Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση ryzen 3 2200G


onty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την μητρικη Asrock A320M pro4 και τον ryzen 3 2200G . Βλεπω αρκετω ζορι στα παιχνιδια και μιας και εχω rx580 8gb λεω μαλλον ο επεξεργαστης μενει πισω. τεσπα μιας και βγηκαν καινουριοι θελω να ρωτησω αν αξιζει να παρω τον καλυτερο που σηκωνει η μητρικη μου η αν οχι να αλλαξω και μητρικη  . Μπατζετ γυρω στα 200ε για επεξεργαστη μιας και θα πουλησω τον παλιο. Και κανα 100ε αν χρειαστεί και μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2600 μεταχειρισμένο. 1600 ακόμα φθηνότερα. Και οι δύο με την κάρτα σου θα είναι κομπλέ. Υπόψιν για τον 2600 η μητρική σου θέλει bios update αν έχεις κάνει ήδη αγνόησε το.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ram έχεις πάνω και σε τι ταχύτητα; Λογικά δεν θα έπρεπε να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός και αν παίζεις πολύ cpu-intensive games ή online competitive.

Πληροφοριακά και απαντώντας στην ερώτησή σου, μπαίνει και ο 3600 με δύο ενημερώσεις bios. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την 580 όποιον από τους τρεις και να βάλει αμελητέα η διαφορά. Στο θέμα της τσέπης δεν είναι αμελητέα οπότε προτείνω 1600-2600 μεταχειρ. για ακόμα λιγοτερο κόστος. Δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι.

Εδώ ένα συγκριτικό 2600-3600 με διαφορα σχεδόν 100€ με λίγο πιο δυνατή κάρτα της 580. 

 

Για τις ραμ δες όπως πολύ σωστά είπε ο @tanasen01

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Εχω ραμ 16GB DDR4 G.SKILL 2400MHZ . Επειδη δεν βρήκα καποιο σχετικο τσαρτ για να δω τι με συμφερει και αν αξιζει,γιαυτο ανοιξα το θεμα μηπως εχει κάποιος παραπλησιο συστημα να μου πει επιδόσεις.  Παιζω Tom Clancy's battlefield hitman formula far cry και κανενα assassin 

bios εχω το 5.9

Επεξ/σία από onty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, onty είπε

Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Εχω ραμ 16GB DDR4 G.SKILL 2400MHZ . Επειδη δεν βρήκα καποιο σχετικο τσαρτ για να δω τι με συμφερει και αν αξιζει,γιαυτο ανοιξα το θεμα μηπως εχει κάποιος παραπλησιο συστημα να μου πει επιδόσεις.  Παιζω Tom Clancy's battlefield hitman formula far cry και κανενα assassin 

bios εχω το 5.9

Μπορείς να δοκιμάσεις να ανεβάσεις τις μνήμες σου με κάπως χαλαρά timings. Στο επιτρέπει το bios σου, αν δεν κάνω λάθος. Όρισε DRAM voltage στο 1.35V και δοκίμασε να πας στα 2933MHz cl16 και τα υπόλοιπα στο auto (ή ας πούμε 18-18-18-38tRAS). Kάνε δοκιμές με παιχνίδια και δες αν υπάρχει βελτίωση. Αν κρασάρει δοκίμασε πιο χαμηλά (π.χ. 2800ΜΗz) και ξαναδοκίμασε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μου διαφευγει οτι παιζουν τοσο μεγαλο ρολο οι μνημες στα παιχνίδια.  οκ Θα το κανω αυριο και αμα δεν καει τπτ βλεπουμε. Απλα για να ειμαι πιο ακριβης θα βαλω στο ιδιο παιχνιδι ενα προγραμμα μετρησης fps πριν και μετα το κλοκαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, onty είπε

Ατυχησα..η μητρικη μου  δεν εχει επιλογες για overclock

η ashrock λεει οτι υποστηριζει μεχρι 3200, αν σου λειπουν settings ισως χρειαζεσαι bios update

επισης 16GB DDR4 G.SKILL 2400MHZ ειναι πολυ generic

γραψε το κωδικο της μνημης η βαλε spd screenshot απο το cpuz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Βάλε την έκδοση 5.50 (την τρίτη στη σειρά)https://www.asrock.com/mb/AMD/A320M Pro4/index.asp#BIOS

 

Στις 5/8/2019 στις 11:37 ΜΜ, onty είπε

Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Εχω ραμ 16GB DDR4 G.SKILL 2400MHZ . Επειδη δεν βρήκα καποιο σχετικο τσαρτ για να δω τι με συμφερει και αν αξιζει,γιαυτο ανοιξα το θεμα μηπως εχει κάποιος παραπλησιο συστημα να μου πει επιδόσεις.  Παιζω Tom Clancy's battlefield hitman formula far cry και κανενα assassin 

bios εχω το 5.9

Από BIOS είναι καλά (μάλλον, υπάρχει και το τελευταίο 6.0 με νέο AGESA και υποστήριξη για Ryzen 3000). Οι μνήμες του από τα 2400 για να φτάσουν (αν μπορούν) 2933 (ή και 3200) θα πρέπει λογικά να παίξουν πιο χαλαρά από CL16. Εκτός και αν έχουν τα 2400 με CL14 (χλωμό το βλέπω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο ένας 2200g να μπουκαλιάζει μια 580... Σιγά λες και είναι 1080... Ένα τσικ να τον τσιμπήσει oc μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ρε σεις μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο ένας 2200g να μπουκαλιάζει μια 580... Σιγά λες και είναι 1080... Ένα τσικ να τον τσιμπήσει oc μήπως;

Μα αυτό του λέμε. Α320 chipset επιτρέπει ram oc (όχι cpu oc όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2019 στις 6:07 ΜΜ, onty είπε

Εχω την μητρικη Asrock A320M pro4 και τον ryzen 3 2200G . Βλεπω αρκετω ζορι στα παιχνιδια και μιας και εχω rx580 8gb λεω μαλλον ο επεξεργαστης μενει πισω. τεσπα μιας και βγηκαν καινουριοι θελω να ρωτησω αν αξιζει να παρω τον καλυτερο που σηκωνει η μητρικη μου η αν οχι να αλλαξω και μητρικη  . Μπατζετ γυρω στα 200ε για επεξεργαστη μιας και θα πουλησω τον παλιο. Και κανα 100ε αν χρειαστεί και μητρικη

Στα παιχνιδια δεν προκειται να δεις διαφορά με αλλαγη cpu. Καλυτερα να πουλησεις την καρτα γραφικων και να παρεις μια 2080/70 super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...