Προς το περιεχόμενο

Η Apple αναστέλλει το πρόγραμμα για τη Siri όπου τρίτοι άκουγαν τις ερωτήσεις σας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από λίγο καιρό, έγινε γνωστό από την εφημερίδα «The Guardian» ότι η Apple είχε θέσει σε εφαρμογή ένα πρόγραμμα, κατά το οποίο τρίτες εταιρείες άκουγαν ανώνυμες εγγραφές από χρήστες της Apple να απευθύνονται στη ψηφιακή βοηθό Siri, για να αξιολογήσουν τις απαντήσεις της.

Τώρα μαθαίνουμε ότι η Apple ανέστειλε, τουλάχιστον προσωρινά, το πρόγραμμα. Σε δήλωση της στο TechCrunch, η εταιρεία έκανε γνωστό ότι αυτή την περίοδο πραγματοποιεί μία διεξοδική αναθεώρηση, και πως αναστέλλει το πρόγραμμα παγκοσμίως. Τα νέα έρχονται λίγο αφότου έγινε γνωστό ότι και η Google θα αναστείλει προσωρινά το δικό της πρόγραμμα με τον Google Assistant στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Αν και η Apple δεν ξεχνά να υπενθυμίσει σε όλους, πόσο ενδιαφέρεται για την ιδιωτικότητα και πως τα προϊόντα της προωθούν την προστασία της ιδιωτικής ζωής, και πως δεν χρησιμοποιεί τα δεδομένα των χρηστών της για να πουλήσει διαφημίσεις όπως οι Amazon και Google, εντούτοις φαίνεται πως βασίζεται σε πραγματικούς ανθρώπους για να βελτιώσεις την τεχνητή νοημοσύνη της ψηφιακής βοηθού Siri.

Όπως αναφέρεται στο άρθρο της Guardian, στις ακροάσεις πραγματικών ηχογραφήσεων θα μπορούσαν να συμπεριλαμβάνονται διάφορα πράγματα, όπως εγκληματικές δραστηριότητες ή ακόμα και σεξουαλικές επαφές. Όπως επισημαίνεται από το TechCrunch, στους όρους χρήσης, υποδηλώνεται η ύπαρξη τέτοιου προγράμματος, αλλά κατά πόσο γίνεται κατανοητό από τους τελικούς χρήστες ότι υπάρχει η πιθανότητα κάποιος άλλος άνθρωπος, και όχι μηχανή, να κρυφακούει τις συζητήσεις ή τα ερωτήματα του –ακόμα και αν έχει υποβληθεί για επανεξέταση λιγότερο από το 1% των ερωτημάτων- παραμένει άγνωστο.    

Αν και δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει με το πρόγραμμα και αν η Apple σκέφτεται να το επαναφέρει, σύμφωνα με εκπρόσωπο της εταιρείας, σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση του λογισμικού, θα ζητείται από τους χρήστες να επιλέξουν ρητά αν θέλουν ή όχι να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα. Η δήλωση της Apple: «Έχουμε δεσμευτεί να προσφέρουμε μία εξαιρετική εμπειρία με τη Siri προστατεύοντας παράλληλα την ιδιωτικότητα των χρηστών. Καθώς πραγματοποιούμε μία διεξοδική αξιολόγηση (της κατάστασης), αναστέλλουμε το πρόγραμμα βαθμολόγησης Siri παγκοσμίως. Επιπλέον, ως μέρος μίας μελλοντικής αναβάθμισης λογισμικού, οι χρήστες θα έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν αν θέλουν να συμμετάσχουν στην βαθμολόγηση».

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε για να καταλάβω δηλαδή ο τρομοκράτης θα ζητήσει την βοήθεια της siri?? 

Τυπου:

Βρε σίρι μου... τι κίνηση βρω στην Πανεπιστημίου στις 8 που θέλω να βάλω μία βόμβα

,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάτσε για να καταλάβω δηλαδή ο τρομοκράτης θα ζητήσει την βοήθεια της siri?? 

Τυπου:

Βρε σίρι μου... τι κίνηση βρω στην Πανεπιστημίου στις 8 που θέλω να βάλω μία βόμβα

,

Χαζομάρες 

Εσενα κι εμένα θέλουν να ξέρουν τι κάνουμε, τι λέμε, τι ψάχνουμε, που πηγαίνουμε. 

Πουλανε μετά τα δεδομένα σε άλλες εταιρείες που σου στέλνουν διαφημίσεις 

 

Στο βωμό της τρομοκρατίας δήθεν έχουμε γεμίσει κάμερες, παρακολούθηση από παντού και πι εγκληματίες συνεχίζουν όμως να χρησιμοποιούν παλιές τεχνολογίες και σε κινητά και σε επικοινωνίες και στα πάντα. 

Με αριθμούς Πακιστάν, με κλεμμένα οχήματα και λοιπά κάνουν την δουλειά τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλεπω να ερχονται δυσκολοι καιροι για ολες τις εταιριες που κλεβουν τα προσωπικα μας δεδομενα χωρις να μας ρωτησουν. Η Ευρωπη συμμορφωθηκε με το GDPR καιρος να γινει το ιδιο και με τις Αμερικανικες εταιριες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin το gdpr είναι κάτι που το απαίτησαν οι Ευρωπαίοι πολίτες και γι αυτό ψηφίστηκε... οι αμερικανοί ούτε που το ξέρουν για να μπορέσουν να το απαιτήσουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος τεράστιο της Apple που δεν έδωσε την επιλογή της συγκατάθεσης, αλλά, άλλο πράγμα είναι να συλλέγω κάποια δεδομένα για να βελτιώσω τις υπηρεσίες που προσφέρω (ακόμα κι αν αυτό το έχει αναλάβει τριτη εταιρία που ελέγχω), κι άλλο να σε παρακολουθώ ακατάπαυστα και ύστερα αφού κάνω και τις βρωμοδουλειές μου να τα πουλάω και σε τρίτους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Arkin είπε

Προβλεπω να ερχονται δυσκολοι καιροι για ολες τις εταιριες που κλεβουν τα προσωπικα μας δεδομενα χωρις να μας ρωτησουν. Η Ευρωπη συμμορφωθηκε με το GDPR καιρος να γινει το ιδιο και με τις Αμερικανικες εταιριες. 

μπα μην το λες το πολύ πολύ απλά θα αποσύρουν τα προϊόντα τους από εκεί που δεν επιτρέπετε η θα τα κάνουν με πληρωμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shit !!! άμα άκουγαν και τις Kingy συζητήσεις μου με την γραματέα μου την Siri χώρισα, τύφλα να έχουν οι 50 αποχρώσεις του Γκρίλ, το κακό είναι ότι συνέχεια μου το έπαιζε δύσκολη και μου έλεγε "Συγνώμη κύριε, Δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε" και λοιπές υπεκφυγές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Αν και η Apple δεν ξεχνά να υπενθυμίσει σε όλους, πόσο ενδιαφέρεται για την ιδιωτικότητα

Ε το σωστο να λέγεται. Οντως μας υπενθύμισε ποσο ενδιαφέρεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πόσα άλλα "προγράμματα" τρέχουν ήδη ΤΩΡΑ από Apple, Amazon και Google (φυσικά για το καλό μας) για τα οποία ΠΟΤΕ δεν ζητήθηκε η συγκατάθεσή μας και τα οποία θα "τερματίσουν" μετά από μήνες ή χρόνια (φυσικά για το καλό μας) .

Καλά, το κάνουν που το κάνουν, ας μην μας κοροϊδεύουν κιόλας. Δεν είμαστε και τόσο πια βλάκες (ή μήπως είμαστε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Billi the Kid είπε

Shit !!! άμα άκουγαν και τις Kingy συζητήσεις μου με την γραματέα μου την Siri χώρισα, τύφλα να έχουν οι 50 αποχρώσεις του Γκρίλ, το κακό είναι ότι συνέχεια μου το έπαιζε δύσκολη και μου έλεγε "Συγνώμη κύριε, Δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε" και λοιπές υπεκφυγές...

Οι γκριλ ,οι βριλ και ο λιακοπουλας...... Και οι 50 αποχρώσεις των....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος επιθυμεί privacy, απλά "ξηλώνει" οτιδήποτε έχει να κάνει με google services, amazon, siri, miri, kakomiri, κλπ. και εγκαθιστά ad blockers και firewall σε android συσκευή και στο pc αποκλειστικά linux.

O μόνος σίγουρος τρόπος να μη σε παρακολουθούν. Τα κουμπιά συγκατάθεσης δεν πείθουν.

 

Οι "δεν έχω κάτι να κρύψω" δεν έχουν λόγο να ανησυχούν. Δεν έχουν τίποτα να κρύψουν άλλωστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...