Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο συμβολαίου??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έκλεισα πριν 8 μήνες συμβόλαιο με τη σύτα κατά τη μετακομιση μου σε νεα περιοχή ,(πριν αγοραστεί πλήρως από τη βονταφον) για 2 χρόνια. Στο κλείσιμο του συμβολαίου είχα ρωτήσει τι ταχύτητες θα έχω στην 24αρα σύνδεση κι αν είναι κανονικά στο 1.2 mb/s το download που είναι το συνηθισμένο στο ηράκλειο κρήτης. (είχα συτα πριν μετακομίσω στην περιοχή που είμαι τώρα) Μου είπαν ότι θα είναι όλα κανονικά κι ότι δεν είμαι μακριά από το κέντρο εκπομπής. Από όταν έγινε η σύνδεση μετά από πολλά προβλήματα (πήρε 2 μήνες) μέχρι τώρα η μέγιστη ταχ'υτητα  που πιάνω είναι 800kb/s σε τόρεντ και σερβερ, το στρίμινγκ κολλάει αν κάνεις το οτιδήποτε παράληλλα, κάτι το οποίο είναι απολυτα δυσλειτουργικά δεδομένου ότι μένουμε 3 φοιτητές στο σπίτι. Γίνεται να αλλάξω εταιρία χωρίς να πληρώσω πρόστιμο λόγω της έλλειψης ικανοποίησης μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάνε speed test. Torrent δεν είναι ενδεικτικό της μέγιστης ταχύτητας. Και αν ένας streamαρει, τότε ναι οι υπόλοιποι τον πίνουν λίγο. Ειδικά αν η γραμμή σου κλειδώνει στα 7mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εν ολίγοις οχι δεν μπορεις να φυγεις χωρις πρόστιμο

Αλλά και να φύγεις, και αλλού να πας, την ίδια ταχύτητα να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαθεσθιμότητα για 50αρα σύνδεση δεν υπάρχει στην περιοχή. Tα καλύτερα αποτελέσματα που έχει βγάλει το speedtest είναι στα 8 mbps όπου κλειδώνει και η γραμμή.

https://www.speedtest.net/result/8473643042

 

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 886/10045 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 886/11912 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 9.8/7.5 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 18.2/33.2 dB 
Output Power(Up/Down) 11.3/19.4 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 2/64 
Interleave Delay(Up/Down) 2/8 ms 
INP(Up/Down) 0.5/1.1 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 4 h 3 min 19 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/139 
FEC Errors(Up/Down) 0/48002
Επεξ/σία από georgerou1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgerou1 είπε

Διαθεσθιμότητα για 50αρα σύνδεση δεν υπάρχει στην περιοχή. Tα καλύτερα αποτελέσματα που έχει βγάλει το speedtest είναι στα 8 mbps όπου κλειδώνει και η γραμμή.

https://www.speedtest.net/result/8473643042

Link Status Up 
Modulation Type ADSL_2plus 
Actual Rate(Up/Down) 886/10045 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 886/11912 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 9.8/7.5 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 18.2/33.2 dB 
Output Power(Up/Down) 11.3/19.4 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 2/64 
Interleave Delay(Up/Down) 2/8 ms 
INP(Up/Down) 0.5/1.1 symbols 
Profile N/A 
Showtime Start 4 h 3 min 19 s 
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 
CRC Errors(Up/Down) 0/139 
FEC Errors(Up/Down) 0/48002

Έχεις συνδεθεί στα 10mbps το οποίο σημαίνει πως κατεβάζεις με το μέγιστο θεωρητικό 1.2mb / s. Δσυτυχώς δεν είναι για πολλά πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως από το downstream attenuation έβγαλα από εδώ https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php ότι παίρνω ίντερνετ από 2.5 χλμ μακριά ενώ το κέντρο εκπομπής "αριάδνη" που μου είπαν ότι μου δίνει είναι στα 380 μέτρα από την περιοχή μου. Ξέρετε τι παίζει με αυτό;

Στα 2.5 χιλιόμετρα υπάρχει ένα ακόμα κέντρο εκπομπής, το μακρινότερο από τα 3 στο ηράκλειο από εμένα. 

Επεξ/σία από georgerou1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, georgerou1 είπε

πάντως από το downstream attenuation έβγαλα από εδώ https://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php ότι παίρνω ίντερνετ από 2.5 χλμ μακριά ενώ το κέντρο εκπομπής "αριάδνη" που μου είπαν ότι μου δίνει είναι στα 380 μέτρα από την περιοχή μου. Ξέρετε τι παίζει με αυτό;

Στα 2.5 χιλιόμετρα υπάρχει ένα ακόμα κέντρο εκπομπής, το μακρινότερο από τα 3 στο ηράκλειο από εμένα. 

Για κάποιο λόγο σε συνέδεσαν πιο μακριά. Ίσως το κοντινό δεν είχε χώρο. Δεν ξέρω. Πάρε τους τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, zx1234r said:

Για κάποιο λόγο σε συνέδεσαν πιο μακριά. Ίσως το κοντινό δεν είχε χώρο. Δεν ξέρω. Πάρε τους τηλέφωνο.

Δεν γίνεται κάτι τέτοιο. 

Είτε διαβάζει λάθος το attenuation το modem, είτε δεν ισχύει η απόσταση που του είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στα τορρεντ είναι φυσιολογικό. Και σε μένα όταν είχα 24αρα με κλείδωμα στα 10 κατέβαζα με 800 το 80% των φορων (το άλλο 20 ήταν σκαμπανεβασματα 100-800 και ένα πηδημα στα 1000). Στα τορρεντ κουμάντο κάνουν οι seeders και όχι η ταχύτητα της σύνδεσής σου. Συμβόλαιο δεν σπάει χωρίς πρόστιμο. Τέλος σου είπαν ψέματα για τα 380 μέτρα, σίγουρα είσαι πάνω από 1.5-2 (καλωδιακά) km, το ρουτερ δεν λέει ψέμματα. 

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, για να μην ανοίγω νέο θέμα. Έχω συμβόλαιο για ADSL 24 Mbps, παλιά κατέβαζα μέχρι και 11, και τώρα  πιάνω με το ζόρι μέγιστο 8. Μπορώ να κάνω κάτι με τον πάροχο, ή απλά περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιό μου άλλον 1 χρόνο; 

Επεξ/σία από studiokristo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Παιδιά, για να μην ανοίγω νέο θέμα. Έχω συμβόλαιο για ADSL 24 Mbps, παλιά κατέβαζα μέχρι και 11, και τώρα  πιάνω με το ζόρι μέγιστο 8. Μπορώ να κάνω κάτι με τον πάροχο, ή απλά περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιό μου άλλον 1 χρόνο; 

Προσωπικα εφοσον ειναι ΕΩΣ 24 δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι, ας πουν αλλοι ομως που ισως να ξερουν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...