δουλειά 

Ο εργαζόμενος που θα προτείνει κάποιον τρίτο για δουλειά φέρει ευθύνη για αυτόν. Δηλαδή αν ο νέος είναι πέρα βρέχει θα έχει θέμα και ο παλιός άρα προσέχουν πολύ πριν προτείνουν κάποιον. Η επιχείρηση έτσι διασφαλίζει ότι όλο το προσωπικο θα τηρεί κάποια στάνταρ και δεν θα γίνει το μαγαζί δημόσιο 

Οπου και να πας να δουλεψεις θελει μεσο/κονε.Απλα γιατι ο αλλος θελει να εχει το πανω χερι εχοντας σε κακοπληρωμενο σκλαβο με "ενοχες" ευθυνης συγγενειας τριτων κλπ..Κ μαντεψε οτι πιο φλου εργασιακα εχω πετυχει ειχε κ τους πιο χαμηλους μισθους.Και μεγαλες εταιρειες..Εκει ναι ειναι ρισκο να παρεις καποιον με 550 ευρω,γιατι μαντεψε,θα δουλευει για 550 ευρω κ δε θα τον νοιαζει.Και δεν ειναι προβλημα του στην τελικη.

Η εργασιακη πραγματικοτητα στην Ελλαδα σημερα δυστυχως δεν ειναι αφοσιωμενοι εργαζομενοι παλαιου τυπου που ηταν 30 χρονια σε μια δουλεια και περναν συνταξη.

Σημερα σου δινουν 550-600 κ αν σαρεσει,δε τους νοιαζει με τοση υπερπληθωρα ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Curi0us είπε

Δε διαφέρουν πολύ αυτά που γράφεις με αυτά που ξέρω.

Έχω φίλο ο οποίος δουλεύει Σκλαβενίτη. Υπάλληλος στις αποθήκες. Δούλευε εκεί ο πατέρας του (επίσης απλός υπάλληλος) και τον έβαλε. Δουλεύουν και οι αδερφές του, οι σύζυγοι και τα παιδιά τους. Βολέψανε και 2-3 γνωστούς που είχαν υποχρέωση. Χώρια όλοι αυτοί, για πόσους άλλους μπορεί να έχουν μεσολαβίσει. Γύρω στα 15 άτομα λοιπόν μπήκαν εξαιτίας του πατέρα που ξεκίνησε πρώτος και είχε καλές σχέσεις με όλους όσους συνεργάστηκε. Πλέον συνταξιούχος.

Αυτό που μου έχουν πει, είναι οτι παίζει ρόλο πόσο ακουστά (για καλό) σε έχουν τα αφεντικά και για πόσα άτομα έχεις μεσολαβήσει. Και έχουν κατα κάποιο τρόπο μια λίστα αναμονής από συστημένα από το προσωπικό άτομα και ανάλογα με αυτή τη λίστα κάνουν προσλήψεις όταν χρειαστούν άτομα.

Οπότε μπορεί να μεσολαβίσει πχ υπουργός γνωστός τους για να σε προσλάβουν, αλλά να φας άκυρο, γιατί η κυρα Κατερίνα που καθαρίζει τα γραφεία τους κάθε πρωί και είναι πάντα πρόθυμη και δε παραπονιέται ποτέ, τους ζήτησε να πάρουν 4 ωρη την ανηψιά της που είναι φοιτήτρια.

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω οτι πήγα να κάνω αίτηση (χωρίς να έχει μεσολαβήσει κάποιος) και έφαγα άκυρο όταν στην πρώτη ερώτηση απάντησα "δε σας έχει μιλήσει κάποιος για εμένα". Παρόμοια έχω ακούσει και από άλλους.

Μου θύμισες εποχή 2009 είχα πάει στο Plaisio Μαγούλας για interview και όταν με ρώτησε ο φιόγκος εκεί: Kονέ έχεις??   και απάντησα *όχι αλλά εάν με προσλάβετε θα λέω ότι έχω εσάς*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Κάτσε ρε φίλε, τι ερώτηση σου έκαναν και τους απάντησες έτσι; Αν όντως δεν πήγες συστημένος εκεί και τους έδωσες αυτή την απάντηση, λογικό να φας πόρτα, δεν είναι χαζοί εκεί, γνωρίζουν από πριν αν αυτός που προσέρχεται πηγαίνει συστημένος από άλλον υπάλληλο και παράγοντα.

Ποιός από το προσωπικό, τους έχει μιλήσει για εμένα.

Δε καταλαβαίνω που το βρίσκεις το λογικό στο να φάω πόρτα απλά και μόνο απαντώντας, οτι δε τους είχε μιλήσει κάποιος.

Πήγα να συμπληρώσω μια αίτηση, όπως είχα κάνει σε διάφορες επιχειρήσεις, στις οποίες επίσης δε με είχε συστήσει κάποιος. Σε άλλο σ/μ είχα προσληφθεί κιόλας και με είχαν καλέσει και από άλλα δυο για συνέντευξη. Και αρκετές από τις δουλειές που έχω κάνει τις έχω βρει συμπληρώνοντας αιτήσεις ή αφήνοντας/στέλνοντας βιογραφικά χωρίς να με έχουν συστήσει ή να υπάρχει αγγελία.

3 ώρες πριν, leolipop είπε

Πες μου εσυ μετα απο οσα γραφεις , και συμφωνω φυσικα , γιατι ολοι εξυμνουν την επιχειρηση αυτη ; Επειδη δε απολυει ; Επειδη δεν ανοιγει κυριακες ; Το σουπερ μαρκετ αυτο ειναι το αποκορυφωμα του ρουσφετιου και της οικογενειοκρατιας , μετα λεμε για το δημοσιο οτι δεν παιρνει αξιοκρατικα κοσμο.

Αντι μια τετοια περιοδο να δωσουν δουλεια σε 1 ατομο απο 15 οικογενειες . Δινουν σε 15 ατομα απο 3 οικογενειες...Για εμενα ειναι τραγικο κατι τετοιο.

Γιατί είναι καλύτερα και από δημόσιο. Και για τους υπόλοιπους λόγους που γράφεις. Αν σε μια 5μελη οικογένεια δουλεύουν και οι 5 εκεί...εικόνισμα τον άγιο Σκλαβενίτη θα έχουν.

@ctasis δεν ισχύει απόλυτα αυτό που λες...δηλαδή κάποιοι από αυτούς που ανέφερα δεν είναι καν τυπικοί στη δουλειά τους, τρελές απουσίες αδικαιολόγητες και κανα δυο πιο σοβαρά περιστατικά που δε θέλω να αναφέρω, αλλά έχουν "ασυλία" και γλιτώνουν με καμιά επίπληξη επειδή δουλεύει όλο το σόι εκεί (οι οποίοι δε αντιμετώπισαν πρόβλημα λόγω αυτών των περιστατικών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε εγω τα λεω,απο τοτε που πηρε τα καρφουρ ,και ειδαμε την επιχειρηση στην σαλονικα,οτι δεν μπορει,καποιο λακο εχει η φαβα,και κραταει τα μαγαζια ανοιχτα χωρις πελατες,στης σαλονικης,και οι υπαλληλοι ειναι παντα περισοτεροι απο τους πελατες.μυριζομαι ξεπλυμα ή χρηματος ή υποχρεωσεων απενατι σε καποιους πολιτικους.δεν εξηγειται αλλιως......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, piiii είπε

Τυπικότατοι στις πληρωμές, αλλά το σκίσιμο όσον αφορά την δουλειά πάει αέρα πατέρα...

Για αυτό και δίνουν κάτι παραπάνω στο 4ωρο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Αν είναι για ξεφόρτωμα και τοποθέτηση προιόντων στα ράφια,μ'αυτά δεν έχω πρόβλημα.Με τρομάζει όμως πολύ το ταμείο.Όσες φορές έχω πάει για ψώνια σε lidl,έχει κάτι ουρές χιλιομέτρων και μου φαίνεται τρομερά πιεστικό αν σε βάλουν εκεί πέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εγώ το βρίσκω τον απόλυτο ορισμό του ρουσφετιου το να προσλάβει ένα σ/μ κάποιον με μέσο;

Δλδ συγνώμη αλλά πέρα από υπομονή και οργάνωση, δε θέλει και τρομερά προσόντα το να δουλεύεις σε σ/μ που να θέλει και μέσο, λες και μπαίνεις γραμματέας του υπουργού.

Συγνώμη αλλά όσο αυτό το πράγμα συνεχίζεται τόσο στα ίδια σκ@τ@ θα μείνει η Ελλάδα.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιχειρηματικο μοντελο σκλαβενιτη πραγματικα δε το καταλαβαινω, σε 3 περιοχες στα βορεια της Αθηνας που κινουμαι οποτε εχω μπει σε σκλαβενιτη βαρανε μυγες, παω οταν ξερω οτι θελω μια εξαδα μπυρες πχ και ξερω οτι σε 2 λεπτα θα χω τελειωσει γιατι δεν ειναι κανεις στα καταστηματα. Ακομα και τις παραδοσιακες μερες που πλακωνει κοσμος (μερα πληρωμης συνταξεων/επιδοματων κλπ).Βασιλοπουλος/Θανοπουλος αντιθετα παντα εχουν κοσμο.

Απο κει και περα δουλεια σε σμ ειναι δουλεια ανειδικευτου με βασικο μισθο. Τι ακριβως περιμενεις ... γραφειαρα, κοχιμπα, λαγκαβουλιν και 5 ψηφιο μηνιατικο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αλυσίδες με τα πολλά καταστήματα δεν τρέχει και κάτι αν κάποια δεν έχουν δουλειά,ο συνολικός τζίρος παιζει ρόλο.Απλα καπαρώνουν θέσεις να μην ανοίξει ανταγωνιστής.

Επίσης μην ξεχνάτε ότι πολλά είναι πρωην Μαρινόπουλος και αν θυμάμαι καλά δεν έχει απολύσει άτομα μετά την εξαγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, DexterWhite είπε

Ευχαριστω παιδια, με καλυψαν οι απαντησεις σας!

Οσο αφορα τα παλικαρια που προσπαθησαν να μου την πουν, ειναι ο λογος που οι εργοδοτες πλεον μας λενε 500-600 ευρω το μηνα και αμα θες γιατι περιμενουν κιαλλοι.

Συνεχιστε με αυτο το σκεπτικο και θα δουλευετε για 300 ευρω συντομα!

Φίλε αυτοί που στην λένε δεν δουλεύουν ούτε για 500 ούτε για 600 γιατί δεν έχουν την νοοτροπία σου. 

 

9 ώρες πριν, leolipop είπε

Πες μου εσυ μετα απο οσα γραφεις , και συμφωνω φυσικα , γιατι ολοι εξυμνουν την επιχειρηση αυτη ; Επειδη δε απολυει ; Επειδη δεν ανοιγει κυριακες ; Το σουπερ μαρκετ αυτο ειναι το αποκορυφωμα του ρουσφετιου και της οικογενειοκρατιας , μετα λεμε για το δημοσιο οτι δεν παιρνει αξιοκρατικα κοσμο.

Αντι μια τετοια περιοδο να δωσουν δουλεια σε 1 ατομο απο 15 οικογενειες . Δινουν σε 15 ατομα απο 3 οικογενειες...Για εμενα ειναι τραγικο κατι τετοιο.

Μάλλον μπερδεύεις το ρουσφέτι με την πολιτική μιας εταιρίας. 

Δεν είναι η μόνη εταιρία που το κάνει και δεν είναι κάτι νέο. 

Το κάνουν και μεγάλες πολυεθνικές παγκόσμιος. 

Η λογική είναι ότι ο συγγενής κάποιου που δουλεύει σε μια εταιρία είναι περισσότερο άξιος εμπιστοσύνης από τον κάθε τυχαρπαστο όπως αυτόν που ρωτάει αν θα κουράζεται σε δουλειά ανειδίκευτου εργάτη 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...