Προς το περιεχόμενο

NOVA VDSL 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μολις σημερα εκανα και εγω αιτηση σε μεταφορα  100αρας γραμμης από απλή . 

Δυστυχως  το  ρουτερ μου  tip link vr600  δεν μπορει να λειτουργησει σαν  voip( επειδή  η φορθεντ δεν δινει κωδικούς τηλεφωνικης γραμμης)Και αναγκαστικα θα πρεπει να παμε στο σαπιο zte  που δινει?Καμια άλλη λυση δεν υπαρχει ?Κριμα και αδικο καινουργιο  ρουτερ είναι(και το εχω μολις ένα χρονο)

 

Κατι ακομα(το  tehcnicolor  δεν κανει για νοβα γραμμη  vdsl?Εχω  ακουσει ότι είναι ποιο σταθερο(αλλα σταματησε να το δινει ποια η φορθνετ)Αν παρω  ένα από  wind και του  κανω  hard reset .Δεν θα δουλεψει και σαν  voip?

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Παιδια μολις σημερα εκανα και εγω αιτηση σε μεταφορα  100αρας γραμμης από απλή . 

Δυστυχως  το  ρουτερ μου  tip link vr600  δεν μπορει να λειτουργησει σαν  voip( επειδή  η φορθεντ δεν δινει κωδικούς τηλεφωνικης γραμμης)Και αναγκαστικα θα πρεπει να παμε στο σαπιο zte  που δινει?Καμια άλλη λυση δεν υπαρχει ?Κριμα και αδικο καινουργιο  ρουτερ είναι(και το εχω μολις ένα χρονο)

Κατι ακομα(το  tehcnicolor  δεν κανει για νοβα γραμμη  vdsl?Εχω  ακουσει ότι είναι ποιο σταθερο(αλλα σταματησε να το δινει ποια η φορθνετ)Αν παρω  ένα από  wind και του  κανω  hard reset .Δεν θα δουλεψει και σαν  voip?

δηλαδη,

οταν αναβαθμιζεις σε 100σταρα γραμμη απο 24άρα (απλη , όχι voip),

πηγαίνεις σε voip υποχρεωτικά;

 

και τι σημαίνει voip ?

οταν κόβεται το ρευμα δεν εχω ουτε τηλεφωνο? επειδη το τηλεφωνο κουμπωνει πανω στο ρουτερ?

 

 

Επεξ/σία από adminaros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adminaros είπε

δηλαδη,

οταν αναβαθμιζεις σε 100σταρα γραμμη απο 24άρα (απλη , όχι voip),

πηγαίνεις σε voip υποχρεωτικά;

και τι σημαίνει voip ?

οταν κόβεται το ρευμα δεν εχω ουτε τηλεφωνο? επειδη το τηλεφωνο κουμπωνει πανω στο ρουτερ?

σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, adminaros είπε

δηλαδη,

οταν αναβαθμιζεις σε 100σταρα γραμμη απο 24άρα (απλη , όχι voip),

πηγαίνεις σε voip υποχρεωτικά;

και τι σημαίνει voip ?

οταν κόβεται το ρευμα δεν εχω ουτε τηλεφωνο? επειδη το τηλεφωνο κουμπωνει πανω στο ρουτερ?

Ναι σε αναγκαζουν όταν πας σε καμπινα .Να  βαλεις  voip.Ξενερα μεγαλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/08/2019 at 18:41, spartan29gr said:

Παιδια μολις σημερα εκανα και εγω αιτηση σε μεταφορα  100αρας γραμμης από απλή . 

Δυστυχως  το  ρουτερ μου  tip link vr600  δεν μπορει να λειτουργησει σαν  voip( επειδή  η φορθεντ δεν δινει κωδικούς τηλεφωνικης γραμμης)Και αναγκαστικα θα πρεπει να παμε στο σαπιο zte  που δινει?Καμια άλλη λυση δεν υπαρχει ?Κριμα και αδικο καινουργιο  ρουτερ είναι(και το εχω μολις ένα χρονο)

Κατι ακομα(το  tehcnicolor  δεν κανει για νοβα γραμμη  vdsl?Εχω  ακουσει ότι είναι ποιο σταθερο(αλλα σταματησε να το δινει ποια η φορθνετ)Αν παρω  ένα από  wind και του  κανω  hard reset .Δεν θα δουλεψει και σαν  voip?

to  technicolor υποστηριζει voip>δεν το δινουν πλεον το V2 αλλα δινουν το v3.και τα δυο παιζουν voip.το δικο σου μπορεις να το βαλεις ως access point πισω απο το zte.για bridge official δεν το κανει η forthnet.unofficial δεν ξερω αν παιζει. οχι δεν θα παιξει σε forthnet το router της wind>ειναι αλλο firmware αλλο tr069 Κτλ.

22 hours ago, ciyo said:

Για πιο λόγο έχεις VoIP? Πες μου τι είναι γιατί δεν έχω ιδεα

στo 100 αρι παιρνεις voip υποχρεωτικα. ειναι τηλεφωνια πανω απο το ιντερνετ.η τηλεφωνικη συσκευη συνδεεται στο Router πανω στην Fxs.

18 hours ago, adminaros said:

δηλαδη,

οταν αναβαθμιζεις σε 100σταρα γραμμη απο 24άρα (απλη , όχι voip),

πηγαίνεις σε voip υποχρεωτικά;

και τι σημαίνει voip ?

οταν κόβεται το ρευμα δεν εχω ουτε τηλεφωνο? επειδη το τηλεφωνο κουμπωνει πανω στο ρουτερ?

ολα οπως τα ειπες.

αν εχεις ασυρματο ετσι και αλλιως δεν θα εχεις τηλεφωνο αμα κοπει το ρευμα. 

8 hours ago, spartan29gr said:

Ναι σε αναγκαζουν όταν πας σε καμπινα .Να  βαλεις  voip.Ξενερα μεγαλη

a. σε vdsl 100 θα εισαι απο καμπινα ετσι και αλλιως.σε Καμπινες wind/vodafone και 50αρι να εχεις παλι θα ειναι voip.

b.Καλως η κακως ολα γυρνανε σε voip πλεον και δεν υπαρχει επιστροφη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

a. σε vdsl 100 θα εισαι απο καμπινα ετσι και αλλιως.σε Καμπινες wind/vodafone και 50αρι να εχεις παλι θα ειναι voip.

b.Καλως η κακως ολα γυρνανε σε voip πλεον και δεν υπαρχει επιστροφη.

Κι αν η γραμμή είναι προβληματική, π.χ. έχει συχνές αποσυνδέσεις ή χαμηλό συγχρονισμό πώς θα λειτουργεί η voip τηλεφωνία; Με διακοπές; Πόσο bandwidth "τραβάει";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, vsk said:

Κι αν η γραμμή είναι προβληματική, π.χ. έχει συχνές αποσυνδέσεις ή χαμηλό συγχρονισμό πώς θα λειτουργεί η voip τηλεφωνία; Με διακοπές; Πόσο bandwidth "τραβάει";

με διακοπες:P .αν πεσει το Sync θα πεσει και η κληση. σε Low sync δεν εχεις θεμα

ελαχιστο ειναι το bandwidth.ουτε καν αξιο αναφορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, poulinos είπε

to  technicolor υποστηριζει voip>δεν το δινουν πλεον το V2 αλλα δινουν το v3.και τα δυο παιζουν voip.το δικο σου μπορεις να το βαλεις ως access point πισω απο το zte.για bridge official δεν το κανει η forthnet.unofficial δεν ξερω αν παιζει. οχι δεν θα παιξει σε forthnet το router της wind>ειναι αλλο firmware αλλο tr069 Κτλ.

στo 100 αρι παιρνεις voip υποχρεωτικα. ειναι τηλεφωνια πανω απο το ιντερνετ.η τηλεφωνικη συσκευη συνδεεται στο Router πανω στην Fxs.

ολα οπως τα ειπες.

αν εχεις ασυρματο ετσι και αλλιως δεν θα εχεις τηλεφωνο αμα κοπει το ρευμα. 

a. σε vdsl 100 θα εισαι απο καμπινα ετσι και αλλιως.σε Καμπινες wind/vodafone και 50αρι να εχεις παλι θα ειναι voip.

b.Καλως η κακως ολα γυρνανε σε voip πλεον και δεν υπαρχει επιστροφη.

Σε περιπτωση που το περασω σαν   access point .Θα δουλευει μονο σαν ενισχυμενο  wifi  δηλαδή το  tip link?Αν είναι ετσι  τι να το κανω?.Χανω ολες τις υπολοιπες δυνατότητες που εχει σε σχεση με το σαπιο  zte που αναγκάζομαι να παρω..Μιλαμε πριν από ένα χρονο το ειχα παρει το ρουτερ και το ειχα αγορασει ένα 100αρικο.

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, spartan29gr said:

Σε περιπτωση που το περασω σαν   access point .Θα δουλευει μονο σαν ενισχυμενο  wifi  δηλαδή το  tip link?Αν είναι ετσι  τι να το κανω?.Χανω ολες τις υπολοιπες δυνατότητες που εχει σε σχεση με το σαπιο  zte που αναγκάζομαι να παρω..Μιλαμε πριν από ένα χρονο το ειχα παρει το ρουτερ και το ειχα αγορασει ένα 100αρικο.

δεν το λες ενισχυμενο wifi.απλα αντικαθιστα το wifi του zte.η δευτερη λυση ειναι να το βαλεις σαν Router αλλα χωρις νακανεις bridge to zte.εκει θα εκμεταλευτεις τα παντα που εχει το tp link αλλα θα εχεις και 2 Nat.οποτε εκει πρεπει να κανεις διπλα Port forward ή One to one nat για να βγαλεις ας το πουμε το ενα Nat εκτος. μετα μπορεις να δοκιμασεις bridge αλλα δεν ξερω αν θα παιξει η τηλεφωνια και γενικοτερα τι προβληματα μπορει να υπαρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, poulinos είπε

η δευτερη λυση ειναι να το βαλεις σαν Router αλλα χωρις νακανεις bridge to zte.εκει θα εκμεταλευτεις τα παντα που εχει το tp link αλλα θα εχεις και 2 Nat.οποτε εκει πρεπει να κανεις διπλα Port forward ή One to one nat για να βγαλεις ας το πουμε το ενα Nat εκτος. μετα μπορεις να δοκιμασεις bridge αλλα δεν ξερω αν θα παιξει η τηλεφωνια και γενικοτερα τι προβληματα μπορει να υπαρχουν.

Ενδιαφέρον! Έχω το Fritz!Box 7530 και είναι κρίμα να το παροπλίσω όταν η Nova με υποχρεώσει να έχω τηλεφωνία μέσω voip. Υπάρχει κάπου κάποιος γενικός οδηγός για το πώς στήνεται σωστά ένα διπλό NAT;

Επεξ/σία από vsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, vsk said:

Ενδιαφέρον! Έχω το Fritz!Box 7530 και είναι κρίμα να το παροπλίσω όταν η Nova με υποχρεώσει να έχω τηλεφωνία μέσω voip. Υπάρχει κάπου κάποιος γενικός οδηγός για το πώς στήνεται σωστά ένα διπλό NAT;

κατι ετοιμο δεν εχω.;ή θα πρεπει νa κανεις Port forward απο το ενα στο αλλο και απο το Fritz  πχ στο pc ή θα κανεις dmz στο zte ωστε ολη η κινηση να περναει στο fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν το λες ενισχυμενο wifi.απλα αντικαθιστα το wifi του zte.η δευτερη λυση ειναι να το βαλεις σαν Router αλλα χωρις νακανεις bridge to zte.εκει θα εκμεταλευτεις τα παντα που εχει το tp link αλλα θα εχεις και 2 Nat.οποτε εκει πρεπει να κανεις διπλα Port forward ή One to one nat για να βγαλεις ας το πουμε το ενα Nat εκτος. μετα μπορεις να δοκιμασεις bridge αλλα δεν ξερω αν θα παιξει η τηλεφωνια και γενικοτερα τι προβληματα μπορει να υπαρχουν.

Η δευτερη λυση αν μπορεσω να την υλοποιησω θα δουλευει και η τηλεφωνια παραλληλα?Αν ναι υπαρχει πουθενας  οδηγος στο  να μπορέσουμε να κανουμε  port forward?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα παιζει η τηλεφωνια.στο ρουτερ του παροχου δεν πειραζεις τιποτα.αν ειναι πχ 192.168.1.1 το αφηνεις οπως ειναι και απλα κλεινεις το wifi.μετα βαζεις το δικο σου απο πισω με Ip 192.168.2.1 και φτιαχνεις τα παντα εκει. στο router του παροχου για να μην κανεις port forward κανε dmz στην ip του δικου σου ρουτερ ωστε να μην κανεις ενα ενα  τα port forward.

υπαρχει και το site www.portforward.com

11 hours ago, spartan29gr said:

Η δευτερη λυση αν μπορεσω να την υλοποιησω θα δουλευει και η τηλεφωνια παραλληλα?Αν ναι υπαρχει πουθενας  οδηγος στο  να μπορέσουμε να κανουμε  port forward?

 

επισης το technicolor  παιζει voip αλλα αν ειναι της wind πρεπει να το αλλαξεις με firmware forthnet οποτε μπλεκεις λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σύνδεσα κι εγώ με τον δεύτερο τρόπο δοκιμαστικά, γιατί δεν έχω ακόμα voip και συνεργάζονται ωραία. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν μπορώ να δω και να ελέγξω το fritzbox από το κινητό, όπως πριν. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, vsk said:

Τα σύνδεσα κι εγώ με τον δεύτερο τρόπο δοκιμαστικά, γιατί δεν έχω ακόμα voip και συνεργάζονται ωραία. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν μπορώ να δω και να ελέγξω το fritzbox από το κινητό, όπως πριν. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό.

εβαλε μπροστα του παροχου και απο πισω το Fritz ως router?δεν βλεπεις το FRITZ τοπικα ή εννοεις Remotely?για Remoteley θα πρεπει να γινει Port forward αλλιως κανε Dmz ολα τα ports στο ρουτερ του παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...