Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με απόδειξη ξενοδοχείου.


Vkngs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα και καλή βδομάδα. Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος διακοπές. Πήγα Λευκάδα όλα καλά με το ξενοδοχείο άψογα. Μετά ηρθα καπάκι Ζάκυνθο. Έχω τρελαθεί με το ξενοδοχείο που μένω πραγματικά.Έχω αλλάξει δωμάτιο καθώς δεν δούλευε AIR condition βρωμαγε όλο το δωμάτιο βοθριλα κτλπ κτλπ. Η "κυρίες" στην ρεσεψιόν μες στην ειρωνια. Έφτασε ο κόμπος στο χτένι όταν μπαίνω στο δωμάτιο και 2 μέρες τώρα δεν έχουν αλλάξει ούτε πετσετα. Πήγα στην ρεσεψιόν έκανα παράπονα και παλι ειρωνια. Η ερώτηση μου όμως έρχετε εδώ. Όταν ήρθα μου λένε πληρώνεις τώρα κατευθείαν. Λέω να δω πρώτα το δωμάτιο  και μετά. Μου λένε όχι είναι η πολιτική του ξενοδοχείου αυτή. Εγώ επέμενα. Εν τέλη το είδα, και πήγα πλήρωσα κακώς. Μου λέει όμως απόδειξη στο τέλος. Ας μην σχολιάσω τα λευτα μπροστά αλλά η απόδειξη στο τέλος. Θέλω να ρωτήσω. Είναι νόμιμο αυτό; Να μην μου δίνει απόδειξη με την πληρωμή αλλά στο τέλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

33 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η απόδειξη παραδίδεται με την είσπραξη των χρημάτων

Είναι υποχρεωτι

Καταγγελία που; Το θέμα είναι ότι μέχρι Πέμπτη έχω διαμονη, τώρα να φύγω να βρω αλλού ξενοδοχείο δύσκολο.. Από την μια λέω να το κυνηγήσω από την άλλη έχουμε μικρά παιδιά στην παρέα και φοβάμαι μην ψαχνόμαστε... Γι αυτό έγραψα να πάρω καμιά συμβουλή. Ευχαριστώ πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάθει ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΛΑ πρόπερσι στις διακοπές μου από αντίστοιχο "ξενοδόχο", όπου τότε - από δική μου βλακεία- είχα προπληρώσει κιόλας το δωμάτιο.

Δε θα σου πω όλη την ιστορία όλη, δεν έχει αξία, αλλά θα σου πω το εξής... Εάν διαφημίζει υπηρεσία που δε παρέχει μπορείς να τον κυνηγήσεις.. Εάν διαφημίζει το δωμάτιο με κλιματισμό και το κλιματιστικό δεν υπάρχει ή δε δουλεύει είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥ πρόβλημα.. Πρέπει να σου δώσει δωμάτιο που να έχει τις υπηρεσίες για τις οποίες πλήρωσες. Επίσης, δε μπορεί να σου πει φύγε πήγαινε αλλού. Είναι υποχρεωμένος αν δε μπορεί να σε καλύψει -πάντα- να σου βρει αυτός κατάλυμα που να ανταποκρίνεται σε αυτά που πλήρωσες.

Σε τραμπουκίζουν ξεκάθαρα. Μη λες τίποτα. Πάρε αστυνομία (τουριστική αστυνομία δεν υπάρχει πλέον, νομίζω) να έρθει εκεί μπροστά τους και εξήγησε ακριβώς τι έχει συμβεί και ζήτα να κάνεις μήνυση... Και θα δεις για πότε αλλάζουν οι συμπεριφορές και ξεκινάνε οι πληθυντικοί...

Υπολογίζουν στο ότι δε θα ασχοληθείς γιατί εν μέσω διακοπών δε θες να χαλάσεις -κι άλλο- τις μέρες σου..

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eMike είπε

Έχω πάθει ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΛΑ πρόπερσι στις διακοπές μου από αντίστοιχο "ξενοδόχο", όπου τότε - από δική μου βλακεία- είχα προπληρώσει κιόλας το δωμάτιο.

Δε θα σου πω όλη την ιστορία όλη, δεν έχει αξία, αλλά θα σου πω το εξής... Εάν διαφημίζει υπηρεσία που δε παρέχει μπορείς να τον κυνηγήσεις.. Εάν διαφημίζει το δωμάτιο με κλιματισμό και το κλιματιστικό δεν υπάρχει ή δε δουλεύει είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥ πρόβλημα.. Πρέπει να σου δώσει δωμάτιο που να έχει τις υπηρεσίες για τις οποίες πλήρωσες. Επίσης, δε μπορεί να σου πει φύγε πήγαινε αλλού. Είναι υποχρεωμένος αν δε μπορεί να σε καλύψει -πάντα- να σου βρει αυτός κατάλυμα που να ανταποκρίνεται σε αυτά που πλήρωσες.

Σε τραμπουκίζουν ξεκάθαρα. Μη λες τίποτα. Πάρε αστυνομία (τουριστική αστυνομία δεν υπάρχει πλέον, νομίζω) να έρθει εκεί μπροστά τους και εξήγησε ακριβώς τι έχει συμβεί και ζήτα να κάνεις μήνυση... Και θα δεις για πότε αλλάζουν οι συμπεριφορές και ξεκινάνε οι πληθυντικοί...

Υπολογίζουν στο ότι δε θα ασχοληθείς γιατί εν μέσω διακοπών δε θες να χαλάσεις -κι άλλο- τις μέρες σου..

Ακριβώς ότι είπες στο τέλος. Η παρέα μου δεν θέλει να το κηνυγησω εγώ πάλι θέλω όσο δεν πάει μόνο και μόνο για την συμπεριφορά τους. Στην αρχή που δεν μιλούσα ήταν χειρότερα. Εχω πάει τωρα 4 φορές φορτομενος και έπεσε λίγο η μύτη τους. Η βλακεια ξεκινάει από εμένα που δεν το έψαξα πρώτα και που πλήρωσα στην αρχή. Πάντα βλέπω κριτικές πριν πάω κάπου απλά τώρα έτυχε που είχε έρθει ένα άτομο προπερσυ και είχε μείνει ευχαριστημένος. Αμα κάνω καταγγελία τι γίνετε μετά; Επιστροφή χρημάτων; συνεχίσω εδώ την διαμονή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εξαρτάται από σένα, και πόσο είσαι διατεθημένος να το προχωρήσεις...

Πάρε ένα τηλέφωνο το Α.Τ. ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ και ζήτα συμβουλή...Εγώ πρόπερσι αυτό έκανα αρχικά ώστε ό,τι λέω να είναι σωστό και να έχει βάση... Πες τους ότι μου συμβαίνει αυτό, είναι νόμιμο?, μπορούν να μου το κάνουν?, πως καλύπτομαι εγώ σα καταναλωτής διότι νιώθω και να απειλούμαι (ρίξε και ένα τέτοιο)..Και θα σου πει ο αστυνόμος..Εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ψιλο-σχετικη ερωτηση. Ειναι υποχρεωμενα τα ξενοδοχεια να εχουν pos? Ειδα στο booking ενα και στους τροπους πληρωμης εγραφε μονο μετρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, duende είπε

Να κανω μια ψιλο-σχετικη ερωτηση. Ειναι υποχρεωμενα τα ξενοδοχεια να εχουν pos? Ειδα στο booking ενα και στους τροπους πληρωμης εγραφε μονο μετρητα.

https://www.sofokleousin.gr/poioi-kladoi-prepei-na-xrisimopoioun-pos-kai-na-dilosoun-epaggelm

 

Αυτό το άρθρο είδα.. Δεν ξερω τι ισχύει όμως μην σε μπερδέψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να προπληρωσεις την διαμονή σου. Κάτι μου λέει ότι την μέρα που θα είναι να φύγεις θα λείπει ο υπεύθυνος και όλος τυχαίος θα έχει κλειδώσει το μπλοκ των αποδείξεων στο γραφείο του.

Γιατι δεν Πλήρωσες με κάρτα; Κάποιο αποδεικτικό ότι Πλήρωσες έχεις; Μην γυρίσουν στο τέλος και σου πουν ότι τους χρωστάς κιόλας. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να προπληρωσεις την διαμονή σου. Κάτι μου λέει ότι την μέρα που θα είναι να φύγεις θα λείπει ο υπεύθυνος και όλος τυχαίος θα έχει κλειδώσει το μπλοκ των αποδείξεων στο γραφείο του.

Γιατι δεν Πλήρωσες με κάρτα; Κάποιο αποδεικτικό ότι Πλήρωσες έχεις; Μην γυρίσουν στο τέλος και σου πουν ότι τους χρωστάς κιόλας. 

Eχω ναι του pos. Καλά άμα γίνει το τελευταίο χωρίς να θέλω να το παίξω τραμπουκος έχουν φύγει στην πισίνα μέσα. Χωρίς υπερβολές. Και άμα γίνει αυτό με την απόδειξη επιτόπου αστυνομία όπως είπε ο φίλος πιο πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γαμώτο ... δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει συναντήσει πρόβλημα στη Ζάκυνθο τελικά στις διακοπές του ... :(. Δυστυχώς να ξέρεις είναι από τα χειρότερα νησιά σε νοοτροπία στον τουριστικό κλάδο. Και στο λέω, παρόλο που είναι η πατρίδα της μάνας μου.

Κακώς δεν ζήτησες την απόδειξη άμεσα για ότι ποσό έχεις πληρώσει. Προπληρώμη στη "πόρτα" του ξενοδοχείου δεν συνηθίζεται ... και σίγουρα αν γίνει δίνεται απόδειξη. Προπληρωμή είναι μόνο με ηλεκτρονικό τρόπο. Πως το είχες κλείσει το δωμάτιο, με τηλέφωνο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gthe είπε

Ρε γαμώτο ... δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει συναντήσει πρόβλημα στη Ζάκυνθο τελικά στις διακοπές του ... :(. Δυστυχώς να ξέρεις είναι από τα χειρότερα νησιά σε νοοτροπία στον τουριστικό κλάδο. Και στο λέω, παρόλο που είναι η πατρίδα της μάνας μου.

Κακώς δεν ζήτησες την απόδειξη άμεσα για ότι ποσό έχεις πληρώσει. Προπληρώμη στη "πόρτα" του ξενοδοχείου δεν συνηθίζεται ... και σίγουρα αν γίνει δίνεται απόδειξη. Προπληρωμή είναι μόνο με ηλεκτρονικό τρόπο. Πως το είχες κλείσει το δωμάτιο, με τηλέφωνο?

Από booking.. Κρίμα για την Ζάκυνθο πραγματικά περίμενα πως και πως και θέλω να φύγω τρέχοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζακυνθο εχω παει 2 φορες. Και τις δυο εφυγα τρεχοντας. Τη Δευτερη δε ημουν Κεφαλονια, πηγα Ζακυνθο, και 2 μερες μετα γυρισα Κεφαλονια, στο ιδιο ξενοδοχειο, θεωρω οτι με περασαν για παλαβο και μου καναν και γενναια εκπτωση, αυγουστο μηνα.

Η ζακυνθος βασικα πληρωνει την "στροφη" στον χαμηλης ποιοτητας/αγοραστικης δυναμης τουρισμο που εκανε αρχες δεκαετιες 2000. Τοτε που η λυση ηταν φερτε καραβια ταιστε τους σκουπιδια, ποτιστε τους μπομπες, παρτε τα λιγα λεφτα που εχουν και μια βδομαδα μετα, φερτε αλλη καραβια. Εχουν μπει ολοι σ'ενα καλουπι "μην εχεις απαιτησεις, ενας απο τους χιλιαδες εισαι" και δε βγαινουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Ζακυνθο εχω παει 2 φορες. Και τις δυο εφυγα τρεχοντας. Τη Δευτερη δε ημουν Κεφαλονια, πηγα Ζακυνθο, και 2 μερες μετα γυρισα Κεφαλονια, στο ιδιο ξενοδοχειο, θεωρω οτι με περασαν για παλαβο και μου καναν και γενναια εκπτωση, αυγουστο μηνα.

Η ζακυνθος βασικα πληρωνει την "στροφη" στον χαμηλης ποιοτητας/αγοραστικης δυναμης τουρισμο που εκανε αρχες δεκαετιες 2000. Τοτε που η λυση ηταν φερτε καραβια ταιστε τους σκουπιδια, ποτιστε τους μπομπες, παρτε τα λιγα λεφτα που εχουν και μια βδομαδα μετα, φερτε αλλη καραβια. Εχουν μπει ολοι σ'ενα καλουπι "μην εχεις απαιτησεις, ενας απο τους χιλιαδες εισαι" και δε βγαινουν.

Έλεος όμως ... αυτό πρέπει να τελειώσει κάποια στιγμή ... το νησί είναι όμορφο και δεν του αξίζει τέτοια τύχη και οι άνθρωποί που δεν δουλεύουν στο τουρισμό είναι όλοι πολλοί καλοί. Κρίμα που το ριμάζουν έτσι ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eMike είπε

Πάρε ένα τηλέφωνο το Α.Τ. ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ και ζήτα συμβουλή

Στο οποίο πιθανότατα αστυνόμος υπηρεσίας θα είναι ο κουμπαρομπατζανάκης του τύπου με τα ενοικιαζόμενα. 😁

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...