Προς το περιεχόμενο

Tokyo 2020


maarinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
42 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Η μουσική που ακούγετε οταν μπαίνουν οι αθλητές ειναι απο video games

Ναι, έβαλαν themes από διάφορα ιαπωνικά βιντεοπαιχνίδια.

Μεταφρασμένα:
 

Spoiler

 

Dragon Quest "Introduction: Lotto Theme"

FINAL FANTASY "Victory Fanfare"

Tales of Series "Sley's Theme-Guru-"

Monster Hunter "Proof of a Hero"

Kingdom Hearts "Olympus Coliseum"

Chrono Trigger "Frog Theme"

Ace Combat "First Flight"

Tales of Series "Royal Capital-Dignified"

Monster Hunter "Wind of Departure"

Chrono Trigger "Robo's Theme"

Sonic the Hedgehog "Star Light Zone"

Winning Eleven (Pro Evolution Soccer) "eFootball walk-on theme"

FINAL FANTASY "MAIN THEME"

Phantasy Star Universe "Guardians"

Kingdom Hearts "Hero's Fanfare"

Gradius (Nemesis) "01 ACT 1-1"

NieR "Initiator"

Saga Series "Makai Ginyu Poetry-Saga Series Medley 2016"

Soul Caliber "The Brave New Stage of History"

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα πριν από λίγο την τελετή έναρξης μαγνητοσκοπημένη από το Eurosport.

Περίμενα πολύ παραπάνω από τους Ιάπωνες, μια χώρα που συμπαθώ τα πάντα από αυτούς, γλώσσα, πολιτισμό, κουλτούρα, σύγχρονη μουσική.

Με βάση και την σημερινή τελετή, για μένα οι καλύτερες τελετές αγώνων που έχουμε δει μέχρι τώρα τις τελευταίες δεκαετίες ίσως και παραπάνω παραμένουν και θα παραμείνουν της Ελλάδας και της Κίνας. Μετά από αυτές βάζω της Βραζιλίας.

Μερικά πράγματα που μου έκαναν εντύπωση, όταν εισήλθαν όλες οι αποστολές μέσα στο στάδιο δεν γέμισε όλο, θυμάμαι σε όλους τους προηγούμενους αγώνες που είχε τιγκάρει όλο ενώ τώρα ήταν αρκετά αραιό, ήταν ήρθαν λιγότεροι, είτε είναι μεγαλύτερο το στάδιο, είτε μάλλον είναι η ιδέα μου και κάνω λάθος. Το μόνο σημείο που μου άρεσε ήταν προς το τέλος ένα χιουμοριστικό κλιπάκι με κάποιο που έπαιζε με τα πλήκτρα στο κέντρο ελέγχου και από πίσω ήρθε η προϊστάμενη.

Στο τέλος με την φλόγα, ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί όταν εισέλθει μέσα στο στάδιο πρέπει να αλλάξει 100 χέρια δήθεν για συμβολισμό, από τον ανάπηρο από το παιδάκι από τον έγχρωμο από τον παππού, από τον καλύτερο αθλητή της χώρας. Κατανοητό το νόημα που προσπαθούν να περάσει αλλά το μόνο αποτέλεσμα είναι να κουράζει τόσο όσους παρακολουθούν από την οθόνη όσο και μέσα στο στάδιο.

Οι φάσεις με τα τραγούδια του Lenon και των άλλων και τα κλισέ για έναν καλύτερο κόσμο, εντάξει βαρεθήκαμε να τα ακούμε παίδες...... δεν το θεωρώ κακό ή λάθος αλλά πολύ κλισέ και βαρετό να ακούμε τα ίδια και τα ίδια.

Τέλος πάντων, καλή επιτυχία στην εθνική μας αποστολή. Αν καταφέρουμε να ισοφαρίσουμε τα μετάλλια που πήραμε στην Βραζιλία θα είμαστε εξαιρετικά καλά για το μέγεθος και το επίπεδό μας, εποχές 2004 φυσικά έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

13 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Η μουσική που ακούγετε οταν μπαίνουν οι αθλητές ειναι απο video games

Χαχα, εμένα εκείνα τα ορχηστρικά μου έφερναν στο μυαλό κάτι soundtrack από ταινίες του superman....

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγωνισματα : 3x3, skateboarding, surfing, beach volley, bmx... πιο πολυ μου μοιαζει για καθημερινοτητα στην California παρα για Ολυμπιακους Αγωνες! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ask είπε

Αγωνισματα : 3x3, skateboarding, surfing, beach volley, bmx... πιο πολυ μου μοιαζει για καθημερινοτητα στην California παρα για Ολυμπιακους Αγωνες! :D

Εμ άμα αγοράζει η καλή μας κρατική τηλεόραση το φθηνό πακέτο θα δούμε και αθλήματα που ούτε καν γνωρίζαμε ότι έχουν μπει στην Ολυμπιάδα (3Χ3 μπάσκετ). 

Σήμερα έβλεπα άρση βαρών και οι σχολιαστές πραγματικά δεν καταλάβαινα τι έλεγαν. Ένα σιγανό μουρμουρητό ακούγονταν μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγική η ερτ μετά τον Πετρουνια που δεν έδειξε έκανε το ίδιο με τον Γκιωνη στο πινγκ πονγκ, δεν φταει κανένας σκηνοθέτης και στα 2 απλά η ερτ είναι για τα μπάζα. 

Τωρα έχει μπασκετακι ΗΠΑ Γαλλία. Ευτυχώς που οι Γάλλοι είχαν κερδίσει του Αμερικανούς στο παγκόσμιο του 19 και ο Ιωάννου δεν αναφέρει κάθε λεπτό ότι οι Έλληνες ήταν αυτοί που κέρδισαν τελευταία φορά τις ΗΠΑ σε επίσημο παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που στο euro είχε γεμίσει το νήμα με κακίες για τον Καρπετόπουλο, ο Ιωάννου έδωσε ρεσιτάλ από τον πρώτο αγώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάπου το πρόγραμμα ελληνικών συμμετοχών ανά ημέρα/καναλι ΕΡΤ ή eurosport?

https://www.sport-fm.gr/article/olympicgames2020/olumpiakoi-agwnes-to-programma-tis-deuteras-26-7/4192599 δεν λέει για eurosport1+2

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/07/2021 at 15:15, W0zzAp said:

Τραγική η ερτ μετά τον Πετρουνια που δεν έδειξε έκανε το ίδιο με τον Γκιωνη στο πινγκ πονγκ, δεν φταει κανένας σκηνοθέτης και στα 2 απλά η ερτ είναι για τα μπάζα. 

Τωρα έχει μπασκετακι ΗΠΑ Γαλλία. Ευτυχώς που οι Γάλλοι είχαν κερδίσει του Αμερικανούς στο παγκόσμιο του 19 και ο Ιωάννου δεν αναφέρει κάθε λεπτό ότι οι Έλληνες ήταν αυτοί που κέρδισαν τελευταία φορά τις ΗΠΑ σε επίσημο παιχνίδι. 

Πες μου ότι ήξερες τον γκιωνη και προχθές, γιατί μάλλον όλη η Ελλάδα σήμερα έμαθε την ύπαρξη του. Κοινώς δεν τον ήξερε ούτε η μάνα του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/07/2021 at 05:52, Xejolontas said:

Πες μου ότι ήξερες τον γκιωνη και προχθές, γιατί μάλλον όλη η Ελλάδα σήμερα έμαθε την ύπαρξη του. Κοινώς δεν τον ήξερε ούτε η μάνα του.

 

 

Ναι τον ήξερα γιατί παρακολουθώ ολυμπιακούς μια δεκαετία τουλάχιστον. Λαμβάνει μέρος κάθε φορά και περνάει συνήθως 2-3 γύρους πριν αποκλειστεί. 

Απλά δεν έχει σημασία αν το ξέρεις ή όχι και αν είναι γνωστο/εμπορικό το άθλημα του οταν παιζει Έλληνας αθλητής στους ολυμπιακούς πρέπει η ερτ να τον δείξει. Γιαυτό γίνεται ο σάλος και έτσι πρέπει για μένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...