Προς το περιεχόμενο

Η ταινία «The Matrix» επιστρέφει στους κινηματογράφους με Dolby Vision και Atmos


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικά την 1η δεν θυμάμαι πόσες φορές την έχω δει και γι' αυτό δεν βρίσκω το λόγo να πάω ξανά cinema...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρώτη ταινία ήταν το πρώτο DVD ταινίας που είχα αγοράσει στη ζωή μου, για να εγκαινιάσω το πρώτο DVD player μου (Hitachi 2500). Αξέχαστη ταινία, αλλά έχω μάθει απ' έξω όλους τους διαλόγους, αφού την έχω δει πάνω από 15 φορές... Δε μπορώ άλλο matrix... 

Κρίμα που η δεύτερη και η τρίτη ταινία δεν ήταν αντάξιες της αρχικής... Παρόλα αυτά, παραμένει μία από τις καλύτερες του είδους της. Η πρώτη ταινία θεωρώ ότι ήταν σταθμός στις ταινίες sci-fi.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεχίζω να βλέπω τα Matrix  σχεδόν κάθε χρόνο, άλλες φορές τα βάζω όταν βαριέμαι, τα ξαναβάζω πάντα το καλοκαίρι, παίζει να τα'χω δεί πάνω από 40 φορές(περισσότερες κι από το fast & furious tokyo drift) και συνεχίζω να ανακαλύπτω καινούρια πράματα. Πριν 2 μέρες που είδα καπάκι και τα 3 μου δημιουργήθηκε άλλη μια απορία. Το Matrix έκανε reset ενώ οι άνθρωποι σώθηκαν. Η απορία μου είναι, αν υπάρχει σχέση με την προφήτισσα και τον πράκτορα Σμιθ. Όπως και να'χει, κάθε φορά προσπαθώ να μείνω στη δομή του προγράμματος, η στην ανθρώπινη πλευρά, αλλά πάντα καταλήγω να τα συνδυάζω. 

Επεξ/σία από chrisSerres
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aliakas είπε

αν θυμαμε καλά δεν ήταν Λιλι και Λανα τότε ... 

Δεν ηταν.

Η ταινια ειναι καταπληκτικη. Εχει νοημα η επανακυκλοφορια της για τους νεοτερους που δεν την εχουν παρακολουθησει. Ειχα παει μονοημερη απο Πατρα στα Village Μαρουσιου για να τη δω. Μου ειχε φυγει το κεφαλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, dragonball super είπε

 Η ταινία που άλλαξε πολλά πράγματα στα τέλη 99 αρχές 2000, νομίζω οτι αξίζει να την ξαναδεί κάποιος για το καλοκαίρι

Φυσικά και άλλαξε πολλά πράγματα. Καταρχήν τα αδέλφια Wachowski έγιναν αδελφές Wachowski.

42 λεπτά πριν, Aprile είπε

Είναι η ταινία που  πριν την δεις πρέπει να έχεις διαβάσει το owners manual γιατί έχει τόσες αναφορές και συμβολισμούς που ελάχιστοι μπορούν να καταλάβουν όλα τα επίπεδα της.

Ο Nio ο μεσσίας, που μπαίνει στο δωμάτιο 33 (η 303), τον σκοτώνουν ( σταυρώνουν), ανασταίνεται και σώζει τους ανθρώπους. Δύσκολα μυνήματα και συμβολισμοί πράγματι.

Επεξ/σία από baiosss
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ταινιάρα, αλλά την έχω δει τόσες φορές που άλλη μια δεν το αντέχω άλλη μια με τίποτα επι του παρόντος. Θα γούσταρα πολύ ένα remake του Johny Mnemonic.

 

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"The Matrix is a system, Neo. That system is our enemy. But when you're inside, you look around, what do you see? Businessmen, teachers, lawyers, carpenters. The very minds of the people we are trying to save. But until we do, these people are still a part of that system and that makes them our enemy. You have to understand, most of these people are not ready to be unplugged. And many of them are so inured, so hopelessly dependent on the system, that they will fight to protect it." ;)

 

Επεξ/σία από neo80
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι εκείνο το Καλοκαίρι που ανυποψίαστος πηγα να δω χαλαρα ταινιούλα σε Θερινό σινεμα..μαλιστα με κακη ποιοτητα πανι...και σε 20 λεπτα είχα μείνει με το στόμα ανοιχτο για το έπος που παρακολουθούσα...απλα ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟ..Mind blowing.. έκανα μερες να κοιμηθω..

Περπατουσα στον Πειραια και καποιος ειχε γραψει σε εναν τοιχο " Καλημερα Ρομποτακια, τι θα κανετε σημερα"? με ειχε στειλει αδιαβαστο , αν δεν ειχα δει την ταινια ποτε δεν θα ειχα καταλάβει τι ειχε γραψει ο τυπος..

Μακάρι να ερθει και Ευρώπη.....θα το ξαναδω μπας και επιτελους αποφασίσω πιο χαπι θα πάρω.

 

Υγ.Αν καποιος βρει φωτο του Γκραφιτι στον Πειραια ας το ανεβασει..θα γουσταρα να το ξαναδω..

Επεξ/σία από Ghost1978
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, baiosss είπε

Φυσικά και άλλαξε πολλά πράγματα. Καταρχήν τα αδέλφια Wachowski έγιναν αδελφές Wachowski.

Ο Nio ο μεσσίας, που μπαίνει στο δωμάτιο 33 (η 303), τον σκοτώνουν ( σταυρώνουν), ανασταίνεται και σώζει τους ανθρώπους. Δύσκολα μυνήματα και συμβολισμοί πράγματι.

Ο κορμός του σεναρίου είναι οι αφυπνισμένοι από τον μύθο του σπηλαίου.

Μετά όμως έχουν μπει κυριολεκτικά τα πάντα από βιβλικές αναφορές στη Σιών  μέχρι τους Μεροβίγγειους . Ταινία γρίφος κυριολεκτικά για δυνατούς λύτες ακόμα και αν την έχεις δει σαράντα φορές.

Προσωπικά δεν πιστεύω με τίποτα ότι το σενάριο είναι γραμμένο από τους μυστηριώδης Wachowski ο οποίοι ήρθαν από το πουθενά και έκτοτε δεν έχουν άλλη δραστηριότητα εκτός αυτής της τριλογίας.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Aprile said:

ο οποίοι ήρθαν από το πουθενά και έκτοτε δεν έχουν άλλη δραστηριότητα εκτός αυτής της τριλογίας.

Speed Racer ,Cloud Atlas, Jupiter Ascending και σενάριο V For Vendetta.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 14
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Αξίζει να την δεις. 

Ήταν έπος για την εποχή της. 

ακόμα είναι.. και πιστεύω το 70% που την έχει δει δεν έχει καταλάβει αυτό που διαδραματίζεται και ποιος είναι ο σκοπος. έχει τόσες αναφορές και συμβολισμούς σε κάθε τομέα, ειδικά τον θρησκευτικό και της επιστήμης.

44 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Η πρώτη ταινία ήταν το πρώτο DVD ταινίας που είχα αγοράσει στη ζωή μου, για να εγκαινιάσω το πρώτο DVD player μου (Hitachi 2500). Αξέχαστη ταινία, αλλά έχω μάθει απ' έξω όλους τους διαλόγους, αφού την έχω δει πάνω από 15 φορές... Δε μπορώ άλλο matrix... 

Κρίμα που η δεύτερη και η τρίτη ταινία δεν ήταν αντάξιες της αρχικής... Παρόλα αυτά, παραμένει μία από τις καλύτερες του είδους της. Η πρώτη ταινία θεωρώ ότι ήταν σταθμός στις ταινίες sci-fi.

μάλλον δεν έχεις καταλάβει το νοημα της σειράς. δεν μένει στο επιφανειακό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Speed Racer ,Cloud Atlas, Jupiter Ascending και σενάριο V For Vendetta.

Εννοείται ότι έχουν έργο αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι επιπέδου Matrix το υπόλοιπο έργο τους .

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Αδελφές_Γουατσόφσκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...