Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Chaos KinG είπε

πω πω κανενα error τι ονειρο ειναι αυτο που ζεις και δεν το ξερεις χαχα.

To oνειρο που ζει λεει 77765kbps = 75.94mbps = 68.94mbps (πρακτικη ταχυτητα) , δηλ 8.6mb/s στην καλυτερη. Απο το θεωρητικο 12.5mb/s που θα επιανε αν συγχρονιζε στα 100 μαλλον εφιαλτη ζει , οχι ονειρο :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλο κακο τον βρηκε ρε συ 😆. Ας αλλαξει τον μετατροπεα του σηματος, hardware θα ειναι το θεμα, σιγα μην εχει τοσο μεγαλη αποσταση απο το καφαο για να εχει απωλεια σε ταχυτητα με οπτικές ινες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 11:15 ΠΜ, Chaos KinG είπε

μεγαλο κακο τον βρηκε ρε συ 😆. Ας αλλαξει τον μετατροπεα του σηματος, hardware θα ειναι το θεμα, σιγα μην εχει τοσο μεγαλη αποσταση απο το καφαο για να εχει απωλεια σε ταχυτητα με οπτικές ινες.

Δεν νομιζω οτι εχει συνδεση με οπτικη ινα. Δηλαδη να τραβηξαν οπτικη ινα μεχρι το σπιτι του. Ασχετο που ολοι οι παροχοι εχουν ονομασει ολα τα πακετα Fiber. 
Εχει attenuation 14db , που σημαινει οτι ειτε εχει μεγαλη αποσταση απο την καμπινα , ειτε κατι παιζει με την εσωτερικη καλωδιωση , ειτε υπαρχει καποια απωλεια απο την καμπινα εως το σπιτι λογω διαφορων παραγοντων. Μια μετρηση στον κατανεμητη του κτιριου θα ειναι κατατοπιστικη για το τι συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/05/2022 at 18:43, mphxths said:

To oνειρο που ζει λεει 77765kbps = 75.94mbps = 68.94mbps (πρακτικη ταχυτητα) , δηλ 8.6mb/s στην καλυτερη. Απο το θεωρητικο 12.5mb/s που θα επιανε αν συγχρονιζε στα 100 μαλλον εφιαλτη ζει , οχι ονειρο :) 

 

το 12.5 δεν θα το δεις ποτε αφου υπαρχουν και τα Headers. αν κανεις sync στα 100 θα δεις κοντα στα 10Mbyte per sec ενω αν εισαι στα 110 θα δεις περιπου 11.

και σε speedtest τα 100 θα ειναι κανα 90 κατι και τα 110 θα ειναι κανα 100

On 10/03/2022 at 20:12, Chaos KinG said:

 

poulinos@ Οπου περνανε οπτικες ινες (ο οτε) βαζουν και κουτακι μετα στις οικοδομες ή μονο αν εχει συνδρομητή με fiber απο ote μπαινει ο οτε στον κοπο, ξερουμε ?

ο παροχος που εχει τις οπτικες ινες στην περιοχη σου θα βαλει το κουτακι το κεντρικο πχ ισογειο και μετα σε καθε οροφο τα κουτακια που πρεπει. μετα θα ερθει ο παροχος που εχεις διαλεξει πχ Wind και απο το κουτακι θα σου την φερει μεχρι μεσα στο σπιτι. το πρωτο βημα ειναι το δυσκολο αφου πρεπει να φερουν την ινα μεχρι μεσα στην πολυκατοικια και σκαψιματα εξω κτλ και το δευτερο ειναι το ευκολο και σχετικα γρηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

To αναφέρω και εδώ το θέμα καθώς σχετίζεται με τις υπηρεσίες της Νόβα.

Εδώ και αρκετό διάστημα σε 100 vdsl over pstn της Nova δεν συνχρονιζει με τίποτα κοντά στα όρια ενώ παλαιότερα ήταν κανονικά κοντά στα 100mbps. Το 88 που βλέπετε παρακάτω είναι ιδανικές συνθήκες συνήθως είναι γύρω στο ~80.

Παραθέτω τα δεδομένα από το technicolor προ 4ετίας που έχω από την τότε Forthnet.  Στο σπίτι γίνονται αρκετές διακλαδώσεις μέχρι να καταλήξει στο router η γραμμή και βλέπω αρκετά errors. Τέλος σε συνεχές downloading κάνει μια κοιλια μια στο τόσο ~0mbps και επανέρχεται .

 

Υπάρχει ελπίδα αν αλλάξω το router ή θα πρέπει να ψάξω στην εσωτερική καλωδίωση ? Έχω δει την συνδεσμολογία όπως την έχει στείλει επανανηλημένα ο Poulinos για VDSL, αλλά δεν είναι κάτι που γίνεται στο σπίτι. Το μόνο που έκανα από τότε που είχα το πρόβλημα, είναι να βάλω φίλτρα επώνυμα σε κάθε μπρίζα τηλεφώνου και το router χωρίς splitter στην μπρίζα .

 

image.png.d5cdb4734c72da5688cb61f0f3ced896.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, vill_la είπε

Καλημέρα ,

To αναφέρω και εδώ το θέμα καθώς σχετίζεται με τις υπηρεσίες της Νόβα.

Εδώ και αρκετό διάστημα σε 100 vdsl over pstn της Nova δεν συνχρονιζει με τίποτα κοντά στα όρια ενώ παλαιότερα ήταν κανονικά κοντά στα 100mbps. Το 88 που βλέπετε παρακάτω είναι ιδανικές συνθήκες συνήθως είναι γύρω στο ~80.

Παραθέτω τα δεδομένα από το technicolor προ 4ετίας που έχω από την τότε Forthnet.  Στο σπίτι γίνονται αρκετές διακλαδώσεις μέχρι να καταλήξει στο router η γραμμή και βλέπω αρκετά errors. Τέλος σε συνεχές downloading κάνει μια κοιλια μια στο τόσο ~0mbps και επανέρχεται .

 

Υπάρχει ελπίδα αν αλλάξω το router ή θα πρέπει να ψάξω στην εσωτερική καλωδίωση ? Έχω δει την συνδεσμολογία όπως την έχει στείλει επανανηλημένα ο Poulinos για VDSL, αλλά δεν είναι κάτι που γίνεται στο σπίτι. Το μόνο που έκανα από τότε που είχα το πρόβλημα, είναι να βάλω φίλτρα επώνυμα σε κάθε μπρίζα τηλεφώνου και το router χωρίς splitter στην μπρίζα .

 

image.png.d5cdb4734c72da5688cb61f0f3ced896.png

Αφού γνωρίζεις ότι υπάρχει παράλληλη σύνδεση στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου πιστεύω είναι μονόδρομος να προσπαθήσεις να το διορθώσεις καθώς οι παράλληλες συνδέσεις επηρεάζουν απίστευτα πολύ τις VDSL συνδέσεις.
Εγώ προσωπικά για να το διορθώσω άνοιξα 2 εσωτερικά κουτιά τηλεφώνου για να καταφέρω να το φτιάξω καθώς στην δική μου περίπτωση οι παράλληλες συνδέσεις γινόντουσαν εσωτερικά από τον τοίχο όποτε ούτε από την κεντρική πρίζα μπορούσα να κάνω κάτι. Οπότε αυτό που έκανα ήταν να ανοίξω το πρώτο κουτί που έρχεται από έξω και να κόψω/απομονώσω όλα τα καλώδια πέρα από αυτό που έρχεται με τάση από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας και μετά αυτό το καλώδιο το έστειλα κατευθείαν στο router μέσα από τρύπα στον τοίχο που έκανα μέσα από το κουτί και από εκείνη την ημέρα δεν έχω καθόλου αποσυγχρονισμούς και η ταχύτητα μου από το 75 max 80 down πήγε στο 93-94 σε ώρες αιχμής και 97-98 πιο αργά.
Απλά το μόνο πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι έχω μόνο 1 πρίζα τηλέφωνου από το μοναδικό καλώδιο που έχει τάση καθώς το άλλο καλώδιο που πάει στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού δεν έχει τάση.
Αλλά εντάξει τι να κάνουμε άπλα με ένα splitter έχω βγάλει μόνο ένα τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2η φορά σε ένα μήνα χωρίς ίντερνετ 3+ ώρες Μετάνιωσα 100% που έφυγα από wind.

 

edit: Κοντεύει μια ήμερα σχεδόν χωρίς ίντερνετ.

Επεξ/σία από paulchro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/05/2022 at 11:14, vill_la said:

Καλημέρα ,

To αναφέρω και εδώ το θέμα καθώς σχετίζεται με τις υπηρεσίες της Νόβα.

Εδώ και αρκετό διάστημα σε 100 vdsl over pstn της Nova δεν συνχρονιζει με τίποτα κοντά στα όρια ενώ παλαιότερα ήταν κανονικά κοντά στα 100mbps. Το 88 που βλέπετε παρακάτω είναι ιδανικές συνθήκες συνήθως είναι γύρω στο ~80.

Παραθέτω τα δεδομένα από το technicolor προ 4ετίας που έχω από την τότε Forthnet.  Στο σπίτι γίνονται αρκετές διακλαδώσεις μέχρι να καταλήξει στο router η γραμμή και βλέπω αρκετά errors. Τέλος σε συνεχές downloading κάνει μια κοιλια μια στο τόσο ~0mbps και επανέρχεται .

 

Υπάρχει ελπίδα αν αλλάξω το router ή θα πρέπει να ψάξω στην εσωτερική καλωδίωση ? Έχω δει την συνδεσμολογία όπως την έχει στείλει επανανηλημένα ο Poulinos για VDSL, αλλά δεν είναι κάτι που γίνεται στο σπίτι. Το μόνο που έκανα από τότε που είχα το πρόβλημα, είναι να βάλω φίλτρα επώνυμα σε κάθε μπρίζα τηλεφώνου και το router χωρίς splitter στην μπρίζα .

 

 

vdsl με παραλληλα ισον προβλημα.δεν ειναι adsl το vdsl.δεν θελει παραλληλα.οχι δεν προτεινεται αλλα δεν θελει. σιγουρα αξιζει να παρεις και αλλο ρουτερ πχ ενα zte 288 αν εχεις voip ωστε να εχεις και 5ghz.τι να τα κανεις τα 100mbit και να μην εχεις 5ghz. αν δεν εχεις voip μπορεις να παρεις οτι θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2022 στις 1:36 ΜΜ, poulinos είπε

vdsl με παραλληλα ισον προβλημα.δεν ειναι adsl το vdsl.δεν θελει παραλληλα.οχι δεν προτεινεται αλλα δεν θελει. σιγουρα αξιζει να παρεις και αλλο ρουτερ πχ ενα zte 288 αν εχεις voip ωστε να εχεις και 5ghz.τι να τα κανεις τα 100mbit και να μην εχεις 5ghz. αν δεν εχεις voip μπορεις να παρεις οτι θελεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , αλλά δεν μπορώ να βάλω το router στην κεντρική μπρίζα αν υπάρχει. Δυστηχώς πρέπει να υπάρχουν τηλέφωνα στις μπρίζες με φιλτρα και το modem σε άλλο όροφο στην μπρίζα .

Η σύνδεση είναι PSTN απλή όχι VOIP. Για 5ghz έχω βάλει ένα tplink με ethernet router για να μοιράζει και 5Ghz οπότε είμαι οκ .

Υπάρχει κάποιο άλλο προτεινόμενο modem για PSTN ? τώρα έχω το technicolor TG589vn v3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, paulchro said:

3η φορα προβλημα με το Ιντερνετ σε ενα μηνα απο τη Nova. 🤬

Θέμα Seabone είναι κι η Wind έχει πρόβλημα σήμερα κι η Inalan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Θέμα Seabone είναι κι η Wind έχει πρόβλημα σήμερα κι η Inalan.

confirmed έχει όντως θέμα και η wind. Έτσι από περιέργεια απο πού ενημερώθηκες ότι υπάρχει θέμα seabone? Υπάρχει κάποιος φορέας κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, sortie said:

confirmed έχει όντως θέμα και η wind. Έτσι από περιέργεια απο πού ενημερώθηκες ότι υπάρχει θέμα seabone? Υπάρχει κάποιος φορέας κάτι;

SmokePing Latency Page for Greek ISP Latency Graphs Tool BETA (narfhosting.net)

Ενός moderator από το adslgr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 24/05/2022 at 09:48, vill_la said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , αλλά δεν μπορώ να βάλω το router στην κεντρική μπρίζα αν υπάρχει. Δυστηχώς πρέπει να υπάρχουν τηλέφωνα στις μπρίζες με φιλτρα και το modem σε άλλο όροφο στην μπρίζα .

Η σύνδεση είναι PSTN απλή όχι VOIP. Για 5ghz έχω βάλει ένα tplink με ethernet router για να μοιράζει και 5Ghz οπότε είμαι οκ .

Υπάρχει κάποιο άλλο προτεινόμενο modem για PSTN ? τώρα έχω το technicolor TG589vn v3

δεν ειναι υποχρεωτικο το ρουτερ να παει στην κεντρικη πριζα.μπορει να παει οπουδηποτε αρκει το καλωδιο να μην κανει διακλαδωση πιο ΠΡΙΝ.το ποιο σεναριο μπορεις να κανεις και τι μπορεις να κανεις εξαρτατε πως εχουν συνδεθει τα πριζακια μεταξυ τους,αν υπαρχουν spare καλωδια στις πριζες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...