Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ


steliosklo22@gmail.com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panoskatos είπε

Το σκάλα είναι η πρώτη απόπειρα της Skoda στην μικρομεσαία κατηγορία. Το γνωρίζεις αυτό?  

Αυτό δεν είναι σωστό. Το scala αντικατέστησε το rapid!

Τώρα για το φίλο που ψάχνει, θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στα citroen picasso (5θέσιο ή 7θέσιο) και renault scenic. Μάλλον είναι τα μόνα χαμηλά που θα βολέψουν στα 3 παιδιά καθώς έχουν αχανείς χώρους και το κυριότερο 3 ανεξάρτητα πίσω καθίσματα.

Επεξ/σία από sargus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4ετίας

Volkswagen Golf BLUEMOTION

Skoda Octavia 1.6 '15

Ford C max

Και ένα όχι Γερμανικό

Toyota Auris

Επειδή έχεις 1 παιδί και πας για 2ο και το 3ο είναι στα υπ όψιν για το μέλλον μήπως πρέπει να κοιτάς για όσο το δυνατόν πιο καινούριο. Αλλιώς παίρνεις κάτι που να ικανοποιεί οικογένεια με 2 παιδιά και όταν με το καλό κάνεις και 3ο ξαναψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sargus είπε

Αυτό δεν είναι σωστό. Το scala αντικατέστησε το rapid!

Τώρα για το φίλο που ψάχνει, θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στα citroen picasso (5θέσιο ή 7θέσιο) και renault scenic. Μάλλον είναι τα μόνα χαμηλά που θα βολέψουν στα 3 παιδιά καθώς έχουν αχανείς χώρους και το κυριότερο 3 ανεξάρτητα πίσω καθίσματα.

Το Rapid είναι sedan .Το Scala είναι hatchback.  Δεν βρίσκω καμία ομοιότητα.Το ότι κατάργησε το Rapid δεν έχει σχέση με αυτό που γράφω εγώ! Το Scala είναι το πρώτο μικρομεσαιο hatchback της Skoda. Αν αύριο σταματήσει το Octavia και βγάλει ένα μίνι πάλι δεν θα υπάρχει καμία σχέση. 

Και βασικά δεν ήξερα ότι σταμάτησε το rapid (Καλά έκανε αφού και δεν πούλησε αλλά και ήταν ακραία συντηρητικό στην σχεδίαση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, δεν γνωρίζεις από αυτοκίνητα και όμως επιμένεις!

Γράφεις: "Το σκάλα είναι η πρώτη απόπειρα της Skoda στην μικρομεσαία κατηγορία" και σου λέω όχι καθώς πριν από αυτό είχε το rapid. Σαν ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ! Και πριν το rapid είχε και άλλα αλλά μην πάμε πιο πίσω. Μικρομεσαίο! Το αν είναι σενταν ή χατσμπακ δεν έχει σχέση με την κατηγορία στην οποία ανήκει (κατηγορία μικρομεσαίο ή "C") που συνήθως έχει να κάνει με το μεταξόνιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, [email protected] είπε

Καλησπέρα. Καινουργιος και πρωτη φορά που γραφω οπότε θα ζητούσα την κατανοηση σας. Ευχαριστώ. 

Είμαι 35 χρονών και ψαχνω για αυτοκίνητο μεταχειρισμενο μεχρι 15.000. Έχω ένα μπόμπιρα 2 χρονων και περιμενουμε με το καλο και 2ο σε λίγο καιρό. Επειδή θέλω να κάνω και τριτο παιδί θα με βοηθουσε πολυ η γνώμη σας.

Από οδήγηση κυρίως εντός χωριού οχι κεντρο Θεσσαλονίκη. Και καλοκαίρι Κοζάνη, Φλώρινα, Έδεσσα γενικα περιφερεια και Ξάνθη. Ευχαριστώ και σορυ αν κούρασα.

Πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις ετησίως ; 

Σε ενδιαφέρει Βενζίνη ή Πετρέλαιο ;

Θα σε βολέψει κάτι το οποίο έχει χώρους για επιβάτες αλλά και αποσκευές.

Υπάρχει περιορισμός στα κυβικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Πόσα χιλιόμετρα θα κάνεις ετησίως ; 

Σε ενδιαφέρει Βενζίνη ή Πετρέλαιο ;

Θα σε βολέψει κάτι το οποίο έχει χώρους για επιβάτες αλλά και αποσκευές.

Υπάρχει περιορισμός στα κυβικά ;

Ετησίως κάνω γύρω στα 10.000 χλμ

Με ενδιαφέρει Βενζίνη κατά κύριο λόγο...

Ναι εννοείται ότι θέλω χώρους για επιβάτες και αποσκευές 

Ναι μέχρι 1600... Βασικά μόνο 1600 λόγω δύναμης στο δρόμο...

Σ'ευχαριστώ!

Παιδιά θέλω να σας ευχαριστήσω για τις γνώμες σας. Εντάξει είδα και κάποιες κόντρες αλλά καλά θα είναι να μείνουμε στο θέμα και όχι να μαλωνετε. Πραγματικά με βοηθήσατε γιατί γνωρίζετε πολλά στο θέμα αυτοκίνητο. Να σας πω ότι δεν πήγα να το δώ το skala. Κόλλησα στα κυβικά του.... Κάθε νέα γνώμη δεκτη....

10 ώρες πριν, panoskatos είπε

Σιγά μην το έχει ή το έχει οδηγήσει!  Έτσι το πέταξε,  η πλάκα είναι ότι το Σκάλα είναι πιο μικρό από το οκταβια ή το σουπερμπ και σίγουρα δεν είναι αμάξι για 5 άτομα. 

Στέλιο με το καλό τα 3 παιδιά, μεγάλη ευτυχία. 

Θα σε πήγαινα σε 7θεσιο που έχει συγγενείς μου με πολλά παιδιά αλλά αφού δεν σου αρέσουν τα ψηλά η επόμενη καλή επιλογή για να έχεις και χώρους είναι το station wagon. 

Κάτι τέτοιο ας πούμε είναι καλή περίπτωση αφού μιλάμε για άνεση, γκάζι, χώρους και ποιότητα που μόνο η Μερς έχει!  https://www.car.gr/13783979-mercedes-benz-e-200

Σ'ευχαριστώ! Να είσαι καλά! Έχεις δίκιο για το 7θεσιο. Καλή επιλογή. Νομίζω ότι και τα sw καλα είναι απλά λίγο πιο περιορισμένα σε χώρο πίσω επιβατών σε σχέση με τα πολυμορφικα. Μέσα στην εβδομάδα πάω Ξάνθη σε συγγενείς και θα δω το vw sharan απο μάντρα... Αν καταφέρω να το οδηγήσω θα είναι καλά. 

2 ώρες πριν, Xacti είπε

4ετίας

Volkswagen Golf BLUEMOTION

Skoda Octavia 1.6 '15

Ford C max

Και ένα όχι Γερμανικό

Toyota Auris

Επειδή έχεις 1 παιδί και πας για 2ο και το 3ο είναι στα υπ όψιν για το μέλλον μήπως πρέπει να κοιτάς για όσο το δυνατόν πιο καινούριο. Αλλιώς παίρνεις κάτι που να ικανοποιεί οικογένεια με 2 παιδιά και όταν με το καλό κάνεις και 3ο ξαναψάχνεις.

Σ'ευχαριστώ για την γνώμη. Έχεις δίκιο στο ότι πρέπει να κοιτάζω όσο το δυνατόν πιο καινούργιο... Οι επιλογές που μου είπες είναι σε αυτό που θέλω αν και περισσότερο θα έλεγα το Octavia. Νομίζω ότι υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο απλό Octavia με το 5. Όσον αφορά τους χώρους.

2 ώρες πριν, sargus είπε

Φίλε μου, δεν γνωρίζεις από αυτοκίνητα και όμως επιμένεις!

Γράφεις: "Το σκάλα είναι η πρώτη απόπειρα της Skoda στην μικρομεσαία κατηγορία" και σου λέω όχι καθώς πριν από αυτό είχε το rapid. Σαν ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ! Και πριν το rapid είχε και άλλα αλλά μην πάμε πιο πίσω. Μικρομεσαίο! Το αν είναι σενταν ή χατσμπακ δεν έχει σχέση με την κατηγορία στην οποία ανήκει (κατηγορία μικρομεσαίο ή "C") που συνήθως έχει να κάνει με το μεταξόνιο.

Μήπως μπορείς να μου πεις την γνώμη σου αν υποθέσουμε ότι σκέφτομαι sw (για χωρους) ανάμεσα σε Audi a4, vw passat, skoda Octavia Και τέλος κάτι πιο καλό... E200.

Όλα σε έκδοση sw...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sargus είπε

Αυτό δεν είναι σωστό. Το scala αντικατέστησε το rapid!

Τώρα για το φίλο που ψάχνει, θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στα citroen picasso (5θέσιο ή 7θέσιο) και renault scenic. Μάλλον είναι τα μόνα χαμηλά που θα βολέψουν στα 3 παιδιά καθώς έχουν αχανείς χώρους και το κυριότερο 3 ανεξάρτητα πίσω καθίσματα.

Μέσα στην εβδομάδα πάω Ξάνθη σε συγγενείς και θα πάω σε μάντρα να δω το vw sharan 2012 μοντέλο που το έχει στο car 15.500... Για την χρονολογία του το θεωρώ ακριβό. Ναι μπορεί να είναι καλό, αυτόματο αλλά πιστεύω ότι μπορώ να βρω και ένα του 15 μοντέλο πχ στα ίδια πάνω κάτω... Εκεί θα έχω μια εικόνα στο μυαλό μου αν θα αποκλισω τα πολυμορφικα για τα sw ή το αντίθετο. Σ'ευχαριστώ πάντως για την γνώμη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλα χωρων θα πας σε sw,εαν παλι δεν εισαι φιλος με τα sw παιξε σε opel,skoda,merc.To a4 δεν θα ελεγα οτι εχει ιδιαιτερους χωρους.Απο κει κ περα μπορω να σου προτεινω και το tiguan,ψηλο μεν αλλα με χαρακτηρα χαμηλου στην οδηγηση.Καναμε με το αφεντικο μου 1100χλμ σε μια μερα πηγαινε-ελα με το 1.4tsi και ηταν απιστευτα ξεκουραστο αυτοκινητο,ανετο.Ισως στα 3 παιδια να χρειαστεις κ εκει την μπαγκαζιερα για τα πραγματα γιατι ναι μεν χωροι,μικρο suv δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Για απλα χωρων θα πας σε sw,εαν παλι δεν εισαι φιλος με τα sw παιξε σε opel,skoda,merc.To a4 δεν θα ελεγα οτι εχει ιδιαιτερους χωρους.Απο κει κ περα μπορω να σου προτεινω και το tiguan,ψηλο μεν αλλα με χαρακτηρα χαμηλου στην οδηγηση.Καναμε με το αφεντικο μου 1100χλμ σε μια μερα πηγαινε-ελα με το 1.4tsi και ηταν απιστευτα ξεκουραστο αυτοκινητο,ανετο.Ισως στα 3 παιδια να χρειαστεις κ εκει την μπαγκαζιερα για τα πραγματα γιατι ναι μεν χωροι,μικρο suv δε.

Βλέπω ότι έμεινες ευχαριστημένος από το σύνολο ταξιδιού στο tiguan. Ναι και σε αυτό θα βάλω την μπαγκαζιερα για έξτρα χώρο. Θα δω λίγο το θα γίνει με το sharan Μέσα στην εβδομάδα και μετά θα μπω και σε tiguan γνωστού. Το καλό είναι ότι λόγω δουλειάς, οι πελάτες μου έχουν όλων των ειδών αυτοκινητα που μπορώ να τα βλέπω από μέσα και σε κάποιες περιπτώσεις να τα οδηγαω. Εχω μαγαζί και με τρόπο πάντα με το καλό,να πω τον πελάτη που ξέρω,αν θα μπορούσα να το δω λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι μαντράδες έχουν πειράξει τον χιλιομετρητή και του έχουν περάσει τα νούμερα του λόττο. Δεν είναι τυχαίο που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν δίνει γραπτή εγγύηση για επαρκές χρονικό διάστημα γιατί πουλάνε ανακαινισμένα σαπάκια με γυρισμένα χιλιόμετρα.

2) Αν το budget σου είναι κάτω από 18.000 τότε παίρνεις PREMIUM εκδόσεις από αξιοπρεπή καινούρια αυτοκίνητα , πήγαινε και κάνε TEST DRIVE στα 

2α) HYUNDAI i30 FASTBACK 

2β) SCODA SCALA

3c) DUCIA DUSTER

 

Μην κολλάς στα κυβικά , ζήτα TEST DRIVE και βαθμολόγησε εσύ του τους σύγχρονους 3κυλινδρους 1000αρηδες. Εδώ ο καθένας λέει το κοντό του ανάλογα με τα στερεότυπα του και τις εμπειρίες του.

 

3) Αν το budget σου είναι πάνω από 18.000 τότε έχεις πολλές επιλογές και ευχάριστο "πονοκέφαλο" να τριγυρνάς και να δοκιμάζεις με TEST DRIVE.

 

ΥΓ

Προσωπικά μεταχειρισμένο θα έπαιρνα ΜΟΝΟ αν ήξερα από πρώτο χέρι τον ιδιοκτήτη και πως το χρησιμοποιούσε/συντηρούσε. Να δώσω 15Κ να φορτωθώ το πρόβλημα(σαπάκι) κάποιου άλλου που το "ανακαίνισε" και αστράφτει δεν θα το έκανα. Γνωρίζω 2 κοντινούς μου που πήραν "ευκαιρία" μεταχειρισμένο από μαντρά και ο ένας ανακάλυψε πόσο σάπιο ήταν στους 18 μήνες και ο άλλος στα 2 χρόνια. Τώρα και οι 2 τα "σκότωσαν" και αγόρασαν καινούριο αυτοκίνητο. Λίγο ακριβά τα δίδακτρα δεν λέτε?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σύγχρονοι 1.000αρηδες turbo θα συμφωνησω ότι είναι εξαιρετικοί, καμια σχέση με το παρελθόν, από την άλλη όμως δεν παύουμε να μιλάμε για τις ανάγκες ενός ατόμου που θα φορτώνει στο αυτοκίνητο "την Αρτα και τα Γιάννενα" για τα επόμενα 5 τουλάχιστον χρονια. Εκεί όσο και να έχουν εξελιχθεί τα μοτέρ δεν παύει να έχει μειονέκτημα ένας τρικυλινδρος κινητήρας χαμηλου κυβισμού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, panoskatos είπε

Κάτι τέτοιο ας πούμε είναι καλή περίπτωση αφού μιλάμε για άνεση, γκάζι, χώρους και ποιότητα που μόνο η Μερς έχει!  https://www.car.gr/13783979-mercedes-benz-e-200

Για να κάνουν όλοι την σταυρό τους όταν τον βλέπουν να περνάει .. 😄

Είπε πως έχει 15k να δώσει, με δάνειο θα κάνει τα σέρβις?
Δεν θέλω καν να το συζητάω αν βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα..

Στα χρήματα του βρίσκει καινούργια αυτοκίνητα και έχει το κεφάλι του ήσυχο τουλάχιστον για μια πενταετία.

*Σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα 1000αρι μοτέρ όταν μιλάμε για κίνηση εκτός πόλης, σε σεντάν, που θα κουβαλάει 4-5 άτομα.

Επεξ/σία από Axelq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, [email protected] είπε

Καλησπέρα. Καινουργιος και πρωτη φορά που γραφω οπότε θα ζητούσα την κατανοηση σας. Ευχαριστώ. 

Είμαι 35 χρονών και ψαχνω για αυτοκίνητο μεταχειρισμενο μεχρι 15.000. Έχω ένα μπόμπιρα 2 χρονων και περιμενουμε με το καλο και 2ο σε λίγο καιρό. Επειδή θέλω να κάνω και τριτο παιδί θα με βοηθουσε πολυ η γνώμη σας.

Από οδήγηση κυρίως εντός χωριού οχι κεντρο Θεσσαλονίκη. Και καλοκαίρι Κοζάνη, Φλώρινα, Έδεσσα γενικα περιφερεια και Ξάνθη. Ευχαριστώ και σορυ αν κούρασα.

Kαλησπέρα και από εμένα, δεν έχω να σου προτείνω κάποιο αμάξι γιατί έχουμε διαφορετικές ανάγκες, εγώ λατρεύω να μικρά νευρικά αυτοκίνητα και είμαι και solo :P
Αυτό που με σιγουριά όμως μπορώ να σου προτείνω είναι να κάνεις ότι έκανα και εγώ, οδήγησε ότι σου αρέσει, μην ακούς κανέναν για αρχή, γύρνα αντιπροσωπείες και σημείωσε τα αυτοκίνητα που σου άρεσαν και την τιμή τους. Όταν πλέον κάνεις την λίστα σου ξανα έλα στο insomnia και ρώτα για τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα, όλο και κάποιος θα έχει ένα από αυτά.

Αυτά που σου γράφω μου τα είπε και σε εμένα ένας γνωστός μου όταν έψαχνα αυτοκίνητο, όλοι μου προτείναν πετρέλαιο για οικονομία, ο άνθρωπος μου είπε οδήγησε ότι μπορείς να οδηγήσεις και αγόρασε αυτό που σου άρεσε περισσότερο και που αντέχει η τσέπη σου, τον άκουσα τότε και τώρα μετά από 4 χρόνια είμαι ευγνώμων που βρέθηκε  και μου είπε την αλήθεια. Το αμάξι είναι σαν τα ρούχα, πρέπει να σου ταιριάζει. Υπολόγισε καλά τις ανάγκες σου και την χρήση που θα κάνεις σε συνάρτηση με τα γούστα σου σε οδήγηση και design και διάλεξε αυτά που πραγματικά σου αρέσουν και θα σου κάνουν δουλειά.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Axelq είπε

Για να κάνουν όλοι την σταυρό τους όταν τον βλέπουν να περνάει .. 😄

Είπε πως έχει 15k να δώσει, με δάνειο θα κάνει τα σέρβις?
Δεν θέλω καν να το συζητάω αν βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα..

Στα χρήματα του βρίσκει καινούργια αυτοκίνητα και έχει το κεφάλι του ήσυχο τουλάχιστον για μια πενταετία.

*Σε καμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα 1000αρι μοτέρ όταν μιλάμε για κίνηση εκτός πόλης, σε σεντάν, που θα κουβαλάει 4-5 άτομα.

Γενικά συμφωνώ και με εσένα και με τον ΜΑΦΑΚΑ.

Βέβαια από προσωπική εμπειρία έχω να πω ότι θα κουβαλάει 5 άτομα & μπαγαζία με το ζόρι στο 5-10% των χιλιομέτρων. Οι οικογενειάρχες την συντριπτική πλειονότητα των χιλιομέτρων τα κάνουν με 1-2 άτομα μέσα για να πάνε το παιδί σχολείο/φροντιστηριο/γιατρό ή βόλτα με την σύζηγο ή να πάνε στην δουλειά (συνήθως μόνοι τους).  Τώρα πόσες φορές τον χρόνο θα πάρει κάποιος όλη την οικογένεια και τις αποσκευές? 2-3? 5?  εγώ βάζω 10 φόρες τον χρόνο αν έχει ψυχολογικά και τάσεις φυγής! Αν είναι τόσο λίγες ας πάει συντηρητικά στον δρόμο γιατί πράγματι ο 3κιλυνδρος δεν έχει πολλές δυνατότητες. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...