Προς το περιεχόμενο

Κάποιοι ακούνε τα ερωτήματα ή τις συζητήσεις σας με τον Google Assistant


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως έχει πλακα που ενω ξέρουν οτι ειμαστε ζούδια κάνουν ακομη τον κοπο να βγαζουν ανακοινώσεις "μετρημένες" και προσεκτικές. μπορούν απλα να πουν σας παρακολουθουμε και αν σας χαλαει στα φρύδια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια το επιλεγω και δεν κανει τιποτα. ειναι επειδη δεν ειναι rooted το κινητο μου? πως θα το κανω ροοτ? Xiaomi Redmi 3 εχω. 

 

και μεταξυ των 2 ποιο ειναι καλυτερο? AdGuard ή AdAway?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο καλά έχω να πω για το speech to text του Google Assistant για τα ελληνικά. Μιλάω με κανονική ένταση και ταχύτητα και η αναγνώριση είναι άψογη με τα λάθη μηδαμινα. Μέχρι και μίξη ελληνικών και αγγλικών.

Αν το transcribing βοηθά στην ανάπτυξη του speech to text, προσωπικά συναινώ (στα πλαίσια μίας πολιτικής απορρήτου βασισμένης στη λογική) να γίνεται transcribing των συνομιλιών μου. Υπό το φόβο όμως των προστίμων η διαδικασία σταματά εντελώς. Ελπίζω να έχει εναλλακτικές και να μην επηρεάσει την πολύ καλή δουλειά που κάνει η Google.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tasos19s είπε

Υπάρχουν στο xda άτομα που έχουν βρει μέσα στον χώρο αποθήκευσης του Android χιλιάδες αρχεία από μικρές μικρές ηχογραφήσεις χωρίς να έχουν καν ενεργή την επιλογή για hey google

Η συσκευή ακούει τα πάντα γι αυτό και έχουμε φτάσει να θέλουν τρελό hardware όπως 8 πυρήνες και 12gb ram και λοιπά και λοιπά 

Παρακολουθει η συσκευή τα πάντα και συνέχεια άσχετα εάν ο χρήστης έχει κλειστή την τοποθεσία και ότι άλλο 

Σε όλες τις δωρεάν εφαρμογές και υπηρεσίες, το αντίτιμο είμαστε εμείς. Δηλαδή τα δεδομένα μας που τα δίνουν σε άλλες εταιρείες για λόγους διαφήμισης 

Χαρακτηριστικα η εφαρμογή εορτολόγιο στο iOS μου εμφάνισε μήνυμα να δεχτώ τους νέους όρους GPDR και έλεγε μέσα ότι δίνει σε 199 εταιρείες τα δεδομένα μου (επαφές, γιορτές και λοιπά)

Μεσα σε αυτές ήταν Facebook Instagram και όλα όσα γνωρίζουμε και αλλά τόσα. 

Μιλάμε για μια δωρεάν εφαρμογή ελληνική για τις γιορτές. 

Μας σκεφτεί ο καθένας τι κρύβεται πίσω από τις μεγάλες εταιρείες what’s app Viber Facebook και λοιπά 

Οπως τα λες, ολη η εξτρα υπολογιστικη ισχυς, η μνημη και - βασικοτερο ολων, η ενσωματωμενη μπαταρια ωστε ο χρηστης να μην μπορει να κλεισει τα παντα, ολη αυτη η εξελιξη κινειται στην κατευθυνση αυτη. Με τον μανδυα της διευκολυνσης του χρηστη, κρυβεται η πληρης συλλογη δεδομενων του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thessalonik είπε

παιδια το επιλεγω και δεν κανει τιποτα. ειναι επειδη δεν ειναι rooted το κινητο μου? πως θα το κανω ροοτ? Xiaomi Redmi 3 εχω. 

και μεταξυ των 2 ποιο ειναι καλυτερο? AdGuard ή AdAway?

Blokada λέγεται αυτό που ζητάς. Δωρεάν και open source. Βάλε και τα DNS queries να γίνονται στην cloudflare και είσαι κύριος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα Χιaomi Redmi 3 (Android 5.1.1) Ξερετε κανεναν ευκολο-αυτοματο τροπο να το ροοταρω?

2 λεπτά πριν, ntsikos είπε

Blokada λέγεται αυτό που ζητάς. Δωρεάν και open source. Βάλε και τα DNS queries να γίνονται στην cloudflare και είσαι κύριος 

Μια στιγμη! αυτο απο οτι βλεπω ειναι DNS changer. Σε τι μου χρειαζεται? καθως επισης αν βαλω τα DNS στην 1.1.1.1 παλι δεν ειναι αδφαλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Μου χει τυχει 2 3 φορες να μιλησω με καποιο ατομο για κατι που ουτε εχω googlαρει ουτε εχω αναφερει γενικα, και το ιδιο βραδυ να μου πεταει αναλογες διαφημισεις. Ηταν πολυ τρανταχτο το θεμα γι αυτο μου επιβεβαιωσε το οτι οντως το κινητο ακουει τα παντα.

 

3 ώρες πριν, Misokatsu64 είπε

Το εχω προσεξει και εγω και να εμφανιζονται συνεχεια διαφημισεις. Την πρωτη φορα λες τυχαιο αλλα μετα σε κανει να ανησυχεις.

 

3 ώρες πριν, ꧁༺𝕂𝕐ℝ༻꧂ είπε

Και εμένα μου έχει τύχει.

Δείτε την ταινία "The great hack". Υπάρχει ένας ακτιβιστής υπέρ της ιδιωτικότητας που εξηγεί τι συμβαίνει: δεν είναι ότι σας ακούει το μικρόφωνο, απλά πλέον οι διαφημιστικοί αλγόριθμοι μπορούν και σκιαγραφούν με εξαιρετική λεπτομέρεια το προφίλ μας και πολλές φορές βρίσκουν αναζητήσεις που θα χρειαστούμε πριν το θελήσουμε. Αρκετές φορές, βέβαια, βγάζουν κάτι άκυρο, αλλά τις 2-3 που θα το πετύχουν μας δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι μας ακούνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, saltofx_v είπε

Όχι μόνο οι κακοί κινέζοι και η Huawei μας παρακολουθεί.....🤣

Είναι σαν το δεν με ενοχλεί να με παρακολουθεί η κα Σούλα που βγαίνει μια φορά στο τόσο από το σπίτι της, αλλά δεν θέλω να με πιάσει στο στόμα της η κα Κατίνα και κατ' επέκταση όλη η γειτονιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Δείτε την ταινία "The great hack". Υπάρχει ένας ακτιβιστής υπέρ της ιδιωτικότητας που εξηγεί τι συμβαίνει: δεν είναι ότι σας ακούει το μικρόφωνο, απλά πλέον οι διαφημιστικοί αλγόριθμοι μπορούν και σκιαγραφούν με εξαιρετική λεπτομέρεια το προφίλ μας και πολλές φορές βρίσκουν αναζητήσεις που θα χρειαστούμε πριν το θελήσουμε. Αρκετές φορές, βέβαια, βγάζουν κάτι άκυρο, αλλά τις 2-3 που θα το πετύχουν μας δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι μας ακούνε.

Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω εγω προσωπικα οτι καποιος εχει στησει αυτι και ασχολειται μαζι μου ή με τον καθενα μας. Οταν λεω οτι το κινητο ακουει τα παντα εννοω οτι μπορει και παιρνει ηχητικές πληροφοριες  σε στιγμες που δε θα επρεπε θεωρητικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thessalonik είπε

Εχω ενα Χιaomi Redmi 3 (Android 5.1.1) Ξερετε κανεναν ευκολο-αυτοματο τροπο να το ροοταρω?

Μια στιγμη! αυτο απο οτι βλεπω ειναι DNS changer. Σε τι μου χρειαζεται? καθως επισης αν βαλω τα DNS στην 1.1.1.1 παλι δεν ειναι αδφαλη?

Δεν είναι μόνο DNS changer έχει και λίστες για μπλοκάρισμα διαφημίσεων καθώς επίσης μπορείς να προσθέσεις και δικά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Υπάρχουν στο xda άτομα που έχουν βρει μέσα στον χώρο αποθήκευσης του Android χιλιάδες αρχεία από μικρές μικρές ηχογραφήσεις χωρίς να έχουν καν ενεργή την επιλογή για hey google

Η συσκευή ακούει τα πάντα γι αυτό και έχουμε φτάσει να θέλουν τρελό hardware όπως 8 πυρήνες και 12gb ram και λοιπά και λοιπά 

Παρακολουθει η συσκευή τα πάντα και συνέχεια άσχετα εάν ο χρήστης έχει κλειστή την τοποθεσία και ότι άλλο 

Σε όλες τις δωρεάν εφαρμογές και υπηρεσίες, το αντίτιμο είμαστε εμείς. Δηλαδή τα δεδομένα μας που τα δίνουν σε άλλες εταιρείες για λόγους διαφήμισης 

Χαρακτηριστικα η εφαρμογή εορτολόγιο στο iOS μου εμφάνισε μήνυμα να δεχτώ τους νέους όρους GPDR και έλεγε μέσα ότι δίνει σε 199 εταιρείες τα δεδομένα μου (επαφές, γιορτές και λοιπά)

Μεσα σε αυτές ήταν Facebook Instagram και όλα όσα γνωρίζουμε και αλλά τόσα. 

Μιλάμε για μια δωρεάν εφαρμογή ελληνική για τις γιορτές. 

Μας σκεφτεί ο καθένας τι κρύβεται πίσω από τις μεγάλες εταιρείες what’s app Viber Facebook και λοιπά 

Πολύ κάνεις και τα επισημαίνεις Taso. Όλα αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά νομίζω. Η ενημέρωση υπάρχει, ντοκυμαντέρ πολλά ... Παρόλα αυτά, ο πολύς κόσμος λίγο ενδιαφέρεται. Δυστυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ilektro είπε

Πολύ κάνεις και τα επισημαίνεις Taso. Όλα αυτά είναι λίγο πολύ γνωστά νομίζω. Η ενημέρωση υπάρχει, ντοκυμαντέρ πολλά ... Παρόλα αυτά, ο πολύς κόσμος λίγο ενδιαφέρεται. Δυστυχώς!

Εγώ κι εσυ δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι 

Υπρχουν 2 οδοί. 

1) Έχεις smartphone, email, gps, ebanking και όλα αυτά με ευκολίες και ότι συνεπάγεται 

2) Έχεις ένα παλιό νοκια μόνο για βασικές κλήσεις και τίποτα άλλο 

 

99,999% ο κόσμος ανήκει στην πρώτη οδό 

Οποτε δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο. 

Όσα και να γνωρίζει 

4 ώρες πριν, Black Demis είπε

θέλει root κλπ αλλα και παλι δεν δουλεύουν ολα... φαντάσου μετα απο τόσα χρόνια σκέφτομαι σιγα σιγα για μυλου (αν και μια ζω ειμαι με apple συσκευές λόγο δουλειάς ποτε δεν ειχα για κυρια συσκευη iphone)

Και στο iPhone τα ίδια ισχύουν 

Εναν Adblock απλά έχω στον safari έτσι για να μην μου σπάνε τα νεύρα οι διαφημίσεις. Όχι για λόγους ιδιωτικότητας και λοιπά 

 

Ολα τα αλλά είναι γεμάτα διαφημίσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tasos19s είπε

Εγώ κι εσυ δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι 

Υπρχουν 2 οδοί. 

1) Έχεις smartphone, email, gps, ebanking και όλα αυτά με ευκολίες και ότι συνεπάγεται 

2) Έχεις ένα παλιό νοκια μόνο για βασικές κλήσεις και τίποτα άλλο 

99,999% ο κόσμος ανήκει στην πρώτη οδό 

Οποτε δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο. 

Όσα και να γνωρίζει 

Και στο iPhone τα ίδια ισχύουν 

Εναν Adblock απλά έχω στον safari έτσι για να μην μου σπάνε τα νεύρα οι διαφημίσεις. Όχι για λόγους ιδιωτικότητας και λοιπά 

Ολα τα αλλά είναι γεμάτα διαφημίσεις 

άλλο διαφημίσεις....... και άλλο να μαζεύουν με το κιλό τα δεδομένα σου και να τα πουλάνε  και να κάνουν profile με αυτά και να έχουν πρόσβαση σε αυτα

στο iphone από ότι είδα στο δικο μου όσα apps ειναι αγορασμένα ειναι adfree και έχει μόνο στο σαφάρι που χώνεις ενα adblock

το ίδιο και στο android ότι είναι αγορασμένο είναι adfreee

 

ετσι για διαφημίσεις τουλαχιστον εύκολη ληση στα apps τα αγοράζεις στο browser πάλι ευκολα βαζεις blocker

 

με την συλλογη τι κανεις ομος οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...