Προς το περιεχόμενο

Αποζημίωση Άδειας προθεσμία καταβολής


jk_bartender

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα εχω μια απορία παραιτήθηκα από μια δουλειά πριν κανένα 2 μηνο και ο εργοδότης (κακός άνθρωπος) τραβάει τις αποδοχές μου όσο περισσότερο γίνεται με έβαλε και υπέγραψα την παραίτηση και μαζί το δώρο χριστουγεννων,αποζημίωση αδείας,επίδομα αδείας λέγοντας πως θα τα βάλει στην τράπεζα για να φαίνονται πράγμα που δεν έκανε τόσο καιρό παρά μόνο το επίδομα αδείας, εγώ όμως είχα υπόλοιπο αδείας κάποιες μέρες (αποζημίωση αδείας)τα οποία δεν τα έβαλε ακόμα το δώρο μου πούλησε μαγκιά και μου είπε θα το βάλει τότε άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα, έχει το νόμιμο δικαίωμα, την αποζημίωση αδείας όμως των ημερών αυτών που δεν πρόλαβα να πάρω μέχρι πότε εχει διορία να τα βάλει???άλλοι μου είπαν τέλος του χρόνοι άλλοι την ίδια στιγμή της παραίτησης, αλλά τι ισχύει τελικά ?ξέρω έκανα βλακεία που υπέγραψα αλλά μου είπαν πως απο την στιγμή που δεν φαίνονται τραπεζικά να τα καταβάλει τοτε είμαι νομικά καλυμμένος ευχαριστώ για την απάντηση εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από jk_bartender
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή νομικά εφόσον δεν φαίνονται στην τράπεζα ότι τα έβαλε μπορώ να κάνω καταγγελία?η έχει μέχρι τέλους του χρόνου και θα φάω ήττα?τι να κάνω τον πίστεψα ότι θα τα βάλει αλλά παπαλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέγραψες ότι τα έλαβες όλα αυτά? Ή μόνο παραίτηση? Αφού θα υπέγραφες παραίτηση, γιατί υπέγραψες ότι έλαβες λεφτά που δεν έλαβες? Κατήγγειλε τον αφού είναι έτσι στην Επιθεώρηση Εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι δεν παει καλα στο θεμα. Οταν παραιτεισαι απο κακο εργοδοτη απλα φευγεις και δεν υπαγραφεις τιποτα...δεν απαιτειται. Ο κακος εργοδοτης ειναι σε δυσμενη θεση να κανει τη χαρτουρα παραιτησης / απολυσης/ αναγγελιες σε υπηρεσιες και να πληρωνει μιστα επιδοματα κλπ. Το επαδ πληρωνεται αυγουστο και, αν δεν , ειναι ποινικο. Δεν ηταν παντα υποχρεωτικο να μπαινουν στην τραπεζα...ειναι σχετικα προσφατο κανα χρονο δηλ. Ποτε παραιτηθηκες?..μηπως τον καλυπτει η υπογραφη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μεγαλε 

27 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Υπέγραψες ότι τα έλαβες όλα αυτά? Ή μόνο παραίτηση? Αφού θα υπέγραφες παραίτηση, γιατί υπέγραψες ότι έλαβες λεφτά που δεν έλαβες? Κατήγγειλε τον αφού είναι έτσι στην Επιθεώρηση Εργασίας.

ναι με πηρε η λογίστρια να παω να υπογράψω την παραίτηση την υπέγραψα και μαζί με αυτή μου έδωσε και τα υπόλοιπα την είπα αφού δεν πήρα λεφτά δεν υπογράφω και μου είπε αν δεν φανούν στην τράπεζα και να υπογράψεις δεν σημαίνει τίποτα επειδή άλλαξε ο νόμος 

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν τα χρήματα δεν περάσουν απο τράπεζα είναι σαν να μην τα έχει λάβει.

 

3 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Κατι δεν παει καλα στο θεμα. Οταν παραιτεισαι απο κακο εργοδοτη απλα φευγεις και δεν υπαγραφεις τιποτα...δεν απαιτειται. Ο κακος εργοδοτης ειναι σε δυσμενη θεση να κανει τη χαρτουρα παραιτησης / απολυσης/ αναγγελιες σε υπηρεσιες και να πληρωνει μιστα επιδοματα κλπ. Το επαδ πληρωνεται αυγουστο και, αν δεν , ειναι ποινικο. Δεν ηταν παντα υποχρεωτικο να μπαινουν στην τραπεζα...ειναι σχετικα προσφατο κανα χρονο δηλ. Ποτε παραιτηθηκες?..μηπως τον καλυπτει η υπογραφη σου.

αυτος δεν παει καλα αδερφε ολα τα αλλα μια χαρα καλα παν του ειπα οτι σταματαω και απλα εφυγα κολλησα 2 μερες αδεια απο την κανονικη μου για βγει ο μηνας και 31 τελειωσα Μαιου πηρα το μηνιατικο μετα απο 6 μερες και 1 του μηνα εβαλε το επιδομα αδειας αλλα οχι την αποζημιωση αδειας οταν μιλησα μαζι του μου ειπε θα τα παρεις οτι ειναι να τα παρεις βαση νομου και μου πουλησε μαγκια κρατησα μηνυματα τα κρατησα ολα και λεω ετσι εισαι οκ κανε την μαγκια σου αλλα θα ψαχτω οικιοθελης αποχώρηση άπλα δεν παίρνεις αποζημίωση αλλα τα αλλα τα παίρνεις κανονικα το θεμα ειναι το ΠΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

14 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Απο φλεβάρη του 2016 πρέπει να είναι υποχρεωτικό τα μισθολογικά να είναι μεσω τραπέζης.Οπως και να έχει για τώρα μιλάει ο άνθρωπος.

Φυσικά και όταν παραιτείσαι υπογράφεις ότι....... παραιτείσαι.

Ο TS ξεκαθάρισε ότι με την παραίτηση τον έβαλαν να υπογράψει και ότι έλαβε τα διάφορα επιδόματα που ΔΕΝ έλαβε ακόμα. 

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν φανούν στην τράπεζα ΔΕΝ λογίζονται ως καταβληθέντα.

Αν ήταν αλλιώς δεν θα πήγαιναν τα αφεντικά(μη χέσω) μαζί με τον εργαζόμενο στα ΑΤΜ για να πάρουν πίσω το δώρο.

Το έχω περάσει πριν 5 μήνες το σκηνικό με παραίτηση και ήθελε να πάμε στο ΑΤΜ να πάρει πίσω τα δώρα άδειες κλπ.

Πήρε το ......... ξές τι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκαιο έτσι είναι αλλά το θέμα μου είναι αν ξέρει κανείς τον νόμο στο αν μπορεί να τα καταβάλει εντός του 2019 μέχρι Δεκέμβρη η αν πρέπει άμεσα ώστε να μην φάω τα μούτρα μου αν κάνω μανούρα φυσικά δεν πρόκειται να πάω επιθεώρηση απευθείας αλλά να πω την λογίστρια να τα βάλουν πρώτα και μετα να το κυνηγήσω 2 λογιστες ρωτησα ο ενας ειπε επρεπε να τα βαλει αλλα δεν ηξερε αν εχει διορια μεχρι τελος του χρονου και ο αλλος ειπε εχει μεχρι τελους του χρονου μην νομιζετε οτι και αυτοι ξερουν εργασιακα θεματα και αυτοι με την λογικη δουλευουν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για το δωρο Πασχα ήξερα ότι είχε όριο μέχρι την τελευταία μέρα καταβολής του ,Μεγάλη Τετάρτη.Και ας παραιτήθηκα μέσα Μάρτη.

Επειδή ηθελε να τα πάρει πίσω τα έβαλε όλα.Αλλά δεν του εδωσα τίποτα χαχα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Εγω για το δωρο Πασχα ήξερα ότι είχε όριο μέχρι την τελευταία μέρα καταβολής του ,Μεγάλη Τετάρτη.Και ας παραιτήθηκα μέσα Μάρτη.

Επειδή ηθελε να τα πάρει πίσω τα έβαλε όλα.Αλλά δεν του εδωσα τίποτα χαχα

Τον ξεγελασες δηλαδη?..του ειχες  υποσχεθει να του τα γυρι;σεις?...αυτα γινονται οταν δεν Υπαρχει παραιτηση, ..δηλ εκβιασμος αν θες αν συνεχισεις stη δουλεια

συνηθως αυτο γινεται οταν ο εργαζομενος πρεπεις να φαινεται απολυμενος για τμειο ανεργιας, και ο εργοδοτης του Κανει απολυση μαιμου. Π;ρουποθετει. Καλες σχεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ELTASSOS είπε

Τον ξεγελασες δηλαδη?..του ειχες  υποσχεθει να του τα γυρι;σεις?...αυτα γινονται οταν δεν Υπαρχει παραιτηση, ..δηλ εκβιασμος αν θες αν συνεχισεις stη δουλεια

συνηθως αυτο γινεται οταν ο εργαζομενος πρεπεις να φαινεται απολυμενος για τμειο ανεργιας, και ο εργοδοτης του Κανει απολυση μαιμου. Π;ρουποθετει. Καλες σχεσεις

Γιατί γίνεσαι προπέτης;Δεν ξεγέλασα κανέναν.Του είπα ότι παραιτούμαι νέτα σκέτα.Τι πιο αντρίκιο;Ούτε τον έσπρωξα στο να με απολύσει ούτε τίποτα.42 μήνες δούλευα  εκεί οπότε άμα ήθελα έπαιρνα καλή αποζημίωση, πιο πολλά παντως απο της παραίτησης.Σε κανέναν δεν είπα ότι θα του τα γυρίσω,γιατί να το κάνω δηλαδή;

Για να μπεις ταμειο ανεργίας πρέπει να απολυθείς νομίζω.

Ο υπάλληλος πως μπορεί να εκβιάζει τον εργοδότη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ ειπες οτι ηθελε / περιμενε να τα παρει πισω αρα κατι συζητηθηκε,  η μηπως περιμενε με δικη σου πρωτοβουλια να τα επιστρεψεις?...οποτε πιατηκε κωτσος...καπως τσι το κατασλαβα.

Ο εργοδοτης εκβιαζει τον εργαζομενο. .επεστρεψε τα... αλλοιως φευγεις.

Aυτο εννοουσα, (αν και ο εργαζομενοες μπορει να εκβιασει την απολυση του....)

ταμειο ανεργιας = προυποθετει απολυση,  ναι .σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε συζητηθεί τίποτα,απαιτούσε να του τα επιστρέψω γιατι......... έτσι.Ηταν μάγκας και ξέρεις πόσοι περιμένουν να πάρουν την θέση σου;Τα μοναστήρια να είναι καλά!!!

Ακόμα δεν έχει στεριώσει κανένας άλλος βλάκας σαν εμένα εκεί να του βγάζει τόση δουλειά με 12ωρα την ημέρα.

 

Ο εργαζόμενος που παραιτείται πως εκβιάζει τον εργοδότη του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...