Προς το περιεχόμενο

Χαμηλη διαθεσιμοτητα RAM...


elenhra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Φαντάζομαι κάποιοι θα ξέρετε λίγο περισσότερα..:

Πρόσφατα (15/07) εκανα κάποιες αγορές για ενα build (σε αρκετα καλές τιμές) αλλά τη 'πάτησα' με τις RAM και τον m2 nvme δίσκο.. Απ' όταν τα αγόρασα άρχισε η άνοδος των τιμών τους και η μη διαθεσιμότητά τους..

Συγκεκριμένα:

adata sx8200 pro 512gb τον αγόρασα 67 κ τωρα είναι στα 80

Gskill Ripjaws 2x8gb στα 3200mhz, αγορα στα 71 τωρα ειναι στα 87.

Οσα eshops εξωτερικού τα εχουν ετοιμοπαράδοτα είναι στο Θεό (αν βάλεις και τα έξοδα αποστολής)...

Τι παίζει..? Είναι τεχνητό? Γιατί συμβαίνει? Θα παραλάβω ποτέ πιστεύετε ή να ακυρώσω? Έχει ξανα γίνει?

Μέχρι τωρα, απ' το κατάστημα ειμαι ικανοποιήμενος από την ενημέρωση αλλά δε ξέρω αν έχει νόημα να περιμένω.. εκείνοι μου λένε θα ξαναμιλήσουμε στις 19/08, αλλά αν θέλω να ακυρώσω μπορώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Αφού τους έχεις αγοράσει στην χαμηλή τιμή, γιατί να ακυρώσεις; 

Γιατι δε ξερω μεχρι ποτε θα περιμενω.. εχω τα υπολοιπα κ καθονται..

Περισσότερο το ανοιγω το θεμα ομως απο ενδιαφερον για να μαθω πως λειτουργει το  industry.. αν καποιοι ξερουν δλδ να το μοιραστουν κ με τους υπολοιπους. Μου φαινεται περιεργο ολες οι οικονομικες ddr4 να ειναι 'κατοπιν παραγγελιας'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύς κόσμος περίμενε να πέσουν οι τιμές στις ram όπου είχαν φτάσει πολύ ψηλά , όταν έφτασαν σε επιθυμητά επίπεδα υπήρξε πολύ μεγάλη αύξηση στις πωλήσεις,  πολλοί έμποροι έχουν ξεπουλήσει. Από την στιγμή που έχεις αγοράσει σε καλές τιμές περίμενε. Από 20 Αυγούστου και μετά θα επανέλθει το εμπόριο στα κανονικά του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το θεμα με Ιαπωνια-Νοτια Κορεα και τις εισαγωγες καποιων χημικων που χρειαζονται για να κατασκευασουν τα κορεατικα εργοστασια τις ram. Η Ιαπωνια επιβαλλει καποιους περιορισμους (κυριως καθυστερησεις) στις εξαγωγες και σαν αποτελεσμα οι τιμες εχουν ανεβει 20-30%. Eπισης, τωρα ειναι καλοκαιρι, και φυσικα οι εμποροι θα το εκμεταλλευθουν στο επακρο μεχρι να ξεφουσκωσει.

https://www.techpowerup.com/257566/japan-korea-trade-spat-and-toshiba-blackout-hike-dram-prices-by-20-percent

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν κάτι σαν το cryptomining, μόνο που τότε εξαφανίστηκαν οι κάρτες γραφικών και ανέβηκαν οι τιμές των ήδη υπαρχουσών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμονη απο Σεπτεμβριο που θα αλλαξει παλι η κατασταση. Με τους νεους ryzen εχουν εξαφανιστει τα παντα. Ουτε ssd ουτε ram ουτε gpu κυκλοφορανε στην αγορα και οι τιμες ανεβηκαν αρκετα παλι. Λιγο υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...