Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο με καλή «ποιότητα κύλισης κ άνεση»


TheGrisGrisMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, moure είπε

Εγώ γενικότερα γουστάρω πολύ μερκ αλλά με 20κ  η μερσεντές που θα πάρεις θα είναι τουλάχιστον επταετίας  και με αρκετά χιλιόμετρα.

Όχι απαραίτητα......

 

Ενδεικτικάεδώ.

Με τον κατάλληλο έλεγχο για χιλιόμετρα και κατάσταση μπορεί να είναι ενδιαφέρον.

Εννοείται ότι το link είναι ενδεικτικό και δεν έχω καμμία σχέση με το όχημα ή τον πωλητή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Ford Focus

Όσο κι αν ακούγεται αστείο εγώ με το focus (mk iv) έχω πάθει πλάκα από την ησυχία που έχει στην καμπίνα, καμία σχέση με οποιοδήποτε αμάξι της κατηγορίας δοκίμασα 

Φυσικα δε το συγκρίνω με Ε ή 5αρες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Όσο κι αν ακούγεται αστείο εγώ με το focus (mk iv) έχω πάθει πλάκα από την ησυχία που έχει στην καμπίνα, καμία σχέση με οποιοδήποτε αμάξι της κατηγορίας δοκίμασα 

Φυσικα δε το συγκρίνω με Ε ή 5αρες...

Kαθε αλλο παρα αστειο θα ελεγα, μονο ασχετοι θα μπορουσαν να αστειευτουν οταν το focus μπαινει σε μια συζητηση που εχει κριτηριο την ποιοτητα κυλισης και την ανεση... Εκ των κορυφαιων της κατηγοριας εως τα 20.000 ευρω που θετει ο ts. Αν φυσικα μιλαμε για καινουργιο. Σε μτχ αλλαζει η συζητηση και βασικα θεωρω λαθος επιλογη να σκασεις 20.000 σε μτχ γι'αυτο και δεν μπηκα σε διαδικασια να προτεινω μτχ με τετοιο μπατζετ.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Εχετε καμία πρόταση

Δεν αναφέρεις αν είσαι ελεύθερος/παντρεμένος/παιδιά κλπ. Υποθέτουν οι περισσότεροι ότι έχεις μεγάλη οικογένεια και προτείνουν μαούνες. Δεν μας είπες σε τι κατηγορία θέλεις να κινηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Όσο κι αν ακούγεται αστείο εγώ με το focus (mk iv) έχω πάθει πλάκα από την ησυχία που έχει στην καμπίνα, καμία σχέση με οποιοδήποτε αμάξι της κατηγορίας δοκίμασα 

Φυσικα δε το συγκρίνω με Ε ή 5αρες...

Το astra είναι καλύτερο και σε αυτόν τον τομέα 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skoda Superb ή VW Passat από μένα. Αρκετά όμορφα σε σχέση με κάτι Citroen και σια.

Πολύ καλοί χώροι (ειδικά πίσω) και άνετα στα ταξίδια. 

Τα Superb έχουν πολύ ωραία ποιότητα κύλισης, μην τα σνομπάρεις. 

Σε αυτά τα λεφτά θα βρεις σίγουρα ένα πρόσφατο και καλό μεταχειρισμένο.

Πάνε σε καμία μάντρα και κάνε test drive ένα Superb, πιστεύω θα σε καλύψει, είναι από τις καλύτερες επιλογές εφόσον θέλεις άνετο και οικονομικό -για αυτά που προσφέρει- sedan.

Άποψη μου είναι να μην πας σε Mercedes, γιατί με ταβάνι 20κ αναγκαστικά θα κάνεις συμβιβασμό με σχετικά πολλά χλμ ή μέτρια κατάσταση. Πάνε σε μια πιο budget μάρκα.

ΕΚΤΟΣ αν είσαι αντί-VAGιτης όπως είναι της μόδας τελευταία! 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mp123 είπε

Αν καταφέρεις και πουλήσεις το 508 που λίγο δύσκολο το βλέπω.🤣

Βασικά δλδ δεν μας νοιάζει τι θα πάρεις.

Αν δεν καταφέρω να το πουλήσω θα το κρατήσω μέχρι να σαπίσει.Παλι κερδισμένος θα βγω από το να αγόραζα 5άρα με 8-10000 ευρώ παραπάνω στην τιμή,με 100.000 χλμ παραπάνω στον ταχογράφο και τουλάχιστον 300 ευρώ τον χρόνο σε περισσότερα ασφάλιστρα και εφορία.Και χωρίς να βάλω τα έξοδα συντήρησης και φθοράς.

Και όταν την πουλούσα την πεντάρα με 250-300000 χλμ,θα παρακαλούσα να την αγοράσουν για παλιοσίδερα.

Αλλά δεν πειράζει,συνέχιζε να γράφεις τις αρλουμπες σου.

4 ώρες πριν, gasgounis είπε

+1 και απο μενα για γερμανικα, εκτος opel ομως που δεν την παω.Κατοχος γερμανικων απο το 2006 και με α και η ποιοτητα κυλισης δεν συγκρινεται με τα υπολοιπα. Κλεινεις την πορτα και δεν ακους τιποτα απο εξω. Πολυ καλη ηχομονωση και ευχαριστιεσαι ταξιδι. Ισως υστερει σε θεματα αξιοπιστιας αλλα δεν νομιζω οτι και τα γαλλικα ειναι καλυτερα, μονο οτι οι γαλλοι ειναι λιγο φθηνοτεροι. Ουτε τριγμους θα ακους ουτε, ουτε αεροδυναμικους θορυβους, ουτε θα πρεπει να φωναζεις για να σε ακουν οι συνεπιβατες οταν θα ταξιδευεις με 150 στην εθνικη οδο.

Ειχα γκολφ 4 1.600 και ευχαριστιομουν ταξιδια στην εθνικη και εχοντας 200.000+ χλμ. Εκλεινες την πορτα και απολαμβανες την Εθνικη.. Τωρα εχω ανεβει λιγο επιπεδο και η εθνικη οδος ειναι ακομα μεγαλυτερη απολαυση.

Πολλοι λενε για τις γαλλικες αναρτησεις και για τον τροπο που στριβουν οι γαλλοι αλλα αυτα νομιζω οτι εχουν μεινει απο τις δεκατιες 70 και80, αντε και 90...

Για ποιο συγκεκριμενη απαντηση, Audi, Mercedes, BMW και με την σειρα αυτη οτι και να παρεις καλο θα ειναι... Εκτος απο σειρα 1 BMW. Πλεον ειναι υποκειμενικο το τι σου αρεσει και τι καλυπτει τις αναγκες σου.

Τελος το γερμανικο μεταχειρισμενο θα μπορεσεις να το πουλησεις. Το γαλλικο μεταχειρισμενο θα το χαρισεις...

Όσο ευχαριστιόσουν το γκολφ 4 1600κυβ. άλλο τόσο  ευχαριστέμαι το Hyundai i10 που νοίκιασα για την άδειά μου.

Με ενδιαφέρει επίσης μερικοί που γράφετε για e class πόσο κοστίζει και για τι χρονολογίας αμάξι γράφετε;

Επεξ/σία από palawiaris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, moure είπε

Εγώ γενικότερα γουστάρω πολύ μερκ αλλά με 20κ  η μερσεντές που θα πάρεις θα είναι τουλάχιστον επταετίας  και με αρκετά χιλιόμετρα.

 

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Ενδεικτικάεδώ.

Επίσης

 Mercedes-Benz C 180 SW1.6

και γενικότερα Μερκ 8ετίας το πολύ

και ΒΜW 5ετίας  

 

Nομίζω με τα χρήματα που διαθέτεις έχεις πολλές επιλογές, ακόμα και σε πιο φθηνές μάρκες αν θέλεις να κρατήσεις και λεφτά στην άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα χιλιόμετρα κάνεις ετησίως ;

Συμφωνώ και εγώ για τη Mercedes.

Αλλά σύγκριση με το Skoda που αναφέρθηκε κοίταξε και το αντίστοιχο Accord σε 2λιτρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Citroen δεν το είχα σκεφτεί, θα το δω... thanks

W211 & W212, θα τα δω, thanks.  Btw μεταγενέστερα δεν προτείνεις επειδή θα είναι εκτός budget ή «παίζει» κάτι άλλο; (Κάτι άκουσα για μηχανές Ρενώ επο ένα σημείο και μετά κλπ; )

1.33cc βενζινης

1.5+1.6 diesel

Renault-nissan(dacia/infinity) mercedes ειχαν συνεργασια...στην ουσια για εξοικονομηση χρηματων η μερσεντες εδωσε τα 2λιτρα μοτερ /σαζμαν και πηρε τα παραπανω...

Υπαρχει στις αλλες εταιριες  2λιτρο στα 375hp ?

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 20κ μπορείς να βρεις και το τωρινό γκολφ 7 με αρκετά έξτρα μιας και παει προς αντικατάσταση( οι αντιπρόσωποι συνήθως κάνουν γενναίες εκπτώσεις σε μοντέλα προς αλλαγή). Το έχω με το τρικύλινδρο 1.000cc κινητήρα στα 115 άλογα και είναι απ τα καλύτερα σε ποιότητα κύλισης, άνεσης. Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις να πάρεις 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Γερμανικό" που γράφουν κάποιοι δεν ισχύει, είναι πολύ γενικό. 

Σε αυτά τα χρήματα για μεταχειρισμένο παίρνεις Mercedes όπου σε αυτόν τον τομέα είναι κορυφή. 

Φυσικά υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα που είναι άνετα και αθόρυβα αλλά θα μπλεξεις τα μπούτια σου αν πέσουν πολλά μοντέλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, moure είπε

Εγώ γενικότερα γουστάρω πολύ μερκ αλλά με 20κ  η μερσεντές που θα πάρεις θα είναι τουλάχιστον επταετίας  και με αρκετά χιλιόμετρα.

Πενταετίας πιστεύω βρίσκεις αξίζει σαν αγορά καλύτερη οδηγική εμπειρία από το οκταβια

11 ώρες πριν, margaritagr είπε

Κοιτά για μένα αν μπορούμε να μιλήσουμε γενικά, πάντα καινούριο > μτχ , εκτός αν ξερεις τον ιδιοκτήτη κι ειναι άνθρωπος εμπιστοσύνης 

Κοίτα γενικά δεν μπορούν όλοι να πάνε σε καινούριο. Πλεον αξίζει να πας ας μεταχειρισμένο premium μοντέλο από το να συμβιβαστείς στο καινούριο με λιγότερα "καλά" 

Εάν ξέρεις να αγοραζεις αυτοκίνητα θα βρεις κάτι καλό σε μεταχειρισμένο. Καλύτερα με ξένο συναλλαγή παρά με γνωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρα εχω βαρεθει να ακουω για μτχ.στο 20αρικο παίζει το  honda civic.κουτα με 7 χρόνια εγγύηση.τι να λέμε τώρα.

Όλα αυτά που λέτε είναι περασμένα μοντέλα.δλδ δίνεις 20αρικο για περασμένο μοντέλο της mercedes ;.με το που το πάρεις λάστιχα και καλό σέρβις πάει το 1000ρικο.και τι θα έχεις; πήρα καινούργιο αυτοκίνητο αλλά το περασμένο μοντέλο.αλλα οκ είναι premium.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σοβαρα εχω βαρεθει να ακουω για μτχ.στο 20αρικο παίζει το  honda civic.κουτα με 7 χρόνια εγγύηση.τι να λέμε τώρα

Πάρτο εσύ τότε. Ξαναδιάβασε το πρώτο ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...