Προς το περιεχόμενο

Κάποιοι ακούνε τα ερωτήματα ή τις συζητήσεις σας με τον Google Assistant


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Black Demis είπε

άλλο διαφημίσεις....... και άλλο να μαζεύουν με το κιλό τα δεδομένα σου και να τα πουλάνε  και να κάνουν profile με αυτά και να έχουν πρόσβαση σε αυτα

στο iphone από ότι είδα στο δικο μου όσα apps ειναι αγορασμένα ειναι adfree και έχει μόνο στο σαφάρι που χώνεις ενα adblock

το ίδιο και στο android ότι είναι αγορασμένο είναι adfreee

ετσι για διαφημίσεις τουλαχιστον εύκολη ληση στα apps τα αγοράζεις στο browser πάλι ευκολα βαζεις blocker

με την συλλογη τι κανεις ομος οεο?

Να από την στιγμή που έχεις apps και δίνεις πρόσβαση στα δεδομένα σου τι ψάχνεις παραπάνω; 

Μπορει στα πληρωμένα να μην βλέπεις διαφημίσεις αλλά και πάλι στα δεδομένα σου δίνεις πρόσβαση. Πχ κάμερα, επαφές, ημερολόγιο, τοποθεσια, φωτογραφίες, μικρόφωνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Να από την στιγμή που έχεις apps και δίνεις πρόσβαση στα δεδομένα σου τι ψάχνεις παραπάνω; 

Μπορει στα πληρωμένα να μην βλέπεις διαφημίσεις αλλά και πάλι στα δεδομένα σου δίνεις πρόσβαση. Πχ κάμερα, επαφές, ημερολόγιο, τοποθεσια, φωτογραφίες, μικρόφωνο 

πολλα apps δεν λειτουργούν και αλλιώς πρόσβαση σε αυτά είναι απαραίτητη για την λειτουργεια τους το αν στέλνουν η όχι έξω εύκολα μπορεί κάποιος να το μάθει με λίγες γνωσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω γραπτή αναζήτηση για το "Χ" πράγμα από την εφαρμογή της Google...

Ανοιχτά τα παράθυρα λόγω ζέστης και εκείνη την στιγμή ακούγετε ο γείτονας: 

"-Τι φαγητό θα κάνεις σήμερα; 

- Λέω να κάνω κολοκυθάκια..."

Μαντέψτε τι βίντεο μου πρότεινε το YouTube όταν το άνοιξα λίγο αργότερα, βίντεο με συνταγή για κολοκυθάκια !!

Αληθινή ιστορία που συνέβη πριν δύο μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η αξία των προσωπικών δεδομένων πέρυσι, ξεπέρασε αυτή του πετρελαίου εμείς ακόμη ψαχνόμαστε για το αν μας ακούν οι τρίτοι?

Ας σοβαρευτούμε λίγο, εδώ μας ακούνε και οι έβδομοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ χρειάζεται η google να ανοίξει μικρόφωνα να σας παρακολουθεί νεοέλληνες δεν ξέρει από τις αναζητήσεις σας στο site της τι τρομπες ειστε.

Άνδρες αναζητήσεις τσοντες, ποδόσφαιρο, μπασκετ, στοιχιμα.

Γυναίκες βιντεάκια με μακιγιαζ, τραγούδια, gossip, ζωδια, τουρκικά...

Πιτσιρίκια τα μικρά fortnite pubg τα μεγάλα τσοντες και fortnite και pubg αυτοκίνητα και μηχανές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, imvrios είπε

Μόνο καλά έχω να πω για το speech to text του Google Assistant για τα ελληνικά. Μιλάω με κανονική ένταση και ταχύτητα και η αναγνώριση είναι άψογη με τα λάθη μηδαμινα. Μέχρι και μίξη ελληνικών και αγγλικών.

Αν το transcribing βοηθά στην ανάπτυξη του speech to text, προσωπικά συναινώ (στα πλαίσια μίας πολιτικής απορρήτου βασισμένης στη λογική) να γίνεται transcribing των συνομιλιών μου. Υπό το φόβο όμως των προστίμων η διαδικασία σταματά εντελώς. Ελπίζω να έχει εναλλακτικές και να μην επηρεάσει την πολύ καλή δουλειά που κάνει η Google.

Ναι, αυτός είναι ο βασικός σκοπός. Η Google πληρώνει native speakers σε διάφορες χώρες για να ακούνε πραχματικά ηχητικά και να κάνουν rating στο transcription σχετικά με το πόσο επιτυχημένο είναι και να σημειώνουν πόσο καθαρή ήταν η φωνητική εντολή, αν υπήρχαν παρεμβολές στο background κτλ. Το μόνο που βλέπει ο rater είναι η τοποθεσία του χρήστη (σε ποιά πόλη/περιοχή είναι). Σπάνια μπορεί να τύχει κατά λάθος ενεργοποίηση (λογικά πάτημα κουμπιού από το χρήστη) και να καταγραφεί κάποια συνομιλία ή background θόρυβος για λίγα δευτερόλεπτα (το πολύ 10). Αυτό το φλαγκάρει ο rater ως ανύπαρκτο entry. Προσωπική εμπειρία όλα αυτά από παλιότερη ενασχόληση με το rating.

Εννοείται ότι ο rater δεσμευεται με συμφωνητικό για τα περι απορρήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, thessalonik είπε

Εχω ενα Χιaomi Redmi 3 (Android 5.1.1) Ξερετε κανεναν ευκολο-αυτοματο τροπο να το ροοταρω?

Μια στιγμη! αυτο απο οτι βλεπω ειναι DNS changer. Σε τι μου χρειαζεται? καθως επισης αν βαλω τα DNS στην 1.1.1.1 παλι δεν ειναι αδφαλη?

Η έκδοση του Blokada η οποία περιλαμβάνεται στο google store, παρέχει μόνο δυνατότητα αλλαγής DNS. Για να έχεις hosts list ώστε να κόβει διαφημίσεις, scripts κλπ, το πιο σωστό -και πρώτο βήμα προς την απο-γκουγκλοποίηση- είναι να εγκατασταθεί το f-droid apk από εδώ και στη συνέχεια βρίσκεις το blokada και άλλα foss καλούδια.

Μέσω του fdroid μπορεί να εγκατασταθεί και το aurora store, που αποτελεί front end ώστε να κατεβάζεις και αναβαθμίζεις τις εφαρμογές του google play, χωρίς να είσαι logged ως χρήστης της google. Απο κει ουσιαστικά ξεκινά η ρίζα του κακού. Με το που ανοίγει ή σετάρεται μια συσκευή, είμαστε συνδεδεμένοι με το [email protected] και αρχίζει η συλλογή data.

Ακόμη κι έτσι, από τη στιγμή που το λειτουργικό είναι δικό της, δεν υπάρχει περίπτωση να μηδενίσεις την πιθανότητα συλλογής δεδομένων. Αυτό μόνο με custom rom τύπου Lineage και λοιπών λύσεων που προφανώς απευθύνονται σε ένα ελάχιστο ποσοστό χρηστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, thessalonik είπε

Στο pc χρησιμοποιω ενα adblock για να μην  βλεπω διαφημισεις σε google kai youtube. Στο browser του κινητου ομως που δεν δεχεται plugins εκει πως μπλοκαρουμε τις διαφημισεις, trackers και αλλα?

Μπορεις να βαλεις firefox το οποιο παιρνει κανονικα extensions και να ενεργοποιησεις το adquard! Ειναι πιο αργος browser στο κινητο αλλα τουλαχιστον δεν σε πρηζουν οι διαφημισεις οπως στο chrome η σε αλλους browser που δεν εχουν καν την δυνατοτητα να βαλεις adblock!

Eλπιζω να βοηθησα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VelocityEL είπε

Μπορεις να βαλεις firefox το οποιο παιρνει κανονικα extensions και να ενεργοποιησεις το adquard! Ειναι πιο αργος browser στο κινητο αλλα τουλαχιστον δεν σε πρηζουν οι διαφημισεις οπως στο chrome η σε αλλους browser που δεν εχουν καν την δυνατοτητα να βαλεις adblock!

Eλπιζω να βοηθησα 😛

Απο την στιγμη που εγκατεστησα το AdGuard Premium μπορω να χρησιμοποισω οποιοδηποτε browser θελω σωστα? Το ΑdGuard θα κοβει τις διαγημισεις πριν τις στειλει στον browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα προσωπικα σας δεδομενα θα παραμεινουν ιδιωτικα κ θα μοιραζονται μονο μεταξυ ιδιωτικης επιχειρισεις χααχαχοαχοαχοαχααχοααοχχαοαχοααοχαχοχαοα για σου μωρι π....α  google  πες τα ολα δεν ντρεπομαστε για να βρακια που φοραμε κ για το   τηλεφωνικο σεξ που κανουμε καργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2019 στις 3:36 ΜΜ, Tasos19s είπε

Στο κινητό κανείς toot και βάζεις Adaway και ησυχάζεις 

Για YouTube βάζεις YouTube vanced 

Το YouTube όπως θα έπρεπε να ήταν...

Το youtube υπαρχει οπως θα έπρεπε να ειναι, λεγεται YouTube Premium και κοστίζει 12 ευρώ το μήνα. 

Καλα κανεις και εχεις το vanced, το εχω και εγω αλλα ξερω οτι ειναι "σπασμένο" το premium και οχι κατι αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Το youtube υπαρχει οπως θα έπρεπε να ειναι, λεγεται YouTube Premium και κοστίζει 12 ευρώ το μήνα. 

Καλα κανεις και εχεις το vanced, το εχω και εγω αλλα ξερω οτι ειναι "σπασμένο" το premium και οχι κατι αλλο. 

Όχι δεν είναι αυτό που λες 

Απλα δεν έχει διαφημίσεις, παιζει στο παρασκήνιο και το έχω περάσει κανονικά στο σύστημα επειδή είμαι root

Να πληρώνω για να μην βλέπω διαφημίσεις έχει λογική;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tasos19s είπε

Να πληρώνω για να μην βλέπω διαφημίσεις έχει λογική;;; 

Και που είναι η λογική;

Να βλέπεις τα videos τους δωρεάν και τον λογαριασμό (το bandwidth δεν είναι δωρεάν) ποιος θα τον πληρώνει;

Όπως τα windows δεν είναι δωρεάν προϊόν, το netflix δεν είναι δωρεάν προϊόν, το office δεν είναι δωρεάν προϊόν, έτσι και το YouTube δεν είναι.

Δεν έχει free plan, έχει free plan + ads και premium plan.

Έχει κάποια λογική να ψάχνει κάποιος κάποιο τρόπο να της αποφύγει όταν ένα site δεν του παρέχει νόμιμο τρόπο να της αποφύγει, αν όμως του δίνει τη δυνατότητα να της αποφύγει τότε...

Βέβαια κάνουν τα στραβά μάτια στο YouTube για να κρατήσουν τη παντοκρατορία τους, όπως κάνουν τα Windows απέναντι στα πειρατικά για να κρατήσουν τη παντοκρατορία τους, αυτό τους νοιάζει και δεν τα κλειδώνουν όλα, adblocking, πειρατικά κλειδιά κλπ.

Το YouTube από πότε έγινε κοινωνικό αγαθό και υπάρχει τέτοιο self entitlement; Εδώ πληρώνουμε ακόμη και για το νερό.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...