Προς το περιεχόμενο

Boot


james01gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους. Πριν κάποιο διάστημα έβαλα έναν ssd στο σύστημα μου

Με το acronis κλωνοποίησα τον παλιό, φαίνονταν όλα εντάξει. Συνδεδεμένοι και οι 2 δίσκοι στον υπολογιστή. Καθώς αγόρασα έναν μεγαλύτερο σκληρό, αντικατεστησα τον παλιό σκληρό. Όμως το σύστημα πλεον δεν μπουταρει.απο το bios έχω ορίσει τον ssd για boot (με ahci) αλλά όμως φαίνεται να μην τον αναγνωρίζει ως bootable ακόμα και εαν από συνδέσω όλους τους άλλους σκληρούς. Ο ssd σίγουρα μπουταρει καθώς πρώτον το σύστημα ανοίγει λες και μπουταρει από ssd και κατά δεύτερο λόγο από τον παλιό σκληρό έχω σβήσει τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το αρχικο boot γινοταν απο τον σκληρο και μετα αναλαμβανε ο ssd? Κατι τετοιο εγινε οταν εγκατεστησα τα windows και ειχα 1 σκληρο και ssd  . Ενω τα windows ηταν στον ssd bootare απο τον σκληρο . Ειχε απλα λιγα  mb δεσμευμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι κάτι που πραγματικά θα ήθελα να αποφύγω. εάν χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα imaging να κάνω κλώνο τον ssd στον σκληρό και μετά μαζί με το boot (φαντάζομαι αυτό δεν έκανα clone αρχικά στον ssd) να τον ξαναπεράσω στον ssd; γιατί πραγματικά δεν θέλω να κάνω format

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος γιατί κι εγώ χρησιμοποιώ χρόνια το Acronis True Image , υπάρχει επιλογή όταν φτοιάχνεις το image να συμπεριλάβεις τον master boot sector το οποίο προφανώς δεν το είχες τσεκάρει και γι αυτό δεν σου μπουτάρει από τον νέο δίσκο.

Ή ξανακάνεις τη διαδικασία τσεκάροντας αντίστοιχα την επιλογή να συμπεριλάβει το MBR ή εναλλακτικά δοκίμασε το WintoHDD που κάνει και αυτό κλονωποίηση του δίσκου μαζί με τον MBR και είναι και δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρόσφατα έκανα αυτήν την διαδικασία σε 5-6 μηχανάκια, ο μόνος τρόπος που δεν μου δημιούργησε προβλήματα είναι clone disc με το Lazesoft Recovery Suite. Υπάρχει και στο Hirens  Boot Cd για να το κάνεις στο ίδιο μηχάνημα μέσα από το live cd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα bootable usb με το Windows 10 installation media

Μπουταρε με αυτό, και ότι να επιλέξεις να κάνεις καινούργια εγκατάσταση δοκίμασε να κάνεις repair και λογικά θα δει ότι το boot δεν υπαρχή και θα το προσθέσει/διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...