Προς το περιεχόμενο

Εργασια σε σουπερμαρκετ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που τα εχετε δει αυτα τα πραγματα στο σκλαβενιτη απορω. Εγω εχω παει σε αρκετα σουπερ μαρκετ διαφορων ονοματων και μπορω να πω οτι του σκλαβενιτη μου φανηκαν απο τα πιο σωστα, σε αντιθεση με κατι lidl ας πουμε που ειναι ολα χυμα σε κουτες κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα του Σκλαβενιτη μια χαρά μου φαίνονται σε θέμα καθαριότητας και εξυπηρέτησης,καλά τα λιντλ είναι μια κατηγορία μονα τους και οι κύριος λόγος που ψωνίζω σπάνια απο εκεί. Καλά το ότι κάποιοι προτιμούν τις εργασιακές συνθήκες του λιντλ απο το Σκλαβενίτη με ξεπερνάει. Να πηγαίνετε στις αποθήκες του λιντλ με το Κλαρκ να παίρνετε τα προϊόντα θα σας έρθει και φτηνότερα και οι υπάλληλοι που έχει περιττοί είναι. 

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μπραβο το βρήκες. δουλευει έτσι 50 χρόνια γιατι είχε προβλέψει οτι θα του κάτσει η ευκαιριάρα/εκβιασμός να παρει τον μαρινόπουλο το 2017 και θα του κάνει ρουσφέτια το κράτος στο οποίο δεν χρωσταει ουτε ενα ευρω. 

Πάντα και για όλα υπάρχει η πρώτη φορά...

Είχε ανάγκη το δίκτυο του Μαρινόπουλου ;  Όπου ήθελε είχε και έχει τη δυνατότητα να ανοίξει κατάστημα. Γιατί να "φορτωθεί"  τόσο υπεράριθμο προσωπικό ;  Επιχειρηματίας είναι και μάλιστα από τους ικανούς.... Τωρα αν τα 5-10 καταστήματα που πήρε από τον Μαρινόπουλο σε σημεία που δεν είχε δικά του δικαιολογούν το κόστος για τα υπόλοιπα που ήταν δίπλα σε ήδη δικά του αυτό μόνο αυτός το ξέρει....  Αλλά είναι πολλά τα λεφτα Άρη όπως έλεγε κι ο Καλογήρου οπότε όλα είναι πιθανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το κατάστημα Σκλαβενίτη ρε σεις. Έχω πάει πολλές φορές στο κατάστημα στο athens heart, όπου οι περισσότερες γυναίκες υπάλληλοι είναι τα ζώα μου αργά, οκνηρες και μόνιμα μπροστά στους πελάτες κουτσομπολευουν άλλους υπαλλήλους ή γκρινιάζουν για τα διαλείμματα. 

Μπορεί βέβαια να είναι και οκνηρες λόγω του βάρους τους, πραγματικά δεν πιστεύω πόσο χοντρές είναι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγχρονη κοινωνια με τη δεδομενη παραγωγη πλουτου, με προϋποθεση οτι ο εργαζομενος τηρει τα στανταρ της εργασιας που παρεχει, το ζητημα θα επρεπε να ειναι να πληρωνεται με βαση τις (ρεαλιστικες) αναγκες του, σε συνδιασμο φυσικα και με την προσφορα του.

Η ερωτηση ομως αν ο μισθος μιας εργασιας ανταποκρινεται στην κουραση/προσφορα σου ειναι αδιαφορη στον συγχρονο καπιταλισμο, και μαλιστα προσωπικα υποκειμενικη, το θεμα ειναι τι εισαι εσυ διατεθειμενος να κανεις για τα λεφτα που σου προσφερονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CptBill είπε

επειδη ανοιχτηκε θεμα και θιχτηκε το θεμα του σκλαβενιτη. Σχετικο ασχετο με το αρχικο ποστ αλλα θα συμφωνησω με οσα σχολια ειπώθηκαν για το Σκλαβενιτη. 

Θυμιζει δημοσιο απο πολλες αποψεις και ειλικρινα με κανει να απορω πως αντεχει οικονομικα να εχει τοσους υπαλληλους. Αναφερω ως παραδειγμα το καταστημα Καμινιων (επι την Πειραιως, νομιζω πως ειναι ο 1ος η 2ος Σκλαβενιτης που ανοιξε στην Αττικη ever). 

Εχω ζησει τσακωμους μεταξυ υπαλληλων, το συγκεκριμενο καταστημα εχει ως υπαλληλο εναν τυπα που τα εχει χασει και βριζει λες και δεν υπαρχει αυριο (προκειμενου να τον εχουν μακρια απο τους πελατες τον εχουν βαλει να μαζευει καροτσακια...τον εχω πετυχει να βριζει χυδαια τις ταμιες επειδη τον εδωσαν για κατι), εχω ζησει την απαθεια της απαθειας απο τους υπαλληλους στα ταμεια (κανουν λες και τους κλεβεις οταν ψωνιζεις απο εκει), τα πηγαδακια υπαλληλων απειρα και ο αριθμος υπαλληλων ειναι αδιανοητα μεγαλος. extra bonus ενας τυπας στα κρεατα που τον εχω πετυχει να βγαζει κακαδι απο τη  μυτη του και μετα να πιανει κρεας.  extra extra bonus τα περιστερια που πετανε μεσα στο σουπερ μαρκετ. Ευτυχως η κατασταση αντισταθμιζεται καπως απο τους καποιους ευγενικους και προθυμους υπαλληλους που εχει (αλοιμονο εαν δεν ειχε και τετοιους στο συνολο των υπαλληλων που εχει)

Οκ, δικαιωμα του, ειναι ιδιωτικη εταιρια, μπορει να κανει οτι θελει με τους υπαλληλους του δεν με αναγκάζει κανενας να ψωνιζω απο αυτον. Απλα αναρωτιεμαι ποσο χρονια ακομη  θα αντεξει με ενα μοντελο "δημοσιου" και τοσους ανεκπαιδευτους, πολυαριθμους υπαλληλους και ενα καταστημα σε τοσο κακο χαλι.

Ποια αλλά supermarkt υπάρχουν στα καμινια; έχει Βασιλόπουλο; lidl; my markt; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nik0laus είπε

...στις χαμηλότερες ποιοτικά βαθμίδες της πυραμίδας των εργασιών...

Δηλαδη??? Οι "βαθμιδες των εργασιων" (δεν υπαρχει πουθενα τετοια ορολογια αλλα ας το προσπερασουμε), σιγουρα δεν μπορουν να ιεραρχουνται με βαση την ποιοτητα των εργασιων αυτων καθεαυτων, διοτι εκ των πραγματων, σκαλοπατι απο σκαλοπατι διαφοροποιειται με βαση το ειδος της εργασιας, του μορφωτικου επιπεδου, της εμπειριας κ.α. παραγοντων που απαιτουνται για αυτην. 

Δεν υπαρχουν λιγοτερο ή περισσοτερο ποιοτικες εργασιες, υπαρχουν διαφορετικες εργασιες που η καθεμια απαιτει διαφορετικα προσοντα.

Ενας "ποιοτικος" σκουπιδιαρης ειναι εξισου ποιοτικος με εναν "ποιοτικο" γιατρο.

Η συγκριση δηλαδη της ποιοτητας μπορει να ειναι μονο -και αυτονοητα- "ενδοβαθμιδικη".

Επεξ/σία από kontinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ciyo είπε

γιατι δε λες οτι τρωνε το ψωμι καποιου αλλου που θελει να δουλεψει?

τα λιντλ τα εχουν στις κουτες γιατι δεν εχουν αυτον τον εναν υπαλληλο που θα εκανε αυτη τη δουλεια. Γιαυτο και οι τιμες του ειναι χαμηλοτερες. Εδω θεσσαλονικη στον μασουτη το εχουν παραχεσει....βαζουν ολα τα πραγματα με την ετικετα ευθυγραμισμενη μπροστα σε ολόκληρα ραφια!!!

Αν αυτοί που εσύ λες ότι τρώνε το ψωμί κάποιου άλλου, την "ιδρώνουν" την φανέλα εσένα τι λόγος σου πέφτει? Αν πάλι οι ίδιοι, απλά κάθονται όπως αναφέρθηκε, αυτός που θέλει να δουλέψει τι θέλει να πάει να κάνει εκεί? Να κάθεται? Όντας για καιρό άνεργος και έχοντας πλέον γίνει αποθηκάριος σε γνωστή αλυσίδα σουπερ μαρκετ, βλέπω πως αυτή η θέση πέρα από τις εξαιρέσεις που πάντα υπάρχουν, είναι απλά ένα σκαλοπάτι για να πας μετά κάπου αλλού, καλύτερα. Καλό θα ήταν όλοι να κοιτάνε πρώτα απ'όλα το σπιτικό τους και την δουλειά τους. Οι εποχές είναι δύσκολες και ψοφάμε για ένα μεροκάματο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ntguitar είπε

Ούτε καν μίλησα κι εγώ...που να μιλήσω δηλαδή....Το θέμα είναι πως απ τον πάτο περάσαμε στην μεσαία τάξη...και όλες οι δουλειές γίνανε ντροπή!

mad clip εσυ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σκλαβενίτης όπως και άλλες εταιρείες που ακολουθούν το μοντέλο "προσλαμβάνω απο τις οικογένειες των υπαλλήλων μου" το κάνει γιατί έτσι δημιουργεί ένα ψευτικο αίσθημα στους υπαλλήλους ότι "είναι δικό μας", όπως το ΠΑΣΟΚ είχε κάνει με τα ρουσφέτια του και γινόντουσαν ακόμα και themed κηδείες και γάμοι με τον πρασινο ήλιο. Επειδή ψωνίζω σε Σκλαβενίτη συχνά δεν ξέρω που έχετε πετύχει αυτές τις συνθήκες, ίσα ίσα είναι από τα πιο κομπλέ καταστήματα.

Ναι στα μικρά που του έμειναν έχει κάτι 50φεύγα τα ζώα μου αργά αλλά θα τον κράζουμε γιατί δεν διαλέγει να διώξει υπαλλήλους που θέλουν ~5 χρόνια για σύνταξη, που δεν θα μπορούσαν να βρουν αλλού δουλειά γιατί ... μας την σπάνε; Ίσα ίσα τους έχει στα μικρά καταστήματα που δεν έχει κοσμο, στα μεγάλα είναι σιφουνες όλοι. Ναι έχω πετύχει τσακωμούς έχω πετύχει γκρίνιες αλλά και σε όλα τα άλλα (εκτός από Lidl γιατί εκεί για να βρεις υπάλληλο τον ψάχνεις κανά 10λεπτο τόσοι ελάχιστοι που απασχολούνται).

Τώρα τα 500 σαν μισθός είναι απαράδεκτα χαμηλός, πρέπει να αλλάξει η κατάσταση και να γυρίσει στα επίπεδα προ κρίσης που ήταν 750 καθαρά (άποψή μου).
Έτσι όμως όπως έχει η κατάσταση, το να λέμε ότι "σιγά μη παω για 500" ενώ ή εναλλακτική είναι ανεργία(αεργία βασικά εφόσον το αποφασίζεις αλλά τες πα) και να ζεις στα 30 με τα λεφτά του μπαμπα και της μαμάς είναι tragic. Δούλεψε με 500 και κόψε τον κ@λ@ σου για να ανέβεις σε κάποιο άλλο τομέα στην εταιρεία. Ξέρετε τα σ/μ δεν είναι μονο ταμείο και κουβαλητής και τυρο/σαλαμοκόφτης, έχουν ένα ολόκληρο κομμάτι από πίσω Logistics, εισαγωγών, μεταφοράς, ανθρώπινου δυναμικού, marketing, λογιστηρίου και δεν ξέρω γω τι άλλο, που θα προτιμήσουν να πάρουν υπαλλήλους που έχουν αποδείξει ότι είναι τίμιοι και εργατικοί (και έχουν και ένα πτυχίο να κάνει back up) παρά έναν "ξένο".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, 4saken είπε

Αν η ερωτηση ηταν "Μας εχει μιλησει καποιος για σενα?" τι να απανταγε?

Είναι εντελώς διαφορετικό να το ρωτήσουν αυτοί και να το ρωτήσει ο εργαζόμενος για τον εαυτό του. Πέραν τούτου, δεν υπάρχει λόγος ούτε να ρωτήσουν αυτοί, διότι αν ο άλλος έρχεται συστημένος το ξέρουν, ούτε να το ρωτήσει ο υποψήφιος προς εργασία.  Αν οι άλλοι ρωτήσουν τον εργαζόμενο είναι σαν να ομολογούν φόρα παρτίδα οτι στην επιχείρησή τους, είτε όλοι είτε οι περισσότεροι προσλαμβάνονται μόνο με μέσον, καλό είναι για τα αφεντικά μιας μεγάλης επιχείρησης να το προσέχουν αυτό, ασχέτως αν έχει διαρρεύσει και το γνωρίζει και η κουτσή μαρία οτι όλοι μπαίνουν με μέσον εκεί. Στην δεύτερη περίπτωση δείχνεις οτι έχεις έρθει εκεί πέρα με τουπέ και οτι νομίζεις πως έχεις την δουλειά στο τσεπάκι. Ή και για το θέσω αλλιώς, μπορεί να υπάρχουν άλλοι 20 πριν από σένα για τους οποίος κάποιος να έχει μιλήσει με την διεύθυνση. Καλό είναι τέτοια ερώτηση απ' την μεριά του εργαζομένου να αποφεύγεται, τώρα αν όντως ο άλλος έχει πάει συστημένος και θέλει να το αναφέρει μήπως οι άλλοι είδανε 10-20 άτομα πριν από αυτόν και το έχουν ξεχάσει, μπορεί να πει οτι γνωρίζει τον τάδε που έχει την τάδε θέση εδώ. Ο καθένας κάνει οτι νομίζω, εγώ αν ήμουν υποψήφιος για δουλειά θα απέφευγα να το πω έτσι.

14 ώρες πριν, Curi0us είπε

Ποιός από το προσωπικό, τους έχει μιλήσει για εμένα.

Δε καταλαβαίνω που το βρίσκεις το λογικό στο να φάω πόρτα απλά και μόνο απαντώντας, οτι δε τους είχε μιλήσει κάποιος.

Πήγα να συμπληρώσω μια αίτηση, όπως είχα κάνει σε διάφορες επιχειρήσεις, στις οποίες επίσης δε με είχε συστήσει κάποιος. Σε άλλο σ/μ είχα προσληφθεί κιόλας και με είχαν καλέσει και από άλλα δυο για συνέντευξη. Και αρκετές από τις δουλειές που έχω κάνει τις έχω βρει συμπληρώνοντας αιτήσεις ή αφήνοντας/στέλνοντας βιογραφικά χωρίς να με έχουν συστήσει ή να υπάρχει αγγελία.

Συγνώμη, δεν είχα διαβάσει καλά τι έγραψες, τώρα είδα οτι αναφέρεσαι για απάντηση επάνω σε τυποποιημένο ερώτημα αίτησης. Δεν το κατάλαβα καλά έτσι όπως το έγραψες. Εγώ νόμιζα οτι πήγες για συνέντευξη και όταν σε ρώτησαν αν ήρθες συστημένος εσύ τους ρώτησες αν κάποιος έχει μιλήσει για εσένα.

Οπότε θεώρησε άκυρα όσα έγραψα. Λογικό δεν είναι να φας πόρτα. Εκτός φυσικά κι αν το 100% όσων εργάζονται εκεί είναι με μέσον, οπότε τις αιτήσεις και τις συνεντεύξεις τις έχουνε μόνο και μόνο για κράχτη.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...